Sari la conținut

Thassos - de Paste


foxbat
 Share

Postări Recomandate

localitate in care merita sa mergi este potos.

 

scuterul in poti inchiria si cu 60E o saptamana, in rest e cam 12-15 eu pe zi cel de 50cmc.

 

mi-ar placea sa ajung acolo de 1 mai.

Mesaj completat

ca sa gasersti cazare la preturi bune mergi pe stradutele inguste.

 

anu trecut cand am fost in mijlocul lui august am trimis fetele sa gaseasca gazare. au venit cu camera de 3 locuri la 35euro pe noapte. cu ac si tv.

 

deci merita sa te plimbi un pic pe jos pt a gasi ceva convenabil si nu uita, negociaza daca iei pe mai multe zile :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 221
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Admin

..Frumos tare in Thassos..eu am fost de doua ori, in 2006 si 2009, dar cu masina.

Este si aproape, cam in 12 ore esti acolo lejer.

Doru, poti alege sa stai in Kavala sau Potos.

Insulita nu este foarte mare si o poti bate usor, cu motorul este superb.

Poti merge cu GT-ul linistit.

O singura locatie este sus pe munte, o manastire la care se ajunge pe un drum forestier, dar accesibila doar cu enduro sau jeep.

Gasesti la inchiriere acolo ambele variante, merita sa te duci o zi pe un enduro de inchiriat.

Din pacate am o problema in a retine numele locatiilor si nu-ti pot spune cum se numeste, dar orice localnic te poate indruma.

Mai este deasemenea un satuc tot in munte, unde casele sunt facute din piatra, sunt in mare majoritate case de vacanta, drumul este asfalt 100%, merita sa mergi.

Una peste alta cu motorul este superb.

Eu merg de 5 ani in Grecia numai in insule(Thassos, Creta, Rhodos, Corfu) si nu am vazut picior de rus, ma surprinde ce spui tu.

Intodeauna merg dupa 25 august, in septembrie, nu este asa mare aglomeratie.

Bafta multa

Luigi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu prefer satul traditional Panagia pt.seara si... multe locuri pt. facut baie. La Potos era f.aglomerat in vara, mi s-a parut gen 2 mai- Obzor, deja cam fumat...Despre drum , intr-adevar cred ca cel pe la Svilengrad e cel mai scurt, nici nu ai de trecut decat un singur pas in Balcani- Shipka e cam aglomerat, am inteles ca drumul intre Veliko si Nova Zagora s-a dat in sfarsit in functiune ? in cazul asta e chiar aproape. Si eu planuiesc o tura incolo dar ori in mai ori in septembrie, combinat cu un Istanbul (e capitala culturala europeana anul asta) si cu Samothraki. Amatori sunt ? Mai multe impresii si poze din calatoria mea in Thassos, Halkidiki si Bulgaria din vara puteti vedea aici /index.php?showtopic=423195

Atentie inca odata, sunt numai 3 puncte de trecere a frontierei Bulgaria-Grecia (Novo Selo, Ilindeni si Kulata), restul sunt inca neterminate, sa nu o luati aiurea peste Rodopi, ca o sa pierdeti o groaza de timp! Sper sa mai dea in folosinta macar unul anul asta-Makaza de ex., dar putin probabil!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai, de cand vreau sa merg din nou in Samothraki!

 

Am fost pe vremea cand visam doar la motor si de atunci imi tot doresc sa ajung acolo pe 2 roti.

Insula e si mai mica, nici nu ai cum sa o inconjori din cauza muntelui, insa e pustie si e superb!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie inca odata, sunt numai 3 puncte de trecere a frontierei Bulgaria-Grecia (Novo Selo, Ilindeni si Kulata), restul sunt inca neterminate, sa nu o luati aiurea peste Rodopi, ca o sa pierdeti o groaza de timp! Sper sa mai dea in folosinta macar unul anul asta-Makaza de ex., dar putin probabil!

Cica tocmai s-a deschis inca o trecere, pe 15 ianuarie: Zlatograd-Xanthi. Scrie aici. Nu cunosc sudul Bulgariei, nu stiu cat de mult ne ajuta. Pe harta drumurile par cam mici in zona, desi par interesante pt motociclete, cu multe curbe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica tocmai s-a deschis inca o trecere, pe 15 ianuarie: Zlatograd-Xanthi. Scrie aici. Nu cunosc sudul Bulgariei, nu stiu cat de mult ne ajuta. Pe harta drumurile par cam mici in zona, desi par interesante pt motociclete, cu multe curbe.

