Sari la conținut

La Cat Se Schimba Uleiul?


SILVIU.C
 Share

la cat schimbati uleiul la vitezana?  

86 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

In urma unor contraziceri cu un prieten ajung sa va intreb si pe voi:La cati kilometri se schimba uleiul la o vitezana? Mie ,in carte pt gsxr ,imi scrie la 6000km si ma duc chiar mai devreme cu cateva sute de km. Dar amicul meu a zis ca nu are nici pe naiba daca il schimbi la 8000 sau 10000. La masinile NOI de acum intervalul de schimb la 15000km ,dar la o motocicleta de viteza care ajunge la 15-16000rpm ,cum naiba sa-l schimb la 10000km?!??!?....mi se pare extraordinar de multi kilometri. Prietenul meu a zis ca e de reclama ,sa-si faca aia de la service vanzare ,dar stau si ma gandesc LOGIC ,daca la o masina care NU atinge acele turatii se schimba la 10-15000km ,cum naiba sa-l schimb la moto tot pe la 10000?!?!?! Deci ,voi ce ziceti ?

 

 

Ps:pun si un poll ,cand schimbati uleiul la vitezana?...daca se poate sa voteze cei care au vitezane ,as fi f recunoscator ,in rest bagati comentarii si ce credeti :angryfire: :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca nu ai cartea de Service pt modelul respectiv, gasesti pe net sigur. Baietii aia care recomanda acolo schimbul, in medie la 5-10.000 km sau la fiecare sezon, nu-s prosti.

 

Asa... e vorba aia: cate sate, atatea obiceiuri :angryfire:

 

P.S. Subsemnatul n-a schimbat 1 sezon jumate uleiul si n-a omorat motorul. Dar asta nu inseamna ca i-a facut si bine motorului :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Potzi sa il schimbi shi la 10000 deca vrei sa faci praf motorul...a, shi ii mai potzi adauga shi niste zahar in benzina sau clor in ulei...

 

In mod normal la motoarele astea se schimba la 5-6 mii de km, sau daca tzii la motor shi sti ca mergi preponderent in ture mari chiar shi mai devreme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In urma unor contraziceri cu un prieten ajung sa va intreb si pe voi:La cati kilometri se schimba uleiul la o vitezana? Mie ,in carte pt gsxr ,imi scrie la 6000km si ma duc chiar mai devreme cu cateva sute de km. Dar amicul meu a zis ca nu are nici pe naiba daca il schimbi la 8000 sau 10000. La masinile NOI de acum intervalul de schimb la 15000km ,dar la o motocicleta de viteza care ajunge la 15-16000rpm ,cum naiba sa-l schimb la 10000km?!??!?....mi se pare extraordinar de multi kilometri. Prietenul meu a zis ca e de reclama ,sa-si faca aia de la service vanzare ,dar stau si ma gandesc LOGIC ,daca la o masina care NU atinge acele turatii se schimba la 10-15000km ,cum naiba sa-l schimb la moto tot pe la 10000?!?!?! Deci ,voi ce ziceti ?

Ps:pun si un poll ,cand schimbati uleiul la vitezana?...daca se poate sa voteze cei care au vitezane ,as fi f recunoscator ,in rest bagati comentarii si ce credeti :angryfire: :angryfire:

cu cat il schimbi mai des cu atat mai bine pentru motor ..eu la mine e indicat la 3000km dar am doar 2.4l in motor....la tine ai mai mult 4-5 litri dar mergi si la turatii mai mari ...eu zic ca daca pui un ulei bun(castrol grand prix http://www.castrol.com/castrol/productdeta...ntentId=6004553 )poti sa l schimbi pe la 5000km depinde la ce turatii mergi de obicei...oricum nu compara cu conservele...alea abia ating turatia de 7mii si au o baie de ulei de 5-8litri

Editat de solo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum nu compara cu conservele...alea abia ating turatia de 7mii si au o baie de ulei de 5-8litri

 

de unde frate 5-8 litri de ulei la conserva??? ce? e camion?

 

a mea are motor de 1.4 si intra 3.5 litri. la a lu taica'miu intra tot cam atat la un diesel de 1.7cmc.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-am schimbat si pe la 7500 si nu a avut nici pe dracu. Nici nu cred ca i-a daunat dar ca sa fii sigur ca ai motocicleta care nu te va lasa in drum tre sa schimbi pe la 6000.

