Sari la conținut

Weekend in Muntii Vrancei


Postări Recomandate

Cu un ochi la site-urile meteo si cu altul la harta, in cautare de drumuri neumblate vara asta,

eu si partenerul meu preferat de motociclit (si nu numai :cheers: ) - Doctor X, ne-am decis pentru o tura de weekend in Muntii Vrancei.

 

 

Traseul a fost urmatorul:

 

sambata: Bucuresti-Buzau-Ramnicu Sarat-Focsani-Valea Sarii-Tulnici-Lepsa (plimbare pe la cascada Putna)

duminica: Lepsa- (plimbare scurta on foot prin Cheile TiÂşiței - o mica parte din traseul de 9 km)-Soveja-Panciu-Tecuci-Braila-Slobozia-A2-Bucuresti

(stiu ca traseul de revenire in Bucuresti pare cam...ocolit, dar era tarziu, nu vroiam sa ne intoarcem pe acelasi drum si daca o luam pe varianta Cheia,

prindeam curbele exact la lasarea intunericului).

 

Alegerea s-a dovedit inspirata.

Am avut parte de peisaje superbe in culori incredibile, drumuri bune (asfalt proaspat intre Focsani si Lepsa, cu exceptia a doua poduri provizorii -

traseu pe alocuri frumos virajat, dar inca partial nemarcat si cu curbe nesemnalizate,

o doza mica de offroad din Lepsa (mai precis Manastirea Lepsa) până la Soveja - teoretic drum asfaltat, practic gropi, pamant, pietre, trafic (!) si curbe),

vreme care a tinut cu noi (sambata a fost cam innorat si putin racoare, dar duminica a fost ideal pentru motociclit - cald si soare mult).

 

 

Pe scurt, a fost excelent!

 

 

 

Pozele vorbesc de la sine despre frumusetea locurilor si sunt in contrast absolut cu vremea asta deprimanta din Bucuresti.

Sper sa va mai insenineze.

 

 

PS: Gasca de la Moto Louis pe unde s-a plimbat? Am trecut pe langa voi pe la Slobozia (daca nu ma insel) si pe autostrada.

post-27595-1255450526_thumb.jpg

post-27595-1255451249_thumb.jpg

post-27595-1255451266_thumb.jpg

post-27595-1255451277_thumb.jpg

post-27595-1255451288_thumb.jpg

post-27595-1255451295_thumb.jpg

post-27595-1255451304_thumb.jpg

post-27595-1255451317_thumb.jpg

post-27595-1255451345_thumb.jpg

post-27595-1255451373_thumb.jpg

post-27595-1255451380_thumb.jpg

post-27595-1255451387_thumb.jpg

post-27595-1255451404_thumb.jpg

post-27595-1255451425_thumb.jpg

post-27595-1255451447_thumb.jpg

post-27595-1255451464_thumb.jpg

post-27595-1255451473_thumb.jpg

post-27595-1255451486_thumb.jpg

post-27595-1255451516_thumb.jpg

post-27595-1255451533_thumb.jpg

post-27595-1255451549_thumb.jpg

post-27595-1255451555_thumb.jpg

post-27595-1255451560_thumb.jpg

post-27595-1255451569_thumb.jpg

Editat de Ingridutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreme care a tinut cu noi (sambata a fost cam innorat si putin racoare, dar duminica a fost ideal pentru motociclit - cald si soare mult).

Completare: sambata a aparut un soare cu dinti pe la 4 dupa-amiaza, care s-a mentinut pana la apusul imortalizat in poze. Duminica singurul fenomen meteo potrivnic a fost VANTUL: puternic, in rafale si din dreapta, numai bun sa te scoata pe contrasens. In rest, excelenta excursie, dar, ca intotdeauna, prea scurta.

