Sari la conținut

HONDA SHADOW ZONE


dead_man_walking
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutari fratii mei umbraci!

Ieri, dupa un drum Pitesti - Buzau ce a durat 13 ore din cauza unor probleme la camioneta, am devenit un foarte fericit si foarte mandru proprietar al unui VT750C din '97.

Si acum, pozeee:

post-20315-1223735040_thumb.jpgpost-20315-1223735005_thumb.jpgpost-20315-1223735084_thumb.jpg

post-20315-1223735123_thumb.jpgpost-20315-1223735180_thumb.jpg

 

Va salut pe toti si toate cele bune!

Radu.

 

bine ai venit in grup !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M am hotarat si ...am cumparat!!!Honda Shadow 750 C2 American Cllasic Edition !super motor cumparat de la supertip din Carei !Seriozitate maxima!Problema e ca RAR ul e blocat pina anu' viitor si creka nu pot sa l inmatriculez pin atunci!oi vedea eu.Voi mai umbla cu nr.rosu! am dat 4300 E dar nu are decat 4500 km.la bord .Practic e ca si nou cu toate ca e din '97!ete si niste poze:

post-36825-1223916859_thumb.jpg

post-36825-1223916919_thumb.jpg

post-36825-1223916943_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ma prezint si eu :unsure:

Umbra:Honda Shadow 125,de 2 primaveri si 3200 km cand am cumparat-o.

Propritara:Andreea,16 ani.Pozele...o sa fac altele ca o sa crapati daca o pun pe actuala :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M am hotarat si ...am cumparat!!!Honda Shadow 750 C2 American Cllasic Edition !super motor cumparat de la supertip din Carei !Seriozitate maxima!Problema e ca RAR ul e blocat pina anu' viitor si creka nu pot sa l inmatriculez pin atunci!oi vedea eu.Voi mai umbla cu nr.rosu! am dat 4300 E dar nu are decat 4500 km.la bord .Practic e ca si nou cu toate ca e din '97!ete si niste poze:

superba jucaria!practic e noua.chiar e frumoasa,coburile dau de minune pe mobra, iti urez multi km si poponeata tabacita:friends:

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M am hotarat si ...am cumparat!!!Honda Shadow 750 C2 American Cllasic Edition !super motor cumparat de la supertip din Carei !Seriozitate maxima!Problema e ca RAR ul e blocat pina anu' viitor si creka nu pot sa l inmatriculez pin atunci!oi vedea eu.Voi mai umbla cu nr.rosu! am dat 4300 E dar nu are decat 4500 km.la bord .Practic e ca si nou cu toate ca e din '97!ete si niste poze:

De la el mi-am luat si eu Virago-ul, super de treaba omu'!

Ah si sa nu uit!Bafta cu motorul si multa sanatate voua! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut din nou si multumesc de urari prieteni.

 

Am si doua intrebari acum (probabil primele din multe):

1. Exista diferente majore intre VT750C-ul meu din '97 si VT750C2 sau VT750C din '98?

Nu de alta, dar tot caut un kit de lant si nu gasesc nimic pentru al meu (nici macar manualul nu l-am gasit).

2. Dimensiunea cauciucului meu de pe fata este 120/90-17. Oare merge sa pun unul 120/90-18? Care ar fi diferenta?

 

Multumesc anticipat pentru raspunsurile prompte si toate cele bune!

 

Radu.

Editat de smoky_bad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fan 2201, Zebru, smoky bad, super faine motoretele, sa aveti bafta la ele. :rock:

 

Acum vreau sa va impartasesc cate ceva celor care ar fii interesati de niste modificari. Anume: toba originala si raportul pinion / foaie / lant.

In primu` rand, am schimbat de curand lantul si am vrut sa pun alt raport ptr. cuplu in plus . Si atunci am schimbat foaia cu 4 dinti in plus >> 45 fata de 41 original. Pinionul fata nu se poate mari deoarece cu marimea original de 17 dinti e la super-limita fata de un ax, deci ramane asa, cei de la DID mi-au zis ca oricum nu se face altcumva. Deci, totul DID, pinion. lant mai lung si foaie pe 45 , se putea chiar 47 maxim. Insa e de 10 ori mai bine, cuplu e super fata de raportul original, turatia n-a crescut incat sa fie deranjant, e super , n-am ce reprosa, dimpotriva. Deci daca pe cineva il intereseaza, recomand .

