Sari la conținut

Thassos - de Paste


foxbat
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 221
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am plecat cu ferry-ul de 7 din Thassos, la 8 eram pe autostrada de langa Keramoti, la 10.30 alimentam in Orestiada, Bulgaria peste Sipca (ploaie) la 14 alimentam in OMV-ul de dupa Veliko, 15 vama, 16 acasa.

E drept, singur si nefumator. :(

 

Intre timp s-a deschis drumul prin Nova Zagora. Bun si nou.

La dus merita mers pe drum cunoscut si scurt. (O sa fim cam intepeniti dupa iarna, pasager fumator :rolleyes: )

Vineri dimineata, 2 Aprilie, ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca vorbiti despre un drum nou. puteti va rog sa-mi spuneti ruta? nu e drum de 2 zile, e cam de 12h. l-am facut si in 8 odata, nu in thassos, in halkidikki, e aceeasi distanta, tot prin bulgaria.

Mesaj completat

mie asta mi-a scos gps-ul, 747 km.

post-818-1267423267_thumb.jpg

post-818-1267423288_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciuda, acum nu gasesc articolul

este un punct nou degranita - Thermes pe partea Gr si Zlatograd in Bg

 

si se scad aprox 100 km

 

daca am timp sun astazi la ambasda sa intreb

 

vazusem ca s a deschis pe 17 ianurie dar cu greva asta se pare ca s a dat la fund

daca suna altcineva inainta il rog sa posteze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca vorbiti despre un drum nou. puteti va rog sa-mi spuneti ruta? nu e drum de 2 zile, e cam de 12h. l-am facut si in 8 odata, nu in thassos, in halkidikki, e aceeasi distanta, tot prin bulgaria.

Mesaj completat

mie asta mi-a scos gps-ul, 747 km.

Exista un drum national al lor care era "marcat" la noi ca de evitat, adica Veliko Tarnovo - Nova Zagora - Stara Zagora, in loc de Veliko Tarnovo - Gabrovo - Kazanlak - Stara Zagora care e drumul european. Drumul asta a fost in reparatie capitala 9eu l-am prins in plina reparatie si dubios in iunie anul trecut), a fost largit, indreptat, dotat cu poduri, etc. astfel incat e mult mai usor de parcurs pentru ca merge la altitudine mai mica, e cam ca diferenta dintre DN1 si DN1A la noi (adica pe Shipka e cam ca pe Cheia). Da, pe ruta aia scoti macar cu jumatate de ora mai putin dar in principu ca motociclist te plictisesti (treci prin niste sate de 3 lei in zona de deal in loc sa te dai pe serpentine adevarate in padure).

E vorba de drumul care se desprinde de cel european inainte de Veliko Tarnovo la Polikraishte si e marcat in softul meu ca drumul national 53. Bucata de dupa drumul 6 (de la Kazanlak spre mare) desi pe hartile mai vechi e marcata ca drum prost e de fapt drum super-bun acum (sau macar asa sper eu, ca acum aproape un an era mai mult santier decat drum).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la Haskovo am mers pe acelasi traseu acum 2 ani pe principiul sa nu picam in gropi ca ale lui Oprescu :(

Nu am o harta actualizata ca sa calculez cat se scurteaza in distanta si cat se pierde in altitudine, dar in orice caz drumul pe la Svilengrad merge aproape de 0 si prin zona bulgaro-turceasca indicata de tine (ma refer la localitati cu nume neaos bulgaresc de genul Kardzhali) cu noua granita altitudinile sunt de macar 500 si harta arata a un fel de munte. Cred in continuare ca schimbi autostrada bulgareasca cu carute si biciclisti plus drum expres grecesc pe cursul unui rau cu un drum de deal spre munte pe ambele parti, asa ca desi vei face mai putin cu 100km e posibil sa faci cu 1/2 ora mai mult. E posibil sa ma insel, si oricum nu sunt mare amator de autostrada, asa ca poate imi va placea si mai mult pe aici, dar aia cu vitezane s-ar putea sa te injure din rarunchi daca dau si de gropi :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat in google earth, intre cele doua localitati de frontiera e distanta nu gluma, nu sunt adiacente, zona e muntoasa si pustie, in unele foto apare un drum renovat, din ce se vede de sus e sinuos. am sa stau pe drumul mare cu masina, asa cum apare pe harta postata mai sus. aceea e scoasa de garmin. gps-ul bmw de la masina insa, ma duce la kavala si ma pune sa iau ferry de acolo la skala prinou, mai la vest, de unde e mai aproape potos. ambele rute insa, in ambele gps-uri, sunt afisate ca ar avea exact 747km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aoleu, carctoasilor

cica voi sunteti motociclisti :rolleyes:

poate de astfalt

bre, e fun, aiti uita, si drumul face parte din calatorie, nu neaparat destinatia

si eu care credeam ca o sa avem masina de suport.

