Sari la conținut

SERVICE.


lil debul
 Share

Postări Recomandate

Urmarind forumul (ca de , este iarna) , am observat tot felul de topicuri despre service-uri neserioase , comenzi neonorate , bani dati aiurea si lucrari de cacao. Asa ca m-am gindit ca in loc de 100 de topicuri pro si contra service-ul X sau Y , din care nu stii ce sa mai intelegi , nu mai bine un topic despre cei in care poti avea incredere ? Ca daca zici de unu' ca-i timpit , sigur isi pune niste tovarasi sa zica ca-i baiat bun si nu stii ce sa crezi. Da' daca zici ca-i baiat bun , nu mai zice nimic si poti filtra informatia. Deci ce propun :

1.Cele mai tari service-uri.

2.Cei mai tari mecanici.

3.Un tutorial despre cum sa nu iei teapa la comandarea unei piese.Ce zice legea ? Daca dai avans , nu faci si un precontract ? Si daca piesa vine dupa 6 luni , il dai in judecata ? Chestii de genul asta.

Daca poate sa faca cineva un topic ca asta , dar sondaj , sa votam , sa stearga admin-u' topicul meu si sa-l bage pe ala. Ideea e ca eu nu stiu sa fac un sondaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea nu e rea.

Insa topicul nu trebuie deschis aici in nici un caz.

Ar trebui deschis la rubrica service, dar nici acolo nu pica bine, acolo nu discutam despre service-uri, discutam cum sa ne ajutam intre noi, fara service, solutia finala fiind indrumarea catre service cand cel in cauza nu poate remedia singur problema.

Sectiunea "SERVICE" e de fapt "PROBLEME TEHNICE" unde fiecare povesteste ce probleme tehnice are si cum se gandeste sa remedieze, sau cere sfaturi de remediere.

Denumirea nu trebuie luata ad-literam, forumul SERVICE nu are legatura cu service-urile.

 

Deci, cel mai bine topicul tau ar sta in sectiunea BURSA - SERVICII - unde service-urile isi fac reclama.

Eu cred ca as putea face un poll, dar nu stiu ce sa trec acolo, deoarece nu cunosc ce service-uri sunt prin tara, nu am nici o experienta in domeniu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea nu e rea.

Insa topicul nu trebuie deschis aici in nici un caz.

Ar trebui deschis la rubrica service, dar nici acolo nu pica bine, acolo nu discutam despre service-uri, discutam cum sa ne ajutam intre noi, fara service, solutia finala fiind indrumarea catre service cand cel in cauza nu poate remedia singur problema.

Sectiunea "SERVICE" e de fapt "PROBLEME TEHNICE" unde fiecare povesteste ce probleme tehnice are si cum se gandeste sa remedieze, sau cere sfaturi de remediere.

Denumirea nu trebuie luata ad-literam, forumul SERVICE nu are legatura cu service-urile.

 

Deci, cel mai bine topicul tau ar sta in sectiunea BURSA - SERVICII - unde service-urile isi fac reclama.

Eu cred ca as putea face un poll, dar nu stiu ce sa trec acolo, deoarece nu cunosc ce service-uri sunt prin tara, nu am nici o experienta in domeniu..

 

Eu nu pot intelege un lucru... Din moment ce exista subforumul "Service", cum adica nu are legatura cu service-urile? Atunci nu mai bine faci si un alt subforum numit chiar "Probleme tehnice"?

 

Parerea mea este ca din moment ce se numeste "Service", atunci are legatura si cu service-urile de la noi, si cu anumite probleme tehnice, care isi pot gasi rezolvarea pe unul din topicurile respective. Asa mi se pare logic...

Spre exemplu, la inceput cand imi luasem motorul si aveam nevoie de un service, ghici unde am cautat. La sectiunea de service, in nici un caz la "Bursa - Servicii". :(

Si sunt convinsa ca nu-s singura care gandeste asa.

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot intelege un lucru... Din moment ce exista subforumul "Service", cum adica nu are legatura cu service-urile? Atunci nu mai bine faci si un alt subforum numit chiar "Probleme tehnice"?

 

Parerea mea este ca din moment ce se numeste "Service", atunci are legatura si cu service-urile de la noi, si cu anumite probleme tehnice, care isi pot gasi rezolvarea pe unul din topicurile respective. Asa mi se pare logic...

