Sari la conținut

Era Sa Ma Fac Praf Un Tzaran ... Nu Pot Sa Cred Ca Exista Asa Ceva In


carstoc
 Share

Postări Recomandate

Sunt pline sosele de idioti. Preferabil este sa incerci sa iti pastrezi calmul. Daca te enervezi si te agiti sau te sperii, creste riscul ca tu sa faci o greseala. Cu atat mai mult cu cat sunt astfel de dobitoci care fac glume d-astea cu pus frana in fatza, urcat pe tine... Asadar in momentul ala pastreaza calmul si concentreaza-te la drum si la cum sa eviti obstacolul. Spre ex. ala iti pune frana in fata... tu nu iti infigi ochii in portbagajul lui ca o sa iti infigi si motorul (target fixation). Mai degraba cauti spatiu pe langa el ca sa te strecori daca iti dai seama ca nu poti frana. Eliberezi frana, faci o fandare si treci pe langa el lasandu-l cu buza umflata.

 

Azi dimineata am patit si eu o faza cu un bou de taximetrist pe Mihai Bravu, cam in dreptul fabricii Farmec. Eram pe banda 3 in marea de masini. Animalul vine de pe banda 2 din spate si intra peste mine, pana la 5 cm de motor. Coloana se opreste, ma opresc si eu, ala tot peste mine. Ma trag usor in spate pana in dreptul geamului lui si il intreb politicos: "Ce mortz|i ma-tii crezi ca faci bah?"

Raspunsul lui: "Imi ocup banda"

Replica mea: "Ocup-o pe ma-ta nu ma impinge pe mine pe linia de tramvai", moment in care omul a inchis repede geamul intredeschis (luasem dreapta cu carboane de pe ghidon).

La plecarea coloanei a insistat sa ramana paralel cu mine. Recunosc ca aici am riscat, dar am mers in paralel cu el impingandu-ma eu spre el ca sa nu poata accelera, suficient cat sa se departeze nitel masina din fata, apoi brusc gaz si m-am instalat pe mijlocul benzii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regula nr. X: cind te-a depasit un "agresiv" din asta, fii sigur ca va incerca sa te sicaneze in urmatorii metri; redu viteza si cauta calea de evitare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai fratilor, scuzati, dar sunt unii pe aici "tari in clanta... pardon ... tari in TASTATURA! " si atat. Atata imaturitate in gandire mai rar gasesti pe cate un forum. Nu ma refer numai la topicul asta... E o poblema generala pe forumul motociclistilor. Din pacate, nu poate omul sa-si spuna pasul, ca imediat sare cate unu mai destept sa il apostrofeze...

La fel ca si Axa, iti recomand o gura de aer proaspat, si multa rabdare! Fii pregatit sa intalnesti idioti din astia - ca sunt multi care au impresia ca daca au audi sau BMW - gata, strada e doar a lor, semnele de circulatie sunt obiecte de decor iar regulile de circulatie- doar pt fraieri. Mai ales in Bucuresti... ufff, e jale la voi baieti, ma mir cum supravietuiti in jungla aia :ok: .

In situatii ca cea descrisa mai sus io am doua alternativa:

1 - daca sunt cu motorul - gaz si ii fac loc boului, ca n-am chef de complicaii

2 - daca sunt cu papucul, reduc viteza astfel incat sa merg in paralel cu ala din dreapta mea... si merg asa, taraneste, babeste... iar la prima intersecte incep linisitit sa dau semnal stanga :) . N-are decat sa ma impinga de la spate daca are chef. A mai incercat unu acum cateva luni, cu un C-klasse.. hihi - urmari la el: far stanga fata praf, spoiler spart capota indoita, aripa stanga fata zgariata... si asta pt ca statea ca bou in curu meu si cred ca avea omu un fix ca se blocase mana la el in airbag / clacson, plus ca era miezul zilei da el considera ca nu e destul de vizibil asa ca imi lumina insistent ceafa cu farurile... omu avea numere rosii de germania, de-abia adusese masina :moto: - deci nu avea casco, da avea grandomanie si jmecherie cat cuprinde. Bineinteles ca atunci cand am dat semnal stanga, omu a dat sa ocoleasca pe dreapta... in momentul ala io am REDUS si el mi-a impins papucul nitel de la spate... la mine nu era nici o zgarietura...

 

Da,intradevar cata maturitate iti trebuie oare sa faci ceea ce ai descris la punctul 2...daca stam si adunam si actiunea de la punctul 1 e lesne sa ne imaginam un punct 3 unde esti conducatorul unei rabe.Cat profesionalism!Oricum papucarii sunt renumiti si in "jungla" din Bucuresti unde nu reusesc de ceva ani buni sa faca fata.

