Sari la conținut

Consum Combustibil La Aprilia Rs125


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 119
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu era gresala de tastatura ... desi daca ma gandeam mai bine sigur stiam cum se scrie corect. asta era ultima mea problema. oricum de dadeam un search in google imi puteam da seama usor cum se scrie corect desi vad ca cuvantul conbustibil apare cam aproape jumate cat combustibil (pe google)... deci au gresit o multime nu doar eu.

Editat de eliz82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se scrie cu "m" si nu cu "n" inainte de "b" si "p", in cls a 2-a am invatat parca.

Cat despre greseli repetate eu gresesc de foarte foarte multe ori scriind de exemplu "paote" in loc de "poate" si alte astea.

in fine.. am luat-o rau pe offtopic:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba voi mergeti cam incet daca va consuma 6-7 ....pai 6 imi ia si tzr`u... :crack:

sa va dau eu un consum de forjator??? 9 ... :)

suntem multi forjatori dastia cu 9 ...si mai e si puya...care are 3-4 consum la rs125 :baldy:

prietenii stiu dc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

puteti foarte bine la rs-uri sa-i scoateti un consum de 5 dak vreti..dar pt asta tb sa va cunoasteti f bine motorul,sa tineti acceleratia cat mai putin deschisa,sa stiti f biine sa lucrati cu vitezele,si sa va invatzati sa mergeti ca mosii...eu asa am facut din c-ta pana in vama si innapoi cu fb-ul de 125,pe care sunt fericit ca-l dau, dar mi-a consumat 2 litri/100km,mergand constant cu 60 in localit si 75 in exterior...vorbesc serios,nu zic prostii..eu tot timpl merg la limita cu banii si benzina,si stiu f bine cat consum..dar pt asa ceva tb sa ai rabdare.....la un 4 t de 125 consumul e de 3,la un 2 t de 125 pe normal e de 5,iar pe stilul tineretului care mai da cate un vrum odata sa simta si el ceva sigur ia 6....e cam mult,d-aia si segmentii se uzeaza atat de repede....6 ia un enduro touring de 600cc in 4t,de 40 cp :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei ,cum naiba o motocicleta de 125cmc si 30cp(sau cati or fi exacti) are acelasi consum cu un motor de peste 170cp?!?! :) .Categoric ,NU am mers deloc tare ,dar oricum la viteze la care rs poate doar sa viseze si totusi e un motor de 1000...cum naiba se explica acest consum enorm d.p.d.v al meu pt un rs????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei ,cum naiba o motocicleta de 125cmc si 30cp(sau cati or fi exacti) are acelasi consum cu un motor de peste 170cp?!?! :) .Categoric ,NU am mers deloc tare ,dar oricum la viteze la care rs poate doar sa viseze si totusi e un motor de 1000...cum naiba se explica acest consum enorm d.p.d.v al meu pt un rs????

2t si tinut constant in 10-11mii ture...= consum mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ture mai joase ,nu merge?? Eu am mers cu Aprilica lui Hammer si mergea destul de bine si sub 7000rpm ,caci oricum la 125 ,nu poti vorbi de mers sportiv ,sau cel putin nu cu mine la 100kg :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ture mai joase ,nu merge?? Eu am mers cu Aprilica lui Hammer si mergea destul de bine si sub 7000rpm ,caci oricum la 125 ,nu poti vorbi de mers sportiv ,sau cel putin nu cu mine la 100kg :ok:

 

pai eu mers sportiv consider mersul peste limita regulamentara deci 90km/h :moto:

apropo voi ce capacitate aveti la rezervor ca mie numai 11L imi intra

 

oricum concluzia mea este ca un motor in 2 timpi consuma mai mult ca un motor de 4 timpi de aceeasi putere.