 

 

Exact asta ma gandeam sa postez:)

 

Multumesc

 

Ii mai las cateva saptamani si sunt la ambasade sau poate pana atunci cineva trece pe acolo si ne lumineaza.

 

Pana la urma in afara de Raducu cine mai merge ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, foarte bine ca in sfarsit s-a deschis punctul ala de frontiera! asa va fi super sa facem circuitul pana in Thassos cu mers pe aici pe la Plovdiv-valea Chepelare si intors pe la Svilengrad - Nova Zagora. Oricum, in zona Rodopilor e de stat un pic si de vazut o groaza de lucruri-chei, pesteri, podurile de piatra de la Wonderful Bridges, ape termale, partii de schi, etc. Asa ca in sfarsit s-a reparat nedreptatea pt. locuitorii din zona asta, care va fi mai vizitata. Si merita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma in afara de Raducu cine mai merge ?

Ma tenteaza pe mine, dar momentan sunt intr-o perioada de schimbari, asa ca nu o sa stiu sigur decat mult mai aproape, cam cu maxim o luna inainte. Nu vreau sa va incurc planurile, o sa mai dau eu un semn atunci cand o sa stiu daca pot veni.

 

Oricum, in zona Rodopilor e de stat un pic si de vazut o groaza de lucruri-chei, pesteri, podurile de piatra de la Wonderful Bridges, ape termale, partii de schi, etc. Asa ca in sfarsit s-a reparat nedreptatea pt. locuitorii din zona asta, care va fi mai vizitata. Si merita!

Cat despre zona de munti, aia merge facuta pe week-end. Poate o sa dai si tu mai multe detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg. Si la mine sunt multe de rezolvat/schimbat dar incerc sa imi stabilesc din timp "iesirile". Ai dreptate cu cele de weekend si sper sa se faca vremea ok de weendurile alea . Mi-e dor rau de ele.

 

Planul meu de Paste este sa plec vineri ( pe 2 aprilie ca daca spun ca plec pe 1 nu ma crede nimeni )cat mai de dimineata intins catre Thassos. Si luni ( pe 5 ) dupa pranz inapoi.

 

Nu-s decis unde sa stau inca - in Skala Potamia am tot stat - as vrea sa incerc ceva mai aproape de Manastirea Arhangelul Mihail unde doresc sa petrec momentul Invierii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma tenteaza pe mine, dar momentan sunt intr-o perioada de schimbari, asa ca nu o sa stiu sigur decat mult mai aproape, cam cu maxim o luna inainte. Nu vreau sa va incurc planurile, o sa mai dau eu un semn atunci cand o sa stiu daca pot veni.

 

 

Cat despre zona de munti, aia merge facuta pe week-end. Poate o sa dai si tu mai multe detalii.

Da, merge si in week-end, dar cu 2 zile pe drum ! pe binecunoscuta deja Shipka sau Trojan si doar una de vizitat zona, cam din scurt, doar daca nu o faci in stil japonez :lol: . Oricum, stii si tu, e destul pana acolo.

Detalii: de la Plovdiv de unde am fost anul trecut, spre sud spre Assenovgrad si pe valea Chepelare, unde incep primele atractii, apoi de la Pamporovo spre vest pana la Devin, unde sunt celelalte. Iti iei o harta meseriasa si le descoperi rand pe rand, in plus sunt marcate cu tablite indicatoare maro (dar nu toate, e bine sa ti le fixezi pe harta inainte). Alte detalii si fotografii cu ce merită vizitat pe acolo sunt suficiente aici:

/index.php?showtopic=423195

Dar daca tot bati drumul pana acolo, ce mai sunt cateva ore pana in Thassos ? sau o zi in plus pana in Halkidiki sau Istanbul? de-asta e bine sa le combini, timpul in general e prea scurt ca sa faci de doua ori acelasi drum pentru inca ceva care se putea vedea atunci...eu prefer sa folosesc timpul pentru alte si alte destinatii/locuri. Numai asa am reusit sa vad atatea locuri, dar oricum mi s-a intamplat si mie sa n-am timp suficient sa vad tot ce merita intr-o anumita zona. Dar asta e la latitudinea fiecaruia, dupa preferinte, stil de mers, timp, bani si organizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg. Si la mine sunt multe de rezolvat/schimbat dar incerc sa imi stabilesc din timp "iesirile". Ai dreptate cu cele de weekend si sper sa se faca vremea ok de weendurile alea . Mi-e dor rau de ele.

 

Planul meu de Paste este sa plec vineri ( pe 2 aprilie ca daca spun ca plec pe 1 nu ma crede nimeni )cat mai de dimineata intins catre Thassos. Si luni ( pe 5 ) dupa pranz inapoi.

