Sari la conținut

Trasee si rute in Romania


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Dar Raul, rapoartele au fost introduse de mine, si au aparut. Vezi poza. Cand introduci pe harta, ele stau rosii pana le introduc, devin albastre dupa introducere si se auto-sterg.

 

Acum m-am mirat ca am vazut ca repeti rapoartele peste cele din aprilie si unul se contrazice :-) Deta - Graniceri, ziceai in aprilie ca e de 80, acum ca e de 60.

 

post-16788-0-77104200-1369643560_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 777
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator _Raul_

Dar Raul, rapoartele au fost introduse de mine, si au aparut. Vezi poza. Cand introduci pe harta, ele stau rosii pana le introduc, devin albastre dupa introducere si se auto-sterg.

 

Acum m-am mirat ca am vazut ca repeti rapoartele peste cele din aprilie si unul se contrazice :-) Deta - Graniceri, ziceai in aprilie ca e de 80, acum ca e de 60.

 

attachicon.gifhrt.JPG

Salut Owene!

M-am uitat intr-o zona de paduri unde stiu ca am punctat multe reporturi si drumurile nu apareau cu culori modificate.

Este vorba de Timisoara spre N, inspre Lipova, pana la Fibis + drumuri in zona Charlottenburg, Altringen, Sintar, Comeat, etc.

Cu supra-reportul treaba este in felul urmator:

Deta - Graniceri l-am parcurs anul trecut tot cu VFR-ul. Era de 80 kmh. Am descoperit topicul acum aprox. 2-3 luni (nu mai stiu din ce data este postarea mea anterioara) si am scris despre el.

Acum l-am parcurs din nou. Sambata. Este dezastru dupa iarna. Am zis ca este de 60? Cred ca 40 mai degraba. Eu asa imi amintesc ca am scris.

Anyway - Multumesc pentru interes si raspunsul prompt!

De acum probabil voi scrie numai aici nu si direct pe harta.

Am sa vad cum imi fac timp in viitorul apropiat, verific ce nu este introdus pe harta si completez cu detalii aici.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti baga si acolo linistit, tot eu sunt :-)

Cu promptitudinea, deh, in masura timpului liber, incerc sa le impac pe toate :-)



m-am uitat si in zona Fibis-Charlottenburg, am bagat si acolo rapoartele tale, apar colorate, vezi si tu.

Ma gandesc sa nu iti dea browserul date mai vechi din proxy, da un refresh

 

Daca te simti mai confortabil dand rapoartele aici, unde raman, da-i drumul, nu am o preferinta anume.

 

Eu tot bag si din cand in cand se mai face un rendering nou.

Nu pot sa promit mai electoral de atat :-)

 

Asfalt uscar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Uite ca nu s-a zis nimic si chiar ma deranjeaza niste semne de intrebare care leviteaza deasupra mea, stiti cumva ce benzinarii sau daca au pus benzinarii pe noul tronson A2, cel de la cernavoda - constanta ?

Nu ai benzinarii pe bucata respectiva. Poti insa sa faci un mic ocol si iesi de pe A2 si intri in Fetesti, Cernavoda sau Murfatlar sa alimentezi (se ajunge repede) si intri in A2 la loc..

Editat de Bogmad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Drmul care ocoleste Lacul Bolboci prin stanga este proaspat asfaltat...se poate merge si cu vitezana! Aiurea e faptul ca nu poti ajunge cu vitezana nici la coada lacului...nici la baraj!:D

Care ai treaba in/pe Valeqa Jiului....si vrei sa ajungi acolo pe DN66 ar fi bine sa stii ca pe tot Defileul Jiului(dupa Bumbesti Jiu pana la Aninoasa) sunt SEMAFOARE....muuuulte!! Se circula ingrozitor!

DN67C...alias Transalpina....intre lacul Oasa si lacul Tau are portiuni lipsa din asfalt din 500 in 500m! E un chin ptr alte motoare decat enduro/enduro-touring! Pe DJ106E ...de la Dobra pana la intrarea in Saliste asfaltul e ca-n palma! Dupa mine....DJ106E e cel mai frumos traseu/drum din Romania! In Saliste asfaltul e valurit si cu mici gauri....deh...administrat de Primaria Locala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drumul din stanga......sensul in care curge raul Ialomita.....este cel dinspre est! Adica cel din mijlocul imaginii: http://wikimapia.org/#lang=ro&lat=45.353774&lon=25.435967&z=15&m=o

DJ 714 este drumul care inconjoara lacul prin dreapta ...daca luam ca reper sensul de curgere a raului Ialomita!

Editat de krong28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de curand m am intors dintr o tura in cheile nerei. sasca montana si sasca romana

desi eram pe 4 roti am "balit" tot drumul la ideea de moto pe urmatorul traseu

 

orsova toplet iablanita bozovici paralela 45 oravita

o nebunie de succesiune de curbe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am parcurs acel traseu cu motocicleta în iunie şi aşa este, o adevărată plăcere să parcurgi nesfârşitele curbe de acolo, iar asfaltul este fără de probleme.

 

Dacă se doreşte parcurgerea unui traseu sinuos şi mai lung, puteţi să parcurgeţi ruta Târgu Jiu - Baia de Aramă - Băile Herculane - Iablăniţa - Bozovici - Oraviţa - Moldova Nouă.

Nu l-am parcurs, dar din ce am înţeles între Baia de Aramă - Băile Herculane nu prea ar fi asfalt, din păcate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sa fie?!....in urma cu 2-3 ani era un asfalt bun pe traseul Baia de Arama - Herculane....f frumos peisajul in zona! L-au raschetat ca imbatranise(in 2008-2009 abia era asternut)?!

