Sari la conținut

Vechituri


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

-se ia o bucata mos de minuta sa te duca la locul de unde a scos el roata cu conditia ca mosul sa suporte cheltuilile in cazul in care isi aminteste ca....a vb.aiurea si a pus pe alti la cheltuiala :)

:laugh:

scuze de off topic...a mai aparut acu cativa ani in urma o stire intr-un ziar cum ca comoara lui Decebal ar fi ingropata in nu stiu ce rau si au pus si o harta cu zona la plezneala :) ....de sau apucat coloratii sa sape...unde mai pui ca au inchiriat excavatoare, a platit oameni cu ziua....au arat zona ;) si au gasit..... :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salve!Peste aceasta rapa era un pod de lemn in ww2.Nemtii,stiind ca rusii sunt in sat la chileala ,au luat-o cu blindatele pe de-a dreptul,peste dealuri.S-au oprit inainte de pod.Au bagat in viteza un tanc,s-au dat jos din el si l-au lasat sa treaca singur.Cand dihania a ajuns la mijlocul podului acesta a cedat.Fierul s-a prabusit in mlastina si ,din spusele localnicilor,ar fi tot acolo.Anul trecut am incercat sa bat niste tije metalice in pamant ,dar nu am dat de nimic.Am pus un mos pe Simson si l-am adus la fata locului.Podul nu se mai vede,izvorul s-a mutat mai la deal in mal si mosul nu se poate orienta perfect.Mi-a indicat o zona de 1000 de metri patrati unde ar fi fiarele.Era copil cand a fost batalia.A vazut cum nemtii au incarcat un proiectil intr-un tun de 7 metri sa traga in aviatia rusa care aparuse.Malul e fugit cu totul dar mosul stie cum e directionat tunul.Imi zice sa am grija ca tunul a ramas incarcat.Are pamantul chiar langa rapa,an de an il munceste.Nu a vazut miscare,e sigur ca toate sunt neatinse in rapa.Din sat au navalit rusii.Umblau patrule,cate 14.Nemti,carute,blindate,tunuri,arme,vise,toate sunt inca in rapa.Adu un detector,imi zice mosul.Eu iti arat unde is fiarele.De anul trecut nu am mai fost pe la el.Nu e timp.Numai bine!

post-27549-1302892188_thumb.jpg

post-27549-1302892223_thumb.jpg

post-27549-1302892258_thumb.jpg

post-27549-1302892322_thumb.jpg

post-27549-1302892369_thumb.jpg

post-27549-1302892412_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve!Peste aceasta rapa era un pod de lemn in ww2.Nemtii,stiind ca rusii sunt in sat la chileala ,au luat-o cu blindatele pe de-a dreptul,peste dealuri.S-au oprit inainte de pod.Au bagat in viteza un tanc,s-au dat jos din el si l-au lasat sa treaca singur.Cand dihania a ajuns la mijlocul podului acesta a cedat.Fierul s-a prabusit in mlastina si ,din spusele localnicilor,ar fi tot acolo.Anul trecut am incercat sa bat niste tije metalice in pamant ,dar nu am dat de nimic.Am pus un mos pe Simson si l-am adus la fata locului.Podul nu se mai vede,izvorul s-a mutat mai la deal in mal si mosul nu se poate orienta perfect.Mi-a indicat o zona de 1000 de metri patrati unde ar fi fiarele.Era copil cand a fost batalia.A vazut cum nemtii au incarcat un proiectil intr-un tun de 7 metri sa traga in aviatia rusa care aparuse.Malul e fugit cu totul dar mosul stie cum e directionat tunul.Imi zice sa am grija ca tunul a ramas incarcat.Are pamantul chiar langa rapa,an de an il munceste.Nu a vazut miscare,e sigur ca toate sunt neatinse in rapa.Din sat au navalit rusii.Umblau patrule,cate 14.Nemti,carute,blindate,tunuri,arme,vise,toate sunt inca in rapa.Adu un detector,imi zice mosul.Eu iti arat unde is fiarele.De anul trecut nu am mai fost pe la el.Nu e timp.Numai bine!

 

 

cu un detector obisnuit mare lucru nu gasesti..trebuie un detector de matale serios..la cit fier e acolo trebuie sa tiuie ala de pe deal lejer, daca e asa cum spune mosul.

pierzi o zi doua cind ai timp si cauta cu un detector serios in zona..cine stie peste ce dai...

 

sincer as fi bucuros sa fie adevarata povestea si sa ai norocul sa gasesti ceva fiare acolo.

am un detector adus de afara cu mult timp in urma,daca te ajuta cu ceva, il caut si il trimit la tine.

