Sari la conținut

care sunt cele mai fiabile ss de 600cm


minel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ooo, doamne, ce batalie o sa inceapa aici....

 

orice motor ti-ai lua nou, o sa tina de 3 ori mai mult decat o sa-l tii tu, daca nu-ti bati joc de el. doar nu vrei sa-l lasi mostenire, nu?

daca e vb despre sh, atunci conteaza mai mult cine l-a calarit si cum, decat ce scrie pe el.

 

ia ce-ti place tie, o sa te duca la destinatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as dori sa stiu si eu care sunt cele mai fiabile ss de 600cm, multa lume imi zice ca bataia esta intre honda si suzuki,nu stiu ce sa mai cred,voi ce ziceti?

 

SS-urile, prin definitie nu sunt motociclete fiabile. Daca vrei durabilitate uita-te la transalp, Africa Twin, GS..etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum reply-uri realiste vad. Cel mai durabil SS e unul nou sau unul care nu a fost forjat, care nu a fost cazut si care a primit schimbul de ulei la timp si de calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e un topic foarte asteptat de multi cred.....(amintesc din alte topice: "kava e rele", "honda e honda", "honda e basina, R6 rulez", "la Yamaha le cade cutia", "la suza li se desprind actibildele" and so on).....ce pot sa zic eu ca, chiar daca sunt cele mai stresate motoare de motocicleta de serie in 4T cel mai mult la ele conteaza cum sunt intretinute/exploatate si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca ai mai auzit pana acum dar HONDA E HONDA<asta vroiai sa auzi nu?daca nu ia-ti un ij megi cu el un an<cu ocazia asta inveti si mecanica>dupa care vei constata ca toate japonezele sunt la fel de bune<pt un incepator care intraba asta diferentele dintre honda yamaha suzi si kava sunt insesizabile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hondele sunt cele mai fiabile. Asta e tot ce contează.

 

Clar, tocmai pt ca Honda e Honda :cheers: .....acuma chiar daca e perceputa a fii motocicleta de batrani, pt ca poti zice ca, pana in '99 nu au facut ss-uri de 600 ci doar sportive :D

Eu zic ca, Triumph Daytona 675 e mai fiabila pt ca are motor mai mare nah, si nici cai prea multi :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum a zis Nyt, poti sa ai bafta de un Kawa de 60000km intretinut(cu km facuti in marea lor parte in excursii prin tari straine) care sa te tina mult si bine in continuare sau poti sa dai peste un CBR cu 20000km "reali" sau nu, luat de la un stant baicar de ocazie, care sa-ti cada in prima zi,saptamana,luna! :cheers:

 

Atat bafta cat si un mecanic bun joaca un rol f imp in momentul achizitionarii unui motor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

eu am un super-sport-touring (daca vrei iti explic mai pe larg ce e cu el) de la suzuki si un super-sport de la aprilia. nici una nu m-a lasat in drum, nici una nu m-a facut de rusine in fatza "ss-urilor' de ultima generatie. si nu, nu sunt un pilot imbatabil sau extraordinar de talentat si/sau bun. experimentat da, dar atat. rf-ul de la profil are in bord 78.694 de km (e din '93, gandeste-te ca la macar 10.000 de km cat face unul din cei mai tristi trotinetijdi tot are mai mult de atat) iar aprilia are 47.000 si ceva marunt, nu mai tin minte dat nici nu ma intereseaza. si aia e din 2000. dar a fost de pista in italia, de aia stiu de km si am si incredere in ea. lucruruile la aprilia incep sa cada de la 130-140.000 de km dar romanii sunt... romani. spun ca sunt scumpe si de cumparat si de intretinut. nu e asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hondele sunt cele mai fiabile. Asta e tot ce contează.

 

 

Wtf... da-l dreq de mers pe doua roti cu orice motocicleta ar fi, tot ce conteaza e ca Honda e cea mai fiabila!

Baiazide, unde esti cu CBR-ul 1000 RR nou de-ti manca ulei in prostie?

Vreti Honda e Honda? Intrebati-l numai pe Baiazid ce a patit cu CBR-ul lui.

Editat de Mr.Watt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Wtf... da-l dreq de mers pe doua roti cu orice motocicleta ar fi, tot ce conteaza e ca Honda e cea mai fiabila!

Baiazide, unde esti cu CBR-ul 1000 RR nou de-ti manca ulei in prostie?

Vreti Honda e Honda? Intrebati-l numai pe Baiazid ce a patit cu CBR-ul lui.

 

 

baiazid a fost un caz izolat. japonezele sunt bune in general... de dat pe strada sau la terasa. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wtf... da-l dreq de mers pe doua roti cu orice motocicleta ar fi, tot ce conteaza e ca Honda e cea mai fiabila!

Baiazide, unde esti cu CBR-ul 1000 RR nou de-ti manca ulei in prostie?

Vreti Honda e Honda? Intrebati-l numai pe Baiazid ce a patit cu CBR-ul lui.