respecte

 

btw, pentru cine e interesat am gaist deocamdata , apartamente ( cu 2 camere ) pentru 4 - 5 persoane - 55 euro..

cu baie, bucatarie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai puteti avea masina de suport dar n-am chef de safari de data asta.

p.s. nu intotdeauna drumul face parte din calatorie, sau placerea acesteia. de ex acum, mi-e sila de drum, as vrea sa ma teleportez. la fel la vara, ma duc in alpi, m-as teleporta macar pana la szeghed.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai puteti avea masina de suport dar n-am chef de safari de data asta.

p.s. nu intotdeauna drumul face parte din calatorie, sau placerea acesteia. de ex acum, mi-e sila de drum, as vrea sa ma teleportez. la fel la vara, ma duc in alpi, m-as teleporta macar pana la szeghed.

:)ca veni vorba, da mi o idee pls - cum teleportez eu un varadero in paris si inapoi ?:rolleyes: sau macar la"dus "?

sau vreo idee de inchiriat un motor pe acolo ?

nu ma trimite la siteuri ca din ce am vazut acolo in 2 saptamani il cumpar inca odata .

si de safari, stai bland ca te tin la curent ( sa ai un gps care permite primirea de locatii via sms ) si transmit live din "munte"

daca e, te chemam sa ne "scoti":(

respecte

 

btw- nu vrei sa ti duc motorul pana in tasos si inapoi ? dar sa aiba casco.

 

si acolo daca te plicitisesti de conserva, ti l imprumut :-)

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorul nu are casco si nici nu il imprimut. de un an nu mai fac casco nici la masini. m-am enervat, au marit astia primele, am facut o socotela grosiera cat am platit la casco si cat am beneficiat - zero - si m-am luat de cap, asa ca daca fac o prostie mi-o asum si gata.

cu transportul nu exista optiune ieftina, doar asa cu un baiat sarac si entuziast sa ti-l duca la remorca pe o suma modica. motoarele sunt scumpe de inchiriat in eu, la fel si asigurarile. in america e f ieftin. nici nu stiam ca exista gps cu receptor gsm, care sunt alea? poate sunt smartphone-uri. eu nu suport caramida la cap, asa ca tin un telefon mic si un laptop mic. as vrea sa am si un motor mai offroad, gs sau ce-o fi dar pt moment sunt afectat destul de rau de criza. nici masini nu mai tin in excedent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorul nu are casco si nici nu il imprimut. de un an nu mai fac casco nici la masini. m-am enervat, au marit astia primele, am facut o socotela grosiera cat am platit la casco si cat am beneficiat - zero - si m-am luat de cap, asa ca daca fac o prostie mi-o asum si gata.

cu transportul nu exista optiune ieftina, doar asa cu un baiat sarac si entuziast sa ti-l duca la remorca pe o suma modica. motoarele sunt scumpe de inchiriat in eu, la fel si asigurarile. in america e f ieftin. nici nu stiam ca exista gps cu receptor gsm, care sunt alea? poate sunt smartphone-uri. eu nu suport caramida la cap, asa ca tin un telefon mic si un laptop mic. as vrea sa am si un motor mai offroad, gs sau ce-o fi dar pt moment sunt afectat destul de rau de criza. nici masini nu mai tin in excedent.

:rolleyes:

glumeam bre, stai bland

iti arat eu cum e cu " send position" cu proxima ocazit

mda, cu criza stiu bine cum e..fuck

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut "sapaturi" si am gasit pe whatsonbulgaria.eu niste ... poze . :(

Noua trecere arata chiar bine si scurteaza drumul.