Vom reveni in Vrancea cu siguranta (si cu placere)! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu duminica prin zona. Am trecut spre Tg.Secuiesc, vad ca vor sa asfalteze drumul, mai sunt doar vreo 14 neasfalatati. Daca ati fost in Cheile Tisitei, mai sunt capre negre ? ca era o colonie pe vremuri...acolo am intalnit si ursul. Deci drumul spre Soveja se poate face...e bine, acum cativa ani era rupt, asa stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto de tot pozele :cheers: Felicitari pentru excursie :hug: Asfalt Uscat !!

 

Multam! E bun si macadam uscat. :blink:

 

Am fost si eu duminica prin zona. Am trecut spre Tg.Secuiesc, vad ca vor sa asfalteze drumul, mai sunt doar vreo 14 neasfalatati. Daca ati fost in Cheile Tisitei, mai sunt capre negre ? ca era o colonie pe vremuri...acolo am intalnit si ursul. Deci drumul spre Soveja se poate face...e bine, acum cativa ani era rupt, asa stiu.

 

In cheile propriu-zise n-am intrat, ci doar cam 1,5 km in rezervatie, pentru ca eram ca de obicei in criza de timp si cu echipamentul pe noi nu era prea comod. Macar niste bocanci daca am fi avut, in loc de cizme... N-am vazut nici urma de salbaticiune, desi stiam ca rezervatia e populata cu capre negre si de existenta carnivorelor mari (urs, ras si lup). Da' n-am fi fost foarte incantati de o intalnire cu Mos Martin. :cheers:

 

Drumul spre Soveja se poate face cu grija, da-i tot rupt. :P Practic este inchis, daca e sa ne luam dupa indicatorul de dupa manastire. Partial surpat din cauza inundatiilor din 2005 si a alunecarilor de teren, cu multe gropi, nisip si pietris, iar cateodata cu doar cateva petice minuscule din vechiul asfalt ivindu-se de sub covorul de frunze ruginii, ne-a obligat sa nu trecem de 30 km/h si de viteza a doua si sa abordam fiecare curba cu mare atentie, mai ales ca avem amandoi gume cu profil de strada. CB-ul plus pilotul acestuia sunt oricum rodati pe macadam si s-au descurcat fara probleme, dar nu cred insa ca un cruiser sau o carenata ar fi scapat fara emotii macar. Pentru un dual purpose e exact asa cum trebuie.

In orice caz, din Lepsa pana la manastirea Lepsa asfaltul era proaspat si duminica se lucra la podul de dinainte de inceputul urcarii, deci e foarte posibil ca drumul sa fie asfaltat in totalitate in viitorul apropiat.

 

Vrancea m-a impresionat. E o zona ce merita a fi explorata pe indelete, iar anul viitor speram sa ne rezervam mai mult timp si pentru drumetii. Acum prea a fost in viteza.

 

 

Later edit: Acest text a fost postat de Doctor X, de pe contul Ingridutzei. Deh, asa se intampla cand n-avem doua computere acasa; mai greseste omu'...

Editat de Ingridutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo ma copii! Va distrati, in timp ce eu si Speedy, o frecam pe la enduro!

Traseul ales este de nota 10. Cu prima ocazie, mergem in gasca. Pacat ca nu ati avut timp sa intrati in rezervatie.

Traseul este de 3-4 zile!

Editat de Lucianggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo ma copii! Va distrati, in timp ce eu si Speedy, o frecam pe la enduro!

Pai cine v-a pus? :hug:

 

PS: Daca vom merge in gasca, sa ne luam corturile. Macar sa avem parte de adrenalina, in caz ca ne vor vizita animale paroase din specia din care face parte ala din penultimele doua poze. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari...faine poze, faina drumetie...am fost si eu pe akolo anul asta...dar cu Yamaha Virago, si a fost un chin o buna portiune din drumul ala, fain de altfel...si in gasca, intotdeauna e mai fain... :cheers:

Tine-ti-o tot asa...si multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nesimtitilor, am eu impresia sau faceti cele mai frumoase poze si aveti parte de cele mai frumoase peisaje tocmai cand sunteti singuri? Cand merg si eu imi aratati numai autostrazi... Sa mi se faca rau si mai multe nu...

