Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

permiteti-mi sa mai reiau subiectul cu 5-6 mese pe zi

 

bai fratioare :cheers:

 

tocmai am vazut pe discovery ca hominis erectus l-a bautut/mancat pe hominis goliat si pe ceilalti si s-a dezvoltat in hommo sapiens tocmai ca a mancat carne prajita in foc !!!

:baldy:

 

tu ce vrei aici cu ierburile tale si dieta ta dubioasa, sa involuam ca specie?!!! :( sa ne creasca matele in lungime: sa ne creasca burta: sa ne kakam verde: sa .... etc sa nu mai gandim coerent.... :)

 

iarba se fumeaza, nu se mananca!

:(

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu intru intr-o discutie de nutritie.eu dau date.atata tot, si sunt anarhist convins.fiecare face ce vrea. daca vrei sa ne batem in argumentatii medicale sunt la dispozitia pumnilor tai. daca vrei sa ne batem in "iarba se fumeaza nu se mananca" eu ma duc sa mananc un morcov. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce a scris Deadcow e ~ corect si nu e vorba de diete ci de metabolism, cheia e sa iti calculezi necesarul si aportul.

Deadcow ai atasat link-ul ala la sfarsit si lumea crede ca ii trimiti la pascut cu ce ai scris.:( Iar treaba cu diabetul ii un pic mai complexa, dar excesul de insulina nu determina diabet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dexter : te rog nu mi-o lua in nume de rau si crede-ma ca nu fac asta de fiecare data. sunt un om intelegator. dar recitindu-mi postul am vrut sa reargumentez. ideea e ca sunt beat la ora asta si mi-e greu.asa ca tot ce pot sa fac e sa dau un link sau doua si sa sper ca ai sa vezi problema morala pe care o am eu. fie ca alegi calea asta sau nu sunt sigur ca o sa intelegi. :(

http://video.google.com/videoplay?docid=-513747926833909134#

 

kcuf. da. ai dreptate. culmea e ca eu ma uit la ce am scris si am impresia ca incurajez consumul de carne. nu am stiut cum sa formulez altfel. am stat o ora sa o scriu in forma asta nefinisata in care a aparut si sunt complet nemultumit de ea :(

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai vazut clip-ul. Eu iti inteleg opinia, dar nu toti mancam de la Mc si KFC si implicit carnea nu e sinonima cu ele.

Ontopic: Mi-am luat acum 2 luni o bara de tractiuni extensibila si vreau sa va zic ca e beton, pe langa ca n-am facut atatea tractiuni in viata mea, exercitiile care se mai pot face pe langa is excelente.

 

L.E.:Deadcow, nu mi se pare ca incurajezi consumul de carne, ci mai degraba alimentatia rationala.

Editat de kcuf_di
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu intru intr-o discutie de nutritie.eu dau date.atata tot, si sunt anarhist convins.fiecare face ce vrea. daca vrei sa ne batem in argumentatii medicale sunt la dispozitia pumnilor tai. daca vrei sa ne batem in "iarba se fumeaza nu se mananca" eu ma duc sa mananc un morcov. :(

 

Am si eu o curiozitate.Mananci proteina animala de vreun fel?

 

Ontopic: Mi-am luat acum 2 luni o bara de tractiuni extensibila si vreau sa va zic ca e beton, pe langa ca n-am facut atatea tractiuni in viata mea, exercitiile care se mai pot face pe langa is excelente.

 

Un soi de bara de tractiuni ma tenteaza si pe mine,dar nu stiu unde as putea sa o amplasez.Tu unde ai instalat-o? Eu am apart. ne-decomandat,la cele decomandate cred ca se poate pune foarte bine pe hol,mai ales ca e si destul de ingust.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O felicit pe Gabriela ca face miscare, nu are importanta de care. Dar desi suntem off-topic cu artele martiale nu mi se pare ca kyokushin este un sport pentru fete. Pe langa faptul ca se bazeaza pe niste tehnici prea dure mai este si un stil care iti creeaza impresia ca esti un dur si ca tu chiar faci un stil de lupta dar nu e asa. Un stil de lupta care are atat de multe restrictii cum are kyokushinul formeaza o falsa impresie a luptei. In primul rand nu este permis pumnul la fata.

