Sari la conținut

Yamaha Xj


MaDoG
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ti-am vazut fj-ul la smaeb......nu cred ca era alta ca ea......nu vorbesc prostii, am avut pana acum 9 motorete......am vazut multe ,ce sa mai, era regina balului, dupa mine,esenta motocicletei turing.....ai putea sa ne zici una -alta despre ea?am vazut garnitura noua , jos intre cilindri si carter?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ti-am vazut fj-ul la smaeb......nu cred ca era alta ca ea......nu vorbesc prostii, am avut pana acum 9 motorete......am vazut multe ,ce sa mai, era regina balului, dupa mine,esenta motocicletei turing.....ai putea sa ne zici una -alta despre ea?am vazut garnitura noua , jos intre cilindri si carter?

 

 

e vorba de Fj-ul lui @draku ?! acuma sunt si eu curios ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ti-am vazut fj-ul la smaeb......nu cred ca era alta ca ea......nu vorbesc prostii, am avut pana acum 9 motorete......am vazut multe ,ce sa mai, era regina balului, dupa mine,esenta motocicletei turing.....ai putea sa ne zici una -alta despre ea?am vazut garnitura noua , jos intre cilindri si carter?

 

daca e vorba de mine, da, am trecut azi pe la smaeb. prima iesire din noiembrie, cu mobra.

pe care am scos-o aseara la 20.30 din atelier, pe fuga. de aia nici nu arata cum mi-ar fi placut...

dar m-am lungit prea mult cu reparatiile si am decis sa o iau asa cum e. iar restul detaliilor sa le aranjez pe parcurs

da, garnitura noua la baza cilindrilor, facuta de mine.

am umblat si in motor, cam am schimbat cate ceva si inca mai am de schimbat.

nu am prea multe sa va spun deocamdata, doar ca merge bine, e "tanc", asa se simte si asa trage, e relativ greu de manevrat la viteze mici (ori pt ca nu sunt eu o pers prea solida). ambreiajul, desi este hidraulic, mi-a rupt mana in oras. ar fi buna o maneta reglabila de ambreiaj, ca sa o aduc mai aproape de ghidon, sa fie mai usor de manevrat

momentan sunt in dubiu cu consumul, pare ca depaseste asteptatile mele (in sensul rau).

dar trebuie sa ii fac un pic de rodaj, ca am schimbat segmentii. o sa vad ce o mai fi dupa vreo cateva sute de km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vorba de Fj-ul lui @draku ?! acuma sunt si eu curios ...

stii ce scrie pe motoreta aia????cap compas - - nordkapp, norvegia.....mananci paine goala si bei apa din garla , dar te duci frate cu ''expresul autostrazilor'' pana acolo....mi se zbarleste parul pe mine....bine , il ascult si pe gheorghe zamfir '' aseara vantul batea''.....degeaba o vedeti in poze, fj-ul este o motoreta care trebuie vazuta '' pa viu''.....va spun am carti , reviste, mi-am ars ochii pe internet ,am avut 9 motorete, da' ca fj -ul asta mai va.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam aÂşa impresie mi-a lăsat Âşi mie diva de 900 cu cardanul cela Âşi cadrul groase cât antebrațu (al meu cel puțin :laugh: ), plus tobele cât burlanele, motorul behăia ca un taur stârnit, ce mai...mare, greu, stabil, frumos etc...singurul lucur ce mă mai consolează e că la 4,44 ron/l. bleifrei e bine Âşi cu al meu :rolleyes: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mers ceva cu diva de 900, este , intr-adevar sucara,dar motorul nu este super fortos pentru cilindreea lui..... oricum este motocicleta facuta sa mearga sute de mii de mile fara probleme.....un adevarat tanc.....dar fj 1200 joaca intr-o alta liga.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

cine ma poate auta?

Am cumparat un tocase de la expo si ma intereseaza supotul care se prinde pe moto.De unde ?Cat costa?Daca are cineva de vanzare?

Multumesc.

 

Costa mult. Daca ai noroc prinzi sub 100 de euro. In general ebay.de. Varinat simpla pt topcase ma vazut la licitatie pe la 40-50 eu... cele care au si suport sidecase deaj sunt pe la 100. Nou nout ...200!!!

 

Uite c-am asa arata:

/index.php?...t&id=579779

 

Azi mi-am montat si eu topcasu :laugh:

Mesaj completat

Am o rugaminte la veteranii cu mestesug la surubareala. Am un telescop stanga fata care curge. As dori o schema cu consumabile eventual posibilitate de livrare. Multumesc la toti cei amabili.

 

Trebuie sa schimbi semeringurile. Si la mine curgea uleiul din furca. Te costa aproximativ 30 Ron cele 2 buc. + se recomnda si schimbul uleiului, inta mai putin de 1L.

