Sari la conținut

24.11.2009,TECUCI


perseu77
 Share

Postări Recomandate

Azi, 24.Noiem. 2009 in jurul orei 06.45 a.m. s-a intamplat un accident minor cu o sportva- HONDA intr-o intersectie aproape de centrul orasului, in zona numita Cercetas.

Protagonistul este un baiat dintr-o localitate rurala limitrofa Tecuciului, prin neacordare de prioritate. Nu am putut sta foarte mult...la ora aceea ma grabeam sa merg la serviciu si am vazut motorul cazut in intersectie si 2 tipi care il ridicau si il puneau pe trotuar. Motorul era cu numar de Constanta.

Tipul care conducea nu parea sa fi avut casca ci doar doar capul acoperit cu o gluga...poate nu am vazut eu bine ca era semiintuneric la ora aceea si casca poate era undeva pe trotuar.

Cu 2 zile inainte s-a tot plimbat prin Tecuci si zonele limitrofe ambaland excesiv motorul. cu o zi inainte, luni parcase motorul in fata Colegiului National de Agricultura si Economie si saluta fetele care ieseau cu ambalari zgomotoase, asta pe la orele 12.30.

Pana la orele 16 in ziua de luni s-a tot plimbat prin preajma liceului facand un zgomot infernal.

Teribilismul si lipsa de experienta a pustiului si-a spus cuvantul la cateva ore mai tarziu a doua zi dimineata cand probail isi adusese la liceu ibovnica.

Sunt multi inconstienti tineri, pustani care conduc haotic, fara masuri de preventie.

mai jos am atasat cateva poze, cat am putut sa fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moarte conservarilor :D

aaaaa stai ca nu asta trebuia sa spun.

 

on topic:

ce este trist ca nu este primul si nici ultimul. vom mai vedea astfel de specimene care probabil nu vor scapa asa ieftin.

speram ca a invatat ceva din asta, dar vorba aia: speri mata dar speri degeaba.

Editat de saint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"DE VANZARE" :D

De vanzare era si inainte de a fi accidentata!

Ideea e urmatoarea: Mersul pe motocicleta e frumos, de aici si teribilismul unor imberbi ca si protagonistul evenimentului ..insa cazatutura de pe moto e naspa...uhhh

Mesaj completat

Si ca tot e vorba de Tecuci si de accidente, azi la ora 16.oo s-a mai petrecut unul. Un tip Traian conducea un Kawasaki verde zx-12-r, la vreo 15 km de oras, spre Barlad a bagat mana tare in gaz. pe la 280 la ora motorul a intrat in voblaj.A reusit sa o redreseze si ,spune el ca a vazut cum ii sare cauciucul de pe janta -fata, moment in care a luat impact cu solul.

Motorul cica e boarfa, nu stiu cat de afectat e; important e ca Traian a scapat cu viata si are doar fundul julit, o entorsa de grad usor a labei piciorului. A avut noroc mare cu cizme racing si de manusile cu bonturi, bonturi care s-au razuit de tot. Tipul e constient, s-a ales cu o sperietura zdravana.

Insanatosire grabnica lui traian si vara accidente pe viitor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai multe detalii nu pot sa iti dau, am spus ce am auzit de la tipii care erau cu cel accidentat.

am auzit vorbind intre ei ca acea anvelopa era schimbata recent si cel care i-a schimbat-o, un mecanic i-ar fi spus ca janta respectiva are un mic defect.

Altii aveau diverse supozitii..ca acel acuciuc era prea moale, ba ca era prea lat.

mai multe detalii ca in REPLY-ul de ieri nu pot da.

Daca aflu amanunte iti voi da P.M.

Drum uscat si atentie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vanzare era si inainte de a fi accidentata!

Ideea e urmatoarea: Mersul pe motocicleta e frumos, de aici si teribilismul unor imberbi ca si protagonistul evenimentului ..insa cazatutura de pe moto e naspa...uhhh

Mesaj completat

Si ca tot e vorba de Tecuci si de accidente, azi la ora 16.oo s-a mai petrecut unul. Un tip Traian conducea un Kawasaki verde zx-12-r, la vreo 15 km de oras, spre Barlad a bagat mana tare in gaz. pe la 280 la ora motorul a intrat in voblaj.A reusit sa o redreseze si ,spune el ca a vazut cum ii sare cauciucul de pe janta -fata, moment in care a luat impact cu solul.

