Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am tot citit postul asta de o luna incoace (am luat inima in dinti si am zis sa postez si eu... deobicei nu prea ma implic mai in nimic de ce tine de motociclism.ro (o singura data o actiunea caritabila care m-a atins la sufletel ;) si inca o intalnire 2). Incerc sa culeg informatii folositoare si cam atat, dar acum am vazut ca stiu cativa oameni despre ce vb si chiar vreau sfatul lor.

 

Bun, sa incep printr-o simpla descriere: 26 de ani 1,83, 83-85 de kg.

 

Sport din plin cu mici intreruperi, in momentul de fata sala de forta cam de 3 ani jumatate 4 fara pauze mai mari de 1-2 saptamana la 3 luni, am un corp armonios dar eu zic ca vreau un pic mai mult ... asa ca astept un sfat pro de la cativa oameni care chiar se pricep (cred ca stiu si ei care)

 

Program de sala 5 - 6 antrenamente pe saptamana - 1,5 ore in sala - 2 (chiar imi face placere enorma sa fac sport, daca nu ma duc acolo parca nu ma simt bine a 2 a zi cand ma trezesc, plus am trecut prin perioade grele ale vietii mult mai usor ... banuiesc ca din cauza substantelor care se secreta in timpul sportului)

 

Antrenamente (un pic cam haos aici)

 

in primul antrenament al saptamani (luni) - brate - biceps - triceps

 

1- Biceps : 4 serii cu bara "z" din picioare

3 serii cu bara drepta din picioare

3 seriii cu gantere pe banca la un plan foarte putin inclinat

2 serii banca scot izolat pe fiecare brat

 

Tricepsul il lucrez in "pauza" bicepsului (o serie biceps, una triceps - am observat ca "simt ca lucreza" foarte bine asa)

 

Triceps - 4 serii scripete

3 serii impins cu bara de la pipet priza scurta

3 serii scripete cu sfoara

2 serii scripete izolat pe fiecare brat (un exercitiu propriu care intra bine )

 

Marti - piept - umeri

 

Piept: 3 serii impins la bara plan drept

3 serii impins gantere plan inclinat

3 serii impins bara declinat

Umeri:

3 serii bara cu frecare impins deasupra capului,

3 serii cu gantere un exerctii un pic mai complex (ridicat in lateral ganterele, pe urma deaspura capului, tot o inventie proprie dar care te lasa cu dureri de umeri zdravene)

3 serii cu gantere cu bratele in in fata (o micare sus - jos --exercitiu furat de la cineva din sala acum multi ani )

2 serii la un aaparat speciale de umeri care consta in desfacutul bratelor (opusul imbratisarii)

 

Mircuri in functie de stare intervine o zi da pauza sau nu :)

 

joi - Lombar, abdomen

 

Lombar -

3 serii extensii,

3 hiperextensii

3 indreptari

Abdomen

3 serii de "covrigei" (sper ca stiti despre ce vb)

3 serii de "pedalari" in gol din culcat cu picioarele la 30 grade

3 serii de "tailandeze"

 

Vineri - spate trapez

Spate

3 serii de tractiuni priza ingusta

2/3 serii de tractiuni priza larga

2 serii helcomat pe fata

2 serii helcomat pe spate

2 serii de ramat cu bara

Trapez

3 serii cu bara cu frecare priza larga, ingusta (4 repetari cu 4)

3 serii cu gantere

 

Sambata sau duminica pauza, dupa care de la capat

 

 

Picioare nu lucrez am cateva accidentari, unele moto altele nu, mai grave sau mai putin grave nu prea pot geno cu greutati, sau alte execercitii care solicita mult incheieturile (glezna, genunchi) dar la sfarsitul fiecarui antrenament alerg pe bada cam 10 - 15 minute la plan inclinat sau 10-15 minute de steper. (si chiar stau bine cu picioarele cu acest antrenament, incerc sa alerg si sa fac exercitiile alergand pe varfurile picioarele pentru a lucra si gambe)

 

 

Program zilnic de munca -- trezire la 6:15 intors acasa la 16:00 - o ora de somn - sala - somn din nou la 12 12:30

 

Mese :

Am facut o mica obsesi cu greutatea inca din copilarie asa ca am incercat multe si bune si am reusit sa ma stabilizez cu acest gen de alimentatie:

 

Mancat la 8:30 9:00 2 oua prajite cu 2 feliute de kaiser, si o gustare rece:o rosie, un castravete, branza, masline.

