Sari la conținut

Tura In Muntii Leaota 16.05.2006


Postări Recomandate

Azi ma hotaresc sa merg la munte. Aveam o fixatie pe Mtii Leaota pe care nu reuseam sa mi-o scot din cap, asa ca la 8 dimineata sunt pe mobra si dau sa ies din Bucuresti via Chitila.

Bon, aici iesirea din Bucuresti a fost cu peripetii. Cand merg pe Bd. bucurestii Noi, aglomeratie mare, o ieu pe linia de tramvai dupa un taxi, in spatele meu vin si altii pe linie, aveam 30 max. 40 kmh. Totu bun si frumos, pana vad o vita proasta si tampa intr-un audi argintiu. Il vad ca vireaza spre stanga merge 1m si pune frana. Zic hai sa fiu totusi precaut, dau falshuri si cateva claxoane sa fiu sigur ca m-a vazut si nu se baga. Ei bine, chioru draq exact cand sunt in dreptul protierei lui o CALCA. Nu stiu cum am scapat, m-am dus cat am putut in dreapta taind a doua linie de tramvai fix in ditama groapa, nu exagerez cand zic ca am avut ghidonu la 2-3 cm de conserva lui imputita.

Bon, reusesc sa scap dand gaz si o ieu inainte. Ii fac semna la om ca e nebun si imi arata manelistu dejtu. Atunci mi se urca piticii la cap. jegosu incearca sa fuga prin trafic dar probabil nu era la curent ca mobra se strecoara mai bine. Il prind blocat si ii ard ditama cizma de enduro in portiera.

Nu am decat o singura remuscare de constiinta, si aceea ca nu stiu daca i-am botit portiera sau doar zgaria - prefer sa fie si botita si zgariata :blink: Specimenele astea de oameni nu merita mila, ar tre organizate executii pe stadioane pt ei B)

In fine, reusesc sa ies din oras si plec via Targoviste-Campu Lung. La Campu Lung bag benzina si ma intorc la Stoenesti, fac stanga apoi prin valea Badenilor parca si urc pe acolo pe forestier. Am ratacit drumu de 2 ori - nu erau marcaje, dar m-am descurcat cu indicatiile localnicilor veniti la furat lemne :lol:

Am mers prin albii de rau, pe forestier cu piatra, prin namol, pe iarba.

Peisajul era superb si vremea tinea cu mine.

Cand am dat de golul alpin drumu era cam blocat cu zapada. De 2 ori a trebuit sa ma dau jos si sa sap cu gheata si cu cataroaie poteca prin nameti pe langa marginea prapastiilor. Dar macar am putut implementa racirea cu zapada la motor :lol: Ca se incinsese ca draq si nu aveam rabdare sa se raceasca :lol:

Cand mai aveam cam 5-600m de varful Leaota am renuntat sa mai merg chiar pana acolo pt. ca mai mult sapam la poteci decat sa merg pe moto :crack: Plus ca de doua ori mi-au dat apele cat m-am chinuit sa scot moto din nameti de unu singur.

Am facut cale intoarsa si am ajuns repede si lejer inapoi acasa, avand noroc sa nu mai dau peste dementi ca manelistu cu audi.

Editat de Marcos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo frate!

Esti curajos sau inconstient sa te duci pe-acolo singur. Gandeste-te ca mai sunt niste scenarii de (cuvant urat) la oo road in care cazi nasol, iti rupi o mana/picior, ti se strica mobra sau ramai intepenit nasol.

Tu nu muncesti martea? B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo frate!

Esti curajos sau inconstient sa te duci pe-acolo singur. Gandeste-te ca mai sunt niste scenarii de (cuvant urat) la oo road in care cazi nasol, iti rupi o mana/picior, ti se strica mobra sau ramai intepenit nasol.

Tu nu muncesti martea? :lol:

Man toate scenarile enumerate de tine sunt pt mine cele mai aprinse dorintze care demult astept sa se implineasca :blink: , din pacate boul scapa mereu teafar B)

 

 

In poza este poti vedea cateva din visele mele indeplinite :lol: ihih

post-6286-1147862628_thumb.jpg

post-6286-1147862690_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super tare aventura...tare mi-ar place si mie asa ceva...avand in vedere ca stau in brasov...muntii pe care sa ma catar n-ar fii o problema...problema sunt banii pt un motor!

Bafta... B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man toate scenarile enumerate de tine sunt pt mine cele mai aprinse dorintze care demult astept sa se implineasca :lol: , din pacate boul scapa mereu teafar B)

In poza este poti vedea cateva din visele mele indeplinite :lol: ihih

hahaa beeton poate ramanea marcos la stana!beyyton mah endurox,sf,etc...si alone wolf?