 

spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve!Da,detectorul care ar trebui pentru treaba asta costa vreo 2500 euro.Problema e ca numai titularul detectorului are voie sa il foloseasca.Altfel se confisca pe loc,urmand si o amenduta.Regret ca nu am potential sa fac macar o harta a locurilor ce le stiu eu.Sunt sigur ca exista sanse sa se gaseasca un Panzer(care e mult peste ce aveau rusii,americanii ca bilete).Intamplarea face ca anul trecut am lucrat cateva luni in Germania.La plecare am vizitat cel mai mare muzeu de fieratanii din Europa.E vorba de muzeul Sinsheim.Am pierdut o zi dar n-am apucat sa vad mare lucru.Aproape de plecare am vazut un tip in varsta care mi s-a parut a fi un fel de ghid.In engleza mea amarata l-am intrebat daca nu ar fi interesat de vechituri din Romania(motociclete).Nu,mi-a zis,muzeul are magaziile pline cu lucruri care asteapta sa fie restaurate.Momentan nu cumpara.Bine,i-am zis,dar roti si senile de Panzer?S-a dus rapid si mi-a adus un formular in germana.Stiti,din cand in cand se intruneste o comisie care decide ce se mai cumpara,bla.bla.bla...Nu am trimis nici un raspuns la muzeu.Dar am vazut ca interesul pentru asa ceva e urias.Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar mai gasi poate ceva ingropat si pe la noi in privinta asta romania este un teritoriu virgin nu prea s-au facut sapaturi. Deja fost scos un tanc Sherman american sau cea a mai ramas din el din Prut prin 2001 : http://www.bzi.ro/al-saptelea-din-europa-t...-prutului-14709 .

Avand in vedere ca tancurile sunt facute din blindaj gros ele rezista in pamant mult mai bine ca alte vehicule. Am vazut masina scoasa dupe 50 de ani din pamant si tot se mai putea alege ceva din ea. Deci se poate. E adevarat ca mosul din povestire cam abereza ca multi mosi inclusiv aia care zic ca au vazut sute de sahariene abandonate de nemti intre Bucuresti si Ploiesti.

Un exemplu de descoperire, un t-34 recuperat dintr-o mlastina in 2003 in Estonia, abandonat de rusi si folosit de nemti . Dupa 50 de ani in mlastina tancul este inca functional.

 

 

Tancul ala din estonia este al naibii de dubios...:wacko:.Il scoti din mlastina cu insemnele naziste ( adica vopsea alba) dupa 50 de ani??????? Sa fim seriosi, la 50 de ani de stat in apa si in pamant se topeau si rulmentii de la senile ( vad ca asta merge perfect tras fara prea mari eforturi :laugh: ) conductele motorului, furtune si tot asa. Daca va uitati bine la el cred ca este un tanc cazut cu cateva zile inainte in mlastina si da...desi e ud, mai merge motorul :).

 

 

Cat despre astea de la noi, exista aparate care pot bate pana la 10 m in pamant dupa metale.Nu sunt la indemana oricui si costa ceva dar sunt.Un tanc ramas in urma si ingropat accidental cred ca mai se gaseste, dar flote intregi ..mai greu:).

Editat de master_alexut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

=====.Era copil cand a fost batalia.=====

 

 

hai sa gindim oleaca, ca de aia avem capul pe umeri, sa gindim cu el, nu sa stea gitul gol

 

cum naiba se duce un copil cu alti copii.... iau cu ei 2 leviere 5 ciocane si merge sa scoata o roata de pe un tanc,INGROPAT DE AVIATAI RUSA.

cum naiba au reusit, ca de pe mine curg apele cind fac o pana la mobra....

a uitat sa povesteasca cum au sapat, sau au oprit totata activitatea acolo sa scoata roata si dupa aia au dat PLEY...la film in continuare.. :wacko: hai mai ce naiba, mie sa-mi spuna un mos asa ceva...chiar ii dau carne de ii umplu frigiderul sau beciul daca nu are frigider....

a ramas tunul incarcat :) mosul ala are o imaginatie bogata dar si bolnava...mama da ce dea carne ii dadeam :laugh: sa ma tine minte toata viata..

sper sa nu fie contagios mosul, ca e naspa treaba..sa scoata niste pustani o roata de pe un tanc ;) daca ii spun la juniorul meu de 8 ani asa ceva, nu cred ca-mi mai spune TATAI nevar...sau ma reclama pe la autoritati ca am luato razna...hai mai ce naiba sa incheiem cu povestea asta ca deja se sare calul cu imaginatia bolnava a unora.

 

nu vreau sa fiu rautacios, dar de cind am citit povestea, am ramas cu sechele...

Editat de dany_oldmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve!E alt mos,alta locatie.Asta avea vreo 12 ani.Dupa ce rusii au plecat mai departe satenii au navalit sa ia fiecare cate ceva(haleala, haine de pe soldati,casti,arme,roti de caruta,de tun,etc).Mosul a vazut tunul ,ca era chiar in dreptul pamantului lui.E normal sa tina minte.Celalalt care a acos roata avea vreo 16 ani,poate mai multi.Tancul s-a oprit intr-un pom,intr-un mal,cu roata cumva suspendata.Aluat cheile lui taicasau(era dulgher in sat)si a scos roata.Senila tancului era franta.La scurt timp au venit rusii.Avea in ograda un cocos falnic,frumos.O femeie ofiter rus a scos pistolul si i l-a impuscat ,din prima zi.Penele i-au sarit pe sus.Singura certitudine ca s-a petrecut asa e faptul ca mosului ii dau lacrimile cand isi aduce aminte(si roata de blindat luata de la el).Cand va fi acea scula se va face ordine si limpezeala.Un tip de seama mea imi zice ca taicasau,inainte de a muri,i-a zis ca a ingropat un motor da tanc sau tancheta intr-o tarina,langa sat.E cumva ambalat de mos.Cand caut motociclete tot pe vorbele oamenilor merg.Uneori reusesc,alteori dau gres.Dar tot pe vorbe merg.Numai bine!