 

Schema il gasesti in manual. Daca nu il ai ...uite aici un link unde gasesti http://www.manualedereparatie.info/categorii/yamaha.html

 

... sorry da acu mi-e prea lene sa stau sa caut si pagina :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rte-email-button.png..

Mesaj completat

sunt handicapat, nu Âştiu să fac link la saitu hepk&beker, dar la primu sărci vă dă un grilaj de 2 lei jumate la mirificul preț de 119 oiro pt doo fiare îndoite :rolleyes:

Mesaj completat

ultima ieÂşeală...

Mesaj completat

..

me and korben dallas my man..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o rugaminte la veteranii cu mestesug la surubareala. Am un telescop stanga fata care curge. As dori o schema cu consumabile eventual posibilitate de livrare. Multumesc la toti cei amabili.

 

 

uite aicea poate te ajuta /index.php?...72379&st=30

Asfalt uscat :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LiniÂşte pe culoar, burțile la control! :D

 

ÂŞi culmea ar fi să ies la iarbă verde să vorbim de motoare... voi de table n-ați auzit? :peace: (fireÂşte am schimbat impresii despre motorul celuilalt, după un scurt schimb).

post-9423-1272231191_thumb.jpg

post-9423-1272231467_thumb.jpg

post-9423-1272231659_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tenere simplu... XT660Z '09 :laugh: mai multe detalii dupa birocratie :)

 

Gata si birocratia:

post-40741-1272644916_thumb.jpg

post-40741-1272644935_thumb.jpg

post-40741-1272644958_thumb.jpg

post-40741-1272644979_thumb.jpg

Momentan nu pot sa zic decat, total diferit... in prima poza e langa Diversion, care s-a cam sifonat alaltaieri in urma unui intalniri f. apropiate cu un Cielo, deocamdata o sa-l repar si le pastrez pe ambele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata si birocratia:

Momentan nu pot sa zic decat, total diferit... in prima poza e langa Diversion, care s-a cam sifonat alaltaieri in urma unui intalniri f. apropiate cu un Cielo, deocamdata o sa-l repar si le pastrez pe ambele.

 

 

Felicitari si "off road" uscat!

Faina alegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca ai mers pe aceeasi culoare ca si Diversionul :lol: , sa le stapanesti sanatos :laugh:

 

model 2009, stoc... aka - mai ieftin... arata si mai bine parerea mea decat albastrul. negrul de 2009 / 2010 e prea mono... si daca Diverison era aceeasi culoare, masinile, toate care le-am avut la fel, caiacul tot rosu... am zis ca poate imi place mie sa atrag atentia :) cred ca mai bine as lua o caramida rosie totusi... oruicum, multam, asfalt uscat si am zis, raman si pe topicul asta momentan... poate ma mut la un naked complet mai incolo dar nu curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ÂŞtiți cumva dacă amortzorul central e pe gaz sau cu ulei?(eu Âştiu că e gaz).Se poate recondiționa?

Ultimul drum pe la Surduc i-a cam pus capac (piatră de terasament, drum de pământ absolut groaznic, dale de beton nasoale, cam tot ce e mai naÂşpa pt un motor de stradă încărcat full...

Motorul oricum merită nota 10, s-a comportat excelent.Nu mai merg veci pe acolo, malul lacului este colmatat de peturi Âşi gunoaie, peste care zăceau grămezi de cocălari maneliÂşti în cel mai oribil tablou pe care l-am văzut, ne-am întors urgent Âşi am făcut traseul pe la Bata-Lipova-MiniÂş-Măderat, locuri superbe, dar de vizitat cu un adventure bike.

TotuÂşi totul e bine când se termină cu bine :laugh: !

post-9423-1272835678_thumb.jpg

post-9423-1272835755_thumb.jpg

post-9423-1272835793_thumb.jpg

post-9423-1272835854_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , amortizorul central nu am auzit sa se poata reconditiona, daca chiar se poate ar fi o varianta mai ieftina , daca nu singurele obtiuni care le ai este sa il schimbi cu unul second (care mai merge un timp) sau sa cauti de la alt model si sa-l adaptezi , (varianta mai complicata ) sau alegi varianta ce-a mai scumpa fiind asta

http://cgi.ebay.de/Wilbers-Federbein-Yamah...=item519210a0ea

Asfalt uscat :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

cine ma poate auta?

Am cumparat un tocase de la expo si ma intereseaza supotul care se prinde pe moto.De unde ?Cat costa?Daca are cineva de vanzare?

Multumesc.

 

E l-am cumparat cu 35 euro din Hanovra , la 1 an dupa motor ! mai aveau acolo la o reprezentanta Yamaha, incearca pe site aici si apoi cu tel , poate-ti trimit respectivii prin curier .

 

www.motocenter.de

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...