Sari la conținut

Thassos - de Paste


foxbat
 Share

Postări Recomandate

La intoarcere am mai incercat o varianta de drum: Zlatograd-Madan-Smolyan-Chepelare-Plovdiv-Stara Zagora si dupa aia traseul de la dus. E o varianta mult mai lunga, cu curbe de am facut febra musculara, cu asfalt care variaza de la aproape lipsa pana la proaspat pus. Nu recomand pt o tura de o zi din Thassos, noi am facut peste 12 ore de la ferry pana in Bucuresti. Dar daca cineva vrea sa faca 2 zile pe drum, merita din plin, peisajele si curbele sunt extraordinare.

Pt a ajunge din Zlatograd in Kardzhali (sau invers), mai sunt 2 variante pe harta, dar ramane sa le testez alta data. Oricum, pt mine cea mai frumoasa bucata a fost Zlatograd-Xanthi, mai ales partea de la greci.

 

Cand o sa apuc, o sa scot traseele de pe GPS si o sa le postez pe aici. Nici pozele n-am apucat sa le scot din aparat.

 

Concluzia: o tura super tare, oameni super simpatici. Pana la urma, cu toate incercarile lui Foxbat de a fi de capul lui, tot ca o gasca am mers. :)

Pe data viitoare ! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 221
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

daca nu ati fost in halkidikki mergeti si acolo, sunt cam aceeasi km, preturile cam la fel dar aria de explorare mult mai larga. se poate merge in excursie de o zi la salonic, meteora..ma rog nu esti limitat la un cerc de 100km circumferinta. eu in tasos nu mai merg, mi s-a parut absolut anost si am urcat si in munte, pe la cariera de marmura, mergea si cu motorul pana la un moment dar apoi era noroi, dincolo de maries drumul nu mai e pavat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ati fost in halkidikki mergeti si acolo, sunt cam aceeasi km, preturile cam la fel dar aria de explorare mult mai larga. se poate merge in excursie de o zi la salonic, meteora..ma rog nu esti limitat la un cerc de 100km circumferinta. eu in tasos nu mai merg, mi s-a parut absolut anost si am urcat si in munte, pe la cariera de marmura, mergea si cu motorul pana la un moment dar apoi era noroi, dincolo de maries drumul nu mai e pavat.

stai dorule sa vezi cum arata partea aia anosta :laugh:

noi am ajuns pana in varf..ne a omorat ciprian cu Busa . Ne a alergat de nu mai stiam de noi pe off road

 

unde se termina asfatul incepea partea superba

dar asta in turul 2 de poze.

si doar daca nu vor aia sa si vanda mobrele sa nu vada lumea pe unde le au bagat

apropo, stiati ca HAyabusa merge la fel pe offroad si pe asfalt ?

da, dar are un tacanit la ghidon - CIP!

de GSXR nu mai vorbesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am bagat fel de fel de motoare si in nisip, si in noroi, apa, piatra sparta, bolovani. de toate. cele de strada/viteza se comporta rezonabil, de asta nici nu mai imi trebuie gs adv, e un moft. pe sosea e ok dar nu exceleaza iar in teren e varza. mi-as dori totusi si ceva mai off road, ma invart sa iau un ktm990adv, parca as incrca si altceva decat bmw. altfel cu gt-ul pe care il am acum pot merge cam oriunde.

p.s. cel mai bine in balarii mi-a mers rt1200, probabil din motiv de wheel base si unghi mic precum si motor bland la ture mici.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au ajuns si brasovenii de 2 ore.

Cazarea facuta in Gabrovo iar de acolo pana in Bv. ploaie cat cuprinde...

Va salut si din partea colegilor iar zilele astea venim si noi cu poze.

Mersi Alex pt tot!

Florin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateva poze mai din munte si dintr-un sat uitat de timp, nu mai stiu cum ii spune. la theologos nu am facut poze, m-am enervat ca imi era foame si nu am gasit unde sa mananc. cum am mai spus toate tavernele erau pustii si evit sa intru in astfel de locuri, cand nu sunt clienti de regula nici mancarea nu e cum ar trebui.

post-818-1270611434_thumb.jpg

post-818-1270611489_thumb.jpg

post-818-1270611525_thumb.jpg

post-818-1270611560_thumb.jpg

post-818-1270611630_thumb.jpg

post-818-1270611790_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F fain !

Ferice celor ce pot primi belet de voie sau n-au viitori motociclisti/motocicliste prin familie !

 

Rugaminte mare: deschideti un post in "Imagini din calatoriile pe 2 roti" si puneti acolo pozele.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo tuturor (chiar si conservarului!), frumoasa tura.

