Sari la conținut

Thassos - de Paste


foxbat
 Share

Postări Recomandate

Mi-am promis ca Sfanta Sarbatoare a Invierii sa ma prinda in alta tara decat Romania. Si una ortodoxa.

 

Asa ca a rezultat Grecia. Si cea mai apropiata destinatie - Insula Thassos.

 

Dat fiind data - 4 Aprilie as pleca pe 2 si intoarcerea pe 5 .

 

Motocicleta - Honda XX sau Varadero .

 

Drumul - mers intins la dus si la intors si haladuit de voie pe insula.

 

Numarul maxim de motoare in grup 4 - 5 .

 

Respecte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 221
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am ales Bulgaria,mai precis la Albena,ce poate fi mai bun decat un hotel decent,mancare si bautura cat cuprinde si piscina interioara incalzita unde sa te balacesti cat e ziua de mare :cheers: tot 2-5 Aprilie cu doar 89 de Euro fara transport(benzina)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e frumos in thassos? am tot auzit pe aici dar n-am fost si in grecia nu ma mai duc, cred ca am fost de aproape 10 ori.

m-am uitat pe net, ferry se ia de la kavala sau de la keramoti? zona turistica unde e?

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e frumos in thassos? am tot auzit pe aici dar n-am fost si in grecia nu ma mai duc, cred ca am fost de aproape 10 ori.

 

 

uite,astea sunt de anul trecut."proaspete"

 

http://picasaweb.google.com/1100master/Tha...CK2u5Nfq0q2JSQ#

 

 

Si astea dintr-un an ciudat 2008

 

http://picasaweb.google.ro/1100master/Thasos1Mai2008#

 

Ferry se poate lua de oriunde ( din ambele locatii , eu prefer Keramoti)

 

Intreaga insula e turistica si are perimetrul "masurat" de 100 km.

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc. e frumos. m-am uitat si in google earth, nu e prea populata. am sa ma duc si eu intr-un we prelungit cumva dupa ce se mai incalzeste sa poti face baie. 717km pana treci apa, e aproape, vad ca si soseaua e buna.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc. e frumos. m-am uitat si in google earth, nu e prea populata. am sa ma duc si eu intr-un we prelungit cumva dupa ce se mai incalzeste sa poti face baie. 717km pana treci apa, e aproape, vad ca si soseaua e buna.

atentie daca mergi cu motorul ca asfaltul pe insula e unul dintre cele mai alunecoase pe care am mers, are in compozitie piatra sparta slefuita de atata trafic si la franare sau inclinare in curbe, poti sa o furi lejer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie daca mergi cu motorul ca asfaltul pe insula e unul dintre cele mai alunecoase pe care am mers, are in compozitie piatra sparta slefuita de atata trafic si la franare sau inclinare in curbe, poti sa o furi lejer.

multumesc, stiu, asa e in multe locuri in grecia, si cu masina am pus odata o frana pe ploaie si am ajuns in mijlocul intersectiei cu tot abs-ul. nu cred ca aveam mai mult de 80-90, era noapte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anul trecut am fost in thasos. nu mi s-a parut atat de alunecos astfaltul.

 

luati ferry de la keramoti e mai ieftin.

 

mare atentie in bulgaria daca faceti pasul sipka sau skipa (nu mai stiu cum se numeste) pe noi ne-a prins ploaia acolo si de 3 ori era sa ma vars pe curbe si am numarat 5 accidente auto pe portiunea aceea.

 

intoarcearea am facut-o pe alta ruta care a fost frumoasa kavala, drama spre baleovrgrad (fara serres) pana am ajuns la sofia :(

 

noi in august am gasit cazare la 35 euro pe noapte cu tv si AC si parcare pt moto.

 

nu va fie frica sa negociati e o insulta pt ei daca accepti primul pret.

 

Insula este minunata si merita vizitata. ai si unde sa faci offroad daca te manaca mana. vizitati orasele din varful muntilor. merita veti gasi localitati si restaurante satesti inca de atinse de gloata de turisti. merita sa mananci un souvlaki si o bere rece la carciuma satului sa vezi cum batranii stau de vorba si intr-un colt cant un nene la chitara :( priceless

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Doru, stai linistit. Drumurile sunt mai inguste dar sunt asfaltate. Poti merge linistit cu GT-ul, doar ca nu poti merge tare. Oricum ar fi pacat, doar mergi sa te plimbi si sa si vezi ceva nu sa tocesti cauciucurile margini...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce poate fi mai bun decat un hotel decent,mancare si bautura cat cuprinde si piscina interioara incalzita unde sa te balacesti cat e ziua de mare :( tot 2-5 Aprilie cu doar 89 de Euro fara transport(benzina)

:(

Sa te plimbi si sa faci baie in mare. Dar data fiind perioada e drept ca variante nu sunt prea multe.