 

@offtopic: aseara mi-a spus un prieten care are un nipru de 600 cm3 si 36cai ca a scos consum 3.1L/100km pe distanta Cluj-Tulcea. are ceva carburator de masina si tobele nu sunt cele originale sunt ceva mai deschise (admisie mai buna).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se "infige" ceva mai bine la ture mai mari.

daca retin eu bine (cu speranta de a nu spune aberatii), motorul 2T nu arde intr-un mod economic benzina, existand pierderi. E CLAR ca la aceeasi capacitate 4T e mai economic decat 2T. Totodata e la fel de clar ca la aceiasi capacitate 2T e mai performant decat un 4T.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ,e un raspuns destul de plauzibil ,dar totusi mi se pare enorm sa consume dublu cat unul echivalent in 4 timpi. Mai inteleg ,1 litru in plus ,dar dublu??? :ok: .Ma rog ,sa ne bucuram de ele cat mai mult :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auzi ma da pe mine nu ma puteai intreba daca tot te intereseaza ... si mie imi ia 9 la suta , din cauza ca merg mereu peste 8000-9000 de ture...dar deh....placerea si prostia se platesc nu?

chiar am incercat sa merg cu ea sub 6000 dar nu imi iese deloc...ma plictisesc rau si in momentul in care ma plictisesc numai sunt atent asa ca....dau blana in continuu

cat despre lectiile de gramatica....n-am nimic de zis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auzi ma da pe mine nu ma puteai intreba daca tot te intereseaza ...
La consumul asta nu ma asteptam si am intrebat pt ca abia acum am auzit ce consum are :moto:
chiar am incercat sa merg cu ea sub 6000 dar nu imi iese deloc...ma plictisesc rau si in momentul in care ma plictisesc numai sunt atent asa ca....dau blana in continuu

Baga ,mare tinere :ok:

 

cat despre lectiile de gramatica....n-am nimic de zis
Si pe mine ma streseaza cei care dau lectii de gramatica si ma streseaza chiar rau.Era doar o constatare si nicidecum o critica....prea mi s-a parut ca a repetat greseala de destule ori

 

 

PS:treci maine pe la mine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare enorm 9 la suta. eu credeam ca nu sare de max 5-6.

daia eu imi iau moto in 4timpi ca m, consuma mai putin si se aude si mai bine.

da , de nu ai 34 cai delimitat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Aveti motoarele uzate rau daca consuma f mult.La drum lung fac cam 200 km cu un rezervor si in oras cam 150 km.

 

Sorin_moto nu toate rs-urile au powervalve.

da dumneavoastra de cat aveti domne rezervoru ? de 6 litri??? deci ai 14 litri da? asta inseamna 7l/100 in oras si mai mult in oras ;)) off matematica asta ..

Si eu am avut rs nou nout si tot cam lafel faceam cu el 200 in afara 150 in horas ...poate chiar si mai putin daca mergeam blana cu el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

fratilor ... mie power valve'u imi era blocat in interior deci oprea gazele , dar culmea ca motoru meu tragea bn si trecea de limita 140km/h... intro seara abea aveam 1l de benzina in ea...eram pe rezerva, am mai pus la peco 3.50l dupa care am dat cateva liniute cu un cb500 vreo 2 masinute ...am bagat in seara aia peste 100km ... dupa aia am mai scos din rezervor 3L ... de unde ... intredevar tineam motoru pe la 11de ture :) ... ma cam mirat faptu :) .... 3L ..wow de unde foc ... !!! :D ...acum am anulat power valve si is curios cat bea :lol: ...si cat mere :lol:) :lol:

post-37988-1212276984_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor ... mie power valve'u imi era blocat in interior deci oprea gazele , dar culmea ca motoru meu tragea bn si trecea de limita 140km/h... intro seara abea aveam 1l de benzina in ea...eram pe rezerva, am mai pus la peco 3.50l dupa care am dat cateva liniute cu un cb500 vreo 2 masinute ...am bagat in seara aia peste 100km ... dupa aia am mai scos din rezervor 3L ... de unde ... intredevar tineam motoru pe la 11de ture :) ... ma cam mirat faptu :) .... 3L ..wow de unde foc ... !!! :D ...acum am anulat power valve si is curios cat bea :( ...si cat mere :lol:) :lol:

cred ca aveai mai mult de 1 litru in rezervor..poate aveai vreo 5 litri...ai mai bagat 3...si ai mai scos 3 :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stop ... stop,stop.A zis cumva tipu` cu RSu rosu ca a trecut de 140 ?! De unde frate 140, o fi vitezana ,dar e mica wtf !

 

Al meu ia 175 ( desigur cu power valve ) . Cand ai ocazia dute cu unul si o sa te convingi singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e in 2 timpi, e capabil si de 200 daca sti pe unde sa umbli si cum sa te porti cu ea.

mai e capabila si de un consum de 10 L la 100 Km dar lasam asta deoparte :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...