 

Nu-s decis unde sa stau inca - in Skala Potamia am tot stat - as vrea sa incerc ceva mai aproape de Manastirea Arhangelul Mihail unde doresc sa petrec momentul Invierii.

 

 

Tot Skala Potamia e varianta castigatoare,foxule. Pastele la manastirea aia e o varianta cam comerciala cred.Bisericuta la care am facut pastele acum 2 ani mi se pare perfecta. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot Skala Potamia e varianta castigatoare,foxule. Pastele la manastirea aia e o varianta cam comerciala cred.Bisericuta la care am facut pastele acum 2 ani mi se pare perfecta. :lol:

 

 

recunosc - nu stiu unde ai facut tu Pastele. dar sunt deschis la orice idee. thx

Mesaj completat

Tot Skala Potamia e varianta castigatoare,foxule. Pastele la manastirea aia e o varianta cam comerciala cred.Bisericuta la care am facut pastele acum 2 ani mi se pare perfecta. :lol:

 

 

recunosc - nu stiu unde ai facut tu Pastele. dar sunt deschis la orice idee. thx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica tocmai s-a deschis inca o trecere, pe 15 ianuarie: Zlatograd-Xanthi. Scrie aici. Nu cunosc sudul Bulgariei, nu stiu cat de mult ne ajuta. Pe harta drumurile par cam mici in zona, desi par interesante pt motociclete, cu multe curbe.

Parca mai era si Exochi? Am mers anul trecut de doua ori la intoarcere prin acest punct de frontiera. Deci , inca unul deschis...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie daca mergi cu motorul ca asfaltul pe insula e unul dintre cele mai alunecoase pe care am mers, are in compozitie piatra sparta slefuita de atata trafic si la franare sau inclinare in curbe, poti sa o furi lejer.

Otto, asa e pentru cei care merg la curse in Thassos, ca din cate stiu eu Alex merge acolo sa se plimble de placere. Chiar daca aici pe forum e ca si mine un evanghelist al purtatului de echipament de protectie (in Romania), eu l-am vazut acum 2 ani in turul insulei umbland fara casca...

 

va multumesc, si eu inchiriez scutere in grecia, e fun. imi place sa ma duc toamna in sept., sa umblu aiurea si sa mananc smochine si rodii din pom pe coclauri. de fapt eram asa chitit pe grecia de ma duceam si de cate 2 ori in unii ani. nu mi-a mai placut cand au dat navala rusii si nu mai aveai loc de ei. scandal, parfumuri rau mirositoare pe femei, parca se mutase istambulul acolo, nu mai era atmosfera aia rustica si linistita care iimi placea mie. ma duceam cu mare placere la circiumi pe malul marii, cu mesele pe nisip, lumanari pe masa, beam bere si mancam creveti pana la 2 noaptea. aia imi plac, intregi, pusi direct pe gratar. se faceau pe masa maldare de oseminte. acum n-am mai fost de 3 ani cred.

p.s. pe plaja nu prea ai ce cauta cu nimic, eventual un dirt bike usor, eu m-am ingropat si cu gs-ul si cu rt-ul. nu tine cand e uscat, doar daca e nitel umed.

Mesaj completat

ruta asta e sau e un drum mai direct peste munti la bulgari sa se evite bucla aia? asta e ce a scos garmin-ul.

E posibil ca drumul pe care-l indici tu sa fie terminat (ca asta vara era in modernizare/reparatie capitala, mai precis in bulgareste "remont" si avea multi parapeti lipsa si o groapa enorma). Eu as recomanda drumul european si mult mai palpitant pentru motociclisti prin Gabrovo - Kazanlak (aici e pasul Shipka ce arata cam ca la noi pe Cheia) - Stara Zagora - Dimitrovgrad si de acolo ca pe harta ta.

 

..Frumos tare in Thassos..eu am fost de doua ori, in 2006 si 2009, dar cu masina.

Este si aproape, cam in 12 ore esti acolo lejer.

Doru, poti alege sa stai in Kavala sau Potos.

Insulita nu este foarte mare si o poti bate usor, cu motorul este superb.

Poti merge cu GT-ul linistit.

O singura locatie este sus pe munte, o manastire la care se ajunge pe un drum forestier, dar accesibila doar cu enduro sau jeep.

Gasesti la inchiriere acolo ambele variante, merita sa te duci o zi pe un enduro de inchiriat.

Din pacate am o problema in a retine numele locatiilor si nu-ti pot spune cum se numeste, dar orice localnic te poate indruma.

