Sari la conținut

informatii africa


deadcow
 Share

Postări Recomandate

ola. as avea nevoie de niste informatii. in momentu de fata as avea doar cateva intrebari dar imi imaginez ca in lunile care vor veni vor fi mai multe.

 

1.in care dintre urmatoarele tari am nevoie de "carnet du pasage en douane" ?

2. in care dintre urmatoarele tari am nevoie de permis de conducere international?

maroc ,tunisia ,libia , egipt , arabia saudita , iordania , siria.

 

3. pot sa intru din egipt in israel pe la vama din taba ? daca fac asta pot sa ies din israel si sa intru in liban sau in siria cu destinatia turcia ?

sau mai pe scurt. este posibil egipt , israel , liban , siria , turcia

sau tre sa fac egipt arabia saudita iordan siria turcia.

 

4. care este starea drumurilor de coasta din nordul africii ? daca a facut cineva traseul acela poate sa anexeze o harta sau niste orase de referinta intre care asfaltul este mai bun ? (nu merg pe enduro )

 

sunt urmatoarele drumuri bune : (sau care sunt alea bune ?), sa incep cu maroc , algeria , tunisia.

Maroc.(Tanger) --- N16----(Ajdir)------(Ahfir)------N2------Oujda (N17)(N6) iesire pentru Algeria.

Algeria(Maghnia N6)---N35----N22-----N2 (Oran)----N11----Alger-------N24(Bejaia)-------N44(intrare Tunisia)

Libia am inteles ca are infrastructura buna in nord.

Egipt (International Costal RD)

 

scap mai usor cu un GPS ?

 

atasez traseu preliminar. cu europa ma descurc ca am facut-o cu masina si in nord si in sud si lat si din scurt :kiss:

post-16365-1256979474_thumb.jpg

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oau, pui ceva interesant la cale... :kiss:

 

din pacate nu am raspunsuri, am citit insa de curand cartea Roxanei Valea: "Prin praf si vise" - este despre o calatorie in Africa - si cred ca poti afla destul de multe din ea.

 

Succes si o sa urmaresc topicul pentru ca sunt curioasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Si noi planuim o tura in Africa, insa doar in Maroc pentru ca in tarile de langa e mai complicat cu vize, conflicte, etc si oricum Maroc-ul ofera destule pt 3 sapt cat vom avea noi la dispozitie.

 

Cu documentarea inca n-am inceput (ca uit pana in martie :kiss: ), dar ... horizonsunlimited.com este o resursa foarte buna pt info despre Africa, la fel si pe advrider.com

 

Eu mi-am cumparat si de pe amazon.com o carte despre travelling in Maroc care pare buna si complexa, dar n-am terminat-o inca.

 

 

Spor si tine-ne la curent.

 

 

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult.tot caut date dar din pacate sunt contradictorii. pe unele saituri zic ca niste granite nu se pot traversa.pe altele zice altfel. orisicum trebuie sa fac traseeul pe hartie pana in sarbatori.in ianuarie urmeaza vizele si niste modificari la motocicleta. habar n-am cat dureaza.ambasadele le gasesc si eu..dar daca a facut cineva un drum pe acolo ar fi de un real ajutor.

despre carnet du pasage o sa ma interesez maine la automobil clubu roman ca ei sunt responsabili. am inteles ca e un pret enorm si ca tre sa las garantie in banca sau ceva de genu. in egipt nu ma lasa altfel.oi vedea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tati vad ca tot n-ai pus mana pe cartulia de gramatica si la fel de prost scrii ca si ultima oara cand am discutat. mergi de te da cu gs'u prin baragan. cand eu la 19 ani traversam prima oara europa tu-ti faceai planuri de concediu la bulgari. va rog incercati sa fiti constructivi. eu tot astept un forumist care sa fii facut efectiv un traseu asemanator in africa.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci un tur al Marii Maditerane? In 2007 am fost in Maroc - o luna cu cortul - si erau niste belgieni care faceau acelasi lucru, dar dinspre vest spre est.

 

Cu Marocul pot sa va ajut cu informatii. In curand o sa cititi mai multe detalii mai jos, dar daca aveti ceva intrebari, le astept pe pm.

