Sari la conținut

Drumul Brasov Targoviste


cusack
 Share

Postări Recomandate

Intrucat am auzit ca la Posada se circula pe un singur sens si am toate sansele sa stau in coada 2-4 ore ma gandeam sa ajung la Sinaia pe drumul Targoviste Brasov.

 

Drumul vreau sa il fac cu un Golf 4, deci ma intereseaza starea lui ( gropi denivelari etc.)

 

Daca l-a facut cineva, sau daca imi puteti recomanda un alt drum pe caer pot sa ajung la Brasov din Buzau/Ploiesti. Ce ma intereseaza este sa nu rup masina. Un mic ocol nu e problema, doar sa nu il fac prin Cluj.

Mersi mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucuresti - Targoviste e foarte bun. Am fost saptamana trecuta. Am auzit ca si Targoviste-Brasov e in stare destul de buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrucat am auzit ca la Posada se circula pe un singur sens si am toate sansele sa stau in coada 2-4 ore ma gandeam sa ajung la Sinaia pe drumul Targoviste Brasov.

 

Drumul vreau sa il fac cu un Golf 4, deci ma intereseaza starea lui ( gropi denivelari etc.)

 

Fie-ti mila de masinuta aia, te rog :cheers: :cheers: :hug:

 

Bucuresti - Targoviste e foarte bun. Am fost saptamana trecuta. Am auzit ca si Targoviste-Brasov e in stare destul de buna.

 

Bucuresti Targoviste este intr-adevar un drum exceptional. Nu acelasi lucru poate fi spus si despre Targoviste- Brasov ;) care este un drum de tot rahatul.

 

Pe portiuni:

Sinaia - Cota 1000: execrabil

Cota 1000 - zici ca-i dupa bombardament, un prieten si-a spart scutul de la baia de ulei acum vreo doua luni pe acolo

Cota - Moroieni (Primul satuc "civilizat" ;) fiind Glod - satul de tigani) Parca un pic mai bun, insa drumul tot are o gramada de denivelari si gropi, mai ales o portiune aiurea de tot ... :bigstar:

Moroieni - Pucioasa - mai merge cum mai merge

Pucioasa - Targoviste - drum in stare buna, fara gropi sau alte denivelari

 

Daca intr-adevar se sta la coada pe E60 intre 2 si 4 ore si timpul iti este cel mai mare dusman, zic totusi sa te incumeti pe Bucuresti - Targoviste - Brasov. Prima portiune de 80 de km poti sa o faci in aproximativ 1 ora si un sfert - 1 ora si jumatate iar de la Targoviste ajungi in Sinaia in vreo ora jumate - doua in cel mai rau caz. Inarmeaza-te cu nervi de otel pentru oricare varianta totusi si mare atentie cum ciruculi :P

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult.

 

Judas esti bun de copilot. ;)

 

De drumul Ploiesti-Targoviste-Campulung-Rasnov poti sa imi spui ceva? Asta ar fi o alta varianta Foarte buna de a ajunge la Bran.

Editat de cusack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult.

 

Judas esti bun de copilot. ;)

 

De drumul Ploiesti-Targoviste-Campulung-Rasnov poti sa imi spui ceva? Asta ar fi o alta varianta Foarte buna de a ajunge la Bran.

 

Acum 10 zile am fost la Bran.

 

La dus am mers pe DN1. Nu am stat la Posada nici o secunda (si tine cont ca era vineri dupa amiaza).

 

La intoarcere am zis sa venim pe ruta Bran-Pitesti-Bucuresti. Nu am luat-o prin Targoviste pentru ca a fost un prieten si a zis ca drumul e dezastru.

 

Pe portiuni, drumul e cam asa:

 

Bran-Rucar: serpentine nasoale, asfalt bulit, mai ales in curbe (adica mai peste tot)

Rucar-Campulung: combinatie asfalt bun-asfalt cu gropi

Campulung-Pitesti: drum OK.

 

Una peste alta am facut vreo 50 km si o ora in plus fata de varianta DN1.

 

Recomandarea mea: mergi pe DN1.

 

Drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sensei are in mare dreptate ... era f f fain bran-rucar -campulung daca puneau comunistii un asfalt nou ... de remarcat ca la intrarea in campulung, pe o portiune de cativa km sunt niste serpentine de ti se taie rasuflarea, le manaci nu alta, drum ca in palma si 2+1 benzi ... erau numai motociclisti pe acolo cand am trecut ... :bigstar:

 

De ce nu mergi pe Cheia? Drumul e proaspat facut.

 

si sus, in varful muntelui, dupa ce treci de cheia spre bv ? acolo stiu ca asfaltul pierise cu desavarsire, mai ales in curbe ;) ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult.