Mai este deasemenea un satuc tot in munte, unde casele sunt facute din piatra, sunt in mare majoritate case de vacanta, drumul este asfalt 100%, merita sa mergi.

Una peste alta cu motorul este superb.

Eu merg de 5 ani in Grecia numai in insule(Thassos, Creta, Rhodos, Corfu) si nu am vazut picior de rus, ma surprinde ce spui tu.

Intodeauna merg dupa 25 august, in septembrie, nu este asa mare aglomeratie.

Bafta multa

Luigi

M-am luat eu prosteste dupa semnele turistice de mers la manastirea Sf. Pantelimon. Va asigur ca drumurile sunt mult mai proaste decat in cartierul Pantelimon, de fapt nici macar nu am ajuns la manastirea aia dar am dat cam de doua ori cu buca de pamant mergand singur ca nevasta-mea a zis ca nu are curajul sa stea pe motocicleta la asemenea pante si la atatea pietre mari pe jos, plus drumuri rupte de alunecari de teren, plus capre pe drum, etc... manastirea aia nu poate fi vizitata decat fie la talpa fie cu motocicleta de motocros.

 

 

Foxbat-ule, ai o propunere de cazare cu reducere, un plan, ceva? Eu nu jur sa merg cu tine, mai degraba fac ca data trecuta - adica plec cu o zi inainte, dorm in Stara Zagora, si ajung primul la ferry si la intoarcere tot la fel. Dar ai un plan despre ce am putea face in Grecia (la cazare si bani ma gandesc, nu la baut beri si facut ture de insula) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cazare gasesti oriunde pe insula. doar tre sa stai si sa cauti. preturile le negociezi la fata locului in functie de cat stai.

 

in perioada aia nu va fi aglomerat asa ca preturile vor fi mici si o sa poti trage de ele mai jos

 

mi-ar face mare placere sa ajung iar acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

petrule, dai din casa, da?

 

fara casca, da?

 

 

lasa ca ma razbun eu :disappointed:

 

 

ca idee, aveti un buget limita ?( ca sa stiu cam ce sa aleg )

 

 

Mesaj completat

@cavaleru: sunt de acord cu tine. din pacate am cam imbatranit si n am dorinta de a bate seara din poarta in poarta ,

daca nu mi place unde rezerv , stau o noapte si a II a schimb.

vreau sa ma bucur de drum , nu sa am ora de ajuns ( ma rog, sa fie limitat de ora de ferry )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am poze cu foxu' in slapi, pe moto ...

Eu n'am pomenit nimic de slapi, cred ca totusi era in adidasi...

 

petrule, dai din casa, da?

 

fara casca, da?

 

 

lasa ca ma razbun eu :disappointed:

 

 

ca idee, aveti un buget limitat ?( ca sa stiu cam ce sa aleg )

 

 

Mesaj completat

@cavaleru: sunt de acord cu tine. din pacate am cam imbatranit si n am dorinta de a bate seara din poarta in poarta ,

daca nu mi place unde rezerv , stau o noapte si a II a schimb.

vreau sa ma bucur de drum , nu sa am ora de ajuns ( ma rog, sa fie limitat de ora de ferry )

Da, tintesc preturi de criza dar nu vreau sa stau in baraca ci cam ca data trecuta. Din cate stiu eu daca rezervi 10 locuri ai o oferta mai buna decat pentru 2, asa ca poate merita sa ne organizam cumva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cavaleru: sunt de acord cu tine. din pacate am cam imbatranit si n am dorinta de a bate seara din poarta in poarta ,

daca nu mi place unde rezerv , stau o noapte si a II a schimb.

vreau sa ma bucur de drum , nu sa am ora de ajuns ( ma rog, sa fie limitat de ora de ferry )

 

noi am plecat dimineata pe la 6 din piata victorie, trebuia la 5 da nu mi-a sunat ceasu la timp.

 

am ajuns undeva la ora 9 pe insula. ne-am trimis fetele sa caute cazare pt o noapte, apoi a doua zi am plecat mai departe pe insula in cautarea unei locatii cu mai multe plaje cu nisip si o cazare mai ieftina.

 

eu prefer schema asta deoarece e mai bine sa vezi la fata locului ce si cum si sa negociezi pretul. asa la rezervare nu prea ai loc de negocieri.

 

oricum pt 2-3 zile nu cred ca va conta asa de mult diferenta de bani, asa ca poti merge pe rezervare si gata :disappointed:

 

noi am stat 7 nopti si am preferat metoda descrisa mai sus si am iesit foarte bine. comparativ cu ofertele de la agentii am salvat cam o treime spre o jumate din suma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...