DN66A...intre Baile Herculane si Campul lui Neag.....este potrivit ptr enduro! Numai drum forestier! Apoi...de la Campul lui Neag pana la Aninoasa e asfaltat corespunzator...se poate merge cu vitezana fara probleme...in limite legale!

Editat de krong28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aşa domnule, mulţumesc pentru completare. Ştiam de un drum ce pleacă din Herculane că ar fi neasfaltat, dar nu mai ştiam exact care. Deci varianta propusă mai sus este asfaltată şi bună pentru plimbare cu motoare de stradă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Brezoi - Voineasa - destul de bun, am mers noaptea cu 50 si ziua cu 70, fara gropi, reparat ok

Voineasa - Obarsie - neasteptat de bun si pitoresc, inafara unei portiuni de 100m si alte 3 de 10m unde e criblura la podete, restul este asfalt proaspat reparat cu fasii bune si la nivel, am mers noaptea cu 40 si ziua cu 70, ca mai sunt si curbe.

 

DN-Baraj Vidra si apoi DJ sau ce e ala - 1 banda, criblura tasata bine, se poate si cu naked si e frumos sa vizitezi, 3-4 izvoare la drum, cateva cascade mici, drumul trece peste lacul de acumulare Balindru, pe langa resturile minei de mica si siliciu si apoi ajunge din noi in Voineasa la podul cu Indicatoare. Drum recomandat celor hotarati, semnal zero, de mers in grup. Privelistea merita efortul. Tot ce e mai enduro decat naked-ul merge fluierand.

 

DN pana in Ciungetu - asfalt nu foarte rau, ca un DJ mai uzat, nu sunt gropi si mergi cu 70 ok

Ciungetu - Lacul Petrimanu - prima treime din drum e asfalt ingust de o banda, dar daca mergi cu 35 reusesti sa ocolesti gropile si sa te chiar bucuri de peisaj; restul de 2/3 din drum pana sus e un fost asfalt explodat, criblura cu gropi si sleauri, viteza maxima 15km/h injurand de mama focului, pacat ca peisajul e frumos de tot, numai stanca la verticala si un parau cu un fel de stanca de zici ca e marmura scobita.

Valea asta nu ofera deschideri largi, abia daca sunt 3 locuri sa pui niste corturi, iar cabanierul de la pensiunea de sus e un sictirit, simti ca o iei fara vaselina daca ajungi pe mana lui, (asta e offtopic, noi am pus cortul pe un crac de stanca dupa care am facut focul si ne-am imbatat :-))

Editat de owene
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

De la baile Herculane pina la intersectia Lupeni cu Tg.Jiu (67D) este catastrofa !! Pe urma pina la Tg.Jiu este acceptabil.Pe Transalpina de la Novaci este f.bun, pe urma pe 7A spre Voineasa si Brezoi este plin de gropi. Nu mi a trebuit mult sa pling....:) Partea de sud a transfagarasanului iar catastrofa. Pacat, ptr. ca din turism Romania ar putea face bani buni. ...si nu am amintit prestarea serviciilor de pe litoral....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai fost pe 7A Voineasa-Brezoi? Ca mi s-a intamplat sa ma plimb pe acolo in august, pana la Obarsie, si inafara de 3 portiuni unde se lucra la pod si e criblura, reparatiile sunt destul de masive pe Obarsie-Voineasa, am mers bine pe curbele alea, iar Voineasa-Brezoi iarasi se vedeau benzi reparate, desi drumul e departe de a fi perfect, gropi nu au fost si am mers chiar bine, inclusiv noaptea.



vezi detalierea mea 4 posturi mai sus si spune-mi sectoarele unde ti s-a parut altfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In iunie am fost, m-as bucura daca intre timp au reparat la el.

Asta pentru motoarele cu care am fost...

Binenteles, poate un posesor de enduro ar avea alta parere...

In concluzie harta este foarte folositoare,

 

Mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

s-a randat ultima versiune a hartii, sper ca anul asta s-a folosit, fiindca rapoarte au fost putine, chiar am tinut pasul cu introducerea lor. Sau nu s-au mai schimbat drumurile? Oricum mai sunt multe zone "gri" unde nu se stie nimic.

 

Iernare usoara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Si de la mine 5 trasee pe care m-as mai intoarce cu mare placere...

Zona Padis e splendida si va fi o minune cand sa termina lucrarile de infrastructura. Momentan e asfaltata partea superioara a platoului pana aproape de Pietroasa.

O noutate pt mine e traseul din Piatra Craiului. Arata foarte interesant. Avand in vedere faptul ca nici nu stiam de existenta lui, deja ma simt cu 5 minute mai destept.

Avem deja doua voturi pt Kotor. Alte trasee?

 

Pentru cine nu stie, exista site-ul asta:

http://www.bestbikingroads.com/

 

Drumurile sunt impartite pe tari si pe categorii: excellent, good, other recommended.

Vad ca Romania de exemplu nu are inclus nici un traseu :(. Oricum, ideea de baza e sa descoperim noi trasee facute de cei din cadrul comunitatii moto din tara noastra, sa vedem ce ne place si sa ne ajutam eventual cu informatii despre ele.

Un top my friends?

Editat de redippy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

s-a randat ultima versiune a hartii, sper ca anul asta s-a folosit, fiindca rapoarte au fost putine, chiar am tinut pasul cu introducerea lor. Sau nu s-au mai schimbat drumurile? Oricum mai sunt multe zone "gri" unde nu se stie nimic.

 

Iernare usoara!

 

Cel putin pentru Transilvania, o sa incerc sa vin cu cat mai multe rapoarte. Doar sa mai treaca o luna si sa vina primavara in adevaratul sens al cuvantului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...