Sari la conținut

Echipamente de protectie a genunchilor


Postări Recomandate

Salut!

Stiu ca a mai fost un topic asemanator dar nu am gasit nici un raspuns concret...

Deci datele problemei: Caut o pereche de genunchere pe care le voi folosi in special la motocross. Dupa multe cautari m-am oprit asupra acestor trei modele 1. Thor Force ( http://www.motorcycle-superstore.com/2/6/1...Kneeguards.aspx ) 2. Evs Strata ( http://www.motorcycle-superstore.com/2/6/1...hin-Guards.aspx ) si 3. Evs sx01 ( http://www.motorcycle-superstore.com/2/6/1...Knee-Brace.aspx ).

Pe care dintre ele le-ati alege ?

Aveti si alte propuneri cam in aceasi categorie de pret ?

Si cel mai important: UNDE le pot gasi la pret cat mai bun ?

Editat de DanKTM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut!

Stiu ca a mai fost un topic asemanator dar nu am gasit nici un raspuns concret...

Deci datele problemei: Caut o pereche de genunchere pe care le voi folosi in special la motocross. Dupa multe cautari m-am oprit asupra acestor trei modele 1. Thor Force ( http://www.motorcycle-superstore.com/2/6/1...Kneeguards.aspx ) 2. Evs Strata ( http://www.motorcycle-superstore.com/2/6/1...hin-Guards.aspx ) si 3. Evs sx01 ( http://www.motorcycle-superstore.com/2/6/1...Knee-Brace.aspx ).

Pe care dintre ele le-ati alege ?

Aveti si alte propuneri cam in aceasi categorie de pret ?

Si cel mai important: UNDE le pot gasi la pret cat mai bun ?

 

 

Ma interseaza si pe mine aceeasi problema. Vezi ca de la EVS a aparut si modelul SX02. Probabil ca cel mai bun pret este in SUA. Ar fi bine daca posesorii de astfel de protectii ne-ar da mai multe amanunte despre ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pretul pt SX-uri e la bucata atunci cam ies din discutie ......

Si referitor la topicul anterior , nu prea exista nici un raspuns despre genunchere in categoria asta de pret, acolo fiind vorba despre KneeBrace-uri.

Deci, astept pareri de la oameni care au avut aceste genunchere(sau ceva asemanator) sau care macar le-au testat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista topic dedicat, posteaza acolo.

SX01/02 (sunt knee braces) se vand la bucata.

Knee braces (orteze) ieftine nu prea gasesti.

Iar din categoria knee guard (genunchiere normale) thor force si evs strata sunt cam cele mai bune.

Nu conteaza ca nu ai gasit nustiuce informatii in topicul celalalt, posteaza acolo si ti se va raspunde.

Altfel pentru orice informatie relativ noua deschidem cate un topic ... useless.

Editat de seseseko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am Alpinestars Bionic SX. Am probat si Thor Force. Mi se par mult mia bune si mia solide, avand in vedere ca in momentul flexiei piciorului, nu iti ramane descoperit nimic, spre deosebire de Bionic SX. Plus ca se pot baga foarte usor sub pantaloni, tot spre deosebire de SX, care nu incap nici sa vrei.

 

Dintre genunchierele normale, care vi s-au parut mai bune? Acerbis, Thor?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok ... dupa mai multe reviewuri citite pe internet m-am hotarat la Thor Force ...

Aveti idee unde as putea gasi aceste genunchere, cat mai repede ( si la un pret ok) ?

Vezi ca trebuie sa fie la anunturi comerciale, parca 60 de euro...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cele mai performante sunt cele de la asterisk cell http://www.dirtbikebitz.com/images/product...nee_brace_I.jpg si se gasesc la 600 750 euro perechea, eu acum am unele thor care costa intre 100 si 150 de euro sunt destul de bune pentru ceea ce am eu nevoie iar sistemul e asemanator cu cel de la asterisk http://www.dirtbikebitz.com/images/product...-guards-blk.jpg

 

ramane sa verifici bugetul dar daca iti permiti recomand cele de la asterisk ( si eu vreau sa imi iau cat de repede inainte sa incep sa ies cu motoru iar)

 

Asterisk-urile protejeaza foarte bine lateralele genunchilor. La enduro le folosim din plin si aici se simte diferenta intre o genunchiera si alta. Asterisk-urile permit miscari laterale doar atat cat sa nu se produca leziuni genunchiului

Mesaj completat

Salut!