N-am fost pe acolo, dar va asigur ca Bucovina arata la vremea asta de toamna cel putin la fel de minunat. Pacat ca e asa departe.

Luciane, pe ursache ala l-ai pozat tu?

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am fost pe acolo, dar va asigur ca Bucovina arata la vremea asta de toamna cel putin la fel de minunat. Pacat ca e asa departe.

 

 

 

Daca vorbesti tu cu nesuferitu' ala de Busu sa ne dea niste vreme buna, promit ca mergem anu' asta in Bucovina...in primul weekend de trei zile! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luciane, pe ursache ala l-ai pozat tu?

 

 

Nu ma, nu eu .... am un aparat care face poze, d'alea digitale, sa se vada si la calculator..... Ala l-a pozat( eu, de frica, am apasat butonu' ) :cheers:

Mesaj completat

Daca vorbesti tu cu nesuferitu' ala de Busu sa ne dea niste vreme buna, promit ca mergem anu' asta in Bucovina...in primul weekend de trei zile! :hug:

 

GO! deci, urmatoarea Tura, Bucovina!

Editat de Lucianggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand veti avea mai multe zile de colindat prin muntii nostri si 'om avea si nitel mai multe grade in termometre va mai asteptam pe la noi. Si daca dati si un semn de viata inainte, va putem ajuta cu niscai sugestii ale unor locuri de interes, posibilitati de cazare, starea drumurilor, pretul vinului...

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand veti avea mai multe zile de colindat prin muntii nostri si 'om avea si nitel mai multe grade in termometre va mai asteptam pe la noi. Si daca dati si un semn de viata inainte, va putem ajuta cu niscai sugestii ale unor locuri de interes, posibilitati de cazare, starea drumurilor, pretul vinului...

Multumim de invitatie! :) La anul cred ca va vizitam din nou, de data asta anuntat. Din pacate nu poci bea vin (cam frustranta trecerea prin Panciu si pe la doi pasi de Odobesti din punctul asta de vedere, taman in timpul culesului), dar daca face cineva vreun vinars bun in zona se schimba treaba.

 

Si eu tot acolo :lol:. Oricum zona este superba, Cheile Tisitei merita vazute.

Felicitari pentru tura :P

 

Multam! Daca intram mai mult in chei, cred ca dadeam si noi peste el. Sau el peste noi. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand veti avea mai multe zile de colindat prin muntii nostri si 'om avea si nitel mai multe grade in termometre va mai asteptam pe la noi. Si daca dati si un semn de viata inainte, va putem ajuta cu niscai sugestii ale unor locuri de interes, posibilitati de cazare, starea drumurilor, pretul vinului...

 

:)

 

 

Nu te lua dupa spusele Doctorului... !! Venim cu pofta de Vin, de plimbare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

E foarte frumoasa zona, fooarte bine ca ati mers, eu mi-s din Vrancea si Soveja este unul din locurile unde am copilarit. Drumul intre Lepsa si Soveja este superb. Sper sa-l termine cat mai curand.

 

Pentru cine nu a ajuns pe acolo sa mearga.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim de invitatie! :rolleyes: La anul cred ca va vizitam din nou, de data asta anuntat. Din pacate nu poci bea vin (cam frustranta trecerea prin Panciu si pe la doi pasi de Odobesti din punctul asta de vedere, taman in timpul culesului), dar daca face cineva vreun vinars bun in zona se schimba treaba.

 

 

Vinars ...

Mesaj completat

Nu te lua dupa spusele Doctorului... !! Venim cu pofta de Vin, de plimbare!

 

... vin, bere, toate astea se găsesc din belÂşug. Vreme bună Âşi poftă de kilometri să avem !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...