Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

parerea mea... referitoare la trapez.

Lasa aparatul multifunctional.Si ia niste greutati sau cum poti incerca cum faceam eu mai demult.Ia 2 sacose si baga flacoane cu apa sau nisip in ele.Si faci trapez.

Cand faci trapez, cel mai important e sa iti cunosti modul cum lucreaza trapezul.Fa exercitii fara nici o greutate, doar cu mainile pe langa corp, incet si intens concentrandu-te doar la muschiul respectiv.Urmareste cat de sus iti ridici umerii.Apoi ia plasese si incepe sa faci exact aceasi miscare.Daca nu reusesti sa o faci la fel si o faci pe jumatate, atunci redu din greutate pana reusesti sa faci miscarea corecta.Cand ridici umerii sa ii aduci spre urechi.Daca vrei poti sa faci prin rotatie.Ridici spre fata si lasi spre spate, sau invers.Cand lasi jos ,lasi incet si pana jos, ca sa fie muschiul bine intins.Cand ridici nu smucesti, si nu tragi din brate.Sa fi atent sa nu trisezi, nu indoii coatele.Cand reusesti sa faci 4 serii de 20 de repetari atunci mai faci o serie pana la epuizare in care eu de obicei fortez.Adica pun greutate mai mare si fac cate pot in cel mai corect mod, iar cand nu mai pot smucesc la ridicare, si las incet de tot la coborare.Fac asa cate bucati rezist pana scap ganterele din maini.

 

Bafta si spor...

Si parerea ta ,referitor la programu de lucru?:smoke:,app si in legatura cu greutatile :lol: daca ma poti ajuta..e bine sa incep dintr`o data cu cele grele ?sau sa incep cu greutati usoare si pe parcursul antrenamentului sa incep sa mai pun greutati?

 

 

 

Luni-trapez

Marti -piept

miercuri-spate

joi-abdomen

vineri-picioare

Mai le si combin intre ele.Adica am inceput de o sapt sa fac cate 2 grupe de muschi pe zi:)

Editat de sorin93
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si parerea ta ,referitor la programu de lucru?:smoke:,app si in legatura cu greutatile :lol: daca ma poti ajuta..e bine sa incep dintr`o data cu cele grele ?sau sa incep cu greutati usoare si pe parcursul antrenamentului sa incep sa mai pun greutati?

 

 

 

Luni-trapez

Marti -piept

miercuri-spate

joi-abdomen

vineri-picioare

Mai le si combin intre ele.Adica am inceput de o sapt sa fac cate 2 grupe de muschi pe zi:)

 

 

nu vad ziua de umeri.

cum nu vad ziua de umeri,nu inteleg de ce nu bagi trapezul in ziua de spate.

poti sa il bagi si in ziua de umeri.

dar o zi pentru trapez,mi se pare aiurea.

adica,personal,mai mult de 5 serii nu vad sa isi aiba rostul.

iar cu greutatile.........

tinind cont ca esti incepator (asa am inteles),ar fi bine sa te gindesti ca nu sti pozitiile corecte.

nestiind cum sa stai corect,nu vad rostul greutatilor mari.

pentru inceput te sfatuiesc sa faci multe repetari (15-20) cu greutati care sa iti permita acest numar de repetari.da,chiar daa faci cu gantere de 2 kg.

gasesti pe net 10000000000000000000 de tutoriale referitoare la pozitia corecta in timpul unui exercitiu:cum sa ti capul,cum sa bombezi pieptul,cum sa stai cu spatele,cum sa ti coatele.

la fel ca si altii,iti recomand o sala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alex,iti multumesc mult pentru sfaturi,si voi tine cont de ele.Dar dupa programu meu (simplu),de o luna incoa,ma simt mult mai bine fizic.Sa`ti zic cum incepe o zi de lucru la mine:prima data incalzirea vreo 20-30 minute,apoi incep exercitiu propriu-zis.Fac cate 10 serii de cate 10 ori sa zicem ridicarea cu bara la piept,cu pauza 2=3 minute intre serii.Exercitiu dureaza cam 1-2 ore.Dar voi incerca asa cum zici si tu .Am mai fost si la un magazin "bodybuilding" si mi`a recomandat fata de acolo un fel de monohidrat,care ma va ajuta putin in "cresterea muschilor". :smoke:

