Sari la conținut

Casa Poporului


sc11
 Share

Postări Recomandate

Salut baieti

Scuze pt iesirea de mai devreme dar credeti-ma ca nu e usor sa iti moara practic in brate un om. Mai ales ca era si de-al nostru iar eu de mai bine de 4 ani tot scriu tot felul de articole despre riscurile pe care le implica viteza excesiva.

Casca baiatului acela era sparta in partea din fata, in dreptul mandibulei, chiar pe mijloc. Un HJC nu stiu ce model.

Imediat ce am ajuns acolo au incercat cativa sa-i scoata casca dar eu nu i-am lasat. Judecand dupa volumul mare de singe pierdut si dupa faptul ca nu era nici o rana deschisa, era clar ca singerarea era la nivel cranian. O posibila fractura craniana iar fi provocat moartea in momentul incercarii de a-i scoate casca. Acelasi lucru si in legatura cu hematoamele de la nivel cervical. Scuze pt termeni dar cine mai stie cate ceva despre primul ajutor imi va da dreptate. In cateva zeci de secunde, timp in care i-am desfacut jacheta si cureaua castii a venit o tipa (in urma urletelor mele dupa cineva specializat) care a spus ca este personal medical si a verificat pulsul si reflexele la nivelul pupilei. Tipa asta a spus ca nu mai are rost sa incercam nimic. Din momentul acela si pana la venirea ambulantei eu nu am mai lasat pe nimeni sa se apropie de el. Mai ales ca venisera vreo doi idioti cu un aparat foto si se tot invarteau in jurul baiatului ala de parca erau la circ. Mai aveam putin si ii indesam undeva aparatul aluia. Ii cer scuze si lui pe aceasta cale.

Cam asta a fost. Am incercat sa ii fac respiratie artificiala dar nu mai avea nici un rost.

Abia pe urma am chemat politia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 160
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu cred ca singurul mod prin care moartea lui Dan, nu e in zadar, este sa facem orice ne sta in puteri ca asta sa nu se mai repete. Si asta nu se poate realiza decat prin aceste discutii. Eu cred ca el de acolo de sus, asta doreste, nu sa tacem si sa postam RIP. Pentru mesaje de RIP, putem face un script pe server, nu e nevoie de noi. Tacerea nu foloseste nimanui, nici macar lui Dan. Eu sper ca moartea lui nu a fost in zadar. Odihneasca-se-n pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] Din momentul acela si pana la venirea ambulantei eu nu am mai lasat pe nimeni sa se apropie de el. [...]

 

Multumesc, Cristi. Dar ambulanta ce a facut concret? Doar puls si reflexe la pupila? E cineva de specialitate sa ne spuna daca e suficient pentru constatarea unui deces? Reflexul pupilei indica activitate craniana, iar in caz contrar e considerat decedat?

Editat de big_ipaq
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca singurul mod prin care moartea lui Dan, nu e in zadar, este sa facem orice ne sta in puteri ca asta sa nu se mai repete. Si asta nu se poate realiza decat prin aceste discutii. Eu cred ca el de acolo de sus, asta doreste, nu sa tacem si sa postam RIP. Pentru mesaje de RIP, putem face un script pe server, nu e nevoie de noi. Tacerea nu foloseste nimanui, nici macar lui Dan. Eu sper ca moartea lui nu a fost in zadar. Odihneasca-se-n pace.

 

Eu am spus asta de atatea ori ca nici nu mai credeam ca sunt luat in serios. Spuneti voi ce ar fi mai bine sa facem sa schimbam macar putin obiceiurile atat de proaste ale multora dintre noi, obiceiuri care nu de putine ori duc la evenimente precum cel de azi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Can d a ajuns ambulanta langa Dan eu aranjam gardurile de protectie pentru a izola zona, impreuna cu inca vreo doi baieti de la expozitie si cautam martori oculari pentru politie. Nu stiu exact ce au facut cei de la ambulanta. Cert este ca masina medicilor legisti a ajuns inaintea ambulantei. De unde naiba stiau ca murise?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma intriga cel mai mult este insa filmul exact al accidentului. Eram la mai putin de 50 de metri de locul accidentului, insa cu spatele, si am auzit o frana destul de scurta urmata de o cazatura practic fara prea mult zgomot. Deci sigur nu s-a lovit de ceva. Pur si simplu nu cred ca a stiut cum sa opreasca in siguranta, mai ales ca se si speriase de cel care ii iesise in fata. Asta este o simpla banuiala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Can d a ajuns ambulanta langa Dan eu aranjam gardurile de protectie pentru a izola zona, impreuna cu inca vreo doi baieti de la expozitie si cautam martori oculari pentru politie. Nu stiu exact ce au facut cei de la ambulanta. Cert este ca masina medicilor legisti a ajuns inaintea ambulantei. De unde naiba stiau ca murise?

