Sari la conținut

Turcia 2010


mih
 Share

Postări Recomandate

:angry: In traseu intra si Grecia sau doar circuit Turcia...asta asa de curiozitate....ca-l citez si eu pe Ianachim :bine ca mergem :(

 

conform topicului actual turcia si revenire acasa pe grecia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare :moron:

Ma bag si eu in discutie pentru ca imi surade aceasta calatorie.

1. pentru prima zi: nu avem ce cauta pe la Varna, trecerea pe la Ruse este OK, numarul de km (aprx 600) se pot face fara probleme;

2. a se lua in calcul ca la fery se pierde ceva timp, la Troia cam o ora, la Pamukale cam o ora jumatate (cu tot cu piscinele Cleopatrei);

post-28174-1260428977_thumb.jpgpost-28174-1260429070_thumb.jpg

post-28174-1260429105_thumb.jpgpost-28174-1260428674_thumb.jpg

3. la Atena si in imprejurimi sunt multe de vizitat

Se trece pur si simplu spre Salonic ?

 

Si Bodrum poate fi o varianta...nu?post-28174-1260429049_thumb.jpg

 

Un calcul estimativ la costuri....?

Mesaj completat

Nimeni nu sare cu raspunsuri :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in discutie pentru ca imi surade aceasta calatorie.

1. pentru prima zi: nu avem ce cauta pe la Varna, trecerea pe la Ruse este OK, numarul de km (aprx 600) se pot face fara probleme;

2. a se lua in calcul ca la fery se pierde ceva timp, la Troia cam o ora, la Pamukale cam o ora jumatate (cu tot cu piscinele Cleopatrei);

3. la Atena si in imprejurimi sunt multe de vizitat

Se trece pur si simplu spre Salonic ?

Si Bodrum poate fi o varianta...nu?

Un calcul estimativ la costuri....?

 

1. Traseul cel mai optim ca si nr de km/calitatea drumului va fi ales

2. s-au luat in calcul

3 . Enumereaza te rog cateva puncte de interes pe traseul Athena - Buc

De luat in calcul ar fi :

~ benzina

~ cazari

~ mancare

~ ferry

~altele

~ taxe de drum

~ viza

Editat de mih
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atena - salonic ai undeva la 600 km PE AUTOSTRADA

DECI DACA TE DAI CU 100 MEDIE AI 6 ORE

iti mai raman undeva la 4 ore sa te scoti si sa reintri in autostrada pt a vedea ceva prin zona

 

atena - panteonul si dealul de la acropole nu trebuie ratat cat si parlamentul lor unde sunt cei din garda

2 zile atena - buc sunt strict pt drum

nu stiu ce ai putea vizita asa pe fuga

 

eu am facut atena bucuresti in 15 ore mers non-stop

via alexandropoli sa evit zona centrala a bulgariei si centura sofiei

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Traseul cel mai optim ca si nr de km/calitatea drumului va fi ales

2. s-au luat in calcul

3 . Enumereaza te rog cateva puncte de interes pe traseul Athena - Buc

De luat in calcul ar fi :

~ benzina

~ cazari

~ mancare

~ ferry

~altele

~ taxe de drum

~ viza

 

:laugh: 3. pai sa enumar cateva in vecinatatea Atenei: Canalul Corint, Peloponezul, Insula Egina....... mai sus Kalambaca - Meteora......Ioanina(lacul, pestera).......Muntele Athos.......Salonic.......etc.

 

Sunt cateva din cele mai cunoscute puncte de atractie turistica. Depinde daca de la Atena preferam autostrada sau urcam prin stanga peninsulei - Corint-Peloponez. :laugh:

Editat de red bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti, tinta excursiei noastre este Turcia si nu ne vom abate de la plan.Cine vrea in Grecia sa isi petreaca timpul, merge pe barba lui, nu cu noi.

Din cele 9 zile, 7 vor fi in Turcia, Grecia doar pt tranzit.Deci discutiile pe aceasta tema nu sunt de actualitate.

Sper ca am fost destul de clar si..fara suparare,asta e programul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti, tinta excursiei noastre este Turcia si nu ne vom abate de la plan.Cine vrea in Grecia sa isi petreaca timpul, merge pe barba lui, nu cu noi.

Din cele 9 zile, 7 vor fi in Turcia, Grecia doar pt tranzit.Deci discutiile pe aceasta tema nu sunt de actualitate.

Sper ca am fost destul de clar si..fara suparare,asta e programul.

 

 

corect

 

intrebare

de ce nu va intoarceti tot prin TURCIA pe zona lacurilor

si va chinuiti cu feribotul si alergatura pe grecia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect

 

intrebare

de ce nu va intoarceti tot prin TURCIA pe zona lacurilor

si va chinuiti cu feribotul si alergatura pe grecia

 

unii si-au exprimat dorinta sa traverseze balta cu ferry-ul, li se pare cool.nu am nimic impotriva, ne vom decide care e varianta optima pt toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Eu nu as amesteca Grecia cu Turcia.