Stiu ca a mai fost un topic asemanator dar nu am gasit nici un raspuns concret...

Deci datele problemei: Caut o pereche de genunchere pe care le voi folosi in special la motocross. Dupa multe cautari m-am oprit asupra acestor trei modele 1. Thor Force ( http://www.motorcycle-superstore.com/2/6/1...Kneeguards.aspx ) 2. Evs Strata ( http://www.motorcycle-superstore.com/2/6/1...hin-Guards.aspx ) si 3. Evs sx01 ( http://www.motorcycle-superstore.com/2/6/1...Knee-Brace.aspx ).

Pe care dintre ele le-ati alege ?

Aveti si alte propuneri cam in aceasi categorie de pret ?

Si cel mai important: UNDE le pot gasi la pret cat mai bun ?

 

vezi preturile la genunchiere si orteze pe www.moto24.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am gasit o alternativa mai ieftina la Asterisk-uri. E vorba de modelul EVS RS8 care are acelasi sistem metalic pe lateral ca si modelul mai scump EVS Web, diferenta de pret fiind data in principal de folosirea unui plastic special in locul carbonului la constructia lor, ceea ce le face si mult mai usoare si confortabile. Parerea mea este ca nefiind asa de rigide ca si Asterisk si EVS mai dispare din pericolul de fracturare a femurului in cazul unui impact puternic. Urmeaza sa le testez si in actiune in weekend, dar la prima vedere si incercare pare un model foarte reusit si bine lucrat. Atasez si cateva poze ca sa vedeti cum arata.

 

P.S. Daca e cineva interesat de acest model il sfatuiesc sa-si ia neaparat si ciorapul acela de neopren tot de la EVS, care vine pe sub ele, pentru ca face intr-adevar face treaba buna si nu aluneca brace-urile in jos. Legat de pret pe mine m-au ajuns 375$ din state de pe Ebay cu tot cu transport si ciorap de neopren, si am scapat fara sa platesc nimic la vama(depinde cum ti-e norocul). Dar vad ca exista si in catalogul de Auner la oferta la 400 EURO si ciorapul inca 20. E vorba de preturile pe pereche.

post-35346-1271312994_thumb.png

post-35346-1271313002_thumb.jpg

post-35346-1271313046_thumb.jpg

post-35346-1271313058_thumb.jpg

Editat de hurmuz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare !

 

Vand genunchiere Asterisk marimea M si cred ca le vinde si un prieten de-al meu (marimea XL).

 

Nu sunt noi, insa in perfecta stare si complete (cu tot ce am primit cand le-am luat de noi).

 

Pret: 450E.

 

Cine le stie, poate aprecia de ce merita ...

 

post-10304-1274100200_thumb.jpg

 

 

sensv@k.ro

0745121317

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
stie cineva vreo oferta de Asterisk prin US de maxim 400$ ?

Poate doar S-H. Vezi ebay.com. Din ce am urmarit eu anul trecut pe vremea asta, ce apare dispare instant sau ajunge in 500$ daca e cu licitatie.

 

Remember ca daca vrei sa cumperi direct de pe e-bay se pune si TVA uneori (functie de cum vor vamesii nostrii).

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten care o sa vina in tara si in maxim 7 zile ar trebui sa gasesc.

 

Ce marime si model sunt EVS-urile?

Editat de Sher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Aviz amatorilor de Asterisk. Ca urmare a accidentarii genunchiului eram chiar hotarit sa-mi iau o pereche de orteze Asterisk dar dupa un pic de studiu si discutii cu vreo 2 doctori am renuntat. De ce? Pt ca practic orteza asta nu face decit sa propage momentul de torsiune de la nivelul tibie/genunchi la nivelul femur/sold. Asta se traduce in accidentari mai rare din cauza faptului ca duci fortele in o zona a corpului unde ai masa musculara multa si legaturi articulare puternice DAR!!! atunci cind se va produce o accidentare ea va fi ruptura de femur/dislocare de sold si accidentari ale articulatiei soldului, accidentari care sunt cu mult mai grave decit cele ale genunchiului.

