Sari la conținut

Puneti Frana La Timp


circel
 Share

Postări Recomandate

Duminica am patit-o si eu, dupa ce comentam cu un amic ce cazuse in ziua aia... :moto:

 

datele problemei: una bucata EN 500 cu parbriz abia pus, un moto conducator()eu, o pasagera nu prea echipata

 

un tramvai care mergea pe banda lui, o incepatoare chioara care mergea pe banda ei

 

Actiune:

 

eu in spatele chioarei, ma grabeam...

chioara are loc sa treaca untre bordura si tramvai, dar se sperie ca e ingust si franeaza brusc in fata mea

 

Eu franez cu disperare, fatza fuge, cad.

Chioara pleaca :ok:

eu ma scutur, ridic motorul ridic pasagera de jos :)

 

deznodamant:

motorul nezgariat, dar am spart parbrizul...

fata se loveste la picior, dar subtire.

Eu la cot si la genunchi- mai subtire.

 

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cool men!!!!...ai grija data viitoare!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cool men!!!!
:ok:

 

Bine ca n-ati patit nimic grav!

 

...ai grija data viitoare!!

Cat mai mare distanta intre masinile din fata si nu uita: mai bine ajungi cu 5 minute mai tarziu, decat sa nu ajungi!

 

Asfalt uscat! :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh ... lasa loc mai mult in fata. Mai ales in conditii de ploaie, nisip, gropi, sine de tramvai ...

Bine ca nu s-a intimplat nimic rau.

 

Conservari inconstienti as mai adauga eu, cu toate ca ar fi pleonasm, dar stim cu totii ca exista si exceptii care intaresc regula, din pacate prea putine si palesc pe langa masa coplesitoare de cayeni si tuaregi

 

Asfalt uscat si salutari cu farul :lol:

 

Duminica am patit-o si eu, dupa ce comentam cu un amic ce cazuse in ziua aia... B)

 

datele problemei: una bucata EN 500 cu parbriz abia pus, un moto conducator()eu, o pasagera nu prea echipata

 

un tramvai care mergea pe banda lui, o incepatoare chioara care mergea pe banda ei

 

Actiune:

 

eu in spatele chioarei, ma grabeam...

chioara are loc sa treaca untre bordura si tramvai, dar se sperie ca e ingust si franeaza brusc in fata mea

 

Eu franez cu disperare, fatza fuge, cad.

Chioara pleaca :blink:

eu ma scutur, ridic motorul ridic pasagera de jos :lol:

 

deznodamant:

motorul nezgariat, dar am spart parbrizul...

fata se loveste la picior, dar subtire.

Eu la cot si la genunchi- mai subtire.

 

:lol:

 

Bine ca sunteti teferi! Nu vreau sa fiu carcotas, nu-ti mai zic de distanta de siguranta intre tine si vehiculul din fata, o sa ma rezum doar la a spune ca era o situatie care putea fi anticipata, cu atat mai mult cu cat in fata ta era o incepatoare care conducea o conserva (poate mai era si blonda). Nu uita, mai bine mai tarziu la intalnire, decat prea tarziu la spital. Daca o buseai, a cui era vina? Nici macar un politist motociclist nu ar fi fost de acord cu ce actiunea ta, ce sa mai zicem de Garcea. Sa fi sanatos si inchei cu speranta ca ai scos ideile principale din patania asta si ai tras invatamintele din ele!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul!

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sa-ti fie de bine !

Bucura-te ca ai trecut de partea cealalta a pragului ;)

Sper sa-ti ajunga asta :ok:

 

o sa am grija, taticule.

 

Muctumect

 

Conservari inconstienti as mai adauga eu, cu toate ca ar fi pleonasm, dar stim cu totii ca exista si exceptii care intaresc regula, din pacate prea putine si palesc pe langa masa coplesitoare de cayeni si tuaregi

 

Asfalt uscat si salutari cu farul :lol:

Bine ca sunteti teferi! Nu vreau sa fiu carcotas, nu-ti mai zic de distanta de siguranta intre tine si vehiculul din fata, o sa ma rezum doar la a spune ca era o situatie care putea fi anticipata, cu atat mai mult cu cat in fata ta era o incepatoare care conducea o conserva (poate mai era si blonda). Nu uita, mai bine mai tarziu la intalnire, decat prea tarziu la spital. Daca o buseai, a cui era vina? Nici macar un politist motociclist nu ar fi fost de acord cu ce actiunea ta, ce sa mai zicem de Garcea. Sa fi sanatos si inchei cu speranta ca ai scos ideile principale din patania asta si ai tras invatamintele din ele!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul!

garcea? sa nu-l vad.

Cat de spre blonde, asta e o alta chestiune.

 

Oricum, am parbriz nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de spatiul de siguranta inexistent pe care l-ai avut, de acum ar trebui sa te faca foarte atent "lamaia" pe care incepatorii o au, nu degeaba, dupa cum ai observat. De asemenea, la viteze mici si cand ai pasager e mult mai indicat sa folosesti frana spate progresiv, roata din fata fiind mult mai buna deblocata pentru pastrarea directiei. Doamne ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...