 

Carstoc@: ma refeream la Axa cand am intrebat de cand are permisul.Se vede experienta din modul cum gandeste!Se pare ca a inteles ca strada nu-i arena.Omu' cand te semnalizeaza cu faza lunga poate chiar are o urgenta,te-ai gandit?Personal mi s-a intamplat cand am dus niste victime la spital(accident rutier) sa nu mi se faca loc,desi eram pe avarii,faruri aprinse si mana pana la cot in claxon.Si inca ceva: cine ma vedea zicea ca-s eu smecher ca victima nu se vedea ca era blana pe bancheta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.Omu' cand te semnalizeaza cu faza lunga poate chiar are o urgenta,te-ai gandit?Personal mi s-a intamplat cand am dus niste victime la spital(accident rutier) sa nu mi se faca loc,desi eram pe avarii,faruri aprinse si mana pana la cot in claxon.Si inca ceva: cine ma vedea zicea ca-s eu smecher ca victima nu se vedea ca era blana pe bancheta.

 

Perfect de acord...dar cand il stii pe tipul cu masina respectiva ca-i mare smenar prin oras(la mine in botosani nu-i greu..ca-i mic orasul) si se sparge tot timpul in figuri si face tot felul de manevre periculoase....stau si ma intreb....sa nu-i aplici "legea papucului"? :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie la straini ca nu stiu pe unde sa o ia si de obicei o ia prin noi :ok: desi nush de ce :moto: apt trec dupa ce am indoit un 206 am mai indoit un francez cu un citroen nou ... bafta lui facea la stanga de pe banda doi iar eu inainte pe patru ... asta pe la izvor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate si experienta, ca amindoua trebuie.

 

Nu mai tin minte exact regulamentul din Romania, dar din putinele care mi-aduc aminte, banda a doua (sau a 2+x) e pentru depasiri si nu cred ca face mentiune intre oras si in afara.

 

Dupa cum stim, limitele de viteza sint stabilite in majoritate cu 15 km/h mai jos decit viteza traficului normal. Majoritatea soferilor au tendinta sa mearga cu viteza normala, care, deci, ii expune la amenzi. Ia ghici de ce stabilesc prietenii limitele de viteza asa jos.

 

http://www.speedtrap.org/speedlimits/index.html

 

Oricum, daca erai in fata mea si insistai sa mergi la limita pe ultima banda, te injuram si io...daca aveai banda dreapta libera sau mergeai fix in paralel cu ala...daca vrei sa mergi asa, mergi in spatele lui pe banda din dreapta, ai si protectie in fata! ... nu iti faceam faza care ti-a facut-o tipul cu audi (care chiar merita citeva casti in barba), dar injuraturi iti luai.

 

Stai in oglinzi si daca chiar nu poti sa mergi mai repede si nici sa schimbi benzile, fa un semn ceva, sa stie ala din spate ca nu o faci inadins - eviti nervi si spitalul. Citeodata esti in siguranta la viteza mai mare. Politistii americani calare pe mobre sint invatati sa mearga constant "prin trafic" adica un pic mai repede decit restul traficului...eviti multe chestii nasoale generatoare de accidente, cum ar fi sa mergi in unghiul mort al unui TIR, care poate sa uite de tine, chiar daca te-a vazut mai devreme.

 

Cartea canadiana e mai clara (fiindca am invatat-o din nou anul trecut): esti obligat sa mergi pe banda din dreapta daca nu depasesti, chiar pe 401 cu 10 benzi. Nici-o diferenta intre afara, in oras sau autostrada.

Pentru motorete, in mod special spune: daca cel din spate se da prea aproape, mai intii incetinesti usor (daca ai pe cineva in fata, ca sa-ti lasi mai mult loc in caz de urgenta); incerci sa schimbi benzile sa-l lasi sa treaca, sau daca nu, accelerezi si scapi de el...citez din memorie "folosind capacitatea superioara de acceleratie a motocicletei".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Dar s-a gandit vre-unu dintre voi ca poate cel care va da flashuri in ceafa chiar are motive intemeiate sa se grabeasca:i-a luat foc casa...i-a nascut nevasta...i-a fatat purceaua... ;) si multe alte motive. Nu-mi spuneti ca voi n-ati dat niciodata flashuri. E adevarat ca cel care sta in poponeata meu si da flashuri de zor cu un mare BMW sau cine stie ce ozn, vazand ca banda 1 e ocupata si mai ales ca am un junghi de dacie si nu pot sa-l ajut bagand gaz, merita o frana brusca...dar doar asa de control...nu sa cauzeze cumva vre-un accident.

 

 

 

 

Noroace si Asphalt Cauciucat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca, in schimb, eshti "greucean" puteai sa-l prinzi la prima intersectzie shi sa-iu tragi fro trei picioare-n portiera shi sa-i zbori shi oglinda in functzie de cat de nervos eshti.

 

tu ai facut ce spui? si ce urmari au fost ca sa stim si noi daca se merita.

ceva pe la politie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Magari pe toate drumurile !!! NU UITATI SA LE LUATI NUMERELE !!!

 

FOARTE IMPORTANT E NUMERUL !!!

 

Nu stii cand vezi rabla fraerului intr-o parcare....in special in aglomeratiile de la supermarketuri si sa vezi atunci graffiti cu cheia, roti desumflate, flegme pe parbriz, superglue in incuietori, picioare in portiere si in oglinzi si tone de injuraturi.

