Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Uau!

Intai iti multumesc pentru rabdarea de a scrie atat. Mi-ai dat ceva info de digerat dar acu sunt prea obosit...maine dimin plec cateva zile din tara.

Promit sa revin pt un "fine tuning".

Oricum daca nu-mi printez ceva nu pot retine un astfel de program de la inceput.

Din ce am aruncat un ochi vad ca pt multe exercitii nici nu-i musai sa merg la sala dar eu nu ma pot motiva sa lucrez acasa, plus ca mai am si 2 copii pe aici.

 

E clar ca-i vorba de vointa iar din cea folosita pentru renuntarea la fumat mi-am pastrat si pentru pregatirea fizica.

 

ps: sala unde merg e idm, poate o frecventati...

 

 

 

asculta la fratele tau,ca sa zic asa.......sa mergi la sala,sa te misti ,sa faci sport/miscare,sa nu zaci, e muuult mai usor si fun ,decit sa renunti la tighi.

deci,daca ai reusit sa TE ABTII pina in momentul de fata de la a mai fuma,sportul si miscarea vor veni de la sine.

trebe doar sa vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3. ridicari cu ganterele gen "military press" 10-12.

1.renegade dumbell row 10-12

2. lounges pentru fiecare picior 10-12 cu gantere in maini.

1.preacher curl pentru biceps 10-12

2.mountain climbers 24.

3.flys cu gantere pentru piept 10-12

2.skull crusher sau dumbell rows pentru spate sau triceps sau unde crezi ca iti e greu.

 

:D

bag pooola, io n-am inteles nimic!

chiar daca nu apreciez fenomenul culturistic, am oarecare idee despre pregatirea fizica prin exercitii cu greutati....si mai si spic inglish.

 

dar tot nu am habar despre ce vb acolo.... :cheers:

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai 17 ani si esti un exemplar neaos romanesc probabil ca mananci carne de 3 ori pe zi si snackurile dintre mese sunt chipsuri , cola , croissante. in consecinta nu ai nevoie nici de proteina nici de carbohidrati in exces decat daca lucrezi mult si greu si cu greutati mari. altfel doar bagi in tine rahaturi. sa stii ca peste anumite nivele tot excesul de macronutrienti devine urina. adica inteleg sa iei proteina pentru ca vrei sa dai jos grasime si trebuie sa ai o dieta subcalorica dar ti-e frica sa nu pierzi muschi. asta are sens.

mai are sens sa iei proteina si daca faci exercitii cu greutati des. asta e din pricina faptului ca ti se utlizeaza cantitati mari de glicogen iar atunci organismul incepe sa arda proteina. ca sa nu se intample asta , ori iei suplimente , ori faci full body workout cu pauze de 48 de ore. atunci n-ai probleme si n-ai nevoie de proteine. acu daca stau mai bine sa ma gandesc ai putea sa-ti maresti rezervele de glicogen numai cu carbohidrati de calitate cum ar fi din cereale integrale. dar ma rog.. nu vreau sa stric mitul supradozei de proteina.

am o gramada de amici care la varsta ta bagau sala de dimineata pana seara iar acum sunt niste porcusori pentru ca au crezut ca magia e intr-o pilula. au parul alb in cap , riduri , sunt obositi mai tot timpul si in general viata lor sucks :cheers:

 

eu zic asa , inainte sa iei suplimente cum ar fi creatina , proteine , diferite combinatii minune de aminoacizi din ficat de gasca sau anabolizante (ca sa nu mai pierzi timpul cu prostii ) raspunde la o intrebare. cate flotari poti sa faci ? in serii de 15 daca vrei. cu pauza de 30 sec. sa zicem. sau cate flotari poti sa faci max intr-un singur set.

sa mor daca inteleg cum amicii mei de aveau 3 antrenamente la steaua si rapid trageau nspe mii de ture de stadion fara substantele astea minune. :D

grasime nu am .. sunt .. ok.. am 1,85 .. si 60 kg

nu mananc chiar prostii de genul

flotari nu fac ..

fac exercitii cu haltere .. pentru spate .. biceps .. triceps .. pectorali .. fac cam 2-3 serii . lucrez cam 2 ore pe zi. lucrez de ma inrosesc si simt ca bubui .. lucrez intensiv deci .. mai mereu am febra musculara .. referitor de coloana (undeva imediat deasupra fundului simt o mica durere .. dar nu e de la haltere garantez .. este de la pozitia mea pe care o am .. stau pe laptop in pat si stau cocosat .. stiu trebuie sa-mi corectez pozitia .. ) am horatat ca in primele 2 luni sa lucrez cu haltere de 5 kg .. pentru a nu-mi supra solicita muschii, coloana ...

