Sari la conținut

HONDA SHADOW ZONE


dead_man_walking
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai in jur de 3000 e .. dar ash vrea sa stiu mai multe despre vt-u de 600

 

Ce pot sa-ti zic... o am din primavara. Am calarit-o vre-o 3000 de Km, si sunt tare multumit :D . Inca uleiul in ea este cristalin si nu a papat deloc. Se stie ca motoarele Honda sunt printre cele mai fiabile.

Ca putere, cu 2 persoane + bagaj suficient nu poti sa spui ca nu are putere. Este ascultatoare, docila, dar cum s-a spus anterior, sare si in viteza daca e nevoie sa te scoata din rahat. Foarte comoda la drum intins, am 1.83 inaltime, si nu mi se pare ca ma "strange". Rezervorul e cam mic (11L), dar la ce consum are (4,2 % in exterior cu 90-100 km/h), te duci ca popa 240-250 de Km. Personal nu as schimba-o pentru nimic in lume....in fine...poate tot pentru o Honda... dar.... Gold Wing :o

Daca te caracterizeaza o astfel de motocicleta, poti sa o iei cu incredere, ca sigur nu vei fi dezamagit. Eu nu am fost! :cheers:

 

Sa ne tii la curent cu alegerea ta! Asfalt uscat si succes la achizitie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ce motor are magna pe ea!!!! :agree: :smoke: :ok:

 

cu shadowul meu am mers max. 130 la ora, da nu am parbriz shi era foarte incomod, asha ca viteza de croaziera a fost 100-110 km la ora, da ma bate vantu rau de tot shi la viteza asta!

 

 

MI-a placut asta cu scaritele din spate.. :P

 

--- Mesaj completat în 23 Aug 2007 21:03 -------------
Fratilor, de pe la mijlocul lui iulie am si eu o hondita, manca-o-ar tata.....

Primiti-ma si pe mine cu Spirit-ul la Umbra.....

Deja am 2600 km pe ea....

 

Mi-a placut topicul tare mult...multe sfaturi utile.

Ma intereseaza si pe mine sa fac ceva cu tobele....sa scot sitele?....sa le tai?....sa le schimb?(cat costa?_)

 

Se mai intampla evenimentul din wknd-ul asta in Buc? sau Snagov?...

 

 

 

--- Mesaj completat în 23 Aug 2007 21:10 -------------
Uite si pozna...

 

shi cashketa de orash...

post-22803-1187892394_thumb.jpg

post-22803-1187892617_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o nelamurire. Am incercat sa verific inainte de un drum mai lung nivelul lichidului de racire din rezervorul de umplere si nu am reusit sa observ nici o miscare de lichid intre limitele minim si maxim. Ca atare am preferat sa mai adaug ceva antigel cu apa distilata ca sa fiu sigur ca am. In timp ce turnam, a inceput sa curga lichid dintr-un furtunas de sub motocicleta. I-am urmarit traseul si pare sa duca deasupra rezervorului pt lichidul de racire. Mi se pare mie sau acela este supraplinul? Daca da inseamna ca aveam suficient lichid in rezervor. Sau exista si alte variante? :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recipientul ce se vede sub motor, imediat langa roata spate, este vasul de expansiune. Nivelul lichidului de racire (antigel+apa distilata, in rap. de 1:1) trebuie sa fie intre cele doua limite! Intr-adevar se vede cam greu care este nivelul, dar acesta nu trebuie depasit! Din ceea ce relatezi se pare ca ai turnat prea mult, lucru care nu este deloc bun tinand cont ca in timpul functionarii s-ar putea sa-ti cedeze vreo garnitura mai uzata!

Deci, uita-te cu atentie la nivelul lichidului de racire din respectivul recipient si in cazul ca depaseste nivelul maxim fa tot posibilul si scoate surplusul: prin busonul aflat pe partea dreapta a motocicletei, langa scarita pasagerului!

 

Intr-o alta ordine de idei, daca mai tineti minte ma plangeam ca nu gasesc filtru de aer de schimb! Ei bine mi-am facut rost! Asa ca, pentru cei care aveti un alt filtru de aer decat cel traditional (pe suport de cauciuc), din plastic, codul de comanda este HO 17205 MZ 8 G 20, comanda o faceti la userul Barna, de pe acest site!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut. la shadow vt600c '94 am pus ulei 10w60 si merge brici. nu pot sa zic ca e neaparat cea mai buna solutie, spun doar ca merita incercat, eu sunt super incantat, am facut jumatate de autostrada cu mana maxim in gaz fara vreo problema (a inceput ploaia apoi :D ) . oricum sugestia ta despre bujii mi se pare foarte utila, nefiind prea multi oameni care sa stie exact ce ar fi mai bine...asa ca eu unul iti multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

observatie in legatura cu uleiul. anul trecut am folosit motul 10w40 cu filtru de ulei mann si consuma 3,5% in oras si 3,25% afara. acum am pus 15w50 repsol cu filtru de ulei k&n si consuma 4 in oras si afara tot cam pe acolo. Dupa ce ma intorc din vacanta schimb uleiul la 10w40 tot repsol cu filtru k&n sa vad diferenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sALUT sHADOW rIDERS!