 

 

 

 

 

Am uitat sa precizez..de o sapt incoa am inceput sa mai lucrez cate o grupa de muschi.:lol:

 

vai nu asa :cheers: incalzirea tre sa fie 5-10 minute. cam asa.

la sala trebuie sa stai MAXIM o ora. nu peste. De ce? nu stiu exact sa spun denumiri acum, dar corpul secreta un hormon care te ajuta mult cand tragi de fiare. dupa o ora, acel hormon nu mai este secretat si forta incepe sa scada f mult. adica intr-un cuv. tragi degeaba.

app de antrenament, intradevar, faci prea multe serii. 10x10 e f mult.

apuca-te de citit pe bodybuilding.com - este cel mai bun site ;) ai acolo informatii cate nu o sa gasesti pe nicaieri :D

Mesaj completat

nu vad ziua de umeri.

cum nu vad ziua de umeri,nu inteleg de ce nu bagi trapezul in ziua de spate.

poti sa il bagi si in ziua de umeri.

dar o zi pentru trapez,mi se pare aiurea.

adica,personal,mai mult de 5 serii nu vad sa isi aiba rostul.

iar cu greutatile.........

tinind cont ca esti incepator (asa am inteles),ar fi bine sa te gindesti ca nu sti pozitiile corecte.

nestiind cum sa stai corect,nu vad rostul greutatilor mari.

pentru inceput te sfatuiesc sa faci multe repetari (15-20) cu greutati care sa iti permita acest numar de repetari.da,chiar daa faci cu gantere de 2 kg.

gasesti pe net 10000000000000000000 de tutoriale referitoare la pozitia corecta in timpul unui exercitiu:cum sa ti capul,cum sa bombezi pieptul,cum sa stai cu spatele,cum sa ti coatele.

la fel ca si altii,iti recomand o sala.

 

ti-a dat speed aici niste sfaturi f bune. urmeaza-le. nu te grabi sa ajungi repede la greutati mari, ca o sa te paradesti. nu stii pozitia corecta, bagi cu mult, nici nu lucrezi corect ( te asigur) in loc de biceps intra 7 alte grupe de muschi ... si o sa te si accidentezi. fa totul cu masura si RABDARE. nu te astepta ca dupa 3 luni de sala sa fii arnold.

inca o chestie - daca te-ai apucat de fiare doar ca sa te lauzi amicilor - succes

daca vrei sa faci ceva frumos din corpul tau, iti recomand sa iei niste proteine. ( suplimente nutritive). nu animal pack, animal stak, animal whatever, ca sunt niste porcarii. doar proteine, de calitate. daca vrei sa iei in greutate cu multi carbohidrati ( ceva gen 70 carb 30 prot) - daca vrei sa te sculptezi frumos, niste proteine de zer. stiu ca sunt scumpe, dar ... pana la urma e vorba de corpul tau, nu ?

 

 

ca si alta idee, eu nu inteleg de ce toata lumea se gandeste la enspe mii de programe, de pozitii din ce in ce mai ciudate. era unu azi la sala care tragea de o bara pe sub fund cumva, am ramas socat. nu am vazut niciodata pozitia aia :D exercitiile de la sala conteaza in proportie de 1 treime. atat. restul - nutritia si odihna. daca neglijezi aceste aspecte, nu o sa ajungi NICAIERI cu un program extrem de bun. de ce ? pentru ca corpul tau NU ARE de unde sa dea muschilor ce au nevoie ca sa creasca ( e simplu, nu il hranesti), si nu are TIMP sa faca asta. muschii cresc DOAR cand dormi

it's that simple

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu prea vad nici ziua de biceps-triceps. Sau poate in cadrul antrenamentului pt. piept bagi niste triceps la final ?

Biceps bagi cu spate ?