 

P.S. Cu cine te-ai certat mai Silviule, ce prieten? e cumva un prieten comun? sau macar un cunoscut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu cat il schimbi mai des cu atat mai bine pentru motor ..eu la mine e indicat la 3000km dar am doar 2.4l in motor....la tine ai mai mult 4-5 litri dar mergi si la turatii mai mari ...eu zic ca daca pui un ulei bun(castrol grand prix http://www.castrol.com/castrol/productdeta...ntentId=6004553 )poti sa l schimbi pe la 5000km depinde la ce turatii mergi de obicei...oricum nu compara cu conservele...alea abia ating turatia de 7mii si au o baie de ulei de 5-8litri

Pai ,pun castrol ,e vreo 600000litru :angryfire: ,dar merita ,zic eu.Eu am un mers normal ,nu merg aiurea doar de dragul artei in ture cu motorul aiurea ,dar aici nu era vorba de motocicleta mea ,caci ii fac reviziile de pe carte si ajung mai devreme cu motorul la revizie. AM pus topicul la modul general si nu pt mine .Ca o completare trebuia sa spun ,in conditii normale de folosinta la cati km se schimba uleiul la vitezana? SI apropo ,nu am 4-5litri ci doar 3litri :eek:

 

P.S. Cu cine te-ai certat mai Silviule, ce prieten? e cumva un prieten comun? sau macar un cunoscut?
Cu Dragos aka mayaghery si vezi ca nu am zis ca m-am certat ,ci CONTRAZIS :angryfire: :hurt:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Manualul de R6 zice ca la 6000km sau la 6 luni se schimba uleiul. Acu' la cat il schimba fiecare si de ce.... e o alta discutie. Totusi zic ca nu e de loc placut sa patesti ceva la motor si sa afli ca s-a intamplat pentru ca esti unghie in gat si nu dai un milion pe 3 kile de ulei si un filtru! Inclin sa cred ca nu sunt producaorii tocmai prosti cand iti spun ceva in manual.

 

Bafta maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, prieten comun chiar :angryfire:.... pai trebuia sa ii zici sa puna el la 10000 sa iti demonstreze ca nu are nici pe dracu. :hurt:

Mayagheri, daca citesti, iti dai seama ca glumesc. (nu de alta dar am vazut ca mai poarta si lanturi cateodata dupa el :angryfire: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ca el sustine ca nu are nici pe dracu daca il schimba la 8000 sau 10000 ,cica practic uleiul ramane LA FEL...eu am ramas masca cand am auzit :angryfire: si am lasat ciocu mic ,ca zic "are dreptate nebunu" ,dar acum cand am vazut si alte pareri ,care imi confirma ce am zis...il sparg :angryfire:

 

 

 

Ps:stiam ca Yamaha au marit intervalul de schimb la 10000.....tare sunt curios sa vad cum arata un ulei de pe un R6 (2006) care atinge peste 17500rpm(cica :hurt: ) dupa un schimb la 10000km.Nici nu vreau sa ma gandesc

 

Pps:vad si un vot pt un schimb la 10000km ,cred ca este al lui mayaghery votul :eek: :lol: :lol:

Editat de SILVIU.C
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, unul, sunt un maniac al uleiului, il schimb cat de des cred de cuviinta, adica imediat cum mi se pare ca s-a nasolit.Il cercetez des, il miros, il testez pe mana, ascult motorul etc. Uleiul bun schimbat la timp e cel mai ieftin mod de a-ti intretine motorul. Si de fiecare data incerc sa bag si filtru nou,ca e ieftin...decat sa-mi tataie curu sa ma intreb daca nu cumva s-a colmatat si merge pe by-pass. In plus, imi palce sa am ulei colorat frumos in motor , nu negru taciune. Am I crazy ? :angryfire: :angryfire:

 

P.S. nu as lasa nici un ulei mai mult de 5000 in motor, fie el si mama sinteticului. BTW, daca vreti sa vedeti cel mai pertinent studiu pe uleiuri pe care l-am vazut facut, ete mai jos:

study_of_motorcycle_oils.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de raspunsuri si voturi. Acum sunt ferm convins. Dar astept si replicile celor 2 care au votat 8000 si 10000km ,caci in afara de a strange surubul ,asta cu repercusiuni grave asupra motorului ,NU vad alta explicatie ca sa schimbi uleiul la 10000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am zis si eu ,dar bikerul meu sustinea sus si tare ca e in interesul lor sa te cheme cat mai des la service. Nu contest ca au si ei interes sa-si faca revizia ,sa vanda uleiul ,dar hai sa tinem toti uleiul de cand o luam ,pana moare motocicleta si sa nu-l schimbam ,ca deh de ce sa le bag banii in buzunar fabricantilor ,nu? :angryfire: :hurt: :eek: .Mayaghery ,am pus topicul ,cum m-ai rugat ,astept si un raspuns de la tine.