 

Judas esti bun de copilot. :cheers:

 

De drumul Ploiesti-Targoviste-Campulung-Rasnov poti sa imi spui ceva? Asta ar fi o alta varianta Foarte buna de a ajunge la Bran.

 

Ploiesti - Targoviste: o gluma proasta :cheers: E de c*cat. It's going to be one hell of a bumby ride ..

 

Targoviste - Campulung : sunt niste portiuni chiar OK, dar in rest aceasi marie cu alta palarie ;)

 

Campulung - Bran - nu stiu, n-am mai fost de mult pe acolo

 

Sfat: Adu-ti un enduro la pachet :hug:

 

PS: in Targoviste strazile sunt chiar bune :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: eu vroiam sa merg cu Pegaso-ul si sa ma opresc si in targoviste la un anumit bar :bigstar: Da bossul a ordonat sa vin cu Golful :cheers:.

 

Multumesc de sfaturi ;) . Maine dimineata plec la drum. Cred ca o sa imi incerc norocul pe DN1 Ploiesti - Brasov - Rusnov - Bran.

 

C ya guys si asfalt uscat. Luni pun niste poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, baga-te pe rucar-bran. Am vazut ca ai Pegasso....am niste scurtaturi meseriase pt tine!

in rest e bunicel drumul

cand vii de la campulung la Tgv o sa ai o portiune mai jegoasa de la Stoienesti la intrarea in gemenea(tocmai mi-a spus iscariotul care e langa mine ca vii cu masina...in acest caz: SA NU TE PUNA DRACU!!!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers recent de mai multe ori pe Bucureşti-Câmpulung - drum excelent până la Târgovişte, cam prost până la Câmpulung cu câteva porţiuni groaznice, una la un pod după Voineşti şi pe la Stoieneşti, mai apoi pe serpentine pe coborârea spre Câmpulung. Am mers şi de la Târgovişte spre Sinaia (60 km), până la jumătatea distanţei e drum bun, eu acolo am făcut dreapta şi nu mai ştiu ;)

 

PS. La Târgovişte pe centură e cam prost, dacă la giratoriul de la intrare faci stânga (centura) şi apoi dreapta în prima intersecţie mai mare e drumul bun. Ajungi aproape în acelaşi loc, la giratoriul de lângă pasajul spre Câmpulung (mai e şi autogara acolo).

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers recent de mai multe ori pe BucureÂşti-Câmpulung - drum excelent până la TârgoviÂşte, cam prost până la Câmpulung cu câteva porțiuni groaznice, una la un pod după VoineÂşti Âşi pe la StoieneÂşti, mai apoi pe serpentine pe coborârea spre Câmpulung. Am mers Âşi de la TârgoviÂşte spre Sinaia (60 km), până la jumătatea distanței e drum bun, eu acolo am făcut dreapta Âşi nu mai Âştiu ;)

 

PS. La TârgoviÂşte pe centură e cam prost, dacă la giratoriul de la intrare faci stânga (centura) Âşi apoi dreapta în prima intersecție mai mare e drumul bun. Ajungi aproape în acelaÂşi loc, la giratoriul de lângă pasajul spre Câmpulung (mai e Âşi autogara acolo).

amandoua variantele sunt frumoase: si tg sinaia, si pe la bran.

 

Din pacate pt golf 4( si eu am unul) nici unul nu e ok)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am plecat pe traseul Galati-Buzau-Ploiesti-Predeal-Rasnov-Bran.

 

La dus spre disperarea participantilor la trafic si spre groaza cainelui meu am depasit tot ce se putea si am prins la Posada semaforul pe verde si nici o masina in fata. Dupa ce am trecut de zona in care se circula pe o banda am facut o pauza sa isi revina cainele. ;)

 

Pe portiunea Predeal - Rasnov am gasit un partial bun, portiunea dinspre Predeal si cu gropi adanci portiunea dinspre Rasnov.

 

La intoarcere am prins ceva trafic pana in Predeal, dar dupa aia parca eram in Bucuresti. Am mers bara la bara pana la Ploiesti. Bine ca viteza medie a coloanei era in jur de 90-100 km/h. La Posada am gasit coada la 500 m de semafor dar am prins coloana in miscare, deci iar nu am stat. In schimb cei care urcau spre Brasov, erau iesiti din masini fumau. Ma mir ca nu am vazut si un gratar instaalt la marginea drumului.

 

Pentru cei care se plang de cum se conduce in Bucuresti, sa mearga in Braila. Dupa parerea mea sunt cei mai prosti soferi. Merg foarte foarte incet si cred ca la viteza asta isi pot permite sa faca orice manevra fara sa se asigure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...