Motorul cica e boarfa, nu stiu cat de afectat e; important e ca Traian a scapat cu viata si are doar fundul julit, o entorsa de grad usor a labei piciorului. A avut noroc mare cu cizme racing si de manusile cu bonturi, bonturi care s-au razuit de tot. Tipul e constient, s-a ales cu o sperietura zdravana.

Insanatosire grabnica lui traian si vara accidente pe viitor!

Dar spune-mi te rog... a agatat si el doua sau trei tipe cu povestea asta?

 

Imi pare rau ca sunt multi care pun botul la asemenea povesti, si in general sunt doar cei care nu au mers cu adevarat tare in viata lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu 2 zile inainte s-a tot plimbat prin Tecuci si zonele limitrofe ambaland excesiv motorul. cu o zi inainte, luni parcase motorul in fata Colegiului National de Agricultura si Economie si saluta fetele care ieseau cu ambalari zgomotoase, asta pe la orele 12.30.

 

Super - tare ! Si cam cati ani avea conducatorul de motocicleta?sau...cati ani PE motocicleta avea?...Oricum , teribilismul asta nu duce nicaieri,mai ales daca iti iei un motor TOCMAI pentru a face asa ceva, si nu pentru a-ti face placere sa mergi cu/pe el...

Poate ii va fi invatatura de minte, si sa speram ca nu o sa ajungem sa dam cu rip-uri intr-un viitor(nedorit) post

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cry ss eu nu pot fi de acord cu unii care dintr-o intamplare au luat carnet de categoria A, pentu ca plateau cu cateva sute de mii de lei vechi mai mult decat pt. categ. A1 , asta ca avea in batatura casei un Piaggio si asta l-e a dat tupeu sa se urce fara experienta pe un monstru pe 2 roti fara sa cunoasca ce poate acel monstru.

mai are rost sa spun ca tipul purta o casca de scuter sau nu purta deloc, ca avea hanorac pe el si blugi si espadrile ? ca la schimbl de ulei al motorului a pus cel mai ieftin ulei gasit pe la un Peco, ulei pentru autoturisme? Ca dupa ce a schimbat uleiul, motorul scotea fum albastru?

Cum puteau sa se sfarseasca toate astea?

............... a se vedea in titlu... si inca a avut noroc ca nu a ajuns la ortopedie sau in paltonul de scanduri

Mesaj completat

Ca ani tipul sa fi avut 19 ani, nu terminase liceul decat 10-11 clase pe ruta SAM(din carte am auzit) la mecanica agricola ,iar carnetul.. nu cunosc mai multe amanunte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cry ss eu nu pot fi de acord cu unii care dintr-o intamplare au luat carnet de categoria A, pentu ca plateau cu cateva sute de mii de lei vechi mai mult decat pt. categ. A1 , asta ca avea in batatura casei un Piaggio si asta l-e a dat tupeu sa se urce fara experienta pe un monstru pe 2 roti fara sa cunoasca ce poate acel monstru.

mai are rost sa spun ca tipul purta o casca de scuter sau nu purta deloc, ca avea hanorac pe el si blugi si espadrile ? ca la schimbl de ulei al motorului a pus cel mai ieftin ulei gasit pe la un Peco, ulei pentru autoturisme? Ca dupa ce a schimbat uleiul, motorul scotea fum albastru?

Cum puteau sa se sfarseasca toate astea?

............... a se vedea in titlu... si inca a avut noroc ca nu a ajuns la ortopedie sau in paltonul de scanduri

Mesaj completat

Ca ani tipul sa fi avut 19 ani, nu terminase liceul decat 10-11 clase pe ruta SAM(din carte am auzit) la mecanica agricola ,iar carnetul.. nu cunosc mai multe amanunte

 

 

Hmm?

 

Stii ce mi-se pare fascinant? Faptul ca tu stii atatea detalii despre individul ala si ca totusi nu ai facut nimic ca sa previi un eventual dezastru, ci l-ai lasat sa se desavarseasca in prostia sa. Drept pentru care eu zic sa te opresti, ca nu faci nici un favor nici lui dar nici tie povestind.