Ceea ce face ca aceasta lupta sa fie utopica si toata aceea duritate si rezistenta a toracelui, mainilor,picioarelor este data doar de faptul ca nu-si pot da cate un pumn in fata sa termine cu prostiile.

Repet, in primul rand pentru o fata nu-i vad sensul. Decat din punct de vedere practicare sport. Dar daca o luam asa poate face aerobic,tae bo, spinning, orice care arde mai multa grasime decat kyokushin, fara sa trebuiasca sa se loveasca aiurea pe acolo.

 

Chiar daca o sa fiu considerat misogin oricum o fata care face astfel de sporturi pentru asa zisa autoaparare se pacaleste singura.Mai ales kyokushin. Deobicei infractorii care chiar sunt in stare sa iti puna in pericol integritatea sunt foarte bine antrenati de scoala vietii si de inexistenta oricarei reguli in actiunea lor. Nu pot fi contracarati cu pumni in burta.

 

Artele martiale practicate ca "fel" de a face miscare sunt in regula, insa daca se vrea eficacitate intr-o lupta trebuie ales stilul cu mare atentie.

 

Poate ne explica Gabriela de ce a ales kyokushin.

 

Explicatia e simpla, sincer nici macar nu am stiut de existenta acestui stil pana nu am gasit un coleg de garaj care este in prezent instructorul meu. Tot m-am plans de colacei si a zis sa merg la el la sala. Primele saptamani au fost cam grele, dar a inceput sa-mi placa. Adevarul este ca sunt restrictii, dar asta nu te impiedica sa dai un pumn la cineva in fata daca te ataca :(.

Eu o privesc ca si un sport, am invatat lucruri noi, dar imi place mai mult tehnica. Ceea ce am observat este ca fac mult prea repede muschi la gambe, rezultatele sunt vizibile si asta chair nu mi-as fi dorit. Dar....cine stie, la varsta mea probabil dupa un timp va trebui sa intrerup, ca oricum performanta din asta nu am sa fac.

In legatura cu slabitul pana in decembrie am simtit mai mult pe haine ca deja imi sunt mai largi si ca nu mai sunt asa de umflata, dar kilogramele in plus cred ca au de a face cu pauza de 2 saptamani de sarabatori adaugat cu mancarurile care erau atunci, desi nu am exagerat s-a simtit. Dupa pauza de 2 saptamani abea m-am miscat la antrenamente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am și eu o întrebare pentru cei ce par a se pricepe (știu ei cine sunt), nu de la cei ce vorbesc să se afle în treabă: pentru un sedentar care nu are probleme cu greutatea (am chiar un pic sub greutatea ideală), nu are sală în apropiere dar totuși vrea să facă ceva mișcare fără să acumuleze masă musculară ce îmi recomandați? Nu am nici timp nici chef de 2 ore de exerciții pe zi, 30 de minute e maximul pe care mi l-aș permite. Menționez că urăsc ideea de a alerga pe bandă, nu am bandă și nici nu intenționez să cumpăr așa ceva, mai merg cu bicicleta pe câmp (e mai greu și mai interesant ca pe șosea) dar nu pe vremea asta și nu prea des nici vara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am și eu o întrebare pentru cei ce par a se pricepe (știu ei cine sunt), nu de la cei ce vorbesc să se afle în treabă: pentru un sedentar care nu are probleme cu greutatea (am chiar un pic sub greutatea ideală), nu are sală în apropiere dar totuși vrea să facă ceva mișcare fără să acumuleze masă musculară ce îmi recomandați? Nu am nici timp nici chef de 2 ore de exerciții pe zi, 30 de minute e maximul pe care mi l-aș permite. Menționez că urăsc ideea de a alerga pe bandă, nu am bandă și nici nu intenționez să cumpăr așa ceva, mai merg cu bicicleta pe câmp (e mai greu și mai interesant ca pe șosea) dar nu pe vremea asta și nu prea des nici vara.