Spre exemplu, la inceput cand imi luasem motorul si aveam nevoie de un service, ghici unde am cautat. La sectiunea de service, in nici un caz la "Bursa - Servicii". :(

Si sunt convinsa ca nu-s singura care gandeste asa.

 

Tocmai de aceea am scris chestia asta: /index.php?showtopic=474585

Ca tine sunt multi si multi fac confuzie!

Sectiunea SERVICE este service-ul forumistilor! SERVICE este PROBLEME TEHNICE! Asa e de cand s-a inventat forumul asta, asa a fost denumit.

Nu ti se pare ca e cam tarziu, dupa vreo 7 ani de existenta a forumului sa nu fi facut cineva sectiune PROBLEME TEHNICE??? LOL

 

 

 

Pai atunci asta sa ramana la timpul liber, ca in timpul liber se duce omu la service! :(

La bursa daca ar fi topicuri de genul asta s-ar anima poate si acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, am citit si "Instructiuni de folosire pentru subforumul <Service>". :(

 

Evident ca daca ai o problema si faci un topic, de obicei (a citi 95% din reply-uri) oamenii iti vor raspunde pe acel subiect si nu te vor trimite la un service...

 

Dar daca in acelasi timp, te duci la un service si patesti o chestie destul de urata, e normal ca topicul care se refera la un service prost, sau la un mecanic care nu-si face bine treaba, sa se afle in acceasi sectiune de "Service", pentru ca cei care intra acolo cu probleme sa stie de ce sa se fereasca, sau unde sa se duca in eventualitatea in care ar avea nevoie de cineva mai priceput.

Sectiunea de "Bursa servicii" se misca oricum foarte greu si nu prea intra multa lume pe acolo...

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot intelege un lucru... Din moment ce exista subforumul "Service", cum adica nu are legatura cu service-urile? Atunci nu mai bine faci si un alt subforum numit chiar "Probleme tehnice"?

 

Parerea mea este ca din moment ce se numeste "Service", atunci are legatura si cu service-urile de la noi, si cu anumite probleme tehnice, care isi pot gasi rezolvarea pe unul din topicurile respective. Asa mi se pare logic...

Spre exemplu, la inceput cand imi luasem motorul si aveam nevoie de un service, ghici unde am cautat. La sectiunea de service, in nici un caz la "Bursa - Servicii". :(

Si sunt convinsa ca nu-s singura care gandeste asa.

are dreptate Beatrice. "Service" este rubrica unde se duce oricine prima data cind are o problema tehica, mi se pare mult mai potrivit acolo un topic de genul. exista o gramada de sub-forumuri (dupa parerea mea MULT prea multe, dar asta o sa discutam alta data) si pentru cineva care a aflat recent de forum sau intra extrem de rar e greu sa dea gaseasca rapid o sectiune obscura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va zic eu cum vad problema asta. dupa parerea mea si in masura in care se poate , ar trebui facuta un fel de bursa a service-urilor cele mai tari din TARA , pe zone si pusa problema in locul cel mai vizibil , de aia am si postat aici si nu la SEVICE. Consider ca aici intra mai multi. Daca s-ar face o baza de date in care sa intri si sa vezi cum e cotat un service , ar fi cea mai tare chestie. Cu stele , ca la restaurante. Deci , bagati. Cine e cel mai bun in zona sau cartierul tau ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui un link catre o aplicatie web facuta sa fie in primul rind iute care sa afiseze harta romaniei si in care sa ai la click orasele/zonele unde sa poti cauta serviceuri.

Fiecare service sa fie introdus de proprietar la cerere si sa contina date complete despre ce servicii ofera, telefon, contact, harta a locului (poza ca sa stii cum sa ajungi)

Sa existe o zona de voting in care utilizatorii inregistrati sa voteze cu motivatie/feedback iar moderatorii sa poata modera voturile date aiurea.

 

Poate aplicatia ar trebui sa fie pe http://www.bikeshop.ro/ ? sa fie adaugat un link acolo catre ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul a fost mutat la sectiunea "Service' tocmai pt ca asa cum s-a mai spus,cineva care are nevoie de un service sau un sfat tehnic intra la rubrica destinata.

 

Odata cu postarea service-ului favorit sunteti rugati sa postati si motivul sau motivele care v-au facut sa-l alegeti (aviz Zodiac :( ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui un link catre o aplicatie web facuta sa fie in primul rind iute care sa afiseze harta romaniei si in care sa ai la click orasele/zonele unde sa poti cauta serviceuri.