Cu tobele... am dat jos in vara asta toba, e f. simplu. Am dat jos ornamentul de pe finala, am taiat-o, am desfacut-o in sectiune cu felxu` si am scos o gramada de tevaraie , operatiunea am facut-o io cu un sudor . Suentul rezultat e clar mai puternic si mai fain ca inainte, insa din fericire nu e nici deranjant la drumuri lungi si nici nu baga in by-pass batranii , doar pe frana de motor bubuie la rateuri de-ti sar ochelarii.

Daca intereseaza pe cineva candva, ii ofer orice info. Bafta. :unsure:

post-152-1223965159_thumb.jpg

post-152-1223965203_thumb.jpg

post-152-1223965421_thumb.jpg

post-152-1223965437_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si o vreo 2 intrebari...ca ulei pt o UMBRA de 600 din 99 e bun castrol 4T racing 10W40????filtru de aer K&N e asta din poza de mai jos???de ce intreb de filtru de aer...imi da ca descriere la moto pe site la K&N 1999 HONDA VT600CD Shadow VLX Deluxe 600 - All...VLX-ul asta ma incacurca putin....Tks si sper sa ma ajutati!...si de unde se pot comanda filtre de aer K&N pt UMBRELE noastre???? in catalogul de la louis la filtrele k&N sunt din 88 pana in 97..la mine din 99 nu este...si sincer...la louis pt modelul din 99 nu este la cine o firma care produce asa ceva...toate sunt pana in 97..HELP!!!!

 

 

si uitasem ceva...la louis orice de la orice firma producatoare de asa ceva filtru de aer se potriveste la modelele 88 pana in 97...la modelul meu care e din 99 ce sa ii pun??ca nu gasesc nicaeri..HELP!!!

post-32105-1223997900_thumb.jpg

Editat de DimmU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si o vreo 2 intrebari...ca ulei pt o UMBRA de 600 din 99 e bun castrol 4T racing 10W40????filtru de aer K&N e asta din poza de mai jos???de ce intreb de filtru de aer...imi da ca descriere la moto pe site la K&N 1999 HONDA VT600CD Shadow VLX Deluxe 600 - All...VLX-ul asta ma incacurca putin....Tks si sper sa ma ajutati!...si de unde se pot comanda filtre de aer K&N pt UMBRELE noastre???? in catalogul de la louis la filtrele k&N sunt din 88 pana in 97..la mine din 99 nu este...si sincer...la louis pt modelul din 99 nu este la cine o firma care produce asa ceva...toate sunt pana in 97..HELP!!!!

 

 

si uitasem ceva...la louis orice de la orice firma producatoare de asa ceva filtru de aer se potriveste la modelele 88 pana in 97...la modelul meu care e din 99 ce sa ii pun??ca nu gasesc nicaeri..HELP!!!

Vlx este echivalentul ptr state la vt600 c -sunt identitice.Eu am luat filtru de er de pe louis, parca delo-arata la fel ca cel din poza pusa de tine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut din nou si multumesc de urari prieteni.

 

Am si doua intrebari acum (probabil primele din multe):

1. Exista diferente majore intre VT750C-ul meu din '97 si VT750C2 sau VT750C din '98?

Nu de alta, dar tot caut un kit de lant si nu gasesc nimic pentru al meu (nici macar manualul nu l-am gasit).

2. Dimensiunea cauciucului meu de pe fata este 120/90-17. Oare merge sa pun unul 120/90-18? Care ar fi diferenta?

 

Multumesc anticipat pentru raspunsurile prompte si toate cele bune!

 

Radu.

 

Gata. Am aflat raspunsurile la cele doua intrebari cam aiurea :disappointed: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare fratilor am si eu o umba spirit 750 din 2007 din state

 

am si niste intrebari pls help

 

1 likidul de racire trebuie sa fie neaparat facut de honda

2 ce ulei de motor sai pun ?

