Sari la conținut

reducere voltaj


Cavaleru
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cum fac sa reduc tensiunea de alimentare? vreau sa montez niste proiectoare cu led care se alimenteaza in mod normal cu 4,5v.

 

multumesc

 

 

Nu stiu pt 4.5 dar pot sa iti dau niste idei:

 

Ca sa ajungi la 5v, cumperi integratul din familia 7805.

Are 3 pini:

 

1. input poate pana la 15

2. masa/gnd

3. output 5volti

 

Cauti datasheet si application note ca iti dau ei exemple cum sa faci. E super ieftin si usor.

 

Acum ca sa cobori inca 0.5 poti pune o dioda clasica si ieftina 4148 sau 4008 si aia o sa scada cam 0.7 -> e ok. Ledurile nu se vor plange pt 4.3volti

 

Nu stiu daca exista varianta lui 7805 pt 4.5 volti dar ar fi cool.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum fac sa reduc tensiunea de alimentare? vreau sa montez niste proiectoare cu led care se alimenteaza in mod normal cu 4,5v.

 

multumesc

 

Salutare

 

cu un stabilizator de tensiune de 4,5v,..............ar trebui sa-l gasesti pe la magazinele de electronice de pe Maica Domnului.

Editat de SDS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astea ar fi baiazid ? 7805

 

Nu pot vedea ca este sesiune creata pentru tine. Dar 7805 este stabilizator pentru 5v de la ceva superior gen 9-15v. Sunt multe familii ex: 78L05 ... depinde de caracteristici (carcasa, curent, ...)

 

Dar uite aici http://www.datasheetcatalog.org/datasheets/228/390068_DS.pdf

 

La pagina 21 ai si mici exemple cu ele. Eu le-am folosit cu success in toate aplicatiile cu microcontrolere.

 

Ar mai fi o solutie cu dioda zenner.

 

 

Mesaj completat

 

-- later addon

 

2 situri interesante:

 

http://www.sminntech.com/techai.html

http://www.tipidpc.com/viewtopic.php?tid=147525

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand mai degraba o sursa de curent constant decat un stabilizator de tensiune. Ceva de genul (http://www.zexstar.com/product_info.php?info=p240_Sursa-de-curent-constant--1000-mA.html&XTCsid=5316a27a806fa3999e43405e2dd7859c) numa sa nu te sperii de pret :disappointed: Daca proiectoarele pe care le pui is scumpe io zic ca merita o sursa dedicata.

Mesaj completat

Uite aici o varianta mai simpla: http://users.telenet.be/davshomepage/current-source.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca exista varianta lui 7805 pt 4.5 volti dar ar fi cool

Nu exista de 4.5V dar exista varianta LM317 la care poti regla tensiunea de iesire.

Daca-s leduri normale nu se supara prea mult daca primesc 5V in loc de 4.5 caz in care e mai simplu de folosit 7805 dect 317

 

Daca am sti curentul consumat de proiectoare am putea da si alte solutii.(daca curentul e marisor, 7805 nu e o solutie prea indicata din cauza pierderilor de energie aiurea)

Mai conteaza mult un lucru : tipul de leduri din proiectoare. Daca-s leduri de putere cea mai buna solutie sunt sursele de curent constant genul celor de la zextar, un stabilizator de tensiune in cazul acestor leduri nu e suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca-i LED de proiector ma gindesc ca-ti maninca ceva curent. nu stiu cum is LED-urile astea de putere si cit consuma, dar daca ia juma de amper deja o sa se incalzeasca destul de tare LM-ul ala.

am un sentiment ca proiectorul ala are deja incorporata o sursa de curent si e posibil sa nu fie tare toleranta la variatii de tensiune la intrare. demonteaza-l si zi-ne daca are niste "pese" inauntru. sau, mai simplu, daca e insotit de niste hirtoage zi-ne ce scrie pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca-i LED de proiector ma gindesc ca-ti maninca ceva curent. nu stiu cum is LED-urile astea de putere si cit consuma, dar daca ia juma de amper deja o sa se incalzeasca destul de tare LM-ul ala.

am un sentiment ca proiectorul ala are deja incorporata o sursa de curent si e posibil sa nu fie tare toleranta la variatii de tensiune la intrare. demonteaza-l si zi-ne daca are niste "pese" inauntru. sau, mai simplu, daca e insotit de niste hirtoage zi-ne ce scrie pe acolo.

