Sari la conținut

Am comis-o si eu..


anonymous
 Share

Postări Recomandate

Eu, cu gs-ul, vineri seara pe la 9 pe Dudesti spre Dristor cu viteza 20-30 la ora :P (era trafic) atent sa nu se intample ceva (intuneric, asfalt ud, nisip, deh, conditii ideale..)

Observ ca prima banda e inchisa pentru reparatii. Banda 2 = linie de tramvai.

Trec pe banda 2 fara probleme traversand o sina.

Cand sa revin pe banda 1 dupa ''obstacol" nu stiu exact ce s-a intamplat..ori mi-a fugit fata, ori a ramas spatele intre sine, am apucat doar sa trag o injuratura in aer si m-am imprashtiat pe asfalt.

Din fericire, nu am patit mare lucru, echipamentul si-a facut datoria, mai mult am alunecat pe asfaltul umed plin de nisip.

Spre norocul meu, userul pachemon (mersi mult, frate!) de pe acest forum era in trecere cu masina si m-a ajutat sa ajung acasa fara ambreiaj..cu a-ntaia..o adevarata aventura drumul de pe dudesti pana la ''1 decembrie'', a trebuit sa anticipez culoarea verde la fiecare semafor ca sa nu fiu nevoit sa opresc..o, da! :(

 

Consecinte

 

echipament: casca zgariata, genunchera dreapta la fel, geaca groasa ok dupa spalare..

eu: zgarieturi mici si vanataie la genunchi..lovituri minore la umar si cot.

motor: carena indoita/crapata, semnal stanga spart, maneta de ambreiaj rupta din radacina, parbriz spart, semighidon stanga indoit.

 

Sunt in cautare de un semighidon stanga (doar bara pe care sunt prinse ambreiaju, socul, etc) si de un parbriz de gs 500 e '97 carenat

 

Concluzii

 

Ce pot sa zic..mi-am facut botezul..prea am mers eu extra-precaut si fara probleme 3 luni de zile, trebuia sa fie ceva..asa pe final de sezon..si o cazatura stupida pe deasupra :) . Asta e.

Apropo, la 5 minute dupa ce am cazut, in acelasi loc a cazut si un scuterist, exact la fel! ma uitam ca hipnotizat :kiss: . Asa ca mare atentie la combinatii de genul sina+nisip+ploaie! sa nu patiti ca mine..

post-50927-1257771326_thumb.jpg

post-50927-1257771368_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca a fost de la sina de tramvai. vineri seara a burnitat. eu trebuia sa ajung in dr taberei si m-am oprit pe la foisor dupa ce era sa ma insir de cateva ori. pe undeva pe la ora 8 m-am intlnit cu un prieten cu masina. mi-a jurat ca am abs si eps pe motocicleta dupa ce a vazut cateva cascadorii in care mai ca am pus genunchiul jos in curbe (derapa nasol si eu o stabilizam din ambreiaj si acceleratie). singura diferenta dintre noi doi a fost bulanul meu prostesc. bine ca esti ok , fiarele se repara etc. da' am eu un feeling ca tre sa bagam motocicletele la iernat in curand. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, cu gs-ul, vineri seara pe la 9 pe Dudesti spre Dristor cu viteza 20-30 la ora :P (era trafic) atent sa nu se intample ceva (intuneric, asfalt ud, nisip, deh, conditii ideale..)

Observ ca prima banda e inchisa pentru reparatii. Banda 2 = linie de tramvai.

Trec pe banda 2 fara probleme traversand o sina.

Cand sa revin pe banda 1 dupa ''obstacol" nu stiu exact ce s-a intamplat..ori mi-a fugit fata, ori a ramas spatele intre sine, am apucat doar sa trag o injuratura in aer si m-am imprashtiat pe asfalt.

Din fericire, nu am patit mare lucru, echipamentul si-a facut datoria, mai mult am alunecat pe asfaltul umed plin de nisip.

Spre norocul meu, userul pachemon (mersi mult, frate!) de pe acest forum era in trecere cu masina si m-a ajutat sa ajung acasa fara ambreiaj..cu a-ntaia..o adevarata aventura drumul de pe dudesti pana la ''1 decembrie'', a trebuit sa anticipez culoarea verde la fiecare semafor ca sa nu fiu nevoit sa opresc..o, da! :kiss:

 

Consecinte

 

echipament: casca zgariata, genunchera dreapta la fel, geaca groasa ok dupa spalare..

eu: zgarieturi mici si vanataie la genunchi..lovituri minore la umar si cot.

motor: carena indoita/crapata, semnal stanga spart, maneta de ambreiaj rupta din radacina, parbriz spart, semighidon stanga indoit.