Pozele puse, cu drumul la dus, sunt de exceptie!

Offtopic: Eu nu inteleg de ce trebuie sa va adresati chiar si pe la topicul de plimbari unul la altul dupa excursie cu "conservar" si pe de alta parte sa intrebati inainte de excursie daca exista "masina de suport/carat bagaje"? Parca ceva nu se leaga :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie , de la Kardshali tineti drumul in jos, pe nr 5 ...
Pt a ajunge din Zlatograd in Kardzhali (sau invers), mai sunt 2 variante pe harta, dar ramane sa le testez alta data. Oricum, pt mine cea mai frumoasa bucata a fost Zlatograd-Xanthi, mai ales partea de la greci.

Bravos pentru tura si "inaugurarea" noii treceri! :blink:

 

Ar mai fi un punct de trecere intre Komotini si Chorbasdhiysko prin pasul Makaza, practric prelungirea drumului nr.5 din Bulgaria. Pasul am inteles ca trebuia terminat anul trecut, dar s-a amanat deschiderea pentru anul acesta. Asta pare chiar o ruta foarte directa. Aveti idee, a intrebat careva de ea?

 

In legatura cu vama de la Zlatograd, exista indicatoare de la Kardzhali incolo, sau a fost proba de orientare si intrebat localnici? (Pe GPS presupun ca nu prea apar rutele inca)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravos pentru tura si "inaugurarea" noii treceri! :blink:

 

Ar mai fi un punct de trecere intre Komotini si Chorbasdhiysko prin pasul Makaza, practric prelungirea drumului nr.5 din Bulgaria. Pasul am inteles ca trebuia terminat anul trecut, dar s-a amanat deschiderea pentru anul acesta. Asta pare chiar o ruta foarte directa. Aveti idee, a intrebat careva de ea?

 

In legatura cu vama de la Zlatograd, exista indicatoare de la Kardzhali incolo, sau a fost proba de orientare si intrebat localnici? (Pe GPS presupun ca nu prea apar rutele inca)

apare totuil pe gps, e ok .

igo 8, hartile din februaie 2010.

daca vrei am factu si track-ul de acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Linx: Exista indicatoare de Zlatograd, si ajungi cu orice harta de Bulgaria acolo. Si in Zlatograd iti apar indicatoare cu "Greece" sau "Border crossing". Chiar nu e nici o problema, nici cu harti mai vechi sau chiar si fara GPS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foxbat-ule ai idee cati km sunt din Buc pana in Thassos, pe traseul cel mai scurt?

Hristos a Inviat Bogdane.

Sa nu uit, am rezolvat cu hartile de care m-ai intrebat .cand vrei.te ajut.

 

Pe Zlatograd ai cam 600 pana in Keramoti de unde iei ferry-ul

Din bucuresti adicalea. ( cam 100 km mia putin fata de varianta clasica ).Tu cum mergi potolit si frumos ai scoate timpi mai buni fata de drumul clasic si in plus ai avea sa ce vezi ca peisaj de munte.

Astazi mia pun ( sper)niste poze. Am innebunit facand curatenie prin tonele de poz(n)e .

 

Respect

Mesaj completat

cam asa e runda 2

 

http://picasaweb.google.com/bubexu/Thassos...COne8Za146uqMg#

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam riscante catararile mobrelor grele si ale voastre personal pe stanci in vederea obtinerii de imagini de neuitat, dar pozele sunt de album... :blink:

o sa mai fac si eu o tura prin zona cand s-o putea face si baie. La Alexandropouli prin zona a fost cineva , ce e de vazut pe acolo ?am citit de orasul in sine, delta Evrosului plus locuri de plaja care sunt destule banuiesc...Samothraki e un pic cam departe, iti trebuie ceva timp pentru ferrry dus-intors...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumos arata trupa din bv, numai bmw-uri, frumos echipati.

da, ce sa i faci, daca n au avut bani de japoneze.

 

asta i viata, nimeni nu i perfect :blink:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apare totuil pe gps, e ok .

igo 8, hartile din februaie 2010.

daca vrei am factu si track-ul de acolo

@Linx: Exista indicatoare de Zlatograd, si ajungi cu orice harta de Bulgaria acolo. Si in Zlatograd iti apar indicatoare cu "Greece" sau "Border crossing". Chiar nu e nici o problema, nici cu harti mai vechi sau chiar si fara GPS.

 

Thx, daca exista indicatoare e de bine. Mie pe una din harti cel putin (aia la scara mai mare) imi apar o droaie de drumuri de categorie C, ce se incruciseaza intre ele pana in Zlatograd.

 

Da' ati pozat la foc automat, nu v-ati jucat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...