post-27549-1303018582_thumb.jpg

post-27549-1303018608_thumb.jpg

post-27549-1303018653_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ingropi, se duce dracului. au ingropat americanii (tampiti asa cum ii stim cu totii) o masina, pein anii '50, '60. ambalata, unsa, ma rog, pregatita cumva pentru eveniment - de ce ar ingropa cineva o masina noua, cu staif, cu oficialitati, cu festivitate, nu stiu, intrebati-i pe ei va rog - si au scos-o peste 50 de ani - tot cu festivitati... - muci. normal, daca m-ai fi intebat pe mine... :wacko:

 

s-a mai gasit, ca sa revin ontopic - oarecum - zundapp ks ramas ingropat in ceva gropa de obuz prin poloni (parca) - la fel de muci, daca il spalai cu jetul se dezintegra. motorul (ala din aluminiu, care nu rugineste, da??) nu mai era.

 

concluzia: traiti-va vietile, ca pamantul nu iarta.... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ingropi, se duce dracului. au ingropat americanii (tampiti asa cum ii stim cu totii) o masina, pein anii '50, '60. ambalata, unsa, ma rog, pregatita cumva pentru eveniment - de ce ar ingropa cineva o masina noua, cu staif, cu oficialitati, cu festivitate, nu stiu, intrebati-i pe ei va rog - si au scos-o peste 50 de ani - tot cu festivitati... - muci. normal, daca m-ai fi intebat pe mine... :wacko:

 

s-a mai gasit, ca sa revin ontopic - oarecum - zundapp ks ramas ingropat in ceva gropa de obuz prin poloni (parca) - la fel de muci, daca il spalai cu jetul se dezintegra. motorul (ala din aluminiu, care nu rugineste, da??) nu mai era.

 

concluzia: traiti-va vietile, ca pamantul nu iarta.... :laugh:

Salve!La muzeul Sinsheim sunt filme care arata de unde provin blindatele..Alea scoase din mal arata foarte bine.Asta am vazut,asta spun.Nu vreau sa imbarlig pe nimeni dar se poate face o treaba teribila in tara referitor la fiare din ww2.In cativa ani vor veni nemtii personal dupa ele.Cred ca am putea fi prima federatie moto din lume care sa detina asemenea utilaje.Asta inseamna ca nu o sa ne mai plangem ca ala ar veni de la Constanta,ala de la Timisoara pentru ca vor fi bani.Putem sa ne intarim financiar uluitor de rapid.Bulgarii au scos rugini la licitatie.Pretul de inceput a fost de 100.000 euro.Sunt absolut sigur ca se pot gasi Panzere intregi,numai cu ce stiu eu ca locatii.Legile 311 si 182 sunt in favoarea noastra.Doar trebuie o casa buna de avocatura.Nu vreau sa cersesc nimic.Va spun ca impreuna putem realiza ceva teribil,cu adevarat serios.Detin peste 20 de motociclete care impreuna nu fac mai nimic,pentru ca nu am puterea sa le restaurez..Chiar daca mai strang 20 tot aici voi jongla.Multi dintre voi sunt in aceasta situatie.Anii trec si nu e putere sa ne facem motoarele ca la carte.Stiti ce inseamna un Panzer restaurat?Inseamna 3-4 milioane de euro.Cunosc cazuri cand le-au scos din Ucraina si le-au trecut cu vaporul in America.Asa mare e interesul.Nu mai vorbesc de restul utilajelor nemtesti din ww2.,vazute de mine la oameni in ograzi.Bormasini statice imense,strunguri,forje,bucatarii de campanie,casti,canistre,baionete,cutii masca,cutii munitie,aparate taiat conserve,osii car,roti tanc,roti tun,senile,turele blindat,obuze,pluguri,stampile..etc.Daca e cineva ce se indoieste de ce am spus ii platesc drumul dus intors.Il duc intr-un sat unde,in niste balarii,omul are un obuz de cateva sute de kilograme din ww2.Intr-o groapa mai are inca vreo 5-6 bucati,acoperite cu pamant.Bine,daca undeva va apare in urma sapaturilor munitie ea trebuie predata.Numai bine!