 

Pacat sa te razbuni pe masina dar vorba aia "bate saua ca sa priceapa iapa". Nesimtitii astia ar merita sa-i faca chestia asta unuia cu vreo cativa ani buni de full contact in spate k sa mature ala cu ei toata soseaua de la un capat la altul (cu casca pe cap ca sa nu-l identifice) si sa-i aplice carboane la masele pana se caca molari premolari si alte alea !!!

 

Bafta maxima !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si acum am in minte nr de la un renault clio care mi-a zgariat aripa fata B 59 MMB si acum o astept pe undeva..era o tanti la volan care nu a stiut sa intoarca din 3 miscari.a mai avut si tupeul sa spuna ca eu eram in miscare..eu stateam pe loc.

man forta fie cu tine..ia-le nr si fa-le felul..e cea mai buna varianta!!!!!

cat despre tarani cu aseisss si apaaaatru...si a10000000 toti sunt o apa si un pamant!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O anumita conduita preventiva valabila pt, mersu cu motorul este:

"Sa nu mergi niciodata pe banda 1 in localitate sau in apropierea de intersectii pt ca exista riscul sa iti apara din senin un bot de masina in fata in intentia de a avea cat mai buna vizibilitate"

Este scrisa in manualul motociclistului.

 

Confirm si recomand mai departe din experienta proprie!

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi s-a intamplat si mie asa ceva in china, mergeam pe banda 1 de data asta(70 la h), obosit, intr-o marti la 11 seara in drum spre casa, si vine un super stecher de om, cu o super rabla chinezeasca tunata, si vrea sa ne tragem, el pe banda doi in paralel. claxon, flashuri, scandal, eu dupa un timp ma intorc si ii fac semn ca nu e cazu. atunci acel super om baga blana, si se baga in fata mea pe banda 1, unde urmeaza.... sa-mi demonstreze el cat de om e, si pune frana ;) . fiindca in mom cand a frantat eram inclinat spre stanga deaorece incercam sa ma mut pe banda a 2-a, cand am pus franta fatza brusc, roata fatza s-a blocat si moto a inceput se incline spre stanga, noroc ca aveam vit mic(destul de ciudat deoarece in zona respc deobicei am 120-140)am pus gheata jos si am redresat-o.

 

bineinteles ca m-am dus dupa prost, i-am explicat cat de mult imi place de doamna care l-a nascut, si i-am aratat semul pacii :bigstar: si din stanga :cheers: si din fata :cheers: . poate ar fi meritat mai mult dar fiind in minoritate in alta tara m-am rezumat la atata.

 

 

trage-ti aminte! prosti nu exista numai in romania! asa ca aveti grija si cand circulati in alte tari!

 

 

 

Dar s-a gandit vre-unu dintre voi ca poate cel care va da flashuri in ceafa chiar are motive intemeiate sa se grabeasca:i-a luat foc casa...i-a nascut nevasta...i-a fatat purceaua... :hug: si multe alte motive. Nu-mi spuneti ca voi n-ati dat niciodata flashuri. E adevarat ca cel care sta in poponeata meu si da flashuri de zor cu un mare BMW sau cine stie ce ozn, vazand ca banda 1 e ocupata si mai ales ca am un junghi de dacie si nu pot sa-l ajut bagand gaz, merita o frana brusca...dar doar asa de control...nu sa cauzeze cumva vre-un accident.

Noroace si Asphalt Cauciucat

 

cred ca daca se grabea asa tare ca i-a fatat nevasta nu mai statea sa puna si frana... nu? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa puna mai repede camere in tot bucurestiul si sa faca ca in Germania sa-ti dea amenda si pentru flash-uri si alte procarii. Sa mergem pe banda 1? De ce? Sa iasa cate un adevarat/o adevarata fara sa se asigure si sa ne loveasca? Sa ne rupem bucsaraia si toate cele in gropi? Sa facem colectie de praf? Limita in oras este de 50km/h, sa o respecte, poate sunt incepator si merg pe banda din mijloc ca imi este frica sa nu-mi sara cineva in fata (masina, pieton, etc.).

Pentru tot adevaratii care depasesc si pun frana le urez numai bine si sper sa va luati cate 3-4 amenzi pentru fiecare faza de acest gen pe care ati facut-o sa va caute polita cu un chitantier intreg completat pentru voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:banana: , si nr de la masina, tel la politie sa afli pe unde sta, si pictoriale pe conserva !!!!

asa se face!!!

 

:babana:, si nr de la masina retinut, tel la polite sa afli adresa si pe urma 2-3 fratzi motoristi si pictoriale pe masina!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Meseriasu, daca pune camere primul care o sa-si amenda o sa fii tu ca mergi pe banda 2 fara sa i treaba acolo.

Cum am zis, pina la urma depinde de tipul de drum... comparatia cu autostrazile canadiene e pur si simplu deplasata: daca te duci in buricul torontoului nu merge toata lumea pe stinga ca vrea sa faca la stinga? Pe autostrada evident ca nu ai cum sa faci stinga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...