 

La 14:00 un snack - un corn cu ciocolata sau ceva de genul asta si un suc la jumate :)

 

dupa sala 2 3 fructe deobicei dar cateodata cand raman fara mai scap in o 50 de grame de pui, sau niste peste ..ce mai gasesc prin frigider, oricum cantitati mici cat sa calmeze foamea.

 

 

Cum am spus corp armonios, dar eu zic ca se poate si mai bine... si desi fac sala de 3 4 ani nu prea se vede ...cum ar tb zic eu... desi forta destula...

 

impins la pipet maxim 100 kg 3 repetari singur,

 

ramat cu bara 70 - 80 de kg

 

indreptari 80 - 90 maxim 100 gm,

 

gantere piept 32 - 34 kg

 

biceps - bara plus 45 50 de kg in varf 3 4 repetari singur, gantere 22

etc...

 

Ce ar tb sa schimb.? sa imbunatatesc, sa nu ma afecteze mult...

 

Caut partener de sala ... eu fac sala la genesse in crangasi (in cladirea cu sediul emag) (am avut multi care au inceput dar s-au lasat)

 

sper ca nu v-am plictisit ....Va multumesc anticipat

Editat de upi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

upi,nu prea cred ca e ok alimentatia ta

mananci prea putin pentru kilogramele tale si cam necalitativ

si ce nu am inteles exact:care e scopul tau?sa slabesti sau sa pui masa?

 

Stiu e obsesia incepatorului ... eu am reusit dar in 3 4 ani ... Sa pun masa si sa slabesc in acelasi timp ...

Merge dar al naibii de greu...

Ce mai vreau sa fac ...mai tb sa scap de o parte mica de colacel ...care a ramas la spate in zona lombara abdomenul e chiar ok, mai are un strat fin de grasime ... dar se vad "cubuletele" .

Sunt un pic deficitar pe brate .... cresc ale naibii de greu pe cand pieptul repede.

 

Am cochetat un pic si cu animal pak si animal cuts ... 2 cutii de pak si una de cuts ...au avut efect dar nu uimitor. Le combinam dimineata cuts pe stomacul gol, dupa 4 5 ore iar cuts, inainte de sala pak...

 

 

Acum vreau sa incerc si o proteina (nu am incercat tot din cauza obsesiei de greutate desi teoretic stiu ca nu te ingrasi de la proteina, dar am observat cand am luat de la un priten tim de 4 5 zile ca imi era foarte foame cam la 1 ora dupa ce luam proteina si m-am lasat)... poate recomandati ceva ...si chiar modul de administrare... Progresez mult prea greu. nu cred ca o sa arat peste 3 ani ca gisseru ...desi acolo vreau sa ajung am deja 4 ani ...si nu cred ca inca in 3 ajung la forma lui ;)

 

 

am mai auzit o chestie dar mi-e cam frica sa o incerc ...sa mananci des si putin ...dar fiind la munca nu cred ca as reusi sa mananc adecvat ... si totusi nu prea imi vine sa cred ca are efect..mi-e sa nu ma fac balonas :) .... unii zic ca accelereaza metabolismul .... de aia intru aici am vazut ca sunt oameni in tema ...

Editat de upi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu e obsesia incepatorului ... eu am reusit dar in 3 4 ani ... Sa pun masa si sa slabesc in acelasi timp ...

Merge dar al naibii de greu...

Ce mai vreau sa fac ...mai tb sa scap de o parte mica de colacel ...care a ramas la spate in zona lombara abdomenul e chiar ok, mai are un strat fin de grasime ... dar se vad "cubuletele" .

Sunt un pic deficitar pe brate .... cresc ale naibii de greu pe cand pieptul repede.

 

Am cochetat un pic si cu animal pak si animal cuts ... 2 cutii de pak si una de cuts ...au avut efect dar nu uimitor. Le combinam dimineata cuts pe stomacul gol, dupa 4 5 ore iar cuts, inainte de sala pak...