Tin sa mentionez ca nu stiu daca ma pricep , stiu ce asi face eu in locul tau. Daca ai doar 30 min. libere si vrei sa faci conditie fizica de apartament fara masa musculara , COREENE , aia e solutia. Desi , dupa 10 minute s-ar putea sa fii mort. Cind o sa ajungi la juma de ora continuu , o sa fii campion.

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schiuz mi , trebuia sa explic , nu mi-am dat seama. Deci:

1.In picioare.

2.Te arunci in pozitia ghemuit , lpe vine , cu miinile sprijinite pe sol , in fata ta.

3.Arunci piciorele in spate si bagi o flotare.

4.Revii in ghemuit.

5.Din ghemuit executi o saritura .

Asta e un ciclu. Practic , sint niste flotari cu saritura. Se numesc Flotari Coreene. Exista si pe forumuri starine , dar nu mai stiu cum loe zice in engleza. Incearca si daca nu iti place poate se gaseste si altceva. Genul , box cu umbra sau sac de box.

Ma scuzi ca nu am explicat din prima , dar ma gindeam aiurea. Succes maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schiuz mi , trebuia sa explic , nu mi-am dat seama. Deci:

1.In picioare.

2.Te arunci in pozitia ghemuit , lpe vine , cu miinile sprijinite pe sol , in fata ta.

3.Arunci piciorele in spate si bagi o flotare.

4.Revii in ghemuit.

5.Din ghemuit executi o saritura .

Asta e un ciclu. Practic , sint niste flotari cu saritura. Se numesc Flotari Coreene. Exista si pe forumuri starine , dar nu mai stiu cum loe zice in engleza. Incearca si daca nu iti place poate se gaseste si altceva. Genul , box cu umbra sau sac de box.

Ma scuzi ca nu am explicat din prima , dar ma gindeam aiurea. Succes maxim.

 

in 5 minute eram mort

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah, vad ca toata lumea se umfla pe aici.., am facut 3 ani culturism performanta 18-21 ani iar dupa am facut din pasiune pana amu, adica vreo 17 ani de cand ma duc la sala. Am poze, dar pe hartie si sunt varza nu stiu sa le pun .., la piept am facut cu suta de kile 22 repetari iar max ca greutate 152 kile , una repetare. Pt un tip ca mine de 81 kile si 1, 70 cred ca este mai mult decat rezonabil. Pot spune, chiar daca multi nu ma vor crede ca zilnic efectuam 800 flotari, 400 abdomene, si 30 serii( nu repetari) de tractiuni la bara. Seara ma odihneam sarind coaarda una ora. La plan inclinat am facut (fara Naposim :lol: ) bicepsi cu bara olimpica avnd 70 kile.., incercati numa sa vedeti ce inseamna asta. Pot spune ca am aproape o viata traita numa printre fiare.., acum arat mizerabil.., de doi ani bag cardio si lucrez u scripetii, only, deh, rate, copil, nev, se stie povestea. ps De la 14 la 19 am facut si ceva karate.., asta e alta poveste. Cine crede ca doar ma laud e un mare ..., pur si simplu imi face placere sa remember.., va pupa Jean. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am și eu o întrebare pentru cei ce par a se pricepe (știu ei cine sunt), nu de la cei ce vorbesc să se afle în treabă: pentru un sedentar care nu are probleme cu greutatea (am chiar un pic sub greutatea ideală), nu are sală în apropiere dar totuși vrea să facă ceva mișcare fără să acumuleze masă musculară ce îmi recomandați? Nu am nici timp nici chef de 2 ore de exerciții pe zi, 30 de minute e maximul pe care mi l-aș permite. Menționez că urăsc ideea de a alerga pe bandă, nu am bandă și nici nu intenționez să cumpăr așa ceva, mai merg cu bicicleta pe câmp (e mai greu și mai interesant ca pe șosea) dar nu pe vremea asta și nu prea des nici vara.

Adrian, daca ai sub greutatea ideala inseamna ca nu te intereseaza sa pierzi kilograme. Iar chestia cu masa musculara nu e nici o sperietoare,n-am vazut pe nimeni care sa nu traga serios de fiare si sa puna masa pe el sa se vada cum creste si el sa nu vrea.