 

Man toate scenarile enumerate de tine sunt pt mine cele mai aprinse dorintze care demult astept sa se implineasca :lol: , din pacate boul scapa mereu teafar :blink:

In poza este poti vedea cateva din visele mele indeplinite :crack: ihih

jupiter cand mai mergem prin porumbu ala de la caldarusani?haha sa creasca intai,hhaa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahaa beeton poate ramanea marcos la stana!beyyton mah endurox,sf,etc...si alone wolf?

jupiter cand mai mergem prin porumbu ala de la caldarusani?haha sa creasca intai,hhaa?

pana nu face bou de Marcos accident nu mai ies cu moto pe strada .. nu ma simt safe.. si cand il vad ca nu pateste nimic devin si mai depresiv :blink: iti imaginezi daca cadea boul in prapastia aia?? cred ca petreceam 3 saptamani la rand.. oricum eu stiam ca pleca ain leaota si daca nu se mai intorcea spuneam la familie,salvamon,politie ca a plecat in apuseni B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana nu face bou de Marcos accident nu mai ies cu moto pe strada .. nu ma simt safe.. si cand il vad ca nu pateste nimic devin si mai depresiv :blink: iti imaginezi daca cadea boul in prapastia aia?? cred ca petreceam 3 saptamani la rand.. oricum eu stiam ca pleca ain leaota si daca nu se mai intorcea spuneam la familie,salvamon,politie ca a plecat in apuseni B)

hahaha.la scutieri ma!acolo sa suni!

 

hahaha.la scutieri ma!acolo sa suni!

auzi mah ,crezi ca o sa bage si fzr-ul prin coclauri?

post-5002-1147865612_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt mine..interesant!!!

pt tine..INCONSTIENT??? B)

 

nu prea e indicat sa pleci de unul singur pe coclauri..in 2 e oke si pe cel mai naravas varf!!

 

HAVE FUN!! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt mine..interesant!!!

pt tine..INCONSTIENT??? B)

 

nu prea e indicat sa pleci de unul singur pe coclauri..in 2 e oke si pe cel mai naravas varf!!

 

HAVE FUN!! :blink:

pei unii cand vor sa se simta lupi singuratici se hurca pe motoreata si fuge de civilizatie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahaha.la scutieri ma!acolo sa suni!

auzi mah ,crezi ca o sa bage si fzr-ul prin coclauri?

hehe, azi am fost cu fzr si l-am bagat si pe el nitel prin coclauri, da tot enduro e mai kewl in situatiile astea B)

Anyway, martea lucrez doar daca vreau, avantajul de a fi angajat in propria firma.

Inconstienta ? Nope, stiu ca am sanse mari sa imi rup ceva si sa raman pe munte, numai ca alternativa de a sta in casa si de a face hard enduro cu canapeaua nu este acceptabil. Poate mai degraba nitica nebunie si o pofta imensa de a ma da pe munte.

Se pot scrie pagini intregi de ce nu e kewl pe munte singur, dar ai si avantaje. Poti merge pe oriunde vrei fara ca parteneru sa se planga de drum, nu mai stai dupa nime sa astepti etc. Unde mai pui, cand opresti motorul linistea face toti banii si uiti de toate necazurile :blink:

Cateodata simti nevoia sa evadezi cu orice cost :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehe, azi am fost cu fzr si l-am bagat si pe el nitel prin coclauri, da tot enduro e mai kewl in situatiile astea B)

Anyway, martea lucrez doar daca vreau, avantajul de a fi angajat in propria firma.

Inconstienta ? Nope, stiu ca am sanse mari sa imi rup ceva si sa raman pe munte, numai ca alternativa de a sta in casa si de a face hard enduro cu canapeaua nu este acceptabil. Poate mai degraba nitica nebunie si o pofta imensa de a ma da pe munte.

Se pot scrie pagini intregi de ce nu e kewl pe munte singur, dar ai si avantaje. Poti merge pe oriunde vrei fara ca parteneru sa se planga de drum, nu mai stai dupa nime sa astepti etc. Unde mai pui, cand opresti motorul linistea face toti banii si uiti de toate necazurile :blink:

Cateodata simti nevoia sa evadezi cu orice cost :lol:

da man am vazut ca ai bagat fzr-ul la work.eu am lovit jucaria iar,intr-o conserva de cielo.si cele doua culori,rosu si albastrul ala metalizat,proaspete de cateva zile,stateau gata gata sa se amestece....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super tura !! se pare ca in timp ce tu erai pe leaota eu eram pe valea doftanei. nici n-am mai intrebat daca vrea careva sa vina ca m-am gandit ca toata lumea e la scarbiciu..

 

o sa bag si eu poze intr-un topic nou

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

buna idee sa mergi pe leaota cu moto,ai urcat pe valea badencii pe drum pana la gol alpin,dar de fel nu trebuia sa mai fie zapada acolo,tiganii te-au deranjat ,ti-am vazut urmele pe zapada in saptamana aceea in 2005,pentru ca eu merg mereu pe leaota ,pe iezer, asa ca daca te hotarasti sa mai faci o tura dami un tel. la nr. 0741904227 pentru ca stiu iezerul si muntii leaota la m2 ca sa nu mai zic de alti munti!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...