Sari la conținut

Fac 16 Ani,vreau Pareri


OVK
 Share

Postări Recomandate

In primul rand,salutari!

In vara asta fac 16 ani si vreau sa-mi cumpar un scuter.(50cc,nu am de gand sa-l delimitez).Modelul care imi place cel mai mult este Peugeot JetForce 50 si vreau sa-l cumpar nou.Ce ziceti merita banii?Odata luat vreau sa ma apuc si de scoala sa iau A1 dar vreau sa merg fara probleme pana o sa iau carnetul.

Alte modele ar mai fi Piaggio NRG,Gilera DNA (dar e urata rau) si Peugeot SpeedFight 2.

Astept sugestii si pareri!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul (in curand ;) )!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu iti recomand o Aprilia RS ...mie imi place mult si are si performante destul de bune pt un 50cc

 

DAR....

 

tre sa schimbi 6 viteze pana ajungi la 45 la ora!!!

 

eu zic sa iei un scuter cu variator!!!

 

daca vrei sa faci shcoala, mai bine iei Rs shi te chinui o luna doua cu schimbatul vitezelor la Rs, iar dupa ce ai plasticul in mana potzi sa delimitezi Rs-ul shi sa te bucuri de tot ce poate el!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprilia RS cade,nu am reprezentanta la mine in oras (Craiova),nu am de gand sa schimb viteze si nu ma prea intereseaza viteza:) am spus ca nu o sa-l delimitez.Permis imi iau doar sa fiu in regula cu tot ,altfel nu ma simt eu bine ;) .Mersi de pareri!

 

P.S.Cred ca nici ai mei nu vor RS.

 

P.P.S. SR-ul imi place,dar la 97 de mil parca nu ma incanta asa mult ca JetForce-ul.

 

LE: Nu prea le am cu scuterele ,variatorul acela defapt ce este?Am vazut pe speedfight 2 100cc...dar iarasi,are 100cc nu cred ca ma lasa ai mei (speriati de bombe :lol: )

Editat de OVK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

variatorul este de fapt cutia de viteze automata, poti sa iti iei de exemplu un peugeot ludix pentru care nu iti trebuie permis pt ca este omologat ca moped...Cat despre SR eu zic ca isi face toti banii, pana la urma ramane alegerea ta ...iti urez mult noroc...si sa ne vedem pe strazi.. ;)

 

P.S: nu stiu ce sa zic despre JetForce , personal nu am mers cu unul, arata destul de binisor si e peugeot totusi...

Editat de bodho
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Peugeot JetForce este cel mai bun scuter de 50cc. din lume si ma refer aici la modelele de serie. Nu poti sa-ti doresti si sa obtii mai mult de la un motor de 49 si ceva! Daca spui ca nu vrei sa-l delimitezi, atunci nu merita sa dai 125 de mil pe JetForce (nou), mai bine iti iei ceva mai ieftin. Toate se duc in 50km/h. Diferenta este la demaraj, dar ce conteaza daca pleci primul de la stop, nu?, la urma urmei sa sti ca cel mai mare dezavantaj la un scuter este faptul ca prinzi toate stopurile pe ROSU! De ce, simplu pentru ca te duci printre/pe langa masini pana ajungi primul si constati ca este rosu :ok: Orice scuter ai avea tu si oricat de tunat ar fi sa sti ca daca se pune un conservar cu talpa grea si-i da in goarna la conserva lui mai rasarita, te face la demaraj! De ce, pentru ca e vorrba de putere, cuplu si raportul CP/KG. E adevarat ca nu-s prea multe conserve mai rasarite, daca vb de un JetForce, insa limitat... e tot una. Nu-ti vinde casa ca sa-ti iei ceva scump daca nu vrei sa-l delimitezi. Pur si simplu, nu merita. Daca vrei sa te gandesti la viitor si sa ai o rezerva acolo pentru cand o sa ai permis si o sa vrei sa-l delimitezi si daca banii nu sunt o problema pentru tine, atunci alegerea cea mai buna, logic, nu poate fi decat una -> Peugeot JetForce!

Succes!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :lol: ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e problema de bani si nici nu vreau performante!Jetforce-ul pur si simplu imi place extrem de mult cum arata!Pretul este de 100 mil ,iar SR-ul costa 90.Cred ca merg pe Jetforce.

 

http://www.peugeot-motocycles.ro/produse/item.php?id_item=8

 

http://www.motomania.ro/aprilia.html -ultimul pe pagina este SR-ul.(2154 euro + 19%TVA=2563,26EuroDDP=89 mil)

 

LE:Preturile pe care le-am spus prima data sunt de la mine din Craiova.La dealerii peugeot Jetforce-ul 50cc este 99 mil.Aprilia in craiova nu mai exista ;)

Editat de OVK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JetForce o sa fie pana la urma sigur.Acuma am si eu o intrebare,cu foaia aia lor de la Peugeot,pot sa merg linistit pana imi iau permisu'?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu recomand permis si eventual ceva SH; cel mai probabil o sa il tii 2 ani, dupa care vei vrea ceva mai mare; pierzi mult din suma initiala la revanzare si exista posibilitatea sa ai parte si de cazaturi la inceput. Mai exista si cealalta perspectiva, in ceva nou ai mai multa incredere ca nu se va strica.

 

Eu mi-am luat Geely nou, cu banii respectivi puteam sa-mi iau RS 50 SH, dar ai mei au vrut neaparat ceva nou. Nu regret ca l-am luat nou, nu s-a stricat si merge binisor; atata doar ca imi doresc constant un motor in locul scuterului, dar cred ca mai am de asteptat pana atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JetForce o sa fie pana la urma sigur.Acuma am si eu o intrebare,cu foaia aia lor de la Peugeot,pot sa merg linistit pana imi iau permisu'?

depinde cat de informati sunt politistii , de ex: in Bucuresti am inteles ca se circula fara probleme cu foaia aceea , ... dar in orasul meu.. Giurgiu , daca nu ai permis risti sa ti se faca dosar penal

 

nu stiu ce sa-ti spun... cred ca cel mai bine e sa inveti pentru permis, nu e chiar atat de greu, si o sa ai nevoie de el daca ai de cand sa treci la ceva mai mare.. 125cc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde cat de informati sunt politistii , de ex: in Bucuresti am inteles ca se circula fara probleme cu foaia aceea , ... dar in orasul meu.. Giurgiu , daca nu ai permis risti sa ti se faca dosar penal

 

nu stiu ce sa-ti spun... cred ca cel mai bine e sa inveti pentru permis, nu e chiar atat de greu, si o sa ai nevoie de el daca ai de cand sa treci la ceva mai mare.. 125cc

sal, si io tot din gr sunt...iti stiu scuteru...singuru lucru care nu imi place la el este evacuarea care are o gaurica mica mica care nu se vede de la dinstanta :cheers: dar e frumos scuterul..cat ai dat pe el ? si cat fuge ? banuiesc ca e limitat...

io din cate stiam si am vazut normal cu A1 se conduce cu motocicleta de cat usoara care are minim 75cc si max 125cc...deci..ptr scuterele de 50 nu ar trebui permis...teoretic...sau asta mi se pare ca e in legea aia noua..numai stiu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...