post-27549-1303063313_thumb.jpg

post-27549-1303063446_thumb.jpg

post-27549-1303063669_thumb.jpg

post-27549-1303063813_thumb.jpg

post-27549-1303064547_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve!La muzeul Sinsheim sunt filme care arata de unde provin blindatele..Alea scoase din mal arata foarte bine.Asta am vazut,asta spun.Nu vreau sa imbarlig pe nimeni dar se poate face o treaba teribila in tara referitor la fiare din ww2.In cativa ani vor veni nemtii personal dupa ele.Cred ca am putea fi prima federatie moto din lume care sa detina asemenea utilaje.Asta inseamna ca nu o sa ne mai plangem ca ala ar veni de la Constanta,ala de la Timisoara pentru ca vor fi bani.Putem sa ne intarim financiar uluitor de rapid.Bulgarii au scos rugini la licitatie.Pretul de inceput a fost de 100.000 euro.Sunt absolut sigur ca se pot gasi Panzere intregi,numai cu ce stiu eu ca locatii.Legile 311 si 182 sunt in favoarea noastra.Doar trebuie o casa buna de avocatura.Nu vreau sa cersesc nimic.Va spun ca impreuna putem realiza ceva teribil,cu adevarat serios.Detin peste 20 de motociclete care impreuna nu fac mai nimic,pentru ca nu am puterea sa le restaurez..Chiar daca mai strang 20 tot aici voi jongla.Multi dintre voi sunt in aceasta situatie.Anii trec si nu e putere sa ne facem motoarele ca la carte.Stiti ce inseamna un Panzer restaurat?Inseamna 3-4 milioane de euro.Cunosc cazuri cand le-au scos din Ucraina si le-au trecut cu vaporul in America.Asa mare e interesul.Nu mai vorbesc de restul utilajelor nemtesti din ww2.,vazute de mine la oameni in ograzi.Bormasini statice imense,strunguri,forje,bucatarii de campanie,casti,canistre,baionete,cutii masca,cutii munitie,aparate taiat conserve,osii car,roti tanc,roti tun,senile,turele blindat,obuze,pluguri,stampile..etc.Daca e cineva ce se indoieste de ce am spus ii platesc drumul dus intors.Il duc intr-un sat unde,in niste balarii,omul are un obuz de cateva sute de kilograme din ww2.Intr-o groapa mai are inca vreo 5-6 bucati,acoperite cu pamant.Bine,daca undeva va apare in urma sapaturilor munitie ea trebuie predata.Numai bine!

 

 

pai daca e asa de simpla treaba si profitabila ma mir de ce nu ai actionat pina acuma,se face 1,2 credite bancare..cauti o firma cu utilajele necesare, scoti fierul de acolo il vinzi sau restaurezi ceva de acolo si gata.

daca ia teapa, ia unul, nu 5 persoane...

Nui nevoie de 3,4,5 presoane sa va certati dupa aia.. care ia panzerul ala mai bun, sau ca unul vrea tunul ala incarcat..sau sa impartiti pe acolo tot felul de nebuni..

asta e o treba care se face in liniste si fara mare vilva...orcum la noi nus legi care sa-ti prmita chiar daca gasesti asa ceva, de care mosul ala cu probleme vb.sa poti detine sau sa te plimbi cu panzerul prin sat.

Editat de dany_oldmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve!Azi am iesit un pic pe traseu.Un mos are o senila de tanc intinsa pe vreo 10 metri.Tatal sau a scos-0 de pe un blindat,ramas in fata casei.E pusa in ograda,el asa a prins-0 de mic copil.Nu o da,dar eu stiu ca timpul lucreaza pentru mine.Din alta parte am luat o roata ,o canistra si o casca.Treaba asta cu blindatele e un pic mai complicata.Se pare ca legislatia e acceptabila,dar eu cred ca colaborarea cu o casa mare de avocatura e solutia.Trebuiesc destui de multi bani pentru a scoate un blindat din pamant.Detwectorul e cel putin 2500 euro.Avocati,macarale,excavatoare,treilere,muncitori,alte cheltuieli...Eu zic ca trebuie vreo 7-8000 de euro pentru a scoate un panzeras la liman.Nu e treaba de un singur om.Trebuie si tupeu de motociclisti hotarati.Mereu am crezut ca aici voi gasi oamenii potriviti pentru treaba asta.Cei carora le-am trimis piese si mi-au dat banii dupa luni de zile sa se abtina,ca vad ca se bat cu pumnul in piept inutil.Nu va fie teama,putem reusi impreuna.Va asigur ca in maximum o luna de la realizarea unei harti a locurilor cu potential panzerasul va fi scos la lumina.Eu zic ca nu trebuie ratata aceasta ocazie.Nu am spus nimic dar sunt si locuri unde se pare ca is ingropate motociclete.De asemenea sunt locuri ,tot in zona asta,unde e ingropat aur de catre vechii boieri.Se spune ca exista gropi(fantani)pline cu munitie si cutii pline cu dinti de aur.Eu nu umblu dupa aur,dar am vrut sa spun ca pot aparea surprize nebanuite.Va doresc tuturor un Paste Fericit!Numai bine!