 

 

Acum vreau sa incerc si o proteina (nu am incercat tot din cauza obsesiei de greutate desi teoretic stiu ca nu te ingrasi de la proteina, dar am observat cand am luat de la un priten tim de 4 5 zile ca imi era foarte foame cam la 1 ora dupa ce luam proteina si m-am lasat)... poate recomandati ceva ...si chiar modul de administrare... Progresez mult prea greu. nu cred ca o sa arat peste 3 ani ca gisseru ...desi acolo vreau sa ajung am deja 4 ani ...si nu cred ca inca in 3 ajung la forma lui ;)

 

 

am mai auzit o chestie dar mi-e cam frica sa o incerc ...sa mananci des si putin ...dar fiind la munca nu cred ca as reusi sa mananc adecvat ... si totusi nu prea imi vine sa cred ca are efect..mi-e sa nu ma fac balonas :) .... unii zic ca accelereaza metabolismul .... de aia intru aici am vazut ca sunt oameni in tema ...

 

 

depinde. eu încă lucrez la asta. am ajuns de la 122 kg la 107 kg cu cinci mese pe zi. din aprilie 2009 până în decembrie 2009 (de crăciun). din aproximativ din 3 in trei ore -7.30-10.30-13.30-17.00-19.30-. toate low fat. din pacate nu pot renunța la dulce. sunt acum in a 8-a zi de abstinență forțată. mi-am demolat singur mitul că dacă ți-e poftă de ceva înseamnă că organismul are nevoie. nu are nevoie de zahăr deloc. de nici un fel. si totusi nu mă pot abține.

după ce de sărbători am dat iama în dulciuri (nu in altceva) acum încă lucrez să-mi revin. sunt la 109. nu stiu de ce merge extrem de greu. cu siguranță, in aprilie am să ajung din nou la nutriționist.

 

ideea e că regimul mi-a fost recomandat de nutriționist. după un set de analize de sânge Âşi urină cum nu am mai făcut înainte de asta, in urma căruia a descoperit, că mie, personal, si nu in general, cel mai rău îmi fac produsele de gen 'delikat, vegeta, maggie'. deci de atunci am renunțat la ele!

 

ps. am uitat sa spun ca bag sala de trei ori pe saptamana. cu o ora cardio si ceva, nu mult, de masa, maximum doua grupe pe zi.

Editat de vintze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@upi

dupa 2-3 ani de sala,si la anii tai,mi se par putine kg pe care le poti ridica.

acum,cei drept nu ai spus si nr de repetari,si daca acesta e de genul 10-15/serie,e ok.

si mie mi se pare aiurea modul tau de a minca.

ca sa inteleg ( eu cel putin) mai bine,inainte ai fost schija,si acum ai ajuns la greutatea respectiva?

cred ca snack-ul ala,corn cu cioco (aiurea rau de tot) il poti inlocui cu ceva shake de proteine.ca sa nu spun sa-l elimini for ever++++++sucul la jumate (wtf)

personal,cred ca esti putin nemincat.

nu sunt un expert,dar ,inca odata la 26 de ani si 3-4 ani de sport,trebuiau alte rezultate,muuult mai bune.

scoate oul prajit si baga ou fiert si brinza de vaci.

carnea de vaca,curcan,peste,pui (mai ales daca e de la tara) e marfa.

elimina painea din meniul zilnic,chiar de tot,incearca cu orez expandat.

la faza cu mincatul la servici,daca ai o munca de birou, esti un fraier (in sensul 100% prietenesc,certaret) daca nu iti aduci mincare gatita la pachet dinala de plastic.

bea 2 kg de apa /zi (indicat) sau cel putin 1 litru

Mesaj completat

 

Mesaj completat

depinde. eu încă lucrez la asta. am ajuns de la 122 kg la 107 kg cu cinci mese pe zi. din aprilie 2009 până în decembrie 2009 (de crăciun). din aproximativ din 3 in trei ore -7.30-10.30-13.30-17.00-19.30-. toate low fat. din pacate nu pot renunța la dulce. sunt acum in a 8-a zi de abstinență forțată. mi-am demolat singur mitul că dacă ți-e poftă de ceva înseamnă că organismul are nevoie. nu are nevoie de zahăr deloc. de nici un fel. si totusi nu mă pot abține.

după ce de sărbători am dat iama în dulciuri (nu in altceva) acum încă lucrez să-mi revin. sunt la 109. nu stiu de ce merge extrem de greu. cu siguranță, in aprilie am să ajung din nou la nutriționist.