 

Maroc - Atlas 2007

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deadcow, bafta in calatorie, cu siguranta va fi ceva deosebit.

singurul lucru care nu-mi place din calatoria ta e " gaza strip" :P

bafta !

:kiss:

ps: cu ce motoreta ai de gand sa faci calatoria ?

Editat de memyselfandI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai de gand sa pleci cu 636-ele eu zic sa te mai gandesti!

 

mai bine o vinzi, si cu banii iti iei un BMW F650, nu neaparat GS.

Il pui la punct si pleci cu el.

 

Io am facut putin enduro-touring cu virago 535, in romania, pe forestiere n shit...dar mobra aia e cal de povara si se strica greu + ca are garda la sol maricica pt clasa ei. cu VN-ul nu m-as baga pe un forestier, cu ce ai tu nici nu mi-ar trece prin cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spirit Honda : multumesc. am pus blogul tau la bookmarks si astept noi posturi. e foarte interesant.

mymyselfandi : cu 636 cu modificarile de rigoare. o sa am probleme mari acolo. exista posibilitatea ca sa fac maroc , algeria , tunis si sa vad daca exista posibilitatea in libia sa iau un ferry pana in creta si de acolo pana in turcia si sa scap atat de taxa foarte mare imobilizata la acr pentru egipt dar si sa ocolesc zone de conflict unde tot dispar turisti.pe masura ce ma documentez la ambasade imi voi da seama ce pot si ce nu pot sa fac.

IceMan : eu incerc sa fac numai touring.fara partea de enduro. din bucuresti pana in portugalia via michlin imi spune ca am :

Costs 443.50 EUR

Toll 22.05 EUR | Petrol 374.71 EUR | Road tax 46.74 EUR

Time 60h09 which 10h51 on motorways

Distance 4041 km which 1140 km on motorways .

 

eu as vrea sa reduc si mai mult timpul alocat autostrazilor ca sa nu ma trezesc ca am facut toata europa in 3 zile si n-am vazut decat parapeti si tiruri.

in plus va exista un mic tur al greciei si al italiei. in conditiile astea nu ar trebui sa am probleme cu genul de motocicleta pe care am de gand sa o folosesc

 

in maroc , tunisia si algeria stiu sigur ca am drumuri bune. am reusit sa fur niste ghiduri lonely planet pentru tarile respective. (ma refer la soselele de pe coasta marii mediterane. nu ma bag spre sahara ca nu am nici o sansa. nici experienta pe enduro si nici motocicleta nu cred ca se preteaza indiferent ce-i fac).

 

multumesc pentru incurajari.

 

p.s. avand in vedere ca asta este o aventura semi culturala care incorporeaza un traseu al vechilor civilizatii antice , as fi foarte dezamagit daca as pierde levantul , cetatile feniciene si vechea cultura araba. in plus , un cerc in jurul mediteranei da o importanta speciala calatoriei. pot doar sa sper ca situatia politica va fi de asa natura incat sa reusesc sa duc planul la capat si sa nu trisez cu pacheboturi dintr-o tara in alta.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de restul tarilor, dar tatal meu lucreaza de 8 ani in Libia si am ceva informatii. Nu mai au ambasada in Romania, trebuie sa mergi in Bulgaria sa obtii viza. Evita cereri de viza pe perioada Ramadamului, ziua nationala, ca o sa dureze saptamani, oricum trebuie sa te consideri norocos daca ti-o vor da in aceeasi zi. De obicei 4 - 5 zile dureaza... Trebuie sa fii tenace si cand telefonezi in Bulgaria pentru informatii pentru ca nu raspunde nimeni. Singurul ferry de care am auzit este Tripoli Malta.Ca idee, pentru croaziere turistice au ''deschis'' porturile acum 2 ani... Nu rata vestigiile romane si grecesti. Sunt cel mai bine conservate :friends: Drumurile sunt in conditie buna, grija mare la furtunile de nisip, se starnesc din senin si dureaza 3-4 zile.Perioadele in care sigur apar sunt primavara si toamna. Am inteles ca furtunile sunt mult mai numeroase in Libia comparativ cu restul tarilor nord africane. Traficul, mai ales in orase, este haotic nu au mama nu au tata. Nu este o minune pe 3 benzi sa ai vreo 4 - 5 masini.Daca ai nevoie de mai multe detalii, da un semn si il mai intreb pe tata.