 

drumul spre munte cum e? merge cu gt-ul? am urcat pe muntele olimp dar era praf.

Poate te ajuta:

http://thasos.users.btopenworld.com/images/thassosGr256.png

http://www.seirines.gr/en/images/thassos_map.jpg

 

Asfaltat nu cred ca e, desi s-ar putea sa fie practicabil (drum pietruit), asta daca vorbim de zona cea mai inalta.

Iar de 1 Mai anul trecut iti pot spune ca apa era chiar f buna ptr balaceala, desi plouase cu o zi inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drumul spre munte cum e? merge cu gt-ul? am urcat pe muntele olimp dar era praf.

 

 

Doru majoritatea drumurilor sunt asfaltate. nu ai dc se iti faci griji. exista si drumuri de asfaltate dar sunt rare si prin creeru muntilor unde chiar nu ai ce cauta cu GT-ul.

 

poti sa te plimbi linistit peste tot. sunt multe obiective de vazut. as vrea sa revin in 1-2 acolo pt ca mi-a placut mult.

 

sunt cateva plaje unde nu vei putea intra cu GT-ul dar poti merge pe jos. mobra o lasi parcata la marginea drumului.

 

PS eu acolo am inchiriat un scuter si am abuzat de el cu mare incredere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc, si eu inchiriez scutere in grecia, e fun. imi place sa ma duc toamna in sept., sa umblu aiurea si sa mananc smochine si rodii din pom pe coclauri. de fapt eram asa chitit pe grecia de ma duceam si de cate 2 ori in unii ani. nu mi-a mai placut cand au dat navala rusii si nu mai aveai loc de ei. scandal, parfumuri rau mirositoare pe femei, parca se mutase istambulul acolo, nu mai era atmosfera aia rustica si linistita care iimi placea mie. ma duceam cu mare placere la circiumi pe malul marii, cu mesele pe nisip, lumanari pe masa, beam bere si mancam creveti pana la 2 noaptea. aia imi plac, intregi, pusi direct pe gratar. se faceau pe masa maldare de oseminte. acum n-am mai fost de 3 ani cred.

p.s. pe plaja nu prea ai ce cauta cu nimic, eventual un dirt bike usor, eu m-am ingropat si cu gs-ul si cu rt-ul. nu tine cand e uscat, doar daca e nitel umed.

Mesaj completat

ruta asta e sau e un drum mai direct peste munti la bulgari sa se evite bucla aia? asta e ce a scos garmin-ul.

post-818-1264228203_thumb.jpg

post-818-1264228225_thumb.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie mare la drumuri pe insula, eu am inchiriat un motor sa fac turul insulei, asfaltul e bun, drumul e ingust si sunt o gramada de iesiri la care trebuie sa fi foarte atent pentru ca se circula extrem de incet.... deci pentru plimbari e ok, pentru altceva nu recomand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ruta asta e sau e un drum mai direct peste munti la bulgari sa se evite bucla aia? asta e ce a scos garmin-ul.

Ar fi doua posibile treceri, deasupra la Xanthi si Komotini, pe unele harti apar, pe altle nu; am inteles ca unul dintre ele este sigur drum peste munti, dar nu e terminat pe o anumita portiune. Deci daca vrei "the safe way", alege Svelingrad. Si acolo, dupa ce intri in Grecia o poti taia un pic prin stanga (spre Metaxades) despre care un sofer de autocar spunea ca ar fi un drum bun, dar economie de timp nu cred ca faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foxule, tu ti-ai facut casa in Thassos? :(

 

Si eu as merge acolo oricand, chiar mi-a placut

 

Nu imi amintesc de drumuri inguste, poate doar pe cateva portiuni, in rest am apreciat la maxim latirea generoasa a benzilor pe curbe. In extraseson e aerisit, putina lume. Nu stiu de Paste cum va fi, probabil va fi mai multa lume ca in mai, cand am fost noi.

 

Ce sa zic? Odata ce esti acolo iti vine sa dai turul insulei o data, si inca o data.... Si da, am facut si baie la sf de aprilie!