Mie in cazul tau mi se pare ca ar trebui sa faci niste exercitii care sa-ti solicite tot corpul, fara a fi in pericol sa pui masa dar care sa-ti dea un tonus bun.

Cand nu ai timp si sala la dispozitie cele mai bune sunt exercitiile cu propriul corp.

Eu mai faceam intr-un timp cand nu mergeam la sala 3 serii din urmatoarele:

- 30 de flotari

- 30 de genuflexiuni

- 30 de abdomene (bricege,normale,crunch)

Pauza pana iti revine respiratia...si apoi iar,de 3 ori. Eu zic ca daca odata cu trecerea varstei reusesti sa faci seriile astea inseamna ca ai o conditie fizica bunicica.Si nu dureaza sigur mai mult de juma de ora. :lol:

 

P.S.Daca ai gasi si o bara la care sa faci niste tractiuni ar fi chiar programul complet. :lol:

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah, vad ca toata lumea se umfla pe aici.., am facut 3 ani culturism performanta 18-21 ani iar dupa am facut din pasiune pana amu, adica vreo 17 ani de cand ma duc la sala. Am poze, dar pe hartie si sunt varza nu stiu sa le pun .., la piept am facut cu suta de kile 22 repetari iar max ca greutate 152 kile , una repetare. Pt un tip ca mine de 81 kile si 1, 70 cred ca este mai mult decat rezonabil. Pot spune, chiar daca multi nu ma vor crede ca zilnic efectuam 800 flotari, 400 abdomene, si 30 serii( nu repetari) de tractiuni la bara. Seara ma odihneam sarind coaarda una ora. La plan inclinat am facut (fara Naposim :lol: ) bicepsi cu bara olimpica avnd 70 kile.., incercati numa sa vedeti ce inseamna asta. Pot spune ca am aproape o viata traita numa printre fiare.., acum arat mizerabil.., de doi ani bag cardio si lucrez u scripetii, only, deh, rate, copil, nev, se stie povestea. ps De la 14 la 19 am facut si ceva karate.., asta e alta poveste. Cine crede ca doar ma laud e un mare ..., pur si simplu imi face placere sa remember.., va pupa Jean. :lol:

 

 

felicitari Jeane... se vede ca in sufletul tau iti este dor de momentele petrecute printre fiare.se pare ca te antrenai hardcore nu gluma...

dar acum incearca sa duci o viata sanatoasa si sa fi fit, pentru ca e pacat mai ales dupa atatia ani sa te lasi asa.

spor si bafta maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti eu va multumesc mult pentru sfaturi .. de 2-3 sapt lucrez .. am lucrat cu cap .. cu un program bine pus la punct .. cu mese la ore fixe .. etc . si munca .. 1-2 ore pe zi .. timp de 5-6 zile pe sapt .. si s-a pus ceva pe mine .. is foarte mandru ..

 

tine-o tot asa... sa iti faci poze cu before and after

si mai poti sa iti masori bretele, picioarele, pieptul

pentru a tine o evidenta a progresului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai faceam intr-un timp cand nu mergeam la sala 3 serii din urmatoarele:

- 30 de flotari

- 30 de genuflexiuni

- 30 de abdomene (bricege,normale,crunch)

Pauza pana iti revine respiratia...si apoi iar,de 3 ori. Eu zic ca daca odata cu trecerea varstei reusesti sa faci seriile astea inseamna ca ai o conditie fizica bunicica.Si nu dureaza sigur mai mult de juma de ora. :lol:

 

P.S.Daca ai gasi si o bara la care sa faci niste tractiuni ar fi chiar programul complet. :lol:

Ia mai mult, o singură serie îmi ia peste 15 min și mai mult de una dimineața și una seara oricum nu mă țin bateriile. Cu respirația nu am probleme, ci cu bateriile - o serie mă epuizează pentru următoarele 2 ore - flotările, nu restul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia mai mult, o singură serie îmi ia peste 15 min și mai mult de una dimineața și una seara oricum nu mă țin bateriile. Cu respirația nu am probleme, ci cu bateriile - o serie mă epuizează pentru următoarele 2 ore - flotările, nu restul.