 

Bafta B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal,

 

Nu stiu amanunte din restul tarilor, dar am fost in Israel in vara, in Eilat, care este la granita cu Egiptul pe malul Marii Rosii, si ghidul ne spunea ca nu se poate intra cu masina din Egipt in Israel(desi este granita rutiera). In Eilat sunt patru granite(Israel, Iordania, Arabia Sudita si Egipt). Am iesit din Israel pana in Iordania(excursie de o zi) si am mers pana in granita cu o masina israeliana, apoi dupa granita in Iordania, ne astepta o masina iordaniana. Acelasi lucru este valabil si pentru Egipt.

Gandeste-te ca aceste tari(Egipt, Ioardania si Siria) au fost in conflict cu Israelul pana acum cativa ani...si nici acum nu sunt in cele mai bune relatii. Asa ca ar fi mai buna o cale de ocolire a Israelului.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru posturi si pentru mesajele de pe privat. dupa ce am mai studiat problema am ajuns la urmatoarele concluzii :

1. daca traseul va fi facut in sensul invers al acelor de ceasornic (romania-italia-franta-spania) singurul fel de a ajunge in africa este de a lua un ferry pana in algeria si de a sari peste maroc. (granita este inchisa si desi sunt petitii internationale in momentul de fata algeria are granita deschisa doar cu tunisia. sa trec ilegal ar fi o solutie nebuneasca numai ca nu vreau sa o bag pe kawa prin desert.sau sa fiu impuscat).

2. carnet de passage si garantia la acr reprezinta o problema in cazul egiptului. problema este ca nu am cum sa-l ocolesc. din egipt iau ferry in iordan iar apoi siria , liban turcia si hai acasa. intre siria si liban s-a mai deschis o granita anul asta prin iunie si in iordan s-au inchis cateva (pe partea cu irakul). am sa aflu mai multe de la ambasade.

3. tot o problema este carnetul international de conducere. am 8 ani de B dar nici un an de A. nu stiu daca se elibereaza in circumstantele astea.

4. in algeria am nevoie de ghid indiferent ca o sa folosesc doar soseaua de coasta si nu o sa intru in desert.se pare ca acelasi lucru este valabil pentru libia fie ca aceasta este una dintre cele mai sigure tari de pe glob. am tot trimis mailuri , am primit niste raspunsuri... se pare ca toata lumea vrea sa ma duca la vestigii si sa o frec 20 de zile mangaiand camila in desert. se va rezolva oricum. o solutie ar fi obtinerea unui carnet de passage care-mi permite sa tranzitez tara. se da foarte greu.

5. israelul iese din discutie. foarte bine. cred ca-i cea mai periculoasa tara din tot traseul.

6. am intampinat niste probleme tehnice :coburi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5. israelul iese din discutie. foarte bine. cred ca-i cea mai periculoasa tara din tot traseul.

 