 

Pai io sunt de vina ca Honda a montat segmenti gresiti? Erau mai mici si se cracanau mai mult pe piston si fanta era mare. => Uleiu zburda pe acolo.

 

Am vazut o coada de 20 motoare cu aceeasi problema dar nu au facut Recall oficial. Scarbe. Le-am promis ca nu am sa mai cumpar honda vreodata.

 

Au incercat sa ma convinga sa dau blogul jos,.. dar cand le-am cerut 25.000$ taxa nu au vrut lol ( ma asteptam defapt ).

 

http://baiazid-cbr1000rr.blogspot.com/

 

Eu recunosc ca TOATE modele din primul an au recalls, dar macar sa recunoasca si sa nu ma plimbe cu biscuitele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah moi Baiazide de ce nu ai zis tu intr-un topic aici, ca ne strangeam 100 de inshi si tot comentam acolo pe blogul tau sa se sperie mai mult orezarii, sa dea cu banu'. Poze cu motorul Hondei desfacut ai facut? Era marfa o poza cu cuzinetii, daca vrei gasim niste cuzineti exfoliati de Nipru sa-i pui pe site.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai io sunt de vina ca Honda a montat segmenti gresiti? Erau mai mici si se cracanau mai mult pe piston si fanta era mare. => Uleiu zburda pe acolo.

 

Am vazut o coada de 20 motoare cu aceeasi problema dar nu au facut Recall oficial. Scarbe. Le-am promis ca nu am sa mai cumpar honda vreodata.

 

Au incercat sa ma convinga sa dau blogul jos,.. dar cand le-am cerut 25.000$ taxa nu au vrut lol ( ma asteptam defapt ).

 

http://baiazid-cbr1000rr.blogspot.com/

 

Eu recunosc ca TOATE modele din primul an au recalls, dar macar sa recunoasca si sa nu ma plimbe cu biscuitele.

:cheers:

 

Nu esti in toate mintile. Iti dai seama ca undeva in Cuca Macaii judetul kimosabe, Japonia un cracanel din ala mic cu ochii oblici si-a facut deja sepuku pentru blogul tau. Dar tu insisti sa-l tii acolo.

 

Ce nu vor unii sa inteleaga este ca vei vedea diferente de fiabilitate intre exemplare din acelasi model. Asta din 2 cauze:

 

1. 2 motoare perfect identice nu prea exista.

2. diferentele din exploatare. Eu unu nu am fost curios pana acum sa incerc macar sa urc mobra pe o roata cu toate ca ea se ridica si asta mi-au aratat-o altii pe mobra mea.

Asadar cand cumperi o mobra sh poti ori sa o primesti pe a mea care este aproximativ in aceeasi stare ca acum 18.000 cand am luat-o sau o poti primi pe-a lui Gica franaru care a avut si el doua dorinte. Sa o dea pe o roata si sa o plimbe pe Marcela de la trei. Dupa ce a schimbat 3 seturi de pinioane a dat-o pe Marcela cu fundu de pamant si acum nu mai vrea mobra.

 

Bafta la cumparare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:banana:

 

Nu esti in toate mintile. Iti dai seama ca undeva in Cuca Macaii judetul kimosabe, Japonia un cracanel din ala mic cu ochii oblici si-a facut deja sepuku pentru blogul tau. Dar tu insisti sa-l tii acolo.

 

Scopul blogului a fost doar o metoda de protest. Asa sa nu zic ca am stat degeaba lol. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as dori sa stiu si eu care sunt cele mai fiabile ss de 600cm, multa lume imi zice ca bataia esta intre honda si suzuki,nu stiu ce sa mai cred,voi ce ziceti?

Cum zic si cei de mai sus, SS-uri sau RR-uri ( ca tot una sunt ) fiabile, nu prea ai cum gasi cand motorul e facut sa mearga la 15 mii de ture, daca tot vrei vitezana si vrei fiabilitate iti recomand Honda VFR 750/800, are un cuplu extraordinar, e mai grea ce-i drept dar poti sa pui genunchiul jos in curbe iti garantez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general cred ca sunt destul de apropiate (marcile japoneze cel putin)...

 

Cam asta ar fi comparatia bikez.com, pentru modelele din 2005, vs CBR600RR. Se pare ca Ninja e un pic mai departe dupa ce zic baietii... :cheers:

post-34248-1263777436_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bikez.com contine impresii si informatii subiective in procentele alea. Sunt date de utilizatori / admiratori ai modelelor respective, n-ai cum sa pui baza in ele. Pe undeva se mai pupa ele dar nu poti sa bagi mana in foc pentru nici o informatie de-acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bikez.com contine impresii si informatii subiective in procentele alea. Sunt date de utilizatori / admiratori ai modelelor respective, n-ai cum sa pui baza in ele. Pe undeva se mai pupa ele dar nu poti sa bagi mana in foc pentru nici o informatie de-acolo.

 

Dap, mai sunt si greseli pana si la datele tehnice ale unor motociclete; de ex: Consum 4.5l/10km(6.2miles)......si se referea la un motor de 400 sau 500cc nu la Hummer in offroad :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...