Bucuresti - Zlatograd - Thermes - Xanthi - Keramoti = 530 km !!!

Acum niste poze... "furate"... :rolleyes:

post-54574-1267535574_thumb.jpg

Editat de Old Steed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut "sapaturi" si am gasit pe whatsonbulgaria.eu niste ... poze . :(

Noua trecere arata chiar bine si scurteaza drumul.

Bucuresti - Zlatograd - Thermes - Xanthi - Keramoti = 530 km !!!

Acum niste poze... "furate"... :rolleyes:

o daaa.

multumesc. daca asa arata atunci alegerea e clara:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O, voi, mari mesteri in ale GPS'urilor, puteti pune un traseu detaliat Ruse-Keramoti trecand prin noul punct de frontiera? :rolleyes:

 

2. Drumul Veliko-Nova Zagora este 55. Intre Veliko si Gurkovo e super bun, e bun si mai jos spre Nova Zagora? Anul trecut in iunie era distrus!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O, voi, mari mesteri in ale GPS'urilor, puteti pune un traseu detaliat Ruse-Keramoti trecand prin noul punct de frontiera? :rolleyes:

 

2. Drumul Veliko-Nova Zagora este 55. Intre Veliko si Gurkovo e super bun, e bun si mai jos spre Nova Zagora? Anul trecut in iunie era distrus!

 

eu zic, asa,

hai sa nu ne cramponam de detalii de astea

o sa vedem la fata locului ce si cum- eu am propus un traseu

din ce am mai vorbit cu cativa amici este posibil sa nu mergem toti pe el ( de exemplu unii vor shipca - haskovo - svilengrad, altii prin alta parte )

unii mergem poate la dus pe un drum , la intors pe altul

personal voi merge pe iesirea cea noua daca e ok vremea si pe cealalta ( prin pasul Shipca ) daca nu

 

 

important cred e sa stim siguri cine vine resepctiv petnru cine e interesat sa ne ocupam de cazare ( chiar daca nu mergem impreuna pe acelasi drum ). Mai ales ca asa cum ai vazut, Moldovan are un fetis cu dormitul in Bg, , Doru e conservar.etc:)

O sa ma interesez cam cu 10 zile inainte de detalii - cine stie, poate iar fac astia o greva si voi pune detaliile cu drumul asta" nou"

variantele celelalte sunt "clasice" deja dar daca doriti, le caut si postez.

 

Cum spuneam,.la cazare daca suntem mai multi putem sa avem conditii mai avantajoase decat daca am merge fiecare pe cont propriu.

Unii se hotaras la fata locului . altii rezerva dinainte..fiecare cum vrea

 

personal eu vreau sa nu stau cu grija ca ajung seara si incep sa caut , cel putin in prima seara. Daca o fi asa rau , a II a zi linistiti putem sa ne mutam asa cum am vauzt ca a mai facut cineva pe aici.

Important pt mine esta sa fie curatenei, baie in camera dubla ( sau apartament, nu i bai , dar sa fie camere separate ca nu ma sunt in liceu :( ) .

nu tin sa fie cu papa inclus ca asta i farmecul acolo - sa testam cat mai multe taverne.

 

Si sa ciocnim un Ou acolo

langa o felie de cozonas si un pahar de vin

sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic, asa,

hai sa nu ne cramponam de detalii de astea

o sa vedem la fata locului ce si cum- eu am propus un traseu

din ce am mai vorbit cu cativa amici este posibil sa nu mergem toti pe el ( de exemplu unii vor shipca - haskovo - svilengrad, altii prin alta parte )

unii mergem poate la dus pe un drum , la intors pe altul

personal voi merge pe iesirea cea noua daca e ok vremea si pe cealalta ( prin pasul Shipca ) daca nu

 

 

important cred e sa stim siguri cine vine resepctiv petnru cine e interesat sa ne ocupam de cazare ( chiar daca nu mergem impreuna pe acelasi drum ). Mai ales ca asa cum ai vazut, Moldovan are un fetis cu dormitul in Bg, , Doru e conservar.etc:)

O sa ma interesez cam cu 10 zile inainte de detalii - cine stie, poate iar fac astia o greva si voi pune detaliile cu drumul asta" nou"

variantele celelalte sunt "clasice" deja dar daca doriti, le caut si postez.