post-27549-1303578509_thumb.jpg

post-27549-1303578526_thumb.jpg

post-27549-1303578546_thumb.jpg

post-27549-1303578573_thumb.jpg

post-27549-1303578625_thumb.jpg

post-27549-1303578653_thumb.jpg

post-27549-1303578695_thumb.jpg

post-27549-1303578745_thumb.jpg

post-27549-1303578840_thumb.jpg

post-27549-1303578861_thumb.jpg

post-27549-1303578878_thumb.jpg

post-27549-1303578901_thumb.jpg

post-27549-1303578922_thumb.jpg

post-27549-1303578934_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve!Azi am iesit un pic pe traseu.Un mos are o senila de tanc intinsa pe vreo 10 metri.Tatal sau a scos-0 de pe un blindat,ramas in fata casei.E pusa in ograda,el asa a prins-0 de mic copil.Nu o da,dar eu stiu ca timpul lucreaza pentru mine.Din alta parte am luat o roata ,o canistra si o casca.Treaba asta cu blindatele e un pic mai complicata.Se pare ca legislatia e acceptabila,dar eu cred ca colaborarea cu o casa mare de avocatura e solutia.Trebuiesc destui de multi bani pentru a scoate un blindat din pamant.Detwectorul e cel putin 2500 euro.Avocati,macarale,excavatoare,treilere,muncitori,alte cheltuieli...Eu zic ca trebuie vreo 7-8000 de euro pentru a scoate un panzeras la liman.Nu e treaba de un singur om.Trebuie si tupeu de motociclisti hotarati.Mereu am crezut ca aici voi gasi oamenii potriviti pentru treaba asta.Cei carora le-am trimis piese si mi-au dat banii dupa luni de zile sa se abtina,ca vad ca se bat cu pumnul in piept inutil.Nu va fie teama,putem reusi impreuna.Va asigur ca in maximum o luna de la realizarea unei harti a locurilor cu potential panzerasul va fi scos la lumina.Eu zic ca nu trebuie ratata aceasta ocazie.Nu am spus nimic dar sunt si locuri unde se pare ca is ingropate motociclete.De asemenea sunt locuri ,tot in zona asta,unde e ingropat aur de catre vechii boieri.Se spune ca exista gropi(fantani)pline cu munitie si cutii pline cu dinti de aur.Eu nu umblu dupa aur,dar am vrut sa spun ca pot aparea surprize nebanuite.Va doresc tuturor un Paste Fericit!Numai bine!

salut.cu detector de metale,te pot ajuta,dar doar pe o perioada de 2 saptamini.din 15 pina pe 30 august.daca crezi k iti poate fi util,atunci da un pm.bafta multa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e un detector performant si daca e pe numele dumneavoastra e ok.Altfel se confisca.Se stie ca aceste vechituri sunt in zona de frontiera,sau pe aproape.Ne vor vedea de la kilometri prin binocluri.Nu mai spun de un maistru din Falciu care spune ca pescarii isi agata unditele intr-o senila din Prut.Imi spune sa vin cu un scafandru,ca ma duce la locul faptei.Deci exista chiar pe frontiera vechituri.Tot asa,intr-un alt loc sunt cateva case ,in care mai locuiesc cativa batranei.Erau copii,adolescenti...Intr-o seara a aparut un blindat nemtesc.L-au tras langa niste salcii,langa casele lor.Au cerut ceva de mancare.In timpul asta tancul a inceput sa se scufunde,acolo e o mlastina.Dimineata au venit cu alt blindat si au incercat sa-l traga din mal.Nu au reusit.Cum spuneam ,batraneii traiesc.Iar blindatul e in mlastina.Sunt siguri de asta.Deci e treaba multa de facut cu detectorul.Numai sa fie totul legal.E imposibil sa nu dam in urs.E imposibil.Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e un detector performant si daca e pe numele dumneavoastra e ok.Altfel se confisca.Se stie ca aceste vechituri sunt in zona de frontiera,sau pe aproape.Ne vor vedea de la kilometri prin binocluri.Nu mai spun de un maistru din Falciu care spune ca pescarii isi agata unditele intr-o senila din Prut.Imi spune sa vin cu un scafandru,ca ma duce la locul faptei.Deci exista chiar pe frontiera vechituri.Tot asa,intr-un alt loc sunt cateva case ,in care mai locuiesc cativa batranei.Erau copii,adolescenti...Intr-o seara a aparut un blindat nemtesc.L-au tras langa niste salcii,langa casele lor.Au cerut ceva de mancare.In timpul asta tancul a inceput sa se scufunde,acolo e o mlastina.Dimineata au venit cu alt blindat si au incercat sa-l traga din mal.Nu au reusit.Cum spuneam ,batraneii traiesc.Iar blindatul e in mlastina.Sunt siguri de asta.Deci e treaba multa de facut cu detectorul.Numai sa fie totul legal.E imposibil sa nu dam in urs.E imposibil.Numai bine!

pe detector,am factura fiscala.e cumparat de afara,deci cred ca nu vor fi probleme.oricum,cred ca cel mai bine,e sa ne intilnim cumva la inceputul lui august,si putem vorbi totul in liniste si cit mai clar.e bine asa?

sint destul de interesat de o treaba din asta,asa ca se poate conta pe participare.numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...,unde e ingropat aur de catre vechii boieri.