Intimplator , Israelul e una dintre cele mai safe tari dintre cele pe care le-ai pomenit. Vezi si povestea lui @samolapraga de anul trecut. Eu am fost si in Egipt si in Iordania anul trecut in iarna, e drept fara motocicleta, dar nu cu agentie ci pe cont propriu , la tropaiala. O sa-ti cam trebuiasca ceva antrenament pentru traficul din Egipt. Se desfasoara dupa cu totul alte reguli fata de cele pe care le stim noi. La iarna merg in Israel si in ghidul Lonely Planet zice ca e posibil sa treci de la Taba la Eilat. Costa 32 NIS la trecerea in Israel si 180 Lire egiptene la iesirea din Egipt. Eu am trecut cu ferry de la Nuweiba (EG) la Aqaba (JOR) si m-a costat biletul cca 60 USD si trecerea a durat vreo 3,5 ore . Problema a fost ca am stat de dimineatza de la 6 pina dupa-amiaza la 4 pina cind am putut sa ma urc pe ferry, dupa ce toata noaptea am fost pe drum de la Cairo. Pentru ca sa treci in Iordania poti sa utilizezi trecerea Eilat - Aqaba (Yitzhak Rabin border crossing), pentru ca aici e voie cu auto si moto, in rest nu (vezi Allenby Bridge border crossing). Mai este in nord o trecere (Jordan River border crossing) pe unde poti ajunge cu moto in Iordania. Problema care ramine, este ca daca vrei sa mergi in Siria, nu trebuie sa ai viza de Israel in pasaport. Se poate rezolva si asta vorbind cu politistul de frontiera israelian si sa-l rogi sa-ti puna stampila de intrare pe o hirtie separata si nu in pasaport. Se practica pe scara larga chestia asta. Cind ma intorc din Israel o sa-ti spun cum a fost ca si eu am in plan sa merg la anul cu motorul in Iran , si si cu ei e aceeasi problema referitor la stampila de Israel. Parerea mea este ca ar fi pacat sa ajungi pina acolo si sa sari peste Israel. Vorba lui @bizoo_n, care zicea ceva de genul : daca tot am ajuns pina acolo, ar fi pacat sa nu vad cit mai mult ca nu stiu daca mai ajung in zona vreodata. Dar de tine depinde cit de mult timp ai si ce vrei sa faci. In Egipt, mai ales in zona de coasta inainte de Alexandria , ca prin apropiere de El Alamein, sa ai grija pe unde umbli ca se pare ca au mai ramas o gramada de cimpuri minate din WW2, pe care nu le-au curatat. Adica exista un risc, chiar si foarte scazut, de a face BUM daca o iei razna prin desert. Daca treci in Iordania du-te la Wadi Musa (Petra) sa vezi locul. E deosebit si merita sa stai cam 2 zile acolo.

Referitor la Carnet, sigur iti rebuie in Egipt, Libia, referitor la Siria si Iordania sa te uti ce zice nenea dan mihai pe link-ul asta http://www.horizonsunlimited.com/hubb/midd...age-syria-42936 sau poti sa-l intrebi pe samo ca a fost acolo anul trecut. Hai noroc si ar fi fain sa-ti iasa tura.

Editat de textoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu ai putea sa treci din spania in maroc?

sau de ce nu treci din anglia in maroc? ai doua variante.

mai mult, poti sa treci din spania in spania (ceuta este pamant spaniol in africa) si pe urma treci in maroc.

sunt foarte multe curse spania-maroc. nu poti trece din maroc in algeria?

 

desi nu am mers in africa, am fost asta vara in gibraltar si nu era nici o problema cu trecutul in africa/maroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu ai putea sa treci din spania in maroc?

sau de ce nu treci din anglia in maroc? ai doua variante.

mai mult, poti sa treci din spania in spania (ceuta este pamant spaniol in africa) si pe urma treci in maroc.

sunt foarte multe curse spania-maroc. nu poti trece din maroc in algeria?

 

desi nu am mers in africa, am fost asta vara in gibraltar si nu era nici o problema cu trecutul in africa/maroc.

 

 

Tu chiar crezi ca vacămoartă știe despre ce vorbește? El zice ca trece direct in Alger pentru ca nu e deschisa granita din Tunis sau Maroc, păi daca granița chiar e închisă, probabil că e închisa din aceleași motive pentru care s-a și anulat Paris-Dakar.

Editat de grownup.punk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

paris dakar trecea prin maroc si statele sudice (fata de maroc). cel putin ruta "clasica" a dakarului era franta/spania/portugalia, maroc, mauritania, mali, senegal. era si o ruta a dakarului care ocolea algeria. m-am uitat acum p eharta ultimului raliu si nu taia algeria.

 

tunis e oras in tunisia; port, tangeru e si el oras in maroc. intre ele algeria.

 

am citit ca granita maroc algeria e inchisa din 94. merita vazut daca este posibil ceva gen traversat cu feribotul in tanger, mers pana in melina care e teritoriu spaniol (practic faci coasta de nord a marocului) sin din melina fie treci in oran(algeria) cu barca DACA e posibil, fie treci din melina in malaga, urci pe coasta spaniei pana in alicante (o zi de condus in total) si iei din alicante barca pana in oran. in felul asta pierzi cam 300km din coasta de nord a africii si doua bilete de barca si dar faci maroc si algeria.

 

eu asa as face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi mult pentru informatii textoru.

 

gaxel : o sa incerc sa vad daca exista posibilitatea asta. din ce am citit pana acum din ghiduri lonely planet si din ce am auzit de la ceilalti singurul fel de a intra din maroc in algeria este sa te intori cu feribotul in spania , italia , franta si sa iei un alt feribot european spre algeria. singura granita deschisa a algeriei este cea nordica cu tunisia.