Asa ca atentie mare la ortezele astea sa stiti la ce accidentari va expuneti daca le purtati.

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa un pic de studiu si discutii cu vreo 2 doctori am renuntat.

 

eu iti urez mult bulan si doctorilor tai multa intelepciune. In teorie e asa cum zici tu. In practica e putin altfel:

- toti enduristii care folosesc orteze nu s-ar da decat CU orteze

- altii au fost intelegenti ca doctorii tai, au rupt menisc sau ligamente si acum se dau cu orteze

- cei care si-au rupt femuru' nu l-au rupt din cauza ortezelor.

- si da, sunt multi care se dau fara orteze si nu au nici un fel de probleme - cred ca daca esti mai usor si ai o flexibilitate si o musculatura buna riscul de accidentare majora scade.

 

Cum spuneam - mult bulan in 2011! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XorX, in teorie ai dreptate. In practica, ortezele astea absorb si distribuie energia. Crede-ma cand iti spun ca atunci cand ti se torsioneaza picioru si ai orteze, te doare TOT picioru. In momentul impactului. Ca si cum te-ar strange. Se simte in sold, insa pana acolo toti muschii si toate ligamentele contribuie la preluarea socului initial.

 

Eu era sa rup ligamentul incrucisat. Am cazut cu piciorul blocat sub motocicleta si inertia m-a obligar sa ma rasucesc (desi piciorul nu se putea rasuci, avand 200kg sprijiniti partial pe gheata enduro). M-a sagetat o durere de la jumatea femurului pana jos, am simtit o durere in sold, insa in secunda doi nu mai aveam nimic. Am un prieten care exact asa si-a rupt unul din ligamentele incrucisate.

 

Nu dau pe dinafara de credincios ce sunt, dar atunci mi-am facut cruce si am zis ca nu mai merg fara orteze.

 

 

 

 

Sidenote: sezonul asta eu l-am facut exclusiv cu Asteriskuri. Am facut maxim 20km fara ele, in general fiind fortat de imprejurari. Si nu ma refer la iesiri exclusiv enduro. Ma refer la mers 25km prin Bucuresti zilnic + iesiri in oras + touring. In total sunt cam 8000km pe BMW si vreo 3000km pe Dominator. Tot timpul cu Asterisk. Momentan caut ceva similar ca protectie dar cu un profil mai 'subtirel'. Vreau sa le pot purta pe sub pantaloni lejer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Buna,

 

de ceva vreme ma tot gindesc sa cumpar un Knee-Brace, dar i-mi este destul de greu sa iau decizia intre POD MX K700 si Asterisk.

Aceste doua modele mi s-au parut cele mai bune.

 

Cautind pe net am ajuns la urmatoarele.

 

POD MX K700:

I-mi place:

1. pare mai subtire la tibie, unde grosimea impreuna cu cizma enduro poate sa jeneze

2. mai usor de pus,

3. Idea de ligament sintetic

Nu-mi place si/sau dubii

1. protectia la genunchi, care aparent necesita destul de mult spatiu in pantaloni,

2. mi se pare protectia de genunchi destul de fragila, in caz de cazatura oare rezista urechile de plastic?

3. sistemul de fixare tine pe loc orteza, nu aluneca jos intimpul utilizarii?

 

ASTERISK:

I-mi place:

1. faptul ca multi rideri au ales, pare un produs de incredere

2. sistemul de prindere care elimina si idea ca acest sistem nu sta pe pozitie, dar in aceeasi timp apare intrebarea de comfort in timpul utilizarii, nu jeneaza?

3. Protectia la genunchi pare sa fie mult mai simpla si mai eficienta.

Nu-mi place si/sau dubii:

1. aceasta orteza pare mai gros la tibie si ma ingrijoreaza senzatia de confort atit datorita dimensiunilor cit si datorita sistemului de prindere

 

 

Interbari:

1. Cine comercializeaza la noi in Romania POD MX K700? As dori sa incerc o pereche in paralel cu un Asterisk.

2. Daca aveti, folositi una sau ambele orteze as dori opinii pro / contra atit la POD cit si la Asterisk.

 

 

I-mi trebuie la enduro in stil Hobby (KTM 450 EXC ) si as utiliza si la adventure Touring (KTM 950 Adventure), daca incape sub un pantalon turing este un avantaj

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...