 

ideea e că regimul mi-a fost recomandat de nutriționist. după un set de analize de sânge Âşi urină cum nu am mai făcut înainte de asta, in urma căruia a descoperit, că mie, personal, si nu in general, cel mai rău îmi fac produsele de gen 'delikat, vegeta, maggie'. deci de atunci am renunțat la ele!

 

ps. am uitat sa spun ca bag sala de trei ori pe saptamana. cu o ora cardio si ceva, nu mult, de masa, maximum doua grupe pe zi.

 

nu esti singurul.

in general,cred,toti avem probleme cu delikat,vegeta,maggie,sau cel putin nici eu nu am voie.

adevarul e ca supa fara vegeta,e ca o vitezana fara toba sport ,sau ca un cross cu gume de sosea.Aiuristic.

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms de sfaturi...nu, nu am fost schija am fost dolofan, de aia obsesia si abstinenta de la mese, azi am vb si cu antrenorul de la sala de "mahnirea"mea si a zis ca cu toate astea trebuie sa mananc mai mult sau sa suplinesc prin sake de proteine si daca fac alergat dupa fiecare antrenament nu am cum sa ma dezvolt deloc, sau sa iau si niste aminoacizi ...pentru a nu distruge din masa musculara...

So ..am cuparat proteina astazi de la SCITEC NUTRITION - ANABOLIC WHEY TM. (foarte foarte buna la gust - asta e de mentionat pentru ca nu suportam gustul altor proteine dar asta chiar e incredibila)

 

Si o sa incept sa iau dimneata o cupa la pranz 2 si dupa antrenament 2 sa vedem ce o sa iasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Upi, faptul ca ai datele alea inseamna ca stii totusi sa te alimentezi pentru a te mentine. Mai ales eu nu as avea ce sfaturi sa-ti dau in acest sens, pentru ca eu nu reusesc sa-mi tin greutatea sub control.

Dar shake-urile alea proteice si aminoacizii s-ar putea sa fie ceea ce-ti lipseste ca sa pui masa musculara. Asta in materie de nutritie + suplimente.

 

Deja daca te tii de 3-4 ani inseamna ca faci muuult mai mult decat majoritatea din cei care se plimba prin sali.

 

Ceea ce ti se poate intampla insa este chiar programul prea incarcat de antrenament. Toate publicatiile recomanda sa sochezi organismul ca se obisnuieste mereu cu programul de antrenament. Daca ai tinut un program 6 luni si nu ai mai progresat trebuie neaparat schimbat.

 

Incearca altfel, schimba exercitiile, schimba ordinea lor, schimba numarul de repetari.

 

Poti incerca sa sochezi si cu un program de genul piept-spate, doar exercitii de baza intr-o zi, cu greutati mari, apoi biceps-triceps, si asa mai departe, ceva total altfel decat ai facut pana acum.

Zilele de pauza sunt si ele foarte importante. Mie nu-mi vine sa cred dar imi merge bine cu un program in care imi antrenez toate grupele odata intr-un antrenament si fac asta cam de 3 ori in 2 saptamani, maxim de 2 ori pe saptamana. Si imi merge foarte bine.

 

Stii ca unul din inamicii cresterii musculare este supra antrenamentul. Poate mai multa pauza ti-ar prinde bine.

 

Cam asta zic eu, daca m-as pune in papucii tai. ;)

 

P.S. Se spune ca a nu face genuflexiuni e o mare greseala in culturism. Se pare ca exercitiul asta stimuleaz foarte mult cresterea de masa globala, deci oricine ar trebui sa-l introduca in programul de antrenament pentru a pune masa musculara.

