Sari la conținut

Yamaha Xj


MaDoG
 Share

Postări Recomandate

locatie pt manuale la modelele yamaha din 2000 incoace : http://www.yamaha-motor-europe.com/communi...ice/manuals.jsp

 

si o lista de consumabile pt XJ 600 aflate la Louis in mod curent :

louis.txt

 

bafta!

 

--- Mesaj completat în 20 Nov 2007 23:06 -------------
Lista cu toate modelele de XJ de la YAMAHA :

 

YAMAHA_xj.txt

 

luat de aici

Editat de John Paul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

intrebare: aveti idee de unde imi pot cumpara cauciucuri pentru diversion? are niste dimensiuni ce nu le-am gasit la nici o firma importatoare de pneuri.

 

As prefera sa le cumpar noi, dar parca n-as da 600 RON doar pe pneu fata, asa ca primesc orice sugestie :finger:

 

Multumesc,

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

eu...am parcat motoru intr-o curte si am infasurat-o bine cu o preleta....

 

Voi ce masuri ati luat pt "conservare" sa treaca iarna?????

 

este un tutorial f bun pt iernat... aici

 

&.. nu dau carenele :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut si La multi ani!!!

 

cunoasteti pe cineva in bucuresti care se ocupa de cosmetizarea carenelor? De cand am trantit motorul in garaj a ramas cu 2 zgarieturi pe carena dreapta spate, si acumm, daca tot e zapada afara as vrea sa le repar.

 

Multumesc,

Adi :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

sal la toata lumea, am shi eu un xj 600s ('97), din septrembrie shi am cateva nelamuriri, daca cineva ma poate ajuta;

1 - uleiul din cutia de viteze e acelashi cu cel de motor?

2 - cand se schimba bujiile?

3 - cand se schimba lichidul de frana?

am citiu undeva ca ar avea 6 trepte de viteze, eu pe a-6-a nu o gasesc:D

multam, drum uscat la toata lumea:-h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1- da, uleiul este acelasi, si pt motor si pentru cv

2- pt o buna functionare a motorului eu schimb bujiile cam la 4000 de km (din cauza conditiilor de functionare ale motorului de motocicleta: turatii si temperatura mare, mai

ales la xj, care este racit cu aer)

3- lichidul de frana se schimba cam la 2 ani, conform cartilor, sau cand se constata ca este contaminat cu alte substante ( incepe sa isi schimbe culoare spre maro-negru). din pacate, la noi f putini umbla la lichidul de frana fara sa aiba ceva probleme

 

btw: chiar are 6 viteze, daca nu cumva este ceva defect la cv

 

stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1- da, uleiul este acelasi, si pt motor si pentru cv

2- pt o buna functionare a motorului eu schimb bujiile cam la 4000 de km (din cauza conditiilor de functionare ale motorului de motocicleta: turatii si temperatura mare, mai

ales la xj, care este racit cu aer)

3- lichidul de frana se schimba cam la 2 ani, conform cartilor, sau cand se constata ca este contaminat cu alte substante ( incepe sa isi schimbe culoare spre maro-negru). din pacate, la noi f putini umbla la lichidul de frana fara sa aiba ceva probleme

 

btw: chiar are 6 viteze, daca nu cumva este ceva defect la cv

 

pana aici imi e clar, in afara de faptul ca ahi avea 6 trepte de vitaza, cum pot sa imi dau seama daca e o gresheala de-a mea sau chiar am probleme

la cv.

10x, asfalt uscat tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu iti poti da seama decat daca faci o tura cu ea

 

PS

prima viteza e in jos, restul de 5 in sus smile.gif

 

ATUNCI SA SPERAM CA VINE CAT MAI REPEDE PRIMAVARA :blink:

ASFALT USCAT TUTUROR

 

NICK :laugh: :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal'tare tuturor!

 

1. Am luat anul trecut o alarma moto...si as vrea sa o si instalez...doar ca nu aflu nicicum panoul central, unde leg firele.

 

2. Are careva o scarita stanga in plus? Tare as avea nevoie de una...

 

Multam fain! Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Am si eu o problema sacaitoare. Poate s-a mai intalnit cineva cu asa ceva si-mi mai da vreo idee.

A devenit evident in vara, s-a accentuat cu venirea frigului si in plina iarna deja e enervant.

Pe la 2 [cred, poate chiar 3] stuturi de la carburator imi picura benzina dupa ce opresc motorul. Poate si in timpul mersului,dar atunci se pulverizeaza&usca pe motorul fierbinte. Am ajuns sa intalez carpe pe motor peste noapte ca se aduna deja destul de mult. De la ce ar putea fi ?

- cui pontou

- plutitor

- garnitura de la scaun ?

Motorul e la hibernat de 7 sapt, benzina pe ON, stiu ca e pe vacuum sistemul si inca tot mai pica!!! :kiss:

La caldura, vreau sa dau jos rezervorul sa-l curat, sa schimb filtrul de benzina [cu toate ca arata perfect curat],dar m-ar interesa cum pot curata carburatorul fara sa stric ceva la sincronizari, etc.

Asta in cazul norocos, sa nu trebuiasca sa schimb ceva prin el, si sa am problemele doar de la mizerie.

Altfel motorul mergea OK, tragea bine, rareori ramanea putin turat la relanti dupa ture in viteza mare, dar isi revenea repede.