 

daca-l scoti Adriane,incearca sa nu dai si pe el cu motorina,ca nu rugineste :P .ala de-ti va lua roata aia de senilar risca sa si-o scape pe picioare de naclaita de ulei ars si motorina cu care le colorezi dupa extractie.s-a inventat deruginolul dar deah,n-are patina si nu da bine in poza :moron: .casca aia sigur n-o sa stea la nimeni pe cap,chiar si de pe raft aluneca:laugh:

 

btw.daca gasesti ceva cai verzi as fi interesat si io de vreo 2,dar sa fie fromosi,tataresti daca se poate :D .taxele postale le platesc io.

succes :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a Inviat!De cateva luni lucrez la o instalatie mare de sablat.Noi doi am discutat acum o luna despre niste compresoare si stii ca urmaresc sa sablez toate fierataniile ce le detin.Datul cu ulei ars nu e pentru a pacali pe cineva.Garajul este plin si o parte din fiare stau in beci,la umezeala.Nu am conditii,nu sunt bilete pentru alte solutii.Nu te blamez,dar stii ca in drumul tau ai dat peste un Zundapp KS 750.Noi de ce nu am gasi ceva?Nu ma crezi,dar iti dau cuvantul meu ca sunt pe urmele unui senilar.Daca il voi gasi el nu va parasi Romania niciodata.Nadajduiesc ca nici celelalte fiare importante ce le voi dibui sa nu paraseasca vreodata tara.Avem de castigat mai mult pastrandu-le aici.Daca cineva cu bilete si cu curaj ar veni in aceasta clipa si ar cumpara tot ce stiu eu la suprafata obiecte din ww2 ar deveni unic in Romania cu colectia sa.Uita-te atent,mosul are in jurul casei senilele de Panzer. Astea nu se gasesc asa usor.Acum ceva timp am fost la un mos persecutat de comunisti din cauza unor fiare din ww2.La un moment s-a enervat brusc si m-a dat afara din ograda.M-am dus inapoi,iar m-a dat afara,iar m-am dus...Avea doi boi puternici.Desfacea noaptea de pe blindate si cara acasa.La un moment dat mi-a zis ca o sa-mi arate ce mai are din ww2A venit baiatul lui,mi-a zis sa nu mai vin,ei nu au nici un fier.Sunt sigur ca mosul are niste fiare rare prin gospodarie.La alt mos am gasit un morman de fiare(10-15 tone de fier gramada).Se vede o roate de tanc,taiata in doua.E din aia cauciucata,intinzatoare de senila.In ani de zile i-am castigat increderea.Cand umblam la fiarele astea,sa le luam la mana,il intreb.Niciodata,imi spune.Le are de la parintii lui,nu vrea sa dea nimic.Da mai da,Ionele,ii zice nevasta-sa.Cand te-am adus nu aveai nici un fier in mana,ii reproseaza mosul.Isi aduce aminte cum nemtii ce cadeau in mijlocul drumului erau calcati de masinile rusilor pana deveneau foita de tigara.L-a fascinat un sodat care mergea pe un BMW solo,conducandu-l cu picioarele.Tine minte soldati care preferau sa-si bage baioneta in gat decat sa cada in mana barbarilor.Pe dealuri ramasese un senilar.El si slti copii s-au jucat mult timp la fier.Iti doresc o primavara neasemuita,cu impliniri mari.Recunosc ca si tu detii informatii despre lucruri rare,esti un tip deosebit si un foarte bun restaurator de epave.Poate cel mai bun din tara,dupa cunostintele mele.Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rog moderatori sa deschida un:NEWTOPIC cu tema:povestiri macabre(..sa-si bage baioneta in gat ...pana deveneau foita de tigara..dinti..)..iluzi..etc.

 