Indreptari cind bagi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vad ziua de umeri.

cum nu vad ziua de umeri,nu inteleg de ce nu bagi trapezul in ziua de spate.

poti sa il bagi si in ziua de umeri.

dar o zi pentru trapez,mi se pare aiurea.

adica,personal,mai mult de 5 serii nu vad sa isi aiba rostul.

iar cu greutatile.........

tinind cont ca esti incepator (asa am inteles),ar fi bine sa te gindesti ca nu sti pozitiile corecte.

nestiind cum sa stai corect,nu vad rostul greutatilor mari.

pentru inceput te sfatuiesc sa faci multe repetari (15-20) cu greutati care sa iti permita acest numar de repetari.da,chiar daa faci cu gantere de 2 kg.

gasesti pe net 10000000000000000000 de tutoriale referitoare la pozitia corecta in timpul unui exercitiu:cum sa ti capul,cum sa bombezi pieptul,cum sa stai cu spatele,cum sa ti coatele.

la fel ca si altii,iti recomand o sala.

Multumesc multt ! speed:D si alexdimi

Editat de sorin93
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa bage umerii cu trapezul.Spatele singur!

 

 

s-a 'nteles.traiti !

 

 

 

in alta ordine de idei,ar fi bine,pina sa pui mina pe fier,sa bagi macar vreo luna de flotari si tractiuni.

asa chinuite cum le vei putea face,iti intaresc articulatiile.

pentru exercitiile cu greutati,trebuie sa ai niste articulatii mai bune.

deloc subrede.

asa ca,daca te sti sedentar,in sensul ca te scoli,te speli pe fata,bei o cafa,meri la scoli/munca/job ,ma rog,vi acasa,faci sport uitindu-te la cupa mondiala,si joia o ora fotbal,poti lua in considerare aceste sfaturi.

daca ai mai facut ceva sporturi (nu pescuit,nu sah,nu ping pong,nu badminton,nu tenis),ceva mai "barbatesti",unde ca incalzire faceai exercitii de intarire a incheieturilor,ai mers pe munte,ai facut ceva alergari la viata ta,atunci e mai ok.

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar actorul principal imi place mai mult cum arata, din punct de al dezvoltarii fizice.

 

Asta e ultimul film al lui, a jucat in multe de-a lungul timpului.

http://www.youtube.com/watch?v=nfVra8yKL7s

 

Arata superb si in Soldat Universal partea a II-a. Michael Jay White. Google him. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

arata tare tipul. cuvantul sustanon sau naposim ring a bell to anyone ? pun pariu ca pt el ambele suna cunoscute ;)

Mesaj completat

Uite antrenamentu` lui aici

Arata foarte tare "Boyka" :D dar cand o sa faci toata ziua sala si sa ai si bani sa nu ai griji sa trebuiasca sa lucrezi si dupa la sala o sa aratati ca el

 

vai ce antrenament are ala ;) omu e tare rau de tot :P

am si eu un nene la sala care face un antrenament asemanator. pun accent pe asemanator.

adica nu face the usual stuff ... multa "gimnastica" cu greutati ... si alte chestii

oricum sunt 100% sigur ca nu e deloc usor ce fac nenisorii astia :blbl: nu cred ca as rezista la un antrenament cu ei :D

Mesaj completat

De maine ma apuc din nou, dupa o pauza de vro 4 ani cred. Sper ca mai stiu cate ceva ceva

 

haha sa vezi ce febra o sa ai. o sa te misti ca robocop cand era tanar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boyka (hai sa-l numim asa) e un luptator , deci , face antrenament specific. Si oricum nu arata tot ce face , in videoclip sint spicuiri. Are si o groaza de bani , de bagat in proteine si de stat acasa. Sta acasa si nu face nimic. Asta in sensul bun , ca de facut face mai mult ca noi.

Cred ca sint atras de partea intunecata , imi place mai mult decit domnul White. Asa puscarias cum e , cu tatuajele alea de 2 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelent antrenamentul, la tehnica de picioare poate sa faca de ras si un korean practicant de taekwondo. Da bine cu ambele picioare, tehnici complicate si greu de executat, ceea ce e un lucru rar. Mai ales pentru un actor.