P.S.1. La fluturarile in lateral pentru umeri s-a demonstrat ca prima parte a miscarii pana cand gantera ajunge undeva sub nivelul umarului este benefica pentru cresterea deltoidului, odata trecuta gantera de orizontala si ridicata si mai sus chiar deasupra capului se zice ca nu mai aduce nimic in plus!

Majoritatea sfaturilor sunt din ce am citit...nu dati cu pietre, nu am experimentat asa de mult.

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Promisesem ca nu mai scriu aici din motive obiective dar hai sa incercam. Sper sa nu iasa acelasi scandal isteric homofob.

 

In opinia mea este vorba despre lipsa socului asupra organismului. Te-ai obisnuit cu un program si te-ai plafonat. Este acelasi lucru si la diete si la culturism si la femei. Permite-mi sa ma repet. Baga 6 mese mici pe zi , nu ai sa te ingrasi. Vad ca lucrezi grupe de muschi ca si culturistii. De ce nu incerci un full body workout ? Macar o luna. Forteaza-te. Vezi ce iese. Rau nu are cum sa fie. Cel mai probabil ai sa ai dureri fantastice de muschi daca ridici 40% din cat ridici acum. dar fa-o de 3 ori pe saptamana. Fara alergare in zilele de pauza.

Incearca si tehnici curioase cum ar fi fluturari cu gantera cu o singura mana. Daca o faci corect la 20% din greutatea cu care reusesti acum esti bazat.

De asemenea nu pricep cum exercitiile pe care le faci iti iau doua ore. Mi se pare enorm. Daca pui suflet nu ar trebui sa dureze mai mult de o ora. Si asta exersand tot corpul. Tu ai zi speciala de biceps si triceps. Nici asta nu inteleg. Ambele se lucreaza fantastic in restul zilelor de sala. Cred ca asta e cea mai usoara zi a ta. Si incepi saptamana cu asta din cate imi dau seama. Probabil ar trebui sa icnepi saptamana cu grupele mari de muschi.

Daca vrei triceps mare incepe orice incalzire cu 50 de flotari. La greutatea ta , ar trebui sa poti sa le faci in vreo luna juma. Asta daca nu le faci chiar acum. Imediat dupa aia baga impins la piept. Te omoara cu zile si simti ca faci o treaba.

De asemenea nu vad ridicari la bara (pull-ups) dar vad o gramada de exercitii pe masini care izoleaza. Lil debul zicea foarte bine cu cateva pagini in urma. Sunt cateva exercitii mari si late de sporesc forta si masa si viteza.

 

Apropos , nu as fi postat daca nu as fi reusit intr-o luna juma de antrenament sa ajung la 100 de flotari corecte cap-coada. Daca am greseli de ortografie nu e pt ca sunt beat cat pentru ca nu-mi mai simt mainile ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un principiu. De fapt , mai multe. Daca tre' sa stau mai mult de 10 secunde sa citesc un program de antrenament , e prea "stufos". Am vazut mai sus , enspe mii de exercitii. Greutati cam mici , fata de anii de antrenament si , in primul rind , mincare superputina. Proteinele nu rezolva nimica , in lipsa carbohidratilor.

Desi am scris de n ori pe topicul asta , prefer exercitii de baza. La picioare , geno. Daca le faci cum trebuie , nu au cum sa nu dea rezultate. Indreptari pt. spatele inferior , in primul rind si nu numai. La umeri bag impins din picioare si ar merge si niste fluturari. Impins si de la ceafa si de la piept. Pt. piept , normal , impins culcat , orizontal si la 45 de grade. Pt. spate , tractiuni (de baza) si ramat orizontal si cu bara. Pt. triceps , scripete sau la paralele. La paralele eventual cu un disc legat de corp. Abdomene , se stie , zilnic , acasa. La sala , doar fiare. Am uitat ceva ?

Prefer un sistem de 10-15 serii cu maxim 2 exercitii pe grupa musculara. Inapoi la baze , cum se zice. In cazul in care muschiul nu mai raspunde , ori maresc greutatea , ori mai schimb exercitiile. Ceva care imi place mult , ramatul la barbie. Cind ma satur de smuls sau pt. arderea finala a muschiului. Dezvolta trapezul.

Mincare si iar mincare , pt. cine vrea masa musculara. Si forta.

Succesuri.