 

Asfalt aderent! :D

 

PS: cum pot curata petele galbene de la benzina de pe motor? spalare simpla nu ajuta:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutam cu respect!

De azi de la 20:00 am intrat in posesia unei Yamaha XJ600 S Diversion. Cu truda fruntii, limita rabdarii si emotii azi l-am si dus de la locatia de preluare acasa. Nu mai rezistam. Si este E.X.C.E.L.E.N.T.

Se simte bine, trage le nevoie, nu-i nervoasa la inceput. E putin grea, dar ma invat si cu asta. Imi place rau.

 

Ceva sfaturi vis-a-vis de acest model?

 

PS: La cumparare ma asteptam sa-l iau pt un an. Dupa primele ture... nu mai sunt convins ca-n sezonul urmator il schimb. :wink: Ce frig e afara. :kiss: Revin curand cu poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut si La multi ani!!!

 

cunoasteti pe cineva in bucuresti care se ocupa de cosmetizarea carenelor? De cand am trantit motorul in garaj a ramas cu 2 zgarieturi pe carena dreapta spate, si acumm, daca tot e zapada afara as vrea sa le repar.

 

Multumesc,

Adi :wink:

 

 

Salut,

 

Acum am zarit ca avem un membru vita de vie printre noi :kiss:

In legatura cu carenele tale, ia legatura cu Gabi, mobil 0723909564 sau id yahoo gabby09fast, e din bucuresti si lucreaza bine. (doar ca-i cam ocupat din cate stiu eu)

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutam cu respect!

De azi de la 20:00 am intrat in posesia unei Yamaha XJ600 S Diversion. Cu truda fruntii, limita rabdarii si emotii azi l-am si dus de la locatia de preluare acasa. Nu mai rezistam. Si este E.X.C.E.L.E.N.T.

Se simte bine, trage le nevoie, nu-i nervoasa la inceput. E putin grea, dar ma invat si cu asta. Imi place rau.

 

Ceva sfaturi vis-a-vis de acest model?

 

PS: La cumparare ma asteptam sa-l iau pt un an. Dupa primele ture... nu mai sunt convins ca-n sezonul urmator il schimb. :wink: Ce frig e afara. :kiss: Revin curand cu poze.

 

 

Sa-l stapanesti sanatos... un feedback asemanator am avut si eu!

 

 

 

@PaulCannibal - multumesc frumos pentru info... dau o bere :)

 

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niste sfaturi de luat in seama pentru un incepator, mai ales un incepator pe Diversion? La ce sa fiu atent la el. DOs and DONTs. La ce sa plec urechea. Chestii pentru vremea asta...

Eventual un service bun unde ati mai fost cu ele.

 

Cheers!

 

PS: Multam zamolxed!

 

--- Mesaj completat în 13 Feb 2008 14:51 -------------
Asta e noul meu tovaras de drum:

 

post-23220-1202907089_thumb.jpg

Editat de Khael
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

am si eu o intrebare la posesorii de xj naked - ceasurile (kilometrajul si turometrul) sunt cu cablu sau electronice? Intreb asta pentru ca vreau sa adaptez niste ceasuri de naked pe un fazer de 600 (fazerul are ceasurile cu comanda electronica nu prin cabluri).

Si daca cunoasteti pe cineva care vinde niste ceasuri.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niste sfaturi de luat in seama pentru un incepator, mai ales un incepator pe Diversion? La ce sa fiu atent la el. DOs and DONTs. La ce sa plec urechea. Chestii pentru vremea asta...

Eventual un service bun unde ati mai fost cu ele.

 

Cheers!

 

PS: Multam zamolxed!

 

<small>--- Mesaj completat în 13 Feb 2008 14:51 -------------</small><br/>Asta e noul meu tovaras de drum:

 

post-23220-1202907089_thumb.jpg

Pai...sfat util ...verifica uleiul...fa-i un schimb...unge sau schimba lantu'... si nu in ultimul rand nu te lasa furat de sunet :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, multam de sfat!

Planuiam sa fac asta in weekend, insa vremea nu ma ajuta.

Saptamana viitoare, daca se face frumos as vrea sa o duc la un control mai atent. Kitul de lant a fost schimbat dar lantul trebuie curatat si uns.

Incepator fiind, nu prea stiu la ce sa ma uit, dar in momentul in care ajung cu ea intr-un service am sa pun cat de multe intrebari pot, astfel incat sa ii pot face si eu un control de bun simt la nevoie. In plus, tre sa-mi iau gume noi, spatele cel putin e destul de dus. O sugestie la capitolul gume? Marca, raport calitate-pret...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inmatriculata, 6 trepte. Ma inteleg bine cu ea. Azi am fost la o tura mai lunga pana la Zoo Baneasa si a fost tare comoda. Asa cum ziceam, greuta la manevre pe loc si daca nu sunt atent, risc sa o trantesc. Am fost aproape :cheers:

 

--- Mesaj completat în 17 Feb 2008 21:26 -------------
Intrebare as avea: De cand am luat-o, a mea are relanti-ul la 800-900. Personal mi se pare foarte jos si as vrea sa-l mai ridic putin. Treaba e ca habar n-am cum/de unde... Any tips? Words of wisdom?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...