Poate fi legat 2 in serie, atunci ai nevoie de 9V, deja e mai mica puterea pierduta in LM-ul.

Sau 3 in serie = 13,5V si nu mai trebuie nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..sa reduc tensiunea de alimentare? vreau sa montez niste proiectoare cu led care se alimenteaza in mod normal cu 4,5v...

Simplu! Ai spus "niste proiectoare" daca sunt 3 le montezi in serie asta inseamna 13,5 V. Porti alimenta si separat adaugand la fiecare proiector o rezistena. Valoarea ei se calculeaza, alimentezi un proiector printr-un ampermetru si-mi spui valoarea in A, apoi iti dau valoarea rezistentei calculata (legea lui ohm).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca-i LED de proiector ma gindesc ca-ti maninca ceva curent. nu stiu cum is LED-urile astea de putere si cit consuma, dar daca ia juma de amper deja o sa se incalzeasca destul de tare LM-ul ala.

am un sentiment ca proiectorul ala are deja incorporata o sursa de curent si e posibil sa nu fie tare toleranta la variatii de tensiune la intrare. demonteaza-l si zi-ne daca are niste "pese" inauntru. sau, mai simplu, daca e insotit de niste hirtoage zi-ne ce scrie pe acolo.

 

nu e proiector special dedicat ci o lanterna frontala care va deveni proiector.

 

cred ca cea mai simpla solutie e sa le inseriez. suna cel mai simplu si elegan. problema ar fi ca nu pot monta 3 astfel de solutii.

 

ledurile sunt normale, lanterna a costat 13 lei. dar imi place cum lumineaza.

 

o sa mai incerc sa gasesc si alte solutii, probabil niste proiectoare normale la care sa le schimb becul cu unele LED. am un prieten acum in state si poate imi aduc de acolo cateva astfel de becuri.

 

multumesc pentru raspunsuri. o sa incerc sa aflu si cati mA consuma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
Nu stiu pt 4.5 dar pot sa iti dau niste idei:

 

Ca sa ajungi la 5v, cumperi integratul din familia 7805.

Are 3 pini:

 

1. input poate pana la 15

2. masa/gnd

3. output 5volti

 

Cauti datasheet si application note ca iti dau ei exemple cum sa faci. E super ieftin si usor.

 

Acum ca sa cobori inca 0.5 poti pune o dioda clasica si ieftina 4148 sau 4008 si aia o sa scada cam 0.7 -> e ok. Ledurile nu se vor plange pt 4.3volti

 

Nu stiu daca exista varianta lui 7805 pt 4.5 volti dar ar fi cool.

ÂŞtie maxim 35V pe intrare. http://www.datasheetcatalog.org/datasheets/228/390068_DS.pdf

Tu ai măcar idee ce este 1N4148? :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e proiector special dedicat ci o lanterna frontala care va deveni proiector...

Daca de asa ceva este v-ba, eu am facut 2 proiectoare ce sunt inseriate cu o rezistenta de 150 ohmi, alimentate direct, fara sursa separata.

Capacele sunt "funduri" de la 2 spray-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wa omule esti criminal. daca spuneai din start ca e un rahat de frontala se lamurea rapid treaba. rezistenta se numeste maretul dispozitiv de care ai nevoie. acusi se inventau calatoria in timp si viteza superluminica pe threadul asta :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ÂŞtie maxim 35V pe intrare. http://www.datasheetcatalog.org/datasheets/228/390068_DS.pdf

Tu ai măcar idee ce este 1N4148? :disappointed:

 

 

Domnul Mariion aveti un warn pentru offtopic si jigniri.

 

1. Nu conteaza ca ajunge pana la 35. Oricum i-am dat link la datasheet si putea observa asta singur.

2. Da, 1N4148 este o dioda cum am specificat mai sus.

 

Daca aveati ADAUGIRI puteati sa o faceti intr-o maniera civilizata nu prin metoda aruncatului cu noroi.

Deci va rog frumos sa va retusati atitudinea fata de userii acestui forum sau vom lua masuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
Domnul Mariion aveti un warn pentru offtopic si jigniri.

 

1. Nu conteaza ca ajunge pana la 35. Oricum i-am dat link la datasheet si putea observa asta singur.

2. Da, 1N4148 este o dioda cum am specificat mai sus.

 

Daca aveati ADAUGIRI puteati sa o faceti intr-o maniera civilizata nu prin metoda aruncatului cu noroi.

