Sari la conținut

Vanatoare De Scuteristi Fara Acte Si Fara Permise


cubbusiness
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 83
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Deci ca sa inteleg.. daca imi iau un scuter de 49 CMC cu limitator la 45 km/h, cu acte si port casca.. ma opreste politia?:cheers:

Politia te opreste oricum... si cu carnet si fara... dak il ai ii foarte bine, dak nu ai ii de rau...

dar...

exista si alte variante... pe mine m-a oprit politia, si direct amenda(pe buna dreptate)... fara sa imi ceara acte sau permis(si foarte bine ca nu mi-a cerut deoarece nu aveam B) ). am luat amenda deoarece eram 2 persoane (eu si "pasagera" mea) desi scuterul este prevazut prin constructie pt. o persoana. eram echipat corespunzator si casti aveam amandoi...

 

Dar scuterele GoPoP de ce nu necesita inmatriculare sau permis ?

sunt inregistrate la ARR ca fiind mopede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raziile ne fac bine pina la urma. Daca esti in regula stai 2-3 minute si ai plecat, tot calare. Daca te mindesti cu furaciunea produsa de tine sau altul atunci merita sa confishte scooterul sau mopedul si sa dai cu pixul pe foaia de explicatii.

Am mai zis, taxele sint mici pt inmatricularea scooterelo si mopedelor, trebuie doar sa ai vointza si constiintza curata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult fratilor pt sfaturi si sa va pov ce s-a intamplat.

 

Tot asa stand in dilema daca merita sau nu sa il iau fara acte(la pretul asta orice roman ar fi tentat) ce imi trece prin cap (dupa ce am citit discutii pe acesta tema din scoarta in scoarta):

Il sun pe tip sa il intreb totusi daca se poate rezolva cumva cu actele ca e destul de riscant si bla bla. Ce imi spune :"O sa il sun pe tipu sa vedem daca se poate rezolva". Peste o zi primesc mail cum ca deja era dat numai ca el nu a vorbit cu taicasu si faze de gene la care m-am prins clar despre ce e vorba.

 

Asa ca mai bine mai astept (deocamdata nici macar nu am adunat toti banii) si caut si eu pana la urma unu cu acte in regula.

 

Acum intrebare ?? :lol:

 

Cum ar trebui sa arate niste acte in regula si cam ce ar trebui sa contina sa nu am probleme cu politia.

Pentru ca citesc multe anunturi de genu "ACTE ITALIA" si nu stiu daca sunt bune sau nu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unele scutere care au acte de italia sunt furate....un scuter cu acte de italia ar trebui sa aiba un talon si contractul de vanzare cumparare...iar daca scuterul e inmatriculat pe italia trebuie sa aiba talon, o foaie echivalenta cu certificatul de inmatriculare si asigurare....ai grija sa vede pe ce nume e foaia aia de la inmatriculare ...daca e nume de roman nu cred ca e furat dar daca e nume de italian sigur e....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e adevarat ca toate scuterele cu acte de italia sunt furate....eu am un scuter care are acte de italia si aici in tara era cam complicat daca vroiamj sa-l inmatriculez...asa ca i-=am trimis actele lu tata si mi l-a inmatriculat acolo si dp mi-a trimis inapoi actele si numarul de italia ca sa circul aici cu el....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e adevarat ca toate scuterele cu acte de italia sunt furate....eu am un scuter care are acte de italia si aici in tara era cam complicat daca vroiamj sa-l inmatriculez...asa ca i-=am trimis actele lu tata si mi l-a inmatriculat acolo si dp mi-a trimis inapoi actele si numarul de italia ca sa circul aici cu el....

 

E perfect numai ca poti sa circuli doar 30 de zile (parca atat era) :crack: , dupa care trebuie radiat din Italia, acte vama, cu dovada platii, dupa care daca ai tot ce-ti trebuie poti sa-l inmatriculezi aici :cheers: Bafta - dar te-ai scarpinat cu piciorul in ureche, dupa parerea mea!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :cheers: :lol:

 

PS - Gresesc undeva, nu vrei sa circuli cu el in Romania?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E perfect numai ca poti sa circuli doar 30 de zile (parca atat era) :crack: , dupa care trebuie radiat din Italia, acte vama, cu dovada platii, dupa care daca ai tot ce-ti trebuie poti sa-l inmatriculezi aici :cheers: Bafta - dar te-ai scarpinat cu piciorul in ureche, dupa parerea mea!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :cheers: :lol:

 

PS - Gresesc undeva, nu vrei sa circuli cu el in Romania?

Gresit,poate sa circule cat vrea ATAT TIMP CAT E INMATRICULAT , toate taxele platite acolo la timp etc...inainte trebuia sa iesi o data la 3 luni din tara cu ea si sa revii...acuma mi se pare ca a disparut si de la 1 ianuarie sigur o sa dispara :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

puteti verifica daca scuterul sau moto e furata accesand acest link si introduceti in chenarul din dreapta seria de pe cadru... http://coordinamento.mininterno.it/servpub..._targhe_ing.htm

 

eu nu am toate actele necesare... adik are "acte italia" :cheers:, dar nu este furat. ieee :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am toate actele necesare... adik are "acte italia" :crack:, dar nu este furat. ieee :lol:

 

Ajuta si tu comunitatea sa inteleaga ce inseamna ca are "acte Italia", dar nu aste furat, mai exact ce acte ai la el?