Este foarte frumos sa ii vorbesti pe la colturi pe unii sau pe altii, dar avand in vedere detaliile pe care le stiai, vezi uleiul bagat etc, eu zic ca domnisorul iti era cel putin amic, drept pentru care puteai sa ii dai trei scatoalce dupa ceafa si sa incerci macar sa ii bagi mintile in cap. :crack:

Cum spuneam, faptul ca toti vedeti dar nici unii nu va bagati, nu e ceva demn de lauda, ba dimpotriva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un tip Traian conducea un Kawasaki verde zx-12-r, la vreo 15 km de oras, spre Barlad a bagat mana tare in gaz. pe la 280 la ora motorul a intrat in voblaj.A reusit sa o redreseze si ,spune el ca a vazut cum ii sare cauciucul de pe janta -fata, moment in care a luat impact cu solul.

important e ca Traian a scapat cu viata si are doar fundul julit, o entorsa de grad usor a labei piciorului.

[/color][/i]

Baietas Traian asta.. :crack: vreau si eu un poster cu el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm?

 

Stii ce mi-se pare fascinant? Faptul ca tu stii atatea detalii despre individul ala si ca totusi nu ai facut nimic ca sa previi un eventual dezastru, ci l-ai lasat sa se desavarseasca in prostia sa. Drept pentru care eu zic sa te opresti, ca nu faci nici un favor nici lui dar nici tie povestind.

Este foarte frumos sa ii vorbesti pe la colturi pe unii sau pe altii, dar avand in vedere detaliile pe care le stiai, vezi uleiul bagat etc, eu zic ca domnisorul iti era cel putin amic, drept pentru care puteai sa ii dai trei scatoalce dupa ceafa si sa incerci macar sa ii bagi mintile in cap. :)

Cum spuneam, faptul ca toti vedeti dar nici unii nu va bagati, nu e ceva demn de lauda, ba dimpotriva!

dana, sa dai la o facultate de teorie.

1. pe tip l-am cunoscut dupa ce a facut accident prin intermediul a celor povestite de tovarasii lui scuteristi

2. nu ti-a cerut nimeni parere, asa ca nu te baga aiurea in seama daca nu cunosti miezul problemei. O zi buna deci, acum , ca ai aflat mai multe daca tot te interesa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si totusi am inteles ca a fost neacordare de prioritate, el venea de pe Nicoresti si mergea in continuare, pe Tudor Pamfile iar ala de l-a izbit venea dinspre Balcescu si stim bine ca acolo are STOP. cat despre ce ulei punea si ce echipament avea, prefer sa ma abtin de la comentarii.

 

o seara faina tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dana, sa dai la o facultate de teorie.

1. pe tip l-am cunoscut dupa ce a facut accident prin intermediul a celor povestite de tovarasii lui scuteristi

2. nu ti-a cerut nimeni parere, asa ca nu te baga aiurea in seama daca nu cunosti miezul problemei. O zi buna deci, acum , ca ai aflat mai multe daca tot te interesa...

 

Am inteles punctul tau de vedere. Eu nu observasem decat un"pattern" in cele descrise de tine. Intelesesem ca il cunosti. Faptul ca nu il cunosti, dar ca altii da, nu face decat sa mute fondul problemei de la tine la altii. Intelegi ce spun, nu?

OK, deci este un cocalar cu prieteni scuteristi..Stii ca si asta in aceste circumstante se poate dovedi o generalizare paguboasa, ca omul poate are si alti prieteni sau cei cu scutere poate au si motoare...Si poate stia el ceva despre uleiul ala de l-a bagat, chiar daca era de auto :)

 

Ca sa nu divagam...cateodata prea multe detalii strica! :finger:

 

PS: cat despre facultate..pai am facut Japoneza - Comunicare..cred ca e destul, inca una nu mai vreau :kali:

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie-mi place de traian. cel mai tare. si chiar nu fac misto.cum e sa te intrebe careva ce ai facut in ziua aia si tu sa raspunzi ca ai ars-o racing cu 280km/h langa barlad si ti-a sarit guma de pe janta apoi ai cazut si te-ai julit in fund ? :) deci.. foarte tare.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles punctul tau de vedere. Eu nu observasem decat un"pattern" in cele descrise de tine. Intelesesem ca il cunosti. Faptul ca nu il cunosti, dar ca altii da, nu face decat sa mute fondul problemei de la tine la altii. Intelegi ce spun, nu?