 

punkistu cu prea mult timp : nu exista granita intre tunisia si maroc. sunt separate de cateva mii de kilometrii. dupa ce ti-am zis ca te ajut cu gramatica, mai tarziu cu aritmetica , observ ca ai lacune serioase si la geografie. si dakarul nu s-a anulat. s-a mutat in america de sud si trece prin patagonia la anu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru maroc algeria asta ti am sugferat si eu: sa mergi in spania (italia e departa). un alt avantaj ar putea fi ca daca faci romania, spania, maroc, spania, algeria, poti sa ii faci revizia sau eventuale ajustari/modificari la mobra in europa dupa o prime etapa africana. in spania sa nu te bazezi prea mult pe engleza, franceza, germana, italiana etc ca iti pierzi timpul desi in zona malada sunt multi englezi care au cumparat case.

 

 

pentru spania maroc s-ar putea sa iti poti lua biletul chiar pe loc, desi CRED ca e mai ieftin daca il iei in avans.

feribot din alicante in oran (algeria) era asta vara. tre sa mai fie.

 

grija mare vara. in spania, in sud, daca nu esti aproape de mare si dai de o zi foarte calda, cu vant dinspre africa, e asa de fioerbinte aerul ca ti se acreste de mers. adica daca ai 46 la umbra si vine din africa vant cald it e sila sa respiri.

 

am citit rapoarte din maroc (advrider) cu 52 grade la umbra vara. tu stii mai departe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce cred eu ca topicul lui vacamoarta este o gluma:

 

- Baiatul asta nu are nici o experienta in genul asta de calatorii (concluzia o tragi din cea ce a postat doar pe acest topic)

- Tranzitul unui civil prin Alger sau Libia tine de domeniul S.F. (link1, link2, ..)

- Oricine a mai calatorit prin orientul mijlociu stie ca o viza de Israel pe pasaport inseamna "ospitalitate" din partea musulmanilor (chiar sunt curios cum o sa il primeasca :crack:)

- Paris-Dakar s-a anulat din cauza problemelor din Alger, mai exact din rapirea unor francezi (cu motociclete) acum 2 ani, parca era si pe ADVRIDER un post legat de asta.

 

Eu ii doresc lu' vacamoarta "vise placute" :)

Editat de grownup.punk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amice este intesata lumea de oameni ca tine care nu fac nimic toata viata pentru ca nu au curaj si nici incredere in ei. va ocupati mai tot timpul incercand sa daramati moralul celor care vor si pot sa traiasca diferit decat voi. de cele mai multe ori va treziti pe la varste venerabile utandu-va inapoi si vazand ca viata voastra a fost goala si searbada si singurul lucru pe care-l mai simtiti este gustul amar al veninului cu care ati improscat pe toata lumea.

care alta ar fi ratiunea in a posta pe topicul asta si de a ma boscorodi pe mine , decat aceea ca tu nu vrei si nu poti sa faci la randul tau o asemenea calatorie ?

uite si tu ce linkuri dai. ca-i al qaeda prin desert si-mi taie mie capu. e riscu meu asumat amice. este alegerea mea sa ma duc acolo. si daca ma intorc si daca nu ma mai intorc eu macar am incercat.

acum ca ne-am inteles si stim fiecare unde stam apropos de caracterele noastre , de vizunile noastre , de opiniile noastre , haide sa facem un efort si sa nu ne mai balacarim ca tiganii pe forum. daca poti sa dai niste sfaturi constructive da-le. daca vrei sa ilustrezi cat de destept esti tu si cat de prosti sunt altii fa-o pe strada , la munca , in familie etc.

 

p.s. si te rog nu mai da informatii aiurea fara sa te documentezi. in libia si in algeria se circula bine mersi. poti sa cauti pe horizonsunlimited. baietii se duc in mali si mauritania. africa de nord e cea mai usurica portiune daca reusesti sa iei vize.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu ne usuram si pe topicul asta, foloseste te rog PM-ul grownup.punk.

Fiecare viseaza ce are chef.

Probabil si lui Mihai i-ai fi spus la fel cand zicea de Mongolia, inainte sa fi plecat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...