nu as vrea sa intre juniroul pe aici sa citeasca si sa-mi puna tot felul de intrebari...de la tema postului cu vechiturile.. se ajunge departe...recomand sa ne limitam la ce scriem aici,nu o spun din rautate dar poate intra si minori aici care citesc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a Inviat!Am vrut sa stau locului,dar n-am rezistat!Sunt zeci de directii,am un caiet de adrese cu potential.Uneori ma intorc si cu mana goala,dar in ultimul timp parca oamenii is mai deschisi,mai generosi.Taine nebanuite ascunde zona asta,e mare pacat ca se pierd atatea in fiecare zi.In sate tiganii au strans mormane de fiare.Greu te poti intelege cu ei,mai nimic n-am capatat.Marile secrete din sat le detin cei care nu dau nici un fier ,cei de care e geu sa te apropii.La prima vedere pare un om simplu,un mosneag slab,cu haine fluturate de vant.Buna ziua,domnule Sulder.Nume de neamt,fost inginer .De unde ma cunosti,imi zice el.De la oameni stiu de dumneavoastra.Nu are nimic din ww2.De unde sa am,chiar daca mai era ceva captura de razboi prin sat au trecut tiganii.Ii arat eu niste documente cu zvastica si un aparat de taiat conserve din 1942.Ochii ii stralucesc.Asteapta un pic,imi zice.Din drum vad aparatul pe care il aduce.Avem pamant sus,langa padure.In 1944 ,pe la sfarsitul lui august,plec cu tata spre padure.In mijlocul drumului era un intins un neamt.Pe piept avea mitraliera.Sub el se vedea o ranita.Cred ca i-ati luat pusca,zic eu aiurea.Nu,nici nu ne-am gandit.La noi se mai dadeau lupte razlete.Nemtii erau haituiti,stateau ascunsi prin lanuri ,mancand porumb crud.Patrule de rusi impuscau orice om cu arma,nu conta ce natie e.Atat ne-ar fi trebuit,sa ne gaseasca cu pusca.Ia du-te si vezi daca e mort,ca eu pandesc sa nu vie nimeni,zice tata.Cand ma apropii simt miros greu.Observ ca militarul e umflat.Nu stiu,zice domnul Sulder,de ce rusii morti erau slabi iar nemtii se umflau.Aveti dreptate,si eu am auzit de treaba asta.Vezi ce are in ranita,poate gasesti ceva,striga tata.Desfac curelele,trag ranita si i-o duc tatei.Gasim un bidonas pentru apa,un pansament cu o bucata de vata,un aparat de ras si o sticluta de colonie.Intr-un buzunar gasesc aparatul foto.Macar acum avem cu ce face poze,remarca tata.Le-am facut poze la studenti,zice dom Sulder.Trebuie film 6 pe 9,de fapt trebuiesc 2 role.Tot in sat am gasit canistra.roata si baioneta uzata.La unele fantani am observat roti de tun ww2 cu manivela.

post-27549-1303831050_thumb.jpg

post-27549-1303831079_thumb.jpg

post-27549-1303831106_thumb.jpg

post-27549-1303831853_thumb.jpg

post-27549-1303831880_thumb.jpg

post-27549-1303831900_thumb.jpg

post-27549-1303831970_thumb.jpg

post-27549-1303832112_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rog moderatori sa deschida un:NEWTOPIC cu tema:povestiri macabre(..sa-si bage baioneta in gat ...pana deveneau foita de tigara..dinti..)..iluzi..etc.

 

..turnau benzina pe ei si-si dadeau foc...umflati..slabi....as prefera sa se prezinte doar fiarele gasite care se pare ca ii ies mai des in cale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt povesti macabre, este realitatea razboiului si mai ales razboiul din vremurile alea care spre sfarsit ajunsase o barbarie, ura fata de nemti care erau net superiori in orice si salbaticia rusilor.Am avut un bunic ce a facut cam tot razboiul, din pacate a murit cand aveam 12 ani, stiu cateva povesti de la el demne de multe filme bune...nu era genul care sa infloreasca.De la colegi ce cautau si luau dintii de aur, pana la colegi care au impuscat de la spate un superior pe care aveau boala, in timpul unei confruntari cu nemtii. Oricum spre sfarsit, nemtii au fost haituiti de rusi ca pe niste animale la vanatoare, bunica spune ca treceau pe garla multi nemti dezbracati...si nu erau chiar vii.:P.

Cat despre copii..cred ca e ok sa stie si ei ce insemana un razboi, ca unii au cazut si au luptat pt pamanturile astea de unde multi dintre tineri vor sa plece afara.Oricum daca scapa la stirile de la ora 5...ce s-a scris pe aici sunt chestii soft.

Intorcandu-ne la fiare...si bunica care are 90 de ani spune cu mare plcere tot povesti de genul ca la iei in zona nemtii au ingropat un tanc sau mai multe defecte, sa nu cada prada rusilor.Teoretic pare logic, un tanc nu prea arde si 6-7 soldati poat sapa o groapa pt un tanc in 2-3 ore....desi ma indoiesc ca stateau ei sa sape gropi pt toate fiarele ce se defectau, mai ales spre sfarsit cand nu mai stiau pe unde sa se ascunda. Oricum o roata , o jumate de senila, o tabla de tanc mie nu imi trezeste nici un sentiment, nu au valoare.

Concluzionand, cred ca povesti sau nu....sunt frumoase si imi face placere sa citesc :P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sfat util daca incepeti marea exhumare sa filmati totul cine stie ce surprize apar, dupa revolutie umbland dupa potcoave de cai morti adica motociclete vechi am dat de urma unui BMW cu atas ingropat intr-o fantana .Legenda zice ca un vanator l-a gasit abandonat intr-o padure in timpul razboiului, l-a luat si dupa cativa ani l-a pus in circulatie folosindu-se de el in gospodarie, carat nisip,vanatoare,etc inainte de revolutie vanatorul a murit noii propietari ai casei neavand ce face cu vechitura si avand in curte o fantana ce trebuia astupata au aruncat-o in fantana impreuna cu toate gunoaiele si lucrurile nefolositoare de prin curte ... au facut curatenie.Cea mai buna cale de a gasi motociclete vechi la vremea respectiva era sa te pui bine cu frizerii din sate , barbatii nu prea se