 

2. Troia m'a dezamagit, sincer ma asteptam la mai mult... nu prea merita deranjul.

 

3. Din proprie experienta: coborati spre Cannakkale, treceti stramtoarea cu Ferry - apoi pe coasta spre Kusadasi - Marmaris - Bodrum - Zona e superba de moto, dar atentie mare la vanturi - rafale puternice, in general laterale. Nu omiteti Efesul, merita de 2000 de ori mai mult de vizitat decat Troia

 

4. Urcati spre Pamukkale, apoi spre nord. Treceti spre Istambul cu un feribot rapid... sunt multe variante aici.

 

5. Stati o zi la Istambul, macar. Merita.

 

6. Apoi in 10 ore sunteti acasa.

 

Costuri: Mancarea mai ieftina decat la noi. Puteti manca cu foarte mare incredere in restaurantele lor familiale, se mananca DEMENTIAL la preturi absolut nesimtit de MICI.

Benzina - cred ca cea mai scumpa din Europa, dar asta e

 

Atentie la radare. Daca le "ciupiti", NU PLATITI LA BANCA. Platiti la ghiseul Politiei din vama, au discount daca platiti la ei direct...daca imi amintesc bine cam 30%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Eu nu as amesteca Grecia cu Turcia.

 

2. Troia m'a dezamagit, sincer ma asteptam la mai mult... nu prea merita deranjul.

 

3. Din proprie experienta: coborati spre Cannakkale, treceti stramtoarea cu Ferry - apoi pe coasta spre Kusadasi - Marmaris - Bodrum - Zona e superba de moto, dar atentie mare la vanturi - rafale puternice, in general laterale. Nu omiteti Efesul, merita de 2000 de ori mai mult de vizitat decat Troia

 

4. Urcati spre Pamukkale, apoi spre nord. Treceti spre Istambul cu un feribot rapid... sunt multe variante aici.

 

5. Stati o zi la Istambul, macar. Merita.

 

6. Apoi in 10 ore sunteti acasa.

 

Costuri: Mancarea mai ieftina decat la noi. Puteti manca cu foarte mare incredere in restaurantele lor familiale, se mananca DEMENTIAL la preturi absolut nesimtit de MICI.

Benzina - cred ca cea mai scumpa din Europa, dar asta e

 

Atentie la radare. Daca le "ciupiti", NU PLATITI LA BANCA. Platiti la ghiseul Politiei din vama, au discount daca platiti la ei direct...daca imi amintesc bine cam 30%.

 

:laugh: Ma alatur acestei vointe :laugh:

 

Nu trebuie sa amestecam Grecia cu Turcia..............si intr-adevar Efesul este ceva deosebit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Eu nu as amesteca Grecia cu Turcia.

 

2. Troia m'a dezamagit, sincer ma asteptam la mai mult... nu prea merita deranjul.

 

3. Din proprie experienta: coborati spre Cannakkale, treceti stramtoarea cu Ferry - apoi pe coasta spre Kusadasi - Marmaris - Bodrum - Zona e superba de moto, dar atentie mare la vanturi - rafale puternice, in general laterale. Nu omiteti Efesul, merita de 2000 de ori mai mult de vizitat decat Troia

 

4. Urcati spre Pamukkale, apoi spre nord. Treceti spre Istambul cu un feribot rapid... sunt multe variante aici.

 

5. Stati o zi la Istambul, macar. Merita.

 

6. Apoi in 10 ore sunteti acasa.

 

Costuri: Mancarea mai ieftina decat la noi. Puteti manca cu foarte mare incredere in restaurantele lor familiale, se mananca DEMENTIAL la preturi absolut nesimtit de MICI.

Benzina - cred ca cea mai scumpa din Europa, dar asta e

 

Atentie la radare. Daca le "ciupiti", NU PLATITI LA BANCA. Platiti la ghiseul Politiei din vama, au discount daca platiti la ei direct...daca imi amintesc bine cam 30%.

 

 

si eu m-as intoarce prin turcia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unii si-au exprimat dorinta sa traverseze balta cu ferry-ul, li se pare cool.nu am nimic impotriva, ne vom decide care e varianta optima pt toti

Pai traversati la Canakkale. Si puteti si inapoi spre Istambul. Pe bune ca nu-i cu nimic mai interesant sa stai o zi intreaga pe ferry. E la fel ca-n tren, numai ca pe geam vezi marea, nu pamantul. Devine plictisitor. Doar ca sa treci val-vartej prin Grecia nu se justifica. Din goana calului nu vezi nimic. La fel de bine poti face ture pe A2 dus-intors.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune ca nu-i cu nimic mai interesant sa stai o zi intreaga pe ferry.

 

Vad ca a luat-o pe aratura rau threadul asta . Traseul ramane stabilit Turcia cu intoarcere prin Grecia .

 

Cele 12 ore petrecute pe ferry nu se vor uita cu siguranta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai traversati la Canakkale. Si puteti si inapoi spre Istambul. Pe bune ca nu-i cu nimic mai interesant sa stai o zi intreaga pe ferry. E la fel ca-n tren, numai ca pe geam vezi marea, nu pamantul. Devine plictisitor. Doar ca sa treci val-vartej prin Grecia nu se justifica. Din goana calului nu vezi nimic. La fel de bine poti face ture pe A2 dus-intors.