 

dupa o sa cresc nivelul

 

am luat

gigant pro mass + creatine 1000 ... o sa iau o doza .. nu chiar cat recomanda iei .. deoarece imi e frica sa nu-mi dauneze .. o sa iau un pic mai putin posibil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

Inca ceva.Pentru masa musculara trebuie sa faci 3-4 serii la exercitiu cu greutati crescatoare.Ex: prima serie 5kg , a 2- a 7 kg a 3-a 10 kg.Serii de cate 10-12 repetari.Daca te fortezi prea mult nu mai faci masa , faci fibra(putere/forta).Cu cretina nu sunt de acord... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva.Pentru masa musculara trebuie sa faci 3-4 serii la exercitiu cu greutati crescatoare.Ex: prima serie 5kg , a 2- a 7 kg a 3-a 10 kg.Serii de cate 10-12 repetari.Daca te fortezi prea mult nu mai faci masa , faci fibra(putere/forta).Cu cretina nu sunt de acord... :cheers:

Auzi , cu respect , abtine-te de la sfaturi. 3-4 serii pe exercitiu ??? Daca faci picioare la un antrenament , cit dureaza antrenamentul la tine ? 15 minute ? Daca faci biceps cit dureaza ? Hai ca m-am enervat. Bai fratilor , daca nu stiti ce vorbiti , nu mai dati dreacu sfaturi , ca trasu' de fiare nu-i jucarie , poti sa nu ai rezultate dar poti sa-ti strici si organizmul. Si vezi ca e CREATINA , nu cretina.

Ia baga tu niste poze , sa vedem ce rezultate ai obtinut cu "marea" ta metoda de antrenament.

Ziceam sa nu mai scriu pe forum , da' aici e caz grav.

Mesaj completat

Bai frate , ai 16 ani !!!! NU mai scrie aici , poti doar sa citesti. Daca eram Admin , acu erai out.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Auzi , cu respect , abtine-te de la sfaturi. 3-4 serii pe exercitiu ??? Daca faci picioare la un antrenament , cit dureaza antrenamentul la tine ? 15 minute ? Daca faci biceps cit dureaza ? Hai ca m-am enervat. Bai fratilor , daca nu stiti ce vorbiti , nu mai dati dreacu sfaturi , ca trasu' de fiare nu-i jucarie , poti sa nu ai rezultate dar poti sa-ti strici si organizmul. Si vezi ca e CREATINA , nu cretina.

Ia baga tu niste poze , sa vedem ce rezultate ai obtinut cu "marea" ta metoda de antrenament.

Ziceam sa nu mai scriu pe forum , da' aici e caz grav.

Mesaj completat

Bai frate , ai 16 ani !!!! NU mai scrie aici , poti doar sa citesti. Daca eram Admin , acu erai out.

Eu ma refeream la piept,spate,umeri,bicepsi,tricepsi...nu picioare de picioare nu a spus nimic si nu cred ca vrea masa musculara acolo.La abdomen si picioare e cu totul alta treaba decat cele enumeratea de mine.

Editat de Cavaleru
flame inutil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratioare , eu la 16 ani eram satul de sport. Si nu ai dreptul sa scrii toate aberatiile , unde vrei tu. Mergi la coltul de 125 si zil-e sa scoata frinele de pe mobre , ca asa crezi tu ca-i bine si vezi ce zic. Si pina sa nu ma apuce damblaua de tot , baga niste poze , daca esti mare sportiv. Detaliaza metoda ta de antrenament si mai vorbim.

Cind cineva doreste sa se apuce de antrenamente are niste asteptari. Daca primeste sfaturi care il duc pe un drum gresit , nu face nimic si se lasa.

Daca erai baiat destept spuneai ca metoda pe care o aplici tu se face cu greutati maxime si cu superseturi (daca stii ce-i aia). Deci , ma repet , stai in banca ta , ca induci lumea in eroare.Apropo , de Dorian Yates ai auzit ?