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ajuta si tu comunitatea sa inteleaga ce inseamna ca are "acte Italia", dar nu aste furat, mai exact ce acte ai la el?

 

Am contractul de vanzare cumparare intre mine si italian. atat...

nu am carte de identitate... (am auzit ca o pot face, dak il declar pierdut, dupaia ma duc cu scuteru la ei, verifica dak nu-i furat si imi dau ei alta carte de identitate... este adevarat ??? )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot sa circul cu el in tara,atat timp cat e inmatriculat.....tot la mine in oras mai e unu cu un gilera dna tot cu nr de italia si de 2 ani circula cu el... :cheers:

 

si nu se leaga politzaii de el ? sau plateste tot odata la saptamana amenda :cheers: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am contractul de vanzare cumparare intre mine si italian. atat...

nu am carte de identitate... (am auzit ca o pot face, dak il declar pierdut, dupaia ma duc cu scuteru la ei, verifica dak nu-i furat si imi dau ei alta carte de identitate... este adevarat ??? )

 

cand l-ai cumparat de la italianul ala trebuia sa mai primesti si certificarul de identitate al scuterului...

si ce fel de contract de vanzare-cumparare ai facut tu cu el,daca nu avea nici un act prin care dovedea ca scuterul e al lui?

 

si nu se leaga politzaii de el ? sau plateste tot odata la saptamana amenda :cheers: :lol:

 

pt ce sa se ia de el?

si pt ce sa-i dea amenda?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand l-ai cumparat de la italianul ala trebuia sa mai primesti si certificarul de identitate al scuterului...

si ce fel de contract de vanzare-cumparare ai facut tu cu el,daca nu avea nici un act prin care dovedea ca scuterul e al lui?

 

:lol:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :cheers: :cheers:

 

PS - Ce sanse sunt sa fi fost tras in piept? MARI DE TOT :crack: Ca ce chestie s-a bagat "italianul" sa semneze daca nu avea acte pe el? Hmm... Macar ai parafa de la notar pusa pe contractul de vanzare-cumparare, ca sa fie legalizat? Treaba italianului cum i-ar fi dovedit notarului posesia asupra scuterului... Are vreun pic de legalitate contractul respectiv? Scuterul l-ai luat din Italia sau din Romania de la un "italian"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :cheers: :cheers:

 

PS - Ce sanse sunt sa fi fost tras in piept? MARI DE TOT :crack: Ca ce chestie s-a bagat "italianul" sa semneze daca nu avea acte pe el? Hmm... Macar ai parafa de la notar pusa pe contractul de vanzare-cumparare, ca sa fie legalizat? Treaba italianului cum i-ar fi dovedit notarului posesia asupra scuterului... Are vreun pic de legalitate contractul respectiv? Scuterul l-ai luat din Italia sau din Romania de la un "italian"?

 

ii un roman dus in italia de vreo 8 ani... are dubla cetatenie (ii si roman si italian :crack: )

el ii un f bun prieten cu tata, si a mers pe incredere (ata ete... )

contractul facut este legalizat de notar, are parafa deaia ce shtanteaza si foaia si stampila si semnaturi deci ala ii 100% bun. pe contract scrie toate datele vanzatorului(CNP, serie de buletin - si romanesc si italian :laugh: ) ,si seria de pe cadru scuterului.

cel care mi l-a vandut mi-a spus ca nu-i furat, ca o fost a lu' copilu' lui, si nu are cartea de identitate ca a pierdut-o. in schimb are factura cu care l-a cumparat din magazin in italia.

probabil sa fie tzapa, dar nu cred... dak ar fi am datele vanzatorului si am pe cine trage la raspundere, nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit si eu de chestia asta,Da eu oricum nu mai merg ca sa ars ceva pe la instalatie si nu mai am claxon, semnale.

Oricum este inmatriculat si nu am probleme pana la noul decret.

Auzi Costy_Clipcea poate ti so ars siguranta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off.. deci din pacate trebuie sa fac o scoala sa imi iau carnet

Dar scuterele GoPoP de ce nu necesita inmatriculare sau permis ?

 

sunt mai multe firme care vand scutere care sunt omologate ca moped la RAR

nu numai gopop!!!

nu arunca banii pe prostii!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hi guys

 

si eu am si scutere drept de 125cc dar si moto (choper) yamaha virago si serios am umblat peste tot in lume,

dar mai nebuni scuteristi (pusti in genere) cu toapele dopa ei fara casti fara numere, fara carnet circulind aiure ce sa zic. cred ca e f bine ca politia face ceva de genul asta.

ar fi un lucru bun daca ar face cursuri de CBT central baze trainning de o zi ca in angia sa-i invete macar regulile de baza si consecintele. la care se expun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primim vesti si din SLATINA, singurii care merg legal fara inmatriculare si fara permis sint GoPOP!!!

Multumim POLITIEI ROMANE!

 

 

nu stiu care e statutul legal al scuterelor gopop DAR daca cu un scuter marca ASAFREGFS@$##$FSSVCSC care are acelasi caracteristici tehnice as avea probleme atunci nu e legal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...