Mesaj completat

Stati , ca am mai vazut ceva.5-6 antrenamente pe saptamina ?????? O sa cresti enorm.... in alta viata. 3-4 antrenamente de cite 1 ora e tot ce trebuie , pt. masa. E ca si cum ai avea 1 milion de km cu mobra... in jurul blocului , dar nici macar 100 pe sosea. Te-ai prins , nu ?

Mesaj completat

Hai ca sint senil , am uitat ceva http://www.tmuscle.com/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, in mare am inteles ... e mai multa odihna, mai putine antrenamente, mai multe mancare, exercitii mai "primare". Cred ca o sa incerc ...singura de care nu o sa pot sa ma tin e aia cu mai putine zile de antrenament, cred ca a devenit un hobyy, e ca si cum nu as dormi daca nu ma duc la sala...

mai greu de inteles dar e unu din putinele locuri in care chiar ma simt bine.... nu e nimeni de pe aici care sa mai bage sala la genesse in crangasi? mai puteam vb acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

upi...faci doar sala ca si sport?

eu am incercat sa merg si la baschet si la fotbal si se combina de minune cu sala! numai ca...trebuie sa mananc mult mai mult si mai...rational, pt. ca in felul asta consum si extrem de multa energie! Adica...4 antrenamente pe saptamana + o data fotbal + o data baschet! Iar la sala...nu mai mult de o ora o ora si jumatate maxim maxim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia baga matale 3-4 zile de antrenament "mortal" si mai vorbim pe urma daca nu poti sa stai acasa sa te odihnesti. Ce-i mult nu-i bun (in afara de bani) si cu atitea antrenamente nu cistigi masa , tu nu ai cistigat nici macar mai multa forta. Asa ca mai bine incearca o luna si vorbim pe urma. Eu banuiesc ca o sa te simti intr-un mare fel. Vezi si tu ce exercitii alegi si cu ce greutati. Si cite repetari pe serie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici nu am incercat sa castig mai multa masa ci doar mai multa rezistenta fizica! asta pentru ca am facut 8 ani de baschet la club dupa care...m-am lasat brusc dar...in acelasi timp...am inceput si o viata extrem de dezordonata! acum...o iau incet incet ca sa imi revin! :) spre vara o sa incep si cu masa musculara dar...prima data tre sa dau drumul la oase! ;)

 

Oricum...cu antrenamentul de acum...am reusit sa ajung de la 76 la 78 de kilograme si...sa imi modelez destul de frumos corpul!

Editat de Stephon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

descrie-mi un program "mortal" (dar fara saci cum faci tu, ca nu cred ca gasesc prin sala ;) ) pe o saptamana....ai zis ca o sa incapa in cateva randuri... pe zile si devin "studentul" tau pentru o luna ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi permit sa dau sfaturi , esti mai avansat ca si mine in trasul de fiare si oricum , programul l-am expus de n ori in topicul asta. Daca faci de atitia ani sala , sigur o sa poti sa-ti faci un antrenament care sa ti se potriveasca , dupa ce citesti ce se scrie aici sau aiurea , pe net. Ce vreau sa zic este ca nu sint autorizat in nici un fel sa zic "fa ca mine ca e bine". Ca poate nu e bine ce zic , omu' nu avanseaza si dupa aia ma mai trezesc si injurat. De aia stau in patratica mea . A , ca mai arunc o vorba pe ici , pe colo , vorbesc mai mult despre ce CRED EU ca e bine. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum imi trebuie o perioada de schimbare...poate ca mintea mea s-a plafonat la anumite exercitii, am citit destul de multe dar stii fiecare are modul lui de gandire pe care ramane "locked", si apropo nu stiu sa injur prea bine... si sunt ferm convins ca o perioada de haos in exercitii mi-ar prinde bine... deci chiar te rog sa imi dai un program

p.s. sper sa te fi convins

Editat de upi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK.Cu titlu informativ , cum vad eu problema. Adica , ce asi face eu.

LUNI. Geno + indreptari.

MARTI. Spate = tractiuni pt. incalzire , sa zicem 3-4 serii

ramat orizontal - 6 serii

ramat cu bara - 6 seri.

Biceps= 6-7 serii cu gantere , bara , cum vrei.