Mesaj completat

Ce dracu am fratilor de ma enervez asa ?

Scuze moderator , admin , dragi colegi , dar nu suport prostia si fudulia , combinate.

Prietene , nu mai fii asa sigur ca lumea NU doreste picioare masive , atit timp cit are spate , piept , umeri si alte alea dezvoltate. Johny Bravo , ca sa citez un clasic in viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

Ce am spus eu sa induc in eroare?Ce am spus eu gresit?Citeaza sa stiu si eu.Nu fac poze dezbracat , e o...rusine sa spun asa :D .Nu fac poze dezbracat sa dau la un prieten , nu te astepta sa pun pe un forum cu 35 000 utilizatori.Stai linistit ca si eu fac sport si nu de ieri , de cand eram mic.Am facut hokei , fotbal , dans modern , si o saptamana de carate :cheers: (nu stiu cum se scrie) , alerg in fiecare seara ca dimineata nu pot cand este vreme buna de mai bine de 1 an , am mers pe bicicleta de la 4 ani , pe role de la 7 , asa ca nu poti spune ca nu sunt satul de sport.

 

Eu la sala la fiecare aparat faceam cate 3-4 serii a cate 10-12 repetari si greutatea o cresteam de la serie la serie.Nu exageram. Oricum nu imi poti reprosa ca nu am facut corect si nu te voi crede pentru ca am avut multi care m-au invatat , un batran , proprietarul salii care a fost campion mondial la handicapat (este schiop) si 2 prieteni mai mari.La exercitiile cu gantere faceam 3 serii pentru ca le faceam la final si eram obosit...intreaba-ma ce vrei sa stii despre activitatea mea la sala...

 

Picioare masive , eu vorbeam de masa nu de fibra...daca nu esti atent de ce vorbesti aiurea?

Editat de ALINU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah cred ca ma apuc de forta lejera ca s-a pus sunca pe abdomen...defapt magazia de bere :D

Si asa am in living bicicleta, aparat de abdomene si alte porcarii, deci, cred ca incep, ca m-am saturat de burta... :cheers:

 

Daca ma reapuc, vedem rezultatele la vara...ca de masa n-am nevoie, vreau doar definire, si aia se poate face practic fara nicio sala sau mare aparat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze , lume.

Nu reusesc sa inteleg ce fel de antrenament ni se propune aici si fara dovezi clare a eficacitatii lui , il consider inutil. Daca un bosorog (adica eu) , pune si el o amarita de poza , un baiat tinar de ce nu ? Ca doar nu sintem homo si culturismul se bazeaza pe aspect fizic , nu ?

Ce ma doare este faptul ca aici au venit baieti si au intrebat cum sa faca sa aiba o conditie fizica mai buna , un brand mai mare , chestii socoteli. Si au primit niste raspunsuri , cit , de cit , acolo , macar sa aiba cum sa inceapa. Nu este corect sa vina cineva , sa arunce bomba si sa fuga. Nu ii poti spune unui incepator 3-4 serii pe exercitiu , PUNCT. Si fara picioare. Cind ai 16 ani , ori esti un geniu al sportului , ori nu stii ce vorbesti.

Deci , inchei , ma retrag elegant si-mi vad de flotarile mele. Ca doar nu sint un Guru al fiarelor , sa dau exemple de antrenamet. Doar imi pare rau de cineva care o sa fie dezinformat aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

on-topic: abdomene pe paine. e mai lejer, le poti face acasa etc.

off-topic: renunta la bere.

Sa slabesti tre sa transpiri ca naiba...sa arzi, cum se spune...

Abdomenele-s ok, faci muschi, dar trebuiesc corelate cu alte chestii pt datul jos al burtii, sau facute in numar extramasiv....Am intalnit caz de dat burta jos in urma a mii si mii de abdomene pe zi, si multa transpiratie :lol: Corelata cu alergare...si nu jogging de forma, ci peste 10 km intr-un antrenament...Bine, omu avea o boala sa faca abdomene...dupa antrenamentul sportului de-l practica, baga tona de abdomene...si ne-am molipsit si noi, colegii, de la el, si faceam toti ca nebunii...Dar in timp de pauza burta a aparut si s-a dus naiba tabla de sah :D

Mesaj completat

Scuze , lume.