 

:)

 

Problema: Maneta de acceleratie la mine nu avea joc deloc, adika daca miscam putin de ea si i dadeam gaz fie si un centimetru motorul actiona in consecinta. La fel daca lasam de ea se executa franare de motor.

Aseara maneta si-a facut brusc un joc foarte mare de aproximativ juma de tura care nu actioneaza in nici un fel accelerarea sau decelerarea motorului. Stiti careva ce s-ar fi putut intampla? Se poate regla jocul astfel incat sa-l elimin?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sALUT sHADOW rIDERS!

 

:)

 

Problema: Maneta de acceleratie la mine nu avea joc deloc, adika daca miscam putin de ea si i dadeam gaz fie si un centimetru motorul actiona in consecinta. La fel daca lasam de ea se executa franare de motor.

Aseara maneta si-a facut brusc un joc foarte mare de aproximativ juma de tura care nu actioneaza in nici un fel accelerarea sau decelerarea motorului. Stiti careva ce s-ar fi putut intampla? Se poate regla jocul astfel incat sa-l elimin?

 

cred ca va trebuisa comanzi un set de cabluri asa am patit si eu si in doa zile de cand a aparut jocul am observat ca maneta nu mai revenea dupa ce acceleram ceea ce m-a facut sa verific cablurile dintre care unul bineinteles ca era rupt

in concluzie...louis

in alta ordine de idei

caut aripa fat de honda shadow

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca mie (si probabil la multi fani Shadow) mi-a ramas gandul la aceasta motocicleta, te rog da cat mai multe detalii: de unde ai cumparat-o, cat, cum merge injectia, tinuta de drum, etc.!!! Daca ai luat-o din Ro prin Honda-bikes care a fost posibilitatea de finantare?

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat-o din Ro, de la Honda. Pina la urma puse una peste alta abia daca ieseam cu 500 Eu mai jos daca o luam din germania.. si probabil fara garantie.

Injectia merge super, raspunde incredibil de rapid, nu are nici un fel de lag la acceleratie, dazavantazul este ca se aude un tzacanit permanent care pare destul de ciudat daca nu stii despre ce e vorba (se aud injectoarele.. ca la diesel)

Usor dezamagit de cardan, cam zgomotos dupa gustul meu.. dar asta e.

Frine OK dar nu exceptionale, sincer ar fi putut avea o frina fata cel mai sanatoasa, dat fiind dimensiunea rotii fata. Oricum, ajutata cu spatele este absolut sufucient ca sa opresti chiar si in cond. neprevazute

Ciclistica/tinuta de drum de exceptie. Rigiditate incredibila pt un cruiser.

Dezamagirea maxima a venit insa de la cutie care pare de tractor. Brutala, zgomotoasa si usor imprecisa.. sincer ma asteptam la mai mult de la o cutie noua de Honda.

 

Overall, moto e super mishto, merge impecabil, si incepem sa ne invatam unu' cu altu'.

Si inca un mare plus... are o priza incredibila la gagici (ceea ce o cam irita pe nevasta-mea) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat-o din Ro, de la Honda. Pina la urma puse una peste alta abia daca ieseam cu 500 Eu mai jos daca o luam din germania.. si probabil fara garantie.

Injectia merge super, raspunde incredibil de rapid, nu are nici un fel de lag la acceleratie, dazavantazul este ca se aude un tzacanit permanent care pare destul de ciudat daca nu stii despre ce e vorba (se aud injectoarele.. ca la diesel)

Usor dezamagit de cardan, cam zgomotos dupa gustul meu.. dar asta e.

Frine OK dar nu exceptionale, sincer ar fi putut avea o frina fata cel mai sanatoasa, dat fiind dimensiunea rotii fata. Oricum, ajutata cu spatele este absolut sufucient ca sa opresti chiar si in cond. neprevazute

Ciclistica/tinuta de drum de exceptie. Rigiditate incredibila pt un cruiser.

Dezamagirea maxima a venit insa de la cutie care pare de tractor. Brutala, zgomotoasa si usor imprecisa.. sincer ma asteptam la mai mult de la o cutie noua de Honda.