spovedesc la biserica dar la frizerie ...incredibil ce poti afla.Asa am dat de urma BMW-ului de mai sus si a multor altora.Am ajuns la casa cu pricina am stat de vorba cu noul propietar si...a zis zambind ca mi-l vinde cu 100DM numai ca trebuie sa-l dezgrop ...cica e cam la 3 metri sub pamant.Am batut palma si am revenit a doua zi dimineata cu lopeti,harlete,galeti,franghii,tarnacoape si trei sapatori deja ametiti pescuiti la birtul satului.Prima zi nu a fost cu spor dupa 1,5 m de sapat sapatorii m-au lasat balta promitand revenirea a 2 zi,dupa 5 zile de sapat si scos tot felul de gunoaie la vreo 6 metri am dat de atas si apoi de motocicleta a fost un sentiment incredibil de bucurie dar stand 4 ani ingropat umezeala multa si aciditatea rezultata din gunoaie si-au spus cuvantul era o rugina nu se mai invartea nimic, era ciur...dar era un BMW R11 cu ataj Steib.l-am dus acasa l-am spalat ,l-am uns si il tineam de bibelou in curte, de restaurat nu se merita era prea mult de munca.Unui tip din Germania amator de fiare vechi i se pune pata sa-l cumpere m-a intrebat cum de e asa de distrus,i-am povestit cum l-am scos din fantana ne-am inteles la pret ....si l-am dat.Dupa o luna ma trezesc ca vine neamtul cu motorul inapoi ...ca el vrea sa filmeze cum am scos motocicleta din fantana si e dispus sa dea 1500dm sa ingropam motocicleta in acelasi loc si sa o scoatem din nou toata actiunea fiind filmata.M-am dus la casa respectiva cand i-am zis propietarului ca vreau sa ingrop si sa dezgrop din nou motocicleta omul m-a scos din curte facandu-ma nebun.A 2 zi am revenit cu o damijana de tuica si o suma de bani si a acceptat ...si iar am luat-o de la capat sapa scoate gunoaiele ,baga motocicleta,atasul,astupa si invers sapa scoate gunoaie,scoate atasul,motocicleta,baga gunoaiele,astupa toata actiunea fiind filmata nu am mai respectat adancimea... doar 3 metri.neamtul a fost foarte fericit a promis ca-mi duce o copie a filmuletului lucru care nu sa mai intamplat.

 

va urez succes ,eu zic ca merita efortul :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vechituri noi...fara motorina pe dansele :blbl:

http://img62.imageshack.us/img62/4176/imgp3142m.jpg

http://img857.imageshack.us/img857/1454/imgp3139.jpg

 

ptr. d-ul simsonx2 ceva cu care sa transpuna basmele mosilor pe hartie...bate molcom,o litera la cateva secunde,cam cum povestesc si mosii aia:laugh: ...dar iarna e pe aproape si e lunga.

http://img811.imageshack.us/img811/7527/imgp3127.jpg

Mesaj completat

vechituri noi...fara motorina pe dansele :P

http://img62.imageshack.us/img62/4176/imgp3142m.jpg

http://img857.imageshack.us/img857/1454/imgp3139.jpg

 

ptr. d-ul simsonx2 ceva cu care sa transpuna basmele mosilor pe hartie...bate molcom,o litera la cateva secunde,cam cum povestesc si mosii aia:laugh: ...dar iarna e pe aproape si e lunga.

imgp3139.jpg

By ady6119 at 2011-05-01

 

Mesaj completat

vechituri noi...fara motorina pe dansele :P

imgp3142m.th.jpg

imgp3134b.th.jpg

 

 

ptr. d-ul simsonx2 ceva cu care sa transpuna basmele mosilor pe hartie...bate molcom,o litera la cateva secunde,cam cum povestesc si mosii aia:laugh: ...dar iarna e pe aproape si e lunga.

http://img811.imageshack.us/img811/7527/imgp3127.jpg

Mesaj completat

imgp3127.th.jpg

Mesaj completat

vechituri noi...fara motorina pe dansele :P

imgp3142m.th.jpg

imgp3134b.th.jpg

 

 

ptr. d-ul simsonx2 ceva cu care sa transpuna basmele mosilor pe hartie...bate molcom,o litera la cateva secunde,cam cum povestesc si mosii aia:laugh: ...dar iarna e pe aproape si e lunga.

imgp3127.th.jpg

Mesaj completat

Mesaj completat

vechituri noi...fara motorina pe dansele :P

imgp3142m.th.jpg

imgp3134b.th.jpg

 

 

ptr. d-ul simsonx2 ceva cu care sa transpuna basmele mosilor pe hartie...bate molcom,o litera la cateva secunde,cam cum povestesc si mosii aia:laugh: ...dar iarna e pe aproape si e lunga.

imgp3127.th.jpg

Mesaj completat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...