 

ca miau scos uleiul de motor , de transmisie si likidul de racire. pt transpor

iar la noi in braila la reprezentanza la honda e permanent inkis

 

ce ulei as putea folosi ? in carte am ceva dar nu stiu daca este asemanator cu ce scrie pe bidoanele de la noi

 

 

asfalt uscat

Editat de romeoH-D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare fratilor am si eu o umba spirit 750 din 2007 din state

 

am si niste intrebari pls help

 

1 likidul de racire trebuie sa fie neaparat facut de honda

2 ce ulei de motor sai pun ?

 

ca miau scos uleiul de motor , de transmisie si likidul de racire. pt transpor

iar la noi in braila la reprezentanza la honda e permanent inkis

 

ce ulei as putea folosi ? in carte am ceva dar nu stiu daca este asemanator cu ce scrie pe bidoanele de la noi

 

 

asfalt uscat

 

 

 

1. Poti pune si apa dar recomandat pune orice tip de antigel (si auto) in concentratia recomandata pe bidonul de antigel.

2. orice 10w40 (de preferat motul sau ceva de calitate) dar neaparat sa fie pentru motociclete cu motor in 4 timpi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara domnilor,

 

Vin cu pacienta mea:HONDA SHADOW VT 600 din '98 la o consultatie online si am incredere ca ma veti putea ajuta sa-i deslusesc cauza bolii si poate si un tratament ceva :(

Sunt incepator,o am de cateva luni doar si poate nu am dat importanta daca asa am luat-o sau se manifesta de putin timp in urma.

Problema e ca la oprirea din buton se aude o usoara bataie metalica la motor.Cand o opresc in viteza cateodata nu se mai aude sau se aude f incet,dar cand o opresc scoasa din viteza bataia e putin mai accentuata.

Daca ati mai intalnit problema va multumesc anticipat :( de-mi puteti oferi o explicatie si solutie.

 

Asfalt uscat!(cat timp mai ramane uscat)

 

RESPECT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara domnilor,

 

Vin cu pacienta mea:HONDA SHADOW VT 600 din '98 la o consultatie online si am incredere ca ma veti putea ajuta sa-i deslusesc cauza bolii si poate si un tratament ceva :(

Sunt incepator,o am de cateva luni doar si poate nu am dat importanta daca asa am luat-o sau se manifesta de putin timp in urma.

Problema e ca la oprirea din buton se aude o usoara bataie metalica la motor.Cand o opresc in viteza cateodata nu se mai aude sau se aude f incet,dar cand o opresc scoasa din viteza bataia e putin mai accentuata.

Daca ati mai intalnit problema va multumesc anticipat :( de-mi puteti oferi o explicatie si solutie.

 

Asfalt uscat!(cat timp mai ramane uscat)

 

RESPECT.

 

Parca si a mea are un zgomot la oprire dar eu l-am ignorat deoarece nu mi se pare ceva care nu este de acolo(acum nu stiu cum se aude la tine). O posibila explicatie ar fi ca atunci cand merge motorul angrenajul pistoanelor cu arborele cotit invart tot ce e pe acolo, iar cand tai contactul acest angrenaj se opreste dar mai sunt piese care se rotesc in virtutea inertiei iar oprirea lor se face cu acel sunet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un zgomot la oprirea motorului(un zanganit specific)ar fi un semn de uzura al lantului de distributie.eu asa stiam

salut si mersi de opinii

lant de ditributie?....are 25000...nu o forjez...se aude o singura bataie atat

 

Parca si a mea are un zgomot la oprire dar eu l-am ignorat deoarece nu mi se pare ceva care nu este de acolo(acum nu stiu cum se aude la tine). O posibila explicatie ar fi ca atunci cand merge motorul angrenajul pistoanelor cu arborele cotit invart tot ce e pe acolo, iar cand tai contactul acest angrenaj se opreste dar mai sunt piese care se rotesc in virtutea inertiei iar oprirea lor se face cu acel sunet.

ar fi bine sa fie asta...mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...