 

Sunt in cautare de un semighidon stanga (doar bara pe care sunt prinse ambreiaju, socul, etc) si de un parbriz de gs 500 e '97 carenat

 

Concluzii

 

Ce pot sa zic..mi-am facut botezul..prea am mers eu extra-precaut si fara probleme 3 luni de zile, trebuia sa fie ceva..asa pe final de sezon..si o cazatura stupida pe deasupra :) . Asta e.

Apropo, la 5 minute dupa ce am cazut, in acelasi loc a cazut si un scuterist, exact la fel! ma uitam ca hipnotizat :P . Asa ca mare atentie la combinatii de genul sina+nisip+ploaie! sa nu patiti ca mine..

 

10 puncte pentru ca esti atent in trafic "cu viteza 20-30 la ora :( (era trafic)"

10 puncte pt ca ai reusit sa "Trec pe banda 2 fara probleme traversand o sina"

inca 10 puncte pentru ca "am apucat doar sa trag o injuratura in aer"

alte 10 puncte pentru ca "Din fericire, nu am patit mare lucru, echipamentul si-a facut datoria"

si inca 10 cu plus pentru "a trebuit sa anticipez culoarea verde la fiecare semafor ca sa nu fiu nevoit sa opresc"

 

In final minus 50 puncte pentru ca mergi cu GS (cunoscatorii stie de ce), mergi ca bleaga cu 20-30 incurcand traficul si "anticipezi" culoarea verde, eu n'am reusit asta niciodata (apropo: te uiti des la fata aia din SFuri ce vede viitorul?)

 

Fa tu calcul cate puncte iti ies, am obosit...

 

Mesaj completat

nu cred ca a fost de la sina de tramvai. vineri seara a burnitat. eu trebuia sa ajung in dr taberei si m-am oprit pe la foisor dupa ce era sa ma insir de cateva ori. pe undeva pe la ora 8 m-am intlnit cu un prieten cu masina. mi-a jurat ca am abs si eps pe motocicleta dupa ce a vazut cateva cascadorii in care mai ca am pus genunchiul jos in curbe (derapa nasol si eu o stabilizam din ambreiaj si acceleratie). singura diferenta dintre noi doi a fost bulanul meu prostesc. bine ca esti ok , fiarele se repara etc. da' am eu un feeling ca tre sa bagam motocicletele la iernat in curand.

 

 

Astept poze, altfel nu cred nimic din balariile astea.

La genunchiul pe jos ma refer ... ai vazut torque inainte micutule?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca a fost de la sina de tramvai. vineri seara a burnitat. eu trebuia sa ajung in dr taberei si m-am oprit pe la foisor dupa ce era sa ma insir de cateva ori. pe undeva pe la ora 8 m-am intlnit cu un prieten cu masina. mi-a jurat ca am abs si eps pe motocicleta dupa ce a vazut cateva cascadorii in care mai ca am pus genunchiul jos in curbe (derapa nasol si eu o stabilizam din ambreiaj si acceleratie). singura diferenta dintre noi doi a fost bulanul meu prostesc. bine ca esti ok , fiarele se repara etc. da' am eu un feeling ca tre sa bagam motocicletele la iernat in curand. :)

Man...ce sa zic...noi te credem, da' nici tu sa nu mai faci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu man. nu am ars-o reising de cand merg pe ea. e o kawa neagra si s-ar putea sa ma fi vazut prin dr taberei ca o data la 2 zile fac drumuri pe acolo.dar merg cuminte.

cat despre genunchiu jos , am martor dar nu intra pe forum ca i-e frica sa nu-si vanda loganul si sa-si ia motocicleta. :) n-a fost intentionat oricum. am avut doar noroc mare. sper sa fie ultima data cand se intampla.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, cu gs-ul, vineri seara pe la 9 pe Dudesti spre Dristor cu viteza 20-30 la ora :P (era trafic) atent sa nu se intample ceva (intuneric, asfalt ud, nisip, deh, conditii ideale..)

Observ ca prima banda e inchisa pentru reparatii. Banda 2 = linie de tramvai.

Trec pe banda 2 fara probleme traversand o sina.

Cand sa revin pe banda 1 dupa ''obstacol" nu stiu exact ce s-a intamplat..ori mi-a fugit fata, ori a ramas spatele intre sine, am apucat doar sa trag o injuratura in aer si m-am imprashtiat pe asfalt.

Din fericire, nu am patit mare lucru, echipamentul si-a facut datoria, mai mult am alunecat pe asfaltul umed plin de nisip.