Se vede ca lucreaza. Foarte tare! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brate , picioare , da' ce zici de procedeele de MMA , proiectari , chestii ? Imbirligari de brate , suceli de picioare. Si in materie de combinatii de lovituri , omu' e mare. Se vede ca lucreaza mult in saal , ce explozie , ce acuratete.

ma uitam la un video cu minastirea shaolin , prezentat de Jet Lee. Dubiosi calugarii aia , comparativ cu ce fac europenii mai nou (si americanii ). Nu prea vad o lupta shaolin versus Boika , sau altul ca el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brate , picioare , da' ce zici de procedeele de MMA , proiectari , chestii ? Imbirligari de brate , suceli de picioare. Si in materie de combinatii de lovituri , omu' e mare. Se vede ca lucreaza mult in saal , ce explozie , ce acuratete.

ma uitam la un video cu minastirea shaolin , prezentat de Jet Lee. Dubiosi calugarii aia , comparativ cu ce fac europenii mai nou (si americanii ). Nu prea vad o lupta shaolin versus Boika , sau altul ca el.

E foarte bun omu`.Si fizic este foarte bine sa nu mai zic de exercitii...nu mi`ar place sa suflu in fata lui..dar sa nu uitam ca oricand pot sa`i imprim niste cauciucuri pirelli pe spate..;))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am prins mare drag de Boyka asta (personajul , nu actoru') . Nu , nu sint bulangiu , asa ca nu va mai uitati in jur , dupa Nivea. ;)

Urmatorul tatuaj , pe piept , tematica "BOYKA" plus sirma ghimpata , totul realizat grosier si "rustic". Daca nu am brand , macar tatuaj sa am. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am prins mare drag de Boyka asta (personajul , nu actoru') . Nu , nu sint bulangiu , asa ca nu va mai uitati in jur , dupa Nivea. ;)

Urmatorul tatuaj , pe piept , tematica "BOYKA" plus sirma ghimpata , totul realizat grosier si "rustic". Daca nu am brand , macar tatuaj sa am. ;)

 

 

ziceai ca ai 42 de ani.

nu mai bine incerci sa fi ca el,decit sa iti faci un tatuaj???

si ,daca erai bulangiu,cum zici,era vreo problema?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa incerc sa ajung ca Boyka , greu de tot. Dar totusi imi fac datoria fata de mine insumi , rup sacul , imi rup tibiile si antebratele la un copac flexibil , imi rup pumnii intr-o makiwara. De fiare nu mai pot sa trag acuma , e prea cald , astept toamna. E mai important acuma sa mearga bratele si picioarele. Masa si definire mai pot astepta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
dar de domnu' ce parere aveti ?

Domnu are un trapez si un spate super !

 

Da, dar actorul principal imi place mai mult cum arata, din punct de al dezvoltarii fizice.

 

Asta e ultimul film al lui, a jucat in multe de-a lungul timpului.

http://www.youtube.com/watch?v=nfVra8yKL7s

 

 

Arata superb si in Soldat Universal partea a II-a. Michael Jay White. Google him. ;)

 

Pe jay White nu-l poate bate nimeni nici in realitate :P

Stiu,stiu!

http://www.imdb.com/name/nm0012078/

 

Din puct de vedere al luptei si al miscarii in ring mi se pare mult mai bun englezul tau. Dar din punct de vedere fizic tot negrul imi place mai mult. ;)

E un film!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai aruncati cuvinte asa. Un om care foloseste steroizi se cunoaste clar. Nenea nu intra in categoria asta. Plus ca daca lua, era de 2 ori mai mare.

In realitate, nu arata chiar asa.. Au programe speciale pe care le urmeaza inainte de filmari. Pe langa asta sunt filmati/fotografiati din anumite unghiuri, sub anumite reflectoare.. treaba grea pentru cameramani, regizori.

 

Cum va merge pe timp de vara?

Editat de adrian9292
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...