:D Iti dau cel putin 4 motive pt intoarcere prin Grecia:1.traversarea cu ferry sigur v-a fi "fun" in gasca 2.din cauza florilor galbene miroase super pe autostrada 3.intoarcerile in general sunt mai in viteza asa ca in Grecia nu-i asa problema cu radarul mergandu-se mai mult pe autostrada 4.nu-i un motiv asa important dar benzina este mai ieftina!! :laugh:

Mesaj completat

Vad ca a luat-o pe aratura rau threadul asta . Traseul ramane stabilit Turcia cu intoarcere prin Grecia .

 

Cele 12 ore petrecute pe ferry nu se vor uita cu siguranta :P

:D inseamna ca harta in principiu ramane cea din pagina anterioara!!??(sa stiu la ce visez) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vad ca a luat-o pe aratura rau threadul asta . Traseul ramane stabilit Turcia cu intoarcere prin Grecia .

 

Cele 12 ore petrecute pe ferry nu se vor uita cu siguranta :)

 

 

Vin eu cu Palinca !!! :drink: :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

propun deschidere topic separat

TURCIA 2010

si l.am si deschis

 

 

La multi ani si drum bun atunci :)

Mesaj completat

:) Iti dau cel putin 4 motive pt intoarcere prin Grecia:1.traversarea cu ferry sigur v-a fi "fun" in gasca 2.din cauza florilor galbene miroase super pe autostrada 3.intoarcerile in general sunt mai in viteza asa ca in Grecia nu-i asa problema cu radarul mergandu-se mai mult pe autostrada 4.nu-i un motiv asa important dar benzina este mai ieftina!!

Mesaj completat

 

:love: inseamna ca harta in principiu ramane cea din pagina anterioara!!??(sa stiu la ce visez) :drink:

 

 

Salutare Raul ,

 

Dap , harta ramane in principiu cea din pag anterioara care e posibil sa sufere mici modificari(ar fi de stat/vizitat Oludeniz precum spunea DoruBMW) in cazul in care mai adunam informatii despre tura asta . Oricum, mai sunt 5 luni :D

Mesaj completat

...era sa uit La multi ani si un an plin de bucurii si multi kilometrii

Mesaj completat

un singur i:P

Editat de mih
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani si drum bun atunci :D

Mesaj completat

 

 

 

Salutare Raul ,

 

Dap , harta ramane in principiu cea din pag anterioara care e posibil sa sufere mici modificari(ar fi de stat/vizitat Oludeniz precum spunea DoruBMW) in cazul in care mai adunam informatii despre tura asta . Oricum, mai sunt 5 luni :D

Mesaj completat

...era sa uit La multi ani si un an plin de bucurii si multi kilometrii

Mesaj completat

un singur i:P

Multumesc pt urari!!!si astept noutati!! :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele 12 ore petrecute pe ferry nu se vor uita cu siguranta :o

De unde ati scos-o pe asta cu 12 h pe feribot? Poate daca vreti sa va mai plimbati in Mediterana sau sa traversati cu o barca la care sa vasliti singuri! Noi am facut cu un feribot ultrarapid 2-3 ore maxim si am ajuns in mijlocul Istambulului. Biletul a costat mai putin decat benzina necesara pt a acoperii pe sosea aceeasi distanta. Fara macar o zi in Istambul plecati de acasa degeaba. Este cireasa de pe tort, sau bomboana de pe coliva, sau incheierea in forta a unei super calatorii. :D Grecia este din alt film!

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde ati scos-o pe asta cu 12 h pe feribot? Poate daca vreti sa va mai plimbati in Mediterana sau sa traversati cu o barca la care sa vasliti singuri! Noi am facut cu un feribot ultrarapid 2-3 ore maxim si am ajuns in mijlocul Istambulului. Biletul a costat mai putin decat benzina necesara pt a acoperii pe sosea aceeasi distanta. Fara macar o zi in Istambul plecati de acasa degeaba. Este cireasa de pe tort, sau bomboana de pe coliva, sau incheierea in forta a unei super calatorii. :o Grecia este din alt film!

 

 

Salut ,

 

2-3 ore de unde pana unde? Da-mi mai multe detalii te rog daca ai trecut din Turcia in Grecia cu ferry-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

2-3 ore de unde pana unde? Da-mi mai multe detalii te rog daca ai trecut din Turcia in Grecia cu ferry-ul.

 

Am evitat toata aglomeratia de camioane de pe coasta asiatica in zona Istambul. Sunt foarte multe ferry rapide care pleaca din Yalova direct la Istambul. Traversarea nu dureaza cred nici 2-3 ore...uite ca asta am uitat, cat a durat. Dar parca nu atat de mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am evitat toata aglomeratia de camioane de pe coasta asiatica in zona Istambul. Sunt foarte multe ferry rapide care pleaca din Yalova direct la Istambul. Traversarea nu dureaza cred nici 2-3 ore...uite ca asta am uitat, cat a durat. Dar parca nu atat de mult.

 

 

:D Pai noi nu avem treaba cu Istambul si Yalova :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...