Fiecare service sa fie introdus de proprietar la cerere si sa contina date complete despre ce servicii ofera, telefon, contact, harta a locului (poza ca sa stii cum sa ajungi)

Sa existe o zona de voting in care utilizatorii inregistrati sa voteze cu motivatie/feedback iar moderatorii sa poata modera voturile date aiurea.

 

Poate aplicatia ar trebui sa fie pe http://www.bikeshop.ro/ ? sa fie adaugat un link acolo catre ea.

Exista ceva sub forma descrisa de tine pe site-ul pro-bike la ""BUSOLA""

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ar trebui curat topicul putin.

on topic...

motoru' meu a vazut service o singura data, anume service-ul reprezentantei Honda din Iasi, East Motors. parerea mea e ca toate service-urile ar trebui sa fie asa. este curat, ordonat, bine utilat, au pina si platforma hidraulica. nu mi-as duce motorul intr-un service unde stiu ca se lucreaza in genuinchi la propriu, mai ales ca stiu ce inseamna asta.

ce-mi mai place e ca nu se baga la operatii care depasesc utilarea, cu toate ca ar putea sa iti spuna "se rezolva, sefu'" si sa te amine pina imprumuta o scula de dracu' stie unde. adica sint sinceri cu clientii.

dar asta se datoreaza in principal mecanicului de acolo, Bogdan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ar trebui curat topicul putin.

on topic...

motoru' meu a vazut service o singura data, anume service-ul reprezentantei Honda din Iasi, East Motors. parerea mea e ca toate service-urile ar trebui sa fie asa. este curat, ordonat, bine utilat, au pina si platforma hidraulica. nu mi-as duce motorul intr-un service unde stiu ca se lucreaza in genuinchi la propriu, mai ales ca stiu ce inseamna asta.

ce-mi mai place e ca nu se baga la operatii care depasesc utilarea, cu toate ca ar putea sa iti spuna "se rezolva, sefu'" si sa te amine pina imprumuta o scula de dracu' stie unde. adica sint sinceri cu clientii.

dar asta se datoreaza in principal mecanicului de acolo, Bogdan.

ar fi bine ca cei mai multi clienti sa aprecieze daca omul este sincer si spune ca nu poate sa faca o anumita operatie la motor. se intampla exact invers: majoritatea posesorilor de motoare ar vrea sa aiba un service ca ''orange county chopers'', evident preturi reduse pt studenti daca se poate.poate ar fi mau multi sinceri sa spuna exact ce lucrari pot sa faca, dar oamenii vor sa le faca pe toate intr un loc. cererea exista deci majoritatea serviceurilo/mecanicilor vor sa le faca pe toate.cam toti cred ca stiu cate costa un service utilat corespunzator, si ca nu este o afacere care se amortizeaza intr un timp scurt. din contra. cine lucreaza bine, va avea intotdeauna clienti indiferent de locul unde presteaza. si pt cei cu serviceuri de fite , une se dau sute de euro pt un reglaj , vor avea clienti. e loc pt toti.sau in fiecare munut se naste unul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui un link catre o aplicatie web facuta sa fie in primul rind iute care sa afiseze harta romaniei si in care sa ai la click orasele/zonele unde sa poti cauta serviceuri.

Fiecare service sa fie introdus de proprietar la cerere si sa contina date complete despre ce servicii ofera, telefon, contact, harta a locului (poza ca sa stii cum sa ajungi)

Sa existe o zona de voting in care utilizatorii inregistrati sa voteze cu motivatie/feedback iar moderatorii sa poata modera voturile date aiurea.

 

Poate aplicatia ar trebui sa fie pe http://www.bikeshop.ro/ ? sa fie adaugat un link acolo catre ea.

Mi-ai citit gindurile , nici eu nu o ziceam mai bine. Exact asta doream , o baza de date pe care sa stea un moderator cu ochii , sa stearga timpeniile. Nu stiu daca BikeShop e solutia ideala , am vazut niste timpenii mai mari ca mine acolo. Tot aici ar fi mai misto , daca spatiul permite. Ar creste si traficul pe site , in mod sigur. Sa stii naibii unde sa mergi , loa sigur , ca eu personal , nu stiu unde ma duc cu mobra in primavara si sa dorm si linistit noaptea , pina o iau din service. Sa nu ma duc sa o recuperez cu un topor la mine. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...