 

Ps:sper sa nu-ti pui toate cunostintele sa-si faca cont si sa voteze pt 10000km ,caci te cred in stare. :moto: Sper sa nu o pui si pe Mada sa voteze ,doar ca sa ai cateva voturi in plus :lol: :lol: ,caci iarasi te cred in stare :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-la ducati,indiferent de model,la 10.000

-cand am ocazia,merg blana,am peste 50.000km in 2 ani,desi nu pot spune ca e chiar vitezana,merge 245 si 10.000 ture

-motorul e ok!

-cred ca depinde de turatii si de ulei toata treaba

-apropo,si daca mergi subturat se duce motorul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-la ducati,indiferent de model,la 10.000

-cand am ocazia,merg blana,am peste 50.000km in 2 ani,desi nu pot spune ca e chiar vitezana,merge 245 si 10.000 ture

-motorul e ok!

-cred ca depinde de turatii si de ulei toata treaba

-apropo,si daca mergi subturat se duce motorul...

Unde se duce motoru ??????????????????? :angryfire: Sa mor io daca mai inteleg ceva : cu ce dauneaza subturarea ?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are dreptate, daca mergi subturat forta de apasare pe cuzineti e mai mare la o singura explozie, iar presiunea uleiului mai mica . La fel si fortele laterale pe piston . Asta nu inseamna ca trebuie sa mergi numai in blana :angryfire: , un motor tinut frecvent aproape de rosu se "trece" repede. Eu, unul, la orice motor merg in mod normal pana la 75% din plaja de turatie , iar ocazional cand dau in el mai tare nu il trec pe rosu...niciodata.Oricum cand te apropii mult de rosu il scoti din plaja de cuplu si putere, deci nu are nici o logica :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-la ducati,indiferent de model,la 10.000
Si la yamaha am inteles ca la fel ,la 10000 ,dar mi se pare ENORMMM de mult
-cand am ocazia,merg blana,am peste 50.000km in 2 ani,desi nu pot spune ca e chiar vitezana,merge 245 si 10.000 ture
Si miarele japoneze tot cam 10000rpm la 240km/h au ,deci nu prea am inteles. Sau 10000rpm ti se par ture putine?!....deci pe la vreo 5000rpm ai avea in jur de 120(plus minus cativa km/h)....gandeste-te ca (virgula) cu 120km/h mergi FOARTE DES ,dar gandeste-te o masina de cate ori ajunge la 5000rpm?!??!? :angryfire: ...de cateva ori si asta cand ii dai forja. Asa ca ,daca tii la motocicleta ,schimbi uleiul mult mai devreme. Daca te doare la facalet de motor ,poti sa nu il schimbi niciodata si sa gasesti tot felul de motive ,ca merge bine etc etc si nu trebuie domne' sa il schimb bla bla
Sa mor io daca mai inteleg ceva : cu ce dauneaza subturarea ??
Din ce intelesesem eu ,e chestia ca cica nu se unge motorul ,nu are presiune uleiul...asta e ce am putut sa-ti spun.Daca nu am spus bine ,nu aruncati cu bolovani ,ci spuneti si voi o parere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al meu nu are rosu!
Nici la Peugeot nu are rosu ,dar asta ce insemna?....ca o poti tine in blana mereu ,fara nimic?...hai ca e deja de domeniul SF-ului ,sa fim seriosi. Chiar daca producatorul nu a insemnat pe turometru zona rosie ,asta nu inseamna ca ii poti da blana culcandu-te pe o ureche ,ca deh ,eu nu am rosu pe turometru ,sa fim seriosi totusi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum cand te apropii mult de rosu il scoti din plaja de cuplu si putere, deci nu are nici o logica
Pai si atunci de ce nu a pus rosu ,STRICT unde atinge puterea maxima?!...la mine ,la K6 ,atinge puterea maxima la 11000rpm(din cartea tehnica) ,dar turometrul se duce pana la 13500cand intra pe rosu. Oare de ce nu a pus rosu la 11000rpm daca e asa aiurea?? :angryfire:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...