Spre norocul meu, userul pachemon (mersi mult, frate!) de pe acest forum era in trecere cu masina si m-a ajutat sa ajung acasa fara ambreiaj..cu a-ntaia..o adevarata aventura drumul de pe dudesti pana la ''1 decembrie'', a trebuit sa anticipez culoarea verde la fiecare semafor ca sa nu fiu nevoit sa opresc..o, da! :(

 

Consecinte

 

echipament: casca zgariata, genunchera dreapta la fel, geaca groasa ok dupa spalare..

eu: zgarieturi mici si vanataie la genunchi..lovituri minore la umar si cot.

motor: carena indoita/crapata, semnal stanga spart, maneta de ambreiaj rupta din radacina, parbriz spart, semighidon stanga indoit.

 

Sunt in cautare de un semighidon stanga (doar bara pe care sunt prinse ambreiaju, socul, etc) si de un parbriz de gs 500 e '97 carenat

 

Concluzii

 

Ce pot sa zic..mi-am facut botezul..prea am mers eu extra-precaut si fara probleme 3 luni de zile, trebuia sa fie ceva..asa pe final de sezon..si o cazatura stupida pe deasupra :) . Asta e.

Apropo, la 5 minute dupa ce am cazut, in acelasi loc a cazut si un scuterist, exact la fel! ma uitam ca hipnotizat :kiss: . Asa ca mare atentie la combinatii de genul sina+nisip+ploaie! sa nu patiti ca mine..

Iti spun eu care e problema, nu ai atacat linia la unghiul corespunzator. Pe Dudesti de exemplu la depozitul de tramvaie dai semnal stanga si franezi, arunci un ochi in oglinda din stanga si tusti peste linie la peste 45 de grade, si dupa aia bagi semnal dreapata si sari la fel. Daca fierul ala e umed aluneci si pici chiar si la 30km/h, asa ca oricum e bine sa ai pozitie din aia de enduro cu calcaiele intinse spre inainte si daca se balangane obiectul bagi un calcai in asfalt ca poate o redresezi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inspektor, bine ca "botezul" a fost relativ subtire :)

La intersectia Mihai Bravu cu Dudesti era sa mi-o fur si eu chiar in prima zi...de fapt in prima ora de mers pe motocicleta cumparata in aceeasi zi. Reteta a fost urmatoarea: viraj la dreapta pe Dudesti, la 2 palme in dreapta sinei de tramvai care urmeaza aceeasi traiectorie. Chiar acolo s-a nimerit sa fie o groapa spre marginea drumului (de fapt o gura de canal lasata mult sub nivelul asfaltului) asa ca am ocolit-o pe aia peste linia de tramvai, am trecut cu fata si am accelerat usor la iesirea din curba. Prostia mea ca eram cu roata spate exact pe sina peste care trecusem cu fata :P. A inceput mobra un dans de m-au trecut toate transpiratiile.

 

Bafta si atentie sporita pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Spre norocul meu, userul pachemon (mersi mult, frate!) de pe acest forum era in trecere cu masina si m-a ajutat sa ajung acasa fara ambreiaj..cu a-ntaia..o adevarata aventura drumul de pe dudesti pana la ''1 decembrie'', a trebuit sa anticipez culoarea verde la fiecare semafor ca sa nu fiu nevoit sa opresc..o, da! :)

 

 

Colegu Pachemon m-a ajutat si pe mine cand m-am "impiedicat" de sinele alea de tramvai :D ) Oare el e cu norocul sau cu ghinionul ? :) ))

 

asta e norocul vostru ca inainte de toate sunt om si m-am pus in pielea vostra atunci cand ne-am "intalnit" involuntar.

 

 

Iti spun eu care e problema, nu ai atacat linia la unghiul corespunzator. Pe Dudesti de exemplu la depozitul de tramvaie dai semnal stanga si franezi, arunci un ochi in oglinda din stanga si tusti peste linie la peste 45 de grade, si dupa aia bagi semnal dreapata si sari la fel. Daca fierul ala e umed aluneci si pici chiar si la 30km/h, asa ca oricum e bine sa ai pozitie din aia de enduro cu calcaiele intinse spre inainte si daca se balangane obiectul bagi un calcai in asfalt ca poate o redresezi...

 

aici chiar nu avea ce sa faca. evenimentul s-a intaplat exact unde sunt blocurile alea noi de pe dudesti si era noroi si lucrare pe partea carosabila. unghiul atacat de el a fost cel corect dar mazga si noroiul i-au jucat si lui si scuteristului (ca a mai fost inca unu) o mare festa. plus ca daca incercau sa isi continue mersul pe linia de tramvai daca nu o pateau acolo o pateau mai spre semafor. ;) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mers pe acolo si pe sina dar adevarul e ca nu era ud pe jos si nici mazga.nasol cu cazatura oricum e bine ca nu ai tu nimic si motorul acum ai timp sa ti-l faci pana in primavara.bafta

primavara? :D dar cine rezista pana la primavara? :D

e deja facut :) <cu exceptia parbrizului..>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...