 

JOI. Piept = 2-3 serii flotari de incalzire.

6 serii impins la 45.

6 serii impins orizontal.

Triceps = 6-7 serii la scripete , paralele sau cu gantere , cum vrei sau o saptamina una , alta saptamina alta , de distractie.

 

VINERI. Umeri = smuls ca halterofilii , da' fara geno , preferatul meu. Bag 10-12 serii.

SAU... impins din picioare cu bara 6 serii de la piept , 6 de la ceafa si pt. ardere totala 3-4 serii de ramat la barbie.

Ar merge si vineri in locul lui marti si invers , da' mi-e lene sa mai modific.

Ca numar de repetari pe serie fac pina in 10 la grupele mari (geno , indreptari , ramat) si la biceps mai bag si cite 15 , uneori , ca am impresia ca ma plafonez , nu mai fac febra. Ideea e sa mai si experimentezi. Sint mai multe retete , unii zic putine repetari + greutati mari , altii zic repetari mai multe+greutati mai mici. Da' fiindca nu toti sintem egali , de aici si enspe antrenamente diferite. Experimentarea e reteta succesului in culturism , fiecare cu ce merge pt. el mai bine. Daca am uitat ceva mai zi si tu. DA' PUNE O POZAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa pun tb sa fac una, si poate mai putin imbracat si nu prea am dinastea... o sa fac una special si sa "raschetez" fata sa nu ma ma trezesc ca mi-o modeleaza vreunul pe strada pe urma ;). o sa pun.. bun acum niste intrebari mai "tehnice". In sala nu prea sunt mai deloc care face genul de exercitii care le spui tu ...si asa se uita la mine ca la ozn cand fac indreptari sau "thailandeze" sau ramaturi.

 

Geno + indreptari = foarte solicitante pentru ca si la indreptari folosesti picioarele destul de mult .... sper sa rezist oricum o sa incerc..

 

Smulsul ala ca halterofilii nu e destul de riscant? (si mai ales se merita riscul? lucreaza bine?) ... o sa il incerc sper sa nu ma paralizez ... plus ca o sa fie destul de greu sa imi calibrez greutatile ... asta chiar o sa para "ozn" in sala asta :)) ...si sincer mi se pare chiar dificile de executat te poti trezi in multe ipostaze neplacute :)

impinsul din picioare nu e foarte riscant?? nu se poate face si la banca la bara cu frecare?

 

oricum o sa incerc ... sper sa nu ma accidentez ... sunt exercitii foarte risky si o accidentare te tine mult pe bara...

Editat de upi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te duci la sali de chizde , asta e , se uita la tine. Nu vreau sa te jignesc , da' acu e trendi in sali de genul. Tu nu ai nici o vina , fa ce trebuie pt. tine .

Daca ai indoieli asupra integritatii coloanei vertrebale , poti sa faci impins si la aparate. Asta e un fel de program pt. oameni "puternici" , pt. "brute". Incalzeste-te temeinic. Ramatul l-am bagat cu picioarele , sint inrudite. Nu ai remarcat ca lucrezi muschii inruditi ? Spate+biceps , de exemplu. Da-i incolo pe fatalaii aia , cu aparatele lor , pt. 1 luna si vezi daca ai cistigat forta , masa sau ceva. Exercitiile din picioare imi plac pt. ca sint "realiste". dimitrie.eugen@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caut sa cumpar o banca de impins la piept, noua sau sh (daca e sh, prefer sa fie din iasi). eu am gasit ceva pe la 400 ron pe price.ro. cred ca as gasi mai ieftin in metro sau selgros. daca stiti niste site-uri... mi-ar fi de folos.

va multumesc. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caut sa cumpar o banca de impins la piept, noua sau sh (daca e sh, prefer sa fie din iasi). eu am gasit ceva pe la 400 ron pe price.ro. cred ca as gasi mai ieftin in metro sau selgros. daca stiti niste site-uri... mi-ar fi de folos.

va multumesc. ;)

fa la un sudor .... iese mult mai durabila si exact cum vrei tu, alea din selgros sunt minciuna... si cred ca iesi cam la acelasi pret pate chiar mai ieftin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...