Sari la conținut

Pentru Electronisti


Postări Recomandate

sunt doua ruptoare electronice actionate de aceiasi platina...

pune 2 de Tg Mures in paralel pe comanda de intrare si gata :moto:

PS daca ai instalatie pe 6V atunci tre' sa incerci altceva...cele de TgMures nu prea merg sub 8v

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai raspuns daca ai instalatie pe 6V sau pe 12V. Daca ai pe 12V, foloseste 2 aprinderi tranzistorizate de dacie, cu o singura platina ca merge fara nici o problema. Sau o bobina dubla de japoneza cu o singura platina, ca tot aia e.

 

Ups.... cred ca am zis aceeasi treaba ca Drobu! :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul e tip EBZA folosit la trabi si la MZ ETZ

Nu e acelasi lucru cu 2 aprinderi de Tg Mures fiindca la Trabi lucreaza in antifaza (180 grade ) deci cand unul inchide celalalt deschide

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

la 2t scanteia pierduta e o problema, scade puterea! cand pistonul celalalt e jos amestecul proaspat e deja in cilindru, relativ necomprimat si scanteia pierduta il aprinde! de aici rezulta o ardere incompleta = mult mai putin amestec care ajunge sa fie efectiv comprimat = putere redusa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 2t scanteia pierduta e o problema, scade puterea! cand pistonul celalalt e jos amestecul proaspat e deja in cilindru, relativ necomprimat si scanteia pierduta il aprinde! de aici rezulta o ardere incompleta = mult mai putin amestec care ajunge sa fie efectiv comprimat = putere redusa!

Mda'! La 2T e o problema cu o bobina cu doua iesiri!

Dar daca are inştalatie pe 12v , tot cu doua aprinderi de Dacia se scoate.Si doua bobine binenteles!

La Ij am vazut ca sunt 2 platine, la CZ de asemenea, la Jawa nu cunosc dar s-ar putea sa fie acelasi lucru, si atunci nu este nevoie de nici un artificiu pentru a comanda in contratimp cele doua aprinderi....

daca este o singura platina si se folosea ceva comanda electronica in contratimp, atunci ai nevoie doar de un circuit simplu pentru inversarea fazei la comanda celei de-a doua aprinderi.

Sau schimba tranzistoarele din ruptor cu unele mai sanatoase(SU 169 nici nu cred ca se mai produce)poti folosi ceva final linii de la TV sau ceva IGBT sau un MOS la 800v/5A

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap, ts-ul e pe 12V... problema e ca io nu am mai pus platini... am pus tot sistemul de la trabant, cu magnet si senzor care-l citeste... senzorul scoate ce trebe pe ambele cai... toata problema pare a fi in TCI, de unde iese numai pe un canal... adica doar unul dintre fire intrerupe, in timp ce al doilea nu vrea nici cu slujbe sa faca ce trebe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau schimba tranzistoarele din ruptor cu unele mai sanatoase(SU 169 nici nu cred ca se mai produce)poti folosi ceva final linii de la TV sau ceva IGBT sau un MOS la 800v/5A

Bux37 merge f bine ca final pt aprindere ( am unul pe ij de ceva timp si nu mi-a facut probleme)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu aprinderea de trab mere fara probleme daca nu s-a abuzat de ea. acuma ori a reusit sa o ia arsa ori s-a nasolit la montaj cert e ca nu mai lucreaza. daca e pusa la punct ssi montata corect merge impecabil e speciala pt motoare in 2t in 2 pistoane

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap, ts-ul e pe 12V... problema e ca io nu am mai pus platini... am pus tot sistemul de la trabant, cu magnet si senzor care-l citeste... senzorul scoate ce trebe pe ambele cai... toata problema pare a fi in TCI, de unde iese numai pe un canal... adica doar unul dintre fire intrerupe, in timp ce al doilea nu vrea nici cu slujbe sa faca ce trebe...

vezi poate ai circuitul ala hibrid de acolo busit......si asta e cam nasol.....ca nu stiu de unde poti lua acel hibrid.............insa, dupa cum spui tu ca doar unul din fire intrerupe, nu cumva unul din cei doi finali.....su169 este cumva in scurt?..........da-l afara si masoara-l.....sa vezi daca e bun..........si apoi schimba-l...........iar referitor la ce s-a mai spus pe aici, nu cred ca merg niste MOSFET-uri, cred ca e problema cu comanda lor.........MOS-urile de putere mai necesita si stingere, cam ca la tiristoare, adica se deschid cu +10 V si se blocheaza cu -10 V sau, macar 0V sa-i dai in poarta (G) adica sa-i scurtcircuitezi G la masa........altfel il cam tii in conductie cand trebuie sa fie blocat si s-ar putea sa depasesti safe operating area.....iar apoi face un mare bum........e cam depasita aprinderea..dar avantajul ei este ca are senzorii aia magnetici (fara platini)........ideea mea ar fi sa scoti finalii de pe ambele canale si eventual si comanda lor.....sd-urile alea.....si sa pui un osciloscop cu doua canale pe iesirea hibridului.......sa vezi ce nivel ai acolo.........si apoi sa concepi o mica schema cu MOSFET-uri.......care ar fi foarte simpla...dar sa tii cont ca astea se comanda in TENSIUNE si nu in curent ca bipolarele....daca-mi spui exact ce iti scoate integratul ala, iti fac eu schema........cred ca 2sk1357 e mai mult decat beton pentru ce ai tu acolo......dar iti trebuie 2 bucati si cred ca e cam 200000 bucata......daca nu mai bine.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca hibrid inseamna integratul ala capsulat (e zona galbena in schemele puse de mine), atunci chiar ala e. l-a mai refacut o data midnight_caller, dar iar si-a dat demisia. acum aprinderea e la alt prieten, dan george, dupa ce a trecut si pe la baiazid... sper sa reuseasca el sa-l faca...mersi mult de raspunsuri... o sa-i dau si lui sa se uite p'aici, poate il ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...