OK, deci este un cocalar cu prieteni scuteristi..Stii ca si asta in aceste circumstante se poate dovedi o generalizare paguboasa, ca omul poate are si alti prieteni sau cei cu scutere poate au si motoare...Si poate stia el ceva despre uleiul ala de l-a bagat, chiar daca era de auto :)

 

Ca sa nu divagam...cateodata prea multe detalii strica! :finger:

 

PS: cat despre facultate..pai am facut Japoneza - Comunicare..cred ca e destul, inca una nu mai vreau :kali:

Offtopic: Bine, si eu am devenit acum exclusiv un cocalar scuterist dat fiind ca mi-am bagat motorasul la iernat, dar cu toate astea pot da "premii" pentru ca sunt vataf pe aicea pe la accidente... Vorbim totusi despre accidentul asta sau revenim iar la vesnica disputa legata de motociclisti versus scuteristi? Ca daca disputa devine prea dramatica poate reusiti sa ma rupeti in doua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie-mi place de traian. cel mai tare. si chiar nu fac misto.cum e sa te intrebe careva ce ai facut in ziua aia si tu sa raspunzi ca ai ars-o racing cu 280km/h langa barlad si ti-a sarit guma de pe janta apoi ai cazut si te-ai julit in fund ? :finger: deci.. foarte tare.

:) 10 !

 

Daca janta aia avea un defect,nu cred ca ar fi putut ajunge la viteza aia...nu mai vorbim de urmari

Editat de Reaper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie-mi place de traian. cel mai tare. si chiar nu fac misto.cum e sa te intrebe careva ce ai facut in ziua aia si tu sa raspunzi ca ai ars-o racing cu 280km/h langa barlad si ti-a sarit guma de pe janta apoi ai cazut si te-ai julit in fund ? :) deci.. foarte tare.

Lasa ca o sa te duci sa incerci si tu, te cunosc :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cry ss eu nu pot fi de acord cu unii care dintr-o intamplare au luat carnet de categoria A, pentu ca plateau cu cateva sute de mii de lei vechi mai mult decat pt. categ. A1 , asta ca avea in batatura casei un Piaggio si asta l-e a dat tupeu sa se urce fara experienta pe un monstru pe 2 roti fara sa cunoasca ce poate acel monstru.

mai are rost sa spun ca tipul purta o casca de scuter sau nu purta deloc, ca avea hanorac pe el si blugi si espadrile ? ca la schimbl de ulei al motorului a pus cel mai ieftin ulei gasit pe la un Peco, ulei pentru autoturisme? Ca dupa ce a schimbat uleiul, motorul scotea fum albastru?

Cum puteau sa se sfarseasca toate astea?

............... a se vedea in titlu... si inca a avut noroc ca nu a ajuns la ortopedie sau in paltonul de scanduri

Mesaj completat

Ca ani tipul sa fi avut 19 ani, nu terminase liceul decat 10-11 clase pe ruta SAM(din carte am auzit) la mecanica agricola ,iar carnetul.. nu cunosc mai multe amanunte

 

Trec peste gramatica textului,si iti raspund, punctual:

- ai deschis topicul pentru a afla pur si simplu ca stire de el sau pentru a ne da si noi niste pareri pe aici?

- daca ai mentionat ca "se umfla cu motorul in curte la liceu" - eu tocmai de asta m-am si legat,mai ales ca ai precizat ca isi facea experienta moto practicand chestii si kilometri prin curti de licee...? sau ?

- daca cunosteai detaliile de ulei,echipament si amanunte detaliate , te-ar fi durut gura sa ii dai macar cateva sfaturi de preventie, care am vazut ca le-ai adaptat postul exact dinainte...?sau crezi ca nu i-ar fi fost mai utile decat spectacolele pe la licee?Propun sa ce apucam de stunting, daca nu vrem sa acumulam experienta din kilometrii si din trafic DAR MAI ALES SA ACUMULAM EXPERIENTA DIN GRESELILE NOASTRE SI ALE UNORA CARE NI LE IMPARTASESC (constructiv,de preferinta)

 

Sper ca de data asta ai sa intelegi postul.Pentru ca eu am citat din ce ai prezentat tu in deschiderea topicului.

Alfel , MULTA BAFTA

Editat de cry_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...