 

Cum spuneam,.la cazare daca suntem mai multi putem sa avem conditii mai avantajoase decat daca am merge fiecare pe cont propriu.

Unii se hotaras la fata locului . altii rezerva dinainte..fiecare cum vrea

 

personal eu vreau sa nu stau cu grija ca ajung seara si incep sa caut , cel putin in prima seara. Daca o fi asa rau , a II a zi linistiti putem sa ne mutam asa cum am vauzt ca a mai facut cineva pe aici.

Important pt mine esta sa fie curatenei, baie in camera dubla ( sau apartament, nu i bai , dar sa fie camere separate ca nu ma sunt in liceu :( ) .

nu tin sa fie cu papa inclus ca asta i farmecul acolo - sa testam cat mai multe taverne.

 

Si sa ciocnim un Ou acolo

langa o felie de cozonas si un pahar de vin

sanatate

Eu consider ca sa te dai pe motocicleta 3-6 ore pe zi e distractie si peste e chin. Mie GPS-ul imi arata viteza medie de deplasare in Bulgaria cam 53-57km/h (asta cand nu apuc bucati de autostrada), si pentru circa 750-800km mie imi da cam 10-16 ore excluzand pauza de masa. Din punctul meu de vedere e destul de obositor sa merg si in doua zile :rolleyes:

 

Pentru mers cu masina e clar mai usor drumul prin Nova Zagora fata de pasul Shipka prin Gabrovo, pentru mers cu motocicleta e mai palpitant de mers pe pasul Shipka pentru ca sunt curbe cam ca pe Cheia... In rest daca motociclesc in doua zile probabil ca voi fi si eu interesat de noul punct de granita ca niste curbe in plus nu strica daca nu te apuca noaptea pe drum.

 

In rest sa ne vedem noi acolo :P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am bagat Thassos pe Fireblade. Ultima suta de km a fost cea mai grea, parca aveam oasele curului direct pe Âşa..

Haideti, puneti'mi si mie o harta cu drumul spre Keramoti trecand prin noul punct de vama. Inteleg ca o luati pe drumul 55, spre Gurkovo, Nova Zagora... si mai departe?

Cum e acest drum dpdv calitativ intre Gurkovo si vama? Anul trecut in iunie era rupt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta cu mersul tine si de om si de motor in egala masura. cand mergeam pe naked 500 era norma maxima, acum cu astea carenate mia/zi,

Pai eu merg pe naked de 250cc (27CP) cu lazi de touring si cu nevasta asa ca motorul are latimea cam de 1,20cm si nu sunt prea amator de facut fente printre masini cu lazile alea, plus ca sunt fumator... 350km/zi mi se pare optim (ceva de genul Bucuresti - Veliko Tarnovo si retur). De aia eu o sa ma tin de ale mele - drum pana in Thassos in 2 zile. Dar asta nu e o problema pentru ca dupa ce puneti la punct programul eu o sa imi fac rost de hotel cel mai probabil in Stara Zagora (imi place mult orasul ala nu stiu de ce ca e plin de blocuri) si la mers si la intoarcere si o sa-mi bag un concediu cu doua zile mai lung decat al vostru ca de obicei pot :rolleyes: (se pare ca sefii mei nu au auzit de faptul ca daca un om pare indispensabil trebuie dat afara ca se rezolva treburile cumva dupa aia si vor fi mai multi care pot face treaba aia "indispensabila", dar eu inca sunt in situatia aia ca sunt indispensabil)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare trebuie sa mearga cum se simte bine. de asta mersul in grup prezinta inconveniente daca nu exista libertate pt fiecare. e ca intr-o excursie cu autocarul. eu merg pe motor pt ca imi da o senzatie de libertate. asta ar mai lipsi sa stau sa-mi faca altii programul, m-ar apuca spumele. cel mai bine daca sunt mai multi se merge liber cu un minim de puncte intermediare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

so, datele pe care le am sunt - plecarea pe 1, intoarcearea pe 5,.

4 nopti in Thassos.

petrule, poti sa ti bagi " stara zagora " :

 

@doru, asa e, e bine de stiut fiecare in " ce " si "Daca" se baga

 

eu de cand am ramas cu banii de rezervare dati din buzunar si nerecuperati m-am lecuit de "cavalerisme":rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...