 

Overall, moto e super mishto, merge impecabil, si incepem sa ne invatam unu' cu altu'.

Si inca un mare plus... are o priza incredibila la gagici (ceea ce o cam irita pe nevasta-mea) :scratch:

 

Primo: schimba-ti in profil Viroaga cu Shadow-ul..Doi:cum faci,ma, cu gagicile? :) ! La mine,nimic...Si am si nr B-02-CIX. Asa am luat-o :what: ...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat-o din Ro, de la Honda. Pina la urma puse una peste alta abia daca ieseam cu 500 Eu mai jos daca o luam din germania.. si probabil fara garantie.

Injectia merge super, raspunde incredibil de rapid, nu are nici un fel de lag la acceleratie, dazavantazul este ca se aude un tzacanit permanent care pare destul de ciudat daca nu stii despre ce e vorba (se aud injectoarele.. ca la diesel)

Usor dezamagit de cardan, cam zgomotos dupa gustul meu.. dar asta e.

Frine OK dar nu exceptionale, sincer ar fi putut avea o frina fata cel mai sanatoasa, dat fiind dimensiunea rotii fata. Oricum, ajutata cu spatele este absolut sufucient ca sa opresti chiar si in cond. neprevazute

Ciclistica/tinuta de drum de exceptie. Rigiditate incredibila pt un cruiser.

Dezamagirea maxima a venit insa de la cutie care pare de tractor. Brutala, zgomotoasa si usor imprecisa.. sincer ma asteptam la mai mult de la o cutie noua de Honda.

 

Overall, moto e super mishto, merge impecabil, si incepem sa ne invatam unu' cu altu'.

Si inca un mare plus... are o priza incredibila la gagici (ceea ce o cam irita pe nevasta-mea) :)

 

 

Iti impartasesc opiniile, mai putin cu zgomotul care-mi place, chiar vreau sa-i scot sitele sa sune ca sa ma auda cat mai bine cei pe 4 roti cand ma apropii....

In rest...exceptionala, frumushika, chiar un pic sportiva....nu mult....un pic....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca va trebuisa comanzi un set de cabluri asa am patit si eu si in doa zile de cand a aparut jocul am observat ca maneta nu mai revenea dupa ce acceleram ceea ce m-a facut sa verific cablurile dintre care unul bineinteles ca era rupt

in concluzie...louis

in alta ordine de idei

caut aripa fat de honda shadow

 

 

 

Mare dreptate ai avut man! Cablul era rupt insa problema este ca tot caut pe louis setul asta de cabluri si nu-l gasesc. Poti sa ma ajuti cu un link sau cod produs?

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare dreptate ai avut man! Cablul era rupt insa problema este ca tot caut pe louis setul asta de cabluri si nu-l gasesc. Poti sa ma ajuti cu un link sau cod produs?

 

:)

 

uite colea cabluri acceleratie

vezi dac auzi pe cineva de vreun vitezometru sau doar carcasa ,ptr shadow si o aripa de fata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Semeringurile la furca ce marca stiti ca sunt mai bune...? Le-am schimbat adica le-a schimbat "doctoru'"(nu mai stiu cu ce marca) si dupa 200 km a inceput sa curga iar... Acu' sa nu pun la indoiala profesionalismul omului dau vina pe semeringuri. De schimbat se schimba usor, adica trebuie sdv-uri speciale...? Ca ma bate gandul sa-mi bag nasul..:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor posesorilor de shadow! O alegere excelenta, asa cum am apucat sa vad si eu in ultimele 3 luni - este un model VT600C din '94, cu 24.000 km la bord cand am luat-o. Acum are 28.000 dar ...

Intr-o scena deja clasica de neacordare de prioritate am ajuns cu bordul farul si toti Kilometrii in laterala unui papuc care iesea dintr-un santier. Vina conservarului, evident. Iar acum, desi e bun de plata, nu gasesc bordul (tahometrul) pe nicaieri :) Are cineva vre-o sugestie? ca ma apuca plansul ca trebuie sa merg cu masina prin bucuresti...so please HEELP!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia da-i tu o cautare pe ebay.com,sa vezi cum gasesti tot ce vrei...Dup-aia da-mi PM sa te-nvatz cum sa-ti cumperi.

Asa am si facut, 1st thing..din pacate fara rezultate :)

Am gasit pt alte modele / cilindree.

Oricum, merci pt sfat :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Keep looking...Probabil c-ai nimerit intr-o perioada fara piese.Imposibil sa n-apara ceva,vreo motocicleta vinduta pe bucatzele. Si la cate VT 600-uri sunt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...