 

 

Nu sunt insa sigura ca as mai opta pentru traseul pe Shipka, chiar daca e mai scurt. La dus am avut ploaie, la intors am avut cea mai naspa ceata prin care am trecut vreodata (puteti sa vedeti in imagine, nu e trucata). Plus ploaia si gradele scazute corespunzator.

post-15033-1264282430_thumb.jpg

post-15033-1264282462_thumb.jpg

post-15033-1264282504_thumb.jpg

post-15033-1264282643_thumb.jpg

post-15033-1264282676_thumb.jpg

post-15033-1264282696_thumb.jpg

post-15033-1264282720_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc, si eu inchiriez scutere in grecia, e fun. imi place sa ma duc toamna in sept., sa umblu aiurea si sa mananc smochine si rodii din pom pe coclauri. de fapt eram asa chitit pe grecia de ma duceam si de cate 2 ori in unii ani. nu mi-a mai placut cand au dat navala rusii si nu mai aveai loc de ei. scandal, parfumuri rau mirositoare pe femei, parca se mutase istambulul acolo, nu mai era atmosfera aia rustica si linistita care iimi placea mie. ma duceam cu mare placere la circiumi pe malul marii, cu mesele pe nisip, lumanari pe masa, beam bere si mancam creveti pana la 2 noaptea. aia imi plac, intregi, pusi direct pe gratar. se faceau pe masa maldare de oseminte. acum n-am mai fost de 3 ani cred.

p.s. pe plaja nu prea ai ce cauta cu nimic, eventual un dirt bike usor, eu m-am ingropat si cu gs-ul si cu rt-ul. nu tine cand e uscat, doar daca e nitel umed.

Mesaj completat

ruta asta e sau e un drum mai direct peste munti la bulgari sa se evite bucla aia? asta e ce a scos garmin-ul.

 

 

Buna Doru,

 

Am fost pe traseul de care spui tu, super frumos, prin virf de munte, o gramada de centrale eoliene si citeva unitati NATO, soseaua ok, viraje, frumoase, doar prin localitati trebuie un pic de atentie marita, sunt drumurile inguste.

Mie totul mi s-a parut ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc tuturor, am sa ma duc sigur, pare frumos si usor accesibil. ziceam sa ma duc in halkidikki dar cred ca ma duc acolo. poza aia cu carciuma sub pom e misto, mie asa locuri imi plac. am mancat in germania la lenggries intr-una identica, zici ca aia e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc, si eu inchiriez scutere in grecia, e fun. imi place sa ma duc toamna in sept., sa umblu aiurea si sa mananc smochine si rodii din pom pe coclauri. de fapt eram asa chitit pe grecia de ma duceam si de cate 2 ori in unii ani. nu mi-a mai placut cand au dat navala rusii si nu mai aveai loc de ei. scandal, parfumuri rau mirositoare pe femei, parca se mutase istambulul acolo, nu mai era atmosfera aia rustica si linistita care iimi placea mie. ma duceam cu mare placere la circiumi pe malul marii, cu mesele pe nisip, lumanari pe masa, beam bere si mancam creveti pana la 2 noaptea. aia imi plac, intregi, pusi direct pe gratar. se faceau pe masa maldare de oseminte. acum n-am mai fost de 3 ani cred.

p.s. pe plaja nu prea ai ce cauta cu nimic, eventual un dirt bike usor, eu m-am ingropat si cu gs-ul si cu rt-ul. nu tine cand e uscat, doar daca e nitel umed.

Mesaj completat

ruta asta e sau e un drum mai direct peste munti la bulgari sa se evite bucla aia? asta e ce a scos garmin-ul.

 

Salut Doru, este exact drumul pe care trebuie sa mergi. Eviti Sipka, este foarte bun (Veliko la Nova Zagora excelent, nou) si se pare ca este cel mai scurt: cca. 680 km din care vreo 390 prin Bg.

Nu exista inca trecere pe deasupra lui Komotini, nu este terminata de greci, se pare ca bulgarii au lucrat-o.

Dans, DeltaX, Manuel si Mihai Vardero au comis-o in aug. 2009!

Mesaj completat

de cazat unde e zona frumoasa, dupa ce treci cu bacul, spre e sau spre v? vreo localitate anume cu ceva mai multa populatie sa ai unde casca gura seara si iesi la beri?

 

Potos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...