 

Nu ma pricep la medicina, dar mi se pare scandalos. Nu pot sa cred ca medicina de urgenta poate decide in cateva minute ca nu mai este nimic de facut, decat daca e ceva evident, dar mi s-a parut ca nu ar fi fost acesta cazul. Departe de mine de a incerca sa acuz medicii de la ambulanta, pentru ca nu sunt in domeniu si nici nu stim exact ce au facut acolo. Dar totusi... Eu cand am ajuns, circulatia nu era inchisa, aparent am fost printre ultimii care au trecut pe acolo, inainte de a fi inchisa circulatia. Am oprit si ce am remarcat era ca perimetrul era deja incercuit cu garduri de la jandarmerie iar salvarea pleca linistita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma intriga cel mai mult este insa filmul exact al accidentului. Eram la mai putin de 50 de metri de locul accidentului, insa cu spatele, si am auzit o frana destul de scurta urmata de o cazatura practic fara prea mult zgomot. Deci sigur nu s-a lovit de ceva. Pur si simplu nu cred ca a stiut cum sa opreasca in siguranta, mai ales ca se si speriase de cel care ii iesise in fata. Asta este o simpla banuiala.

cred ca nu ai observat,dar ti-am trimis un PM.Citeste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu e nici un blestem.... De multe ori e inconstienta noastra ca alergam ca nebunii prin oras. Cred ca 80% din accidente s-au intamplat din cauza vitezei prea mari.

 

Sunt de acord, de ce in fiecare seara, de exemplu, trebuie sa treaca cate un motociclist inconstient pe cate o vitezana pe pod la IOR si sa-i dea in goarna sa vada el cat prinde, sau cum se aude? Trec cel putin 4-5 pe seara ca ii aud tocmai de la mine din balcon, de la 1km departare, dar este camp deschis, parcul mai exact si de nu trec pe pod de se-aude tare de tot, daca nu-s 10-11 mii de ture acolo, mare lucru! Nu sti cand iti sare un bou si de unde, mai bine stai naibi acasa in banca ta daca sti ca nu te poti abtine, mai bine vinzi motorul si-ti iei un Segway, si nu ai decat sa te dai cu el cu viteza luminii stinse... Da nu nene, ei trebuie sa faca show-off, wheelie-uri de la stop, sau din mers, fitze si alte chestii, ca sa vedem noi ce pot ei! Dezamagitor! Pacat de vietile voastre baieti, pacat ca din cauza inconstientei a crescut ingrijorator numarul accidentelor. E inceput de sezon si deja cred ca suntem cu 20 mai putini. Pana la urma daca mergi cuminte cu viteza legala si iti iese un bou in fata si nu este vina ta, asta este, atunci poti spune ca este pur ghinion, dar cand te spargi in fitze si vrei sa vezi cat prinde monstrul si mai omori si pasagerul sau cine stie catzi oameni pe un refugiu de tramvai, atunci este pura inconstienta si nu are nici o legatura cu vreo urma de ghinion...

 

R.I.P - Inconstienta ucide, de multe ori si alte persoane, mai mult sau mai putin constiente, sau fara nici o vina!

 

PS - Mare atentie ce faceti cu viata voastra, numai una aveti!

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu erau garduri de la jandarmerie, le luasem noi din gardul expozitiei.

Merci Freeman, chiar am rugat (un pic cam rastit si ii cer scuze) pe cineva care astazi sarise oarecum la gatul politistilor ca nu cumva sa musamalizeze povestea, l-am rugat sa se intereseze care ar putea fi Dacia albastra care se parea ca fusese si ea implicata in accident si care o stersese de acolo.

 

Credeti-ma ca am facut TOT ce am putut si oricum nu voi uita usor cum aveam inca singe pe maini cand m-am urcat in masina. Eram la expozitie cu fi-miu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre salvare ..ca pleca nu sunt de acord cu ce s-a spus. pai daca au constatat ca nu are puls si au vazut sangele pierdut..au concluzionat ca nu se mai poate face nimic.nu pot sa cred ca a fost rea vointa.....nu cred..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat ca se intampla de astea, si e mai dureros cand se intampla unuia dintre noi dar trebuie sa ne protejam noi in primul rand si sa incercam sa nu ma mergem cu 100 prin oras.

Odihneasca-se in pace si sincere condoleante familiei si celor apropiati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre salvare ..ca pleca nu sunt de acord cu ce s-a spus. pai daca au constatat ca nu are puls si au vazut sangele pierdut..au concluzionat ca nu se mai poate face nimic.nu pot sa cred ca a fost rea vointa.....nu cred..

 

Am vazut oameni in coma cu jumatate de craniu lipsa, care probabil pana nu au fost resuscitati nu aveau puls. Si care au trait pe aparate multe zile si multe operatii. Si cu toate astea si-au revenit. Lipsa de puls poate indica din ce stiu eu doar stop cardio-repirator, nu deces. Lipsa de reflex la pupila indica lipsa de activitate cerebrala. Si intrebam, inseamna asta deces? Chiar nu ma pricep, si am precizat ca nu acuz ambulanta, dar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni, eu si cand sunt cu masina incetinesc la intersectia aia. Si am ditamai namila de 2 tone. Daraminte cand sunt pe 2 roti. Poate ca am un avantaj, am invatat sa conduc prin '91 pe un Hoinar si primul lucru invatat este ca nu numai trebuie sa conduc cu ochii in 14, da' trebuie sa ma feresc si de toti idiotii. Care sunt din ce in ce mai multi. Si treaba asta m-a scos de multe ori din rahat. Fie ca eram pe 4 sau 2 roti. Dar in nici un caz nu am alergat, NICIODATA, cu 100 la ora intr-o intersectie aglomerata si pe deasupra nesemaforizata.

Cate dintre accidentele de anul acesta au avut vinovati, sub o forma sau alta, pe unii dintre ai nostri?

 

Oricum, RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca! ;) Este absolut tragic ce s-a intamplat ...

 

Tocmai vorbeam cu o prietena care l-a cunoscut aseara .. azi esti .. si maine nu mai esti .. tragic .. prea multi dintre noi se duc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...