Nu reusesc sa inteleg ce fel de antrenament ni se propune aici si fara dovezi clare a eficacitatii lui , il consider inutil

Hai ca daca tot am postat dupa o lunga pauza aici, sa pun si o poza cu spatele...(antrenamentul pt zonele din poza consta in franghii multe, pe care le adoram la propriu, tractiuni, etc...)

Si asta e de pana sa ma las de miscare si sa ma apuc de halbere :cheers:

Cred ca in poza aveam vr-o 20 de ani, nu prea se vede mare lucru din ea, dar cu fata nu pun ca nu imi place ideea...

post-12624-1264099499_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate. toti renunta la picioare, aproximativ 80% din cei care merg la sala nu fac picioare sau f putin. ca deh, cu picioarele nu agata asa bine :cheers:

picioarele le am super ok .. deoarece fac ciclism de mic .. merg foarte mult cu bicicleta .. avand 6 biciclete ma pot lauda cu niste picioare destul de frumoase dpdv muscular.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclism asculta la lil debul ca nu vorbeste prostii. stiu ca pare aiurea sa faci picioare .toata lumea vrea brand si pectoral.numai ca daca incerci sa faci superseturi fara ele, mori de viu.

gandeste-te ca bagi o ridicare la bara si niste flotari. daca intre ele nu bagi niste genuflexiuni nu le termini. alt exemplu : faci niste exercitii pentru bicepsi si niste ridicari deasupra capului cu ganterele. la fel , daca intre nu bagi ceva pentru picioare nu le poti termina.

ce am zis mai sus nu e regula de capatai. dar daca vrei sa nu lucrezi n'spe ore si mai ai si altceva de facut in ziua aia incerci sa termini cat mai repede nu ? asa ca faci superseturi si le faci rapid. si te rupi in doua in juma de ora si stii ca ti-ai facut damblaua.in plus exercitiile pentru picioare iti tonifiaza abdomenul mai mult decat o fac 100 de abdomene. asa ca de alea poti sa te lasi.

a zis cineva mai sus de limbajul pseudo inglez . imi cer scuze pentru el. daca nu am avut posibilitatea sa fac sport intr-un cadru organizat romanesc am adoptat terminologia de pe youtube si din diferite carti iar acum nu stiu cum sa traduc. la fandari le zic lounges si la ridicari cu ganterele deasupra capului le zic military press. chiar sunt jenat de treaba asta ca-s la fel de roman ca toti de aici dar acu e prea tarziu sa-mi mai schimb terminologia. o sa incerc totusi :D

altcineva mai sus zicea de exercitii in fiecare zi. sunt bune daca sunt aerobice gen alergare. chiar si abdomene si flotari. sau daca lucrezi pe grupe de muschi cum fac veteranii care stiu cu ce se mananca. si au invatat asta prin izbutinte si prin dezamagiri in ani multi. eu , fiind la randul meu un incepator in ale exercitiilor regulate , merg pe ceva mai simplu pentru ca mi-e mai usor de invatat si de dus la capat. dar nu cred ca e ok sa lucrezi aceeasi grupa de muschi zilnic. ma refer la exercitiu cu greutati.

eu facand mai ales exercitii cu greutatea propriului corp pot sa fac asta. desi daca fac 100 de flotari intr-o zi imi tremura ceasca de cafea in mana o saptamana.(intr-un singur set sau doua seturi.am 60kg. e mai usor) nu cred ca as putea sa reiau a doua zi. banuiesc ca tine si de constitutie. la mine lipsesc ceva macronutrienti si imi revin mai greu. :cheers:

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spre rusinea mea .. flotari .. nu prea pot face .. maxim 5 .. stiu e rusinos ..

- genoflexiuni .. bine .. hai ca o sa fac .. genoflexiuni .. daca ma enervez si sunt un pic incalzit .. fac 100 fara sa ma opresc

 

in 2 saptamani am observat progrese vizibile .. de care sunt absolut mandru .. pana acum numai natural .. fara proteine sau alt ceva. am lucrat mult pe maini .. piept si spate .. de maine .. o sa fac si picioare cum zici tu.

 

mersi mult de sfat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grasime nu am .. sunt .. ok.. am 1,85 .. si 60 kg

nu mananc chiar prostii de genul

flotari nu fac ..

fac exercitii cu haltere .. pentru spate .. biceps .. triceps .. pectorali .. fac cam 2-3 serii . lucrez cam 2 ore pe zi. lucrez de ma inrosesc si simt ca bubui .. lucrez intensiv deci

 

Tu vrei masa si lucrezi 2 ore pe zi? Zilnic? Greutatile sunt fixe sau le cresti treptat?