Deci va rog frumos sa va retusati atitudinea fata de userii acestui forum sau vom lua masuri.

Mi se pare absolut normal să faci abuz de putere. E la modă acum!

Prin urmare, îți mulțumesc pentru warn. :lol:

1N4148 este o diodă redresoare de foarte mare viteză Âşi de curent foaaaarte mic, de ordinul mA, care nu se pretează absolut deloc la aplicația descrisă mai sus. Asta trebuia să observi înainte de a da sfaturi aiurea.

Acum, te felicit pentru utilizarea puterilor forumiste în realizarea vendetelor personale. :lol:

P.S. Absolut normal, nu mai contează nimic, trebuie doar să dăm sfaturi ca să umplem forumul Âşi să mărim numărul de posturi.

P.S. 2 Tu dai warn pentru post-uri în topic-uri făcute la miÂşto, la timpul liber?!? :disappointed:

Editat de mariion
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare absolut normal să faci abuz de putere. E la modă acum!

Prin urmare, îți mulțumesc pentru warn. :lol:

1N4148 este o diodă redresoare de foarte mare viteză Âşi de curent foaaaarte mic, de ordinul mA, care nu se pretează absolut deloc la aplicația descrisă mai sus. Asta trebuia să observi înainte de a da sfaturi aiurea.

Acum, te felicit pentru utilizarea puterilor forumiste în realizarea vendetelor personale. :lol:

P.S. Absolut normal, nu mai contează nimic, trebuie doar să dăm sfaturi ca să umplem forumul Âşi să mărim numărul de posturi.

P.S. 2 Tu dai warn pentru post-uri în topic-uri făcute la miÂşto, la timpul liber?!? :disappointed:

 

 

Deci eu i-am oferit omului niste variante cu linkuri la datasheeturi. Tu crezi ca am datasheeturi si parametri in cap? Cand fac o placa electronica ma uit si aleg. Sunt tone de diode din care se poate alege UNA.

Ca nu am nimerit-o cand am enumerat este altceva, dar felul in care tu te-ai exprimat a fost de balada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiazid, mariion cam are dreptate. 1N4148 este cu siguranta cea mai uzuala (daca are termen de comparatie) dioda rapida de semnal mic. curentul maxim e 100mA. daca omu' nu are cunostinte de electronica si ne apucam sa-i zicem treburi care chiar n-o sa mearga, mai mult il incurcam.

cum au zis si altii, cea mai de bun simt solutie e inserierea a trei proiectoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiazid, mariion cam are dreptate. 1N4148 este cu siguranta cea mai uzuala (daca are termen de comparatie) dioda rapida de semnal mic. curentul maxim e 100mA. daca omu' nu are cunostinte de electronica si ne apucam sa-i zicem treburi care chiar n-o sa mearga, mai mult il incurcam.

cum au zis si altii, cea mai de bun simt solutie e inserierea a trei proiectoare.

 

Stiu ca 4148 nu era buna, acum am vazut specs

 

Dar cum am precizat, ideea mea era sa punem o dioda chioara sa scada cu 0.7 tensiunea. Nu stiam ce proiectoare sunt sau nu. Dupa cum am mai zis, era doar o idee sa punem O DIODA, dupa care se cauta una sa corespunda specificatiilor (curent in cazul nostru). Atunci am insirat repede 2 ca sa prinda omul o idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
Stiu ca 4148 nu era buna, acum am vazut specs

 

Dar cum am precizat, ideea mea era sa punem o dioda chioara sa scada cu 0.7 tensiunea. Nu stiam ce proiectoare sunt sau nu. Dupa cum am mai zis, era doar o idee sa punem O DIODA, dupa care se cauta una sa corespunda specificatiilor (curent in cazul nostru). Atunci am insirat repede 2 ca sa prinda omul o idee.

 

Dar pe situl asta e mai usor sa arunci cu noroi decat sa vina cineva cu o explicatie buna (si o corectie).

Mesaj completat

 

 

Din cat se vede tu iti dai cu pareri aiurea. Doar am vrut sa il ajut pe om si tu repede sari la gatul meu si mai si spui ca vreau sa ma "EPATEZ".

 

Corect din partea ta era sa vii cu corectia, 3-4 linkuri la pdf cu specs si gata.

Să-ți mai spun ceva: 1N4008 nu există, seria s-a oprit la 1N4007.. Prin urmare, în cele enumerate de tine, o diodă nu este potrivită aplicației, iar cealaltă nu există..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...