Mi se pare mie sau nu ai forta de loc ? O serie care te epuizeaza asa tare nu-i lucru curat. Ai ceva la ficat , sau pur si simplu nu te-ai antrenat niciodata ? NU stiu , e anormal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia mai mult, o singură serie îmi ia peste 15 min și mai mult de una dimineața și una seara oricum nu mă țin bateriile. Cu respirația nu am probleme, ci cu bateriile - o serie mă epuizează pentru următoarele 2 ore - flotările, nu restul.

 

Pai asta e si ideea, sa devii mai puternic. Deci daca te omoara flotarile, fa-le ultimele in serie, cate poti. Apoi incepi sa maresti numarul. Dupa ce reusesti sa faci o serie ok (dupa o saptamana-doua) incerci sa bagi si seria a doua.

Eu faceam serii de 20 de flotari, doar o serie dimineata si una seara. Acum pot sa fac 40 de flotari intr-o serie.

Oricum, usor si comod nu se poate,cred ca realizezi.

 

Poate mai au si altii ceva idei,eu cam asa as face. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia mai mult, o singură serie îmi ia peste 15 min și mai mult de una dimineața și una seara oricum nu mă țin bateriile. Cu respirația nu am probleme, ci cu bateriile - o serie mă epuizează pentru următoarele 2 ore - flotările, nu restul.

Tu nu de anaerobic ai nevoie pentru tratarea sedentarismului ca o sa dai din lac in put (febra musculara sau mai grav). Recomand ceva aerobic, usor, treptat. Vezi ca pe Valea Oltului e o sala, poti incerca 1-2 sedinte ca sa-ti faci idee de aparate. Daca totusi iti cumperi ceva recomand o bicicleta eliptica magnetica, folosesti toate grupele importante de muschi si protejezi articulatiile spre deosebire de alergare (pe banda sau afara).

 

Iar la vara, abonament la bazin (eu sigur imi fac).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare mie sau nu ai forta de loc ? O serie care te epuizeaza asa tare nu-i lucru curat. Ai ceva la ficat , sau pur si simplu nu te-ai antrenat niciodata ? NU stiu , e anormal.

Da, nu pot face mai mult de 25 de flotări în serie. Nu am nimic la ficat, ci nu am mai făcut flotări vreo 15 ani la rând, am muncă de birou și câteva kilograme sub normal (nu sunt slab, ci doar suplu zic unii). Ce nu vreau e să capăt o siluetă de recuperator, nu îmi e că trebuie să schimb costumele dar nu se pretează pentru job și nici nu e stilul meu. Toată familia au fost micuți și supli, dar sănătoși - bunică-mea are 99 de ani și e pe picioare, eu sunt ceva mai înal dar vreau să prind și eu măcar 60 :lol:

Mesaj completat

Tu nu de anaerobic ai nevoie pentru tratarea sedentarismului ca o sa dai din lac in put (febra musculara sau mai grav). Recomand ceva aerobic, usor, treptat. Vezi ca pe Valea Oltului e o sala, poti incerca 1-2 sedinte ca sa-ti faci idee de aparate.

Acum vreo 5 ani mergeam la IDM cu un prieten, era OK doar că el nu a mai putut să meargă și singur nu aveam chef. Când locuiam în Washington (acum 3 ani) aveam la subsolul clădirii sală (gratis) și mergeam acolo, atmosfera era super - niciodată aglomerat, deschis non-stop, automat cu răcoritoare mai ieftine ca la supermarket, mese de biliard și tenis de masă dacă voiai să faci o pauză între serii etc., tipii și tipele care veneau acolo erau oricând dispuși să joace o partidă cu tine chiar dacă nu îi cunoșteai, dar la noi pe la sălile de cartier din ce am văzut sunt doar tipi ciudați care se cred staruri în Prison Break, unii puși pe harță (am citit că Măruță era să și-o ia la sală pentru că alerga prea mult pe bandă și s-a supărat cineva că voia să alerge fix pe banda aia) etc. Lipsa de civilizație mă face să stau departe de sălile din București, așa că tot ce mai prind sunt cele de la hoteluri când sunt plecat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...