Dude, you got it all wrong.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca ma trezesc in sala si nu stiu ce sa fac pentru efect maxim de ardere grasimi cu completare de refacere masa musculara/fibra etc..

 

Daca vrei numai sa slabesti iti spun eu cum e cel mai simplu: fa pariu cu un prieten pe o suma importanta (macar 100E) care slabeste in 3-4 luni 10 kile. Nu fa in kile, fa in procentaj, sa zicem 7% din greutate. Daca slabiti amindoi 7%, nu pierde nimeni, altfel pierde ala care a slabit mai putin in procente. Ideal ar fi sa va cintariti de mai multe ori si sa faceti media ca sa se evite deshidratari si laxative :cheers:.

 

Ca sa slabesti propriu zis, iarasi e foarte simplu. Ideea e sa fii subalimentat cu vreo 500 de calorii pe zi. Fa sport, nu sala, adica sala dar aerobice, nu cine stie ce greutati. Fuga (preferabil trail, plaja, dar e buna si banda aia de la sala). Cel putin 5km pe zi, dar daca nu-ti arde zilnic pot sa faci 5km la doua zile si intre zile sa faci altceva. Inot, bicicleta, chestiile alea eliptice de femei. Cu ocazia asta daca arzi 400 de calorii pe zi in plus fata de viata sedentara deja e foarte bine.

 

Maninca putin. Unii zic ca sa maninci la micul dejun mult si apoi din ce in ce mai putin spre seara. Eu nu cred aiurelile astea, importanta e suma caloriilor si e mai greu sa mainici putin spre seara. Baga niste cereale din alea cu fibra dimineata, cu lapte degresat. 200 de calorii. Mesele incepele cu mincatul salatii. Nu ca in Romania, salata simultan cu mincarea. Apoi maninca in ordinea inversa a caloriilor, pina ajungi la carne sau grasime te saturi. Nu minca dulce. Fa portii mici, maninca incet. Lasa berea, bea vin.

Nu-i greu dar trebuie un pic de vointa, un mic impuls si asta e data de pariul initial.

 

Dar daca vrei si muschi ar trebui sa incepi invers: fa anaerob citeva luni si apoi fa cura de slabire dar o sa fie mai greu de atit ca va trebui un antrenament mai complex ca sa iti mentii musculatura. Ori asta o sa-ti manice mai mult timp decit o simpla alergare de citiva km.

 

Mesaj completat

on-topic: abdomene pe paine.

 

Ba, lasati timpeniile. Abdomenele nu te scapa de burta. Cel mult, daca le faci bine, faci muschi sub 10cm de grasime. Si?

De burta scapi cu o cura de slabire si aerobice cum am zis mai sus. Abdomenele-s bune cel mult pentru tonus, nu ca sa arzi grasimea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.topculturism.ro/web/fullArticle.php?art=816

 

Tocmai pentru ca nimeni nu e detinatorul adevarului absolut in culturism, treaba cu numarul de repetari pe serie si numarul de antrenamente pe saptamana este o chestie care trebuie sa o experiementeze fiecare. Si pentru asta trebuie timp si hotarare, adica mai ales trebuie ajuns la sala! :D

 

Eu am avut surpriza ca dupa programe studiate si cel putin 3 antrenamente pe saptamana sa nu se vada mare lucru, iar apoi dupa doar 2 antrenamente pe saptamana in care am zis ca fac doar intretinere am inceput sa castig muschi si forta. Fiecare e altfel.

 

S-au cerut poze ca sa vedem cu cine stam de vorba.

 

1,89m, 120kg in viu :cheers:

post-7144-1264144885_thumb.jpg

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut......am 52 de kg si vreuA SA FIU SI EU MARE.....dar nu stiu cum...nu prea am pofta de mancare si daca mananc ceva nu imi trebuie mult.....rog moderatorul sa ma ajute si pe mine in problema asta delicata.....sa fiu mare si frumos.......

huaaaaaaaaaaaaaaaaaa!Imi place pizza hamburger cheesburger........chiftele,prajituri,cola!

merci pt intelegere!

Editat de art
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...