Sari la conținut

Vechituri


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Se vede ca a venit frigu :grinbandit: si am inceput deja sa dezgropam vise mai vechi :banana: , va urez bafta sau nui bine ca la pescari sa zici asa :crack: oricum sa ne tineti la curent cei care va ocupati de asta , este totusi un vis frumos . :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce domne, nu ai vrea sa participi la descoperirea unui tanc

eu unu as vrea sa particip la asa ceva, si cred ca multi ar vrea, asa ca spuneti care vreti sa participati

 

in alta ordine de idei am un prieten care detine un detector de metale pana la 2 metri

sper sa il dezgropi cumva

Salve!Nu te cunosc,dar esti un tip curajos daca zici aceste frumoase cuvinte.Ai putea sa spui mai multe despre detector(denumire,an fabricatie etc.)?Numai bine!

 

exista cautand cu gugle pe net povestea unui tanc Sherman fara turela pe care l-a scos Muzeul Militar (armata) dintr-un mal prabusit al Prutului. S-au chinuit ceva.

Sigur sunt inca fiare intregi unde a fost spart frontul, sunt si multe bilete de castigat doar ca in afara de aspectele legale mai sunt si probleme logistice.

Tanc cu tanc se scoate :grinbandit:

Eu va urez succes in ceea ce faceti si participam si eu fizic daca nu eram departe si timpul imi permitea

E vorba de al 6-lea Sherman din Europa.Valoric era mult sub Tiger-ul nemtesc.Se spune ca un Tiger era echivalentul a 5 Shermane sau a 8 T34.Niciodata n-o sa inteleg de ce a plecat de la Iasi.Ca si descoperire e foarte importanta.Stiu o turela pusa la o fantana intr-un satuc.Poate o fi aia.Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.Stiu o turela pusa la o fantana intr-un satuc.Poate o fi aia.Numai bine!

si ce mai stai pe calcaie ?

instaleaza-i omului apa in casa in schimbul turelei pana nu ia drumul rematului

poate gasesti tancul si nu mai ai turela

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve!Nu te cunosc,dar esti un tip curajos daca zici aceste frumoase cuvinte.Ai putea sa spui mai multe despre detector(denumire,an fabricatie etc.)?Numai bine!

 

 

ba ma cunosti,sunt edi din ploiesti, am stat de vb la siriu cu tine si cu lolo , de iti ziceam eu de simsonurile ale, miai aratat mie si lui lolo taloanele alea 2 de zundapp si de bmw parca

 

despre detector nu stiu f multe info, dar stiu ca e model nou de 3 sau 4 ani maxim si are 2 bobine sau ceva de genu care ajung pana la 2 metri maxim, mai spunea ca tiuie diferit pt mai multe metale si pt neferoase la fel

o sa ma interesez mai bine la el sa vad ce si cum,

si Gabi alias red bandit era interesat de operatiunea asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve!Pana la urma ai mai cumparat Simsonasele ?Uneori am impresia ca discutia asta cu blindatele nu-si are locul aici.Desi sunt foarte sigur ca in Moldova sunt zeci de blindate ingropate iata ca apar piedici.Ba legislatia(care nu pare potrivnica),ba nea spirica de la muzeu(ar trebui sa mearga dupa ele daca ii trebuiesc),ba armata care crede ca tot i se cuvine(in Europa sunt blindate in colectii private).In 2008 bulgarii au scos la licitatie cateva Panzere dezmembrate din cele 200 pe care Hitler le-a daruit reginei lor in 44.Pretul de inceput al unei epave a fost de 100.000 euro.Colectionari din Jermania,Rusia,Asia etc le-au halit pe loc.In lume sunt doar 6 tancuri Tiger.Cum singurul functional e in Anglia si Franta mai are 2 nerestaurate inseamna ca cele mai mare muzeu din Europa(e vorba de muzeul privat Simsheim din Jermania)nu are asa ceva.Pai,ma gandesc eu,le-ar trebui un asa utilaj.Am dat un exemplu,cererea de asa ceva e imensa.E adevarat,un asemenea utilaj poate sa produca bilete si fara a fi vandut.Nu inteleg de ce inca se crede ca in tara noastra nu vor fi nicicand colectii private de blindate.Sau cineva sta la panda?Mai degraba inclin sa cred ca in scurt timp se va trece la treaba.Intrucat se pare ca suntem cativa care vrem sa demaram cat mai repede aceasta actiune(care cred ca se va intinde pe zeci de ani)va rog sa veniti cu cele mai bune idei constructive.Nu ascund ca visul meu e sa ne strangem 10-20 de motociclisti hotarati.Daca s-ar intampla asa contributia fiecaruia ar fi cuprinsa intre 100 si 400 euro.Atat ne-ar costa sa muscam o bucata de istorie.Priviti in jur,haitele de lupi mai dau gres.Dar nu renunta niciodata.Cu timpul cred ca discutia aceasta trebuie mutata de aici,desi moderatorii au dat dovada de foarte multa clementa.Oamenii vor sa vorbeasca despre motociclete vechi,nu despre blindate.De aceea vreau sa-i rog pe cei interesati de acest proiect sa vina cu idei si in acest sens.De la inceput trebuie sa spun ca in aceasta afacere pe care cred cu tarie ca o vom incepe toti vom fi egali.In fiecare clipa vom comunica,vom sti exact ce s-a gasit,fara ascunzisuri sau capcane.Nu va fi ascuns nici un surub din comoara.Totul va fi fotografiat,filmat.Impreuna vom hotara soarta obiectelor gasite,care,va asigur,vor fi foarte multe.Concluzionand astept cele mai bune idei despre cum ne putem grupa astia care suntem si cum sa ne marim numarul de membri.Cu stima,Adrian Rosca.

 

 

ba ma cunosti,sunt edi din ploiesti, am stat de vb la siriu cu tine si cu lolo , de iti ziceam eu de simsonurile ale, miai aratat mie si lui lolo taloanele alea 2 de zundapp si de bmw parca

 

despre detector nu stiu f multe info, dar stiu ca e model nou de 3 sau 4 ani maxim si are 2 bobine sau ceva de genu care ajung pana la 2 metri maxim, mai spunea ca tiuie diferit pt mai multe metale si pt neferoase la fel

o sa ma interesez mai bine la el sa vad ce si cum,

si Gabi alias red bandit era interesat de operatiunea asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve!Iata ca azi,20 octombrie 2011,suntem sase din 20.Incet-incet ne vom strange ca sa demaram acest proiect marisor.Piedici vor fi cu siguranta, dar unde e usor cand vrei sa realizezi cu adevarat ceva.Oamenii sunt dispusi sa puna chiar cate 500 euro pentru aceasta treaba dar,deocamdata,cred ca ajung 2-400.Cum chiar in momentele astea cautam cea mai buna varianta de detector inseamna ca in scurt timp vom afla cat tre sa puna 20 de oameni ca sa cumparam utilajul.Cu acesta vom afla,rapid,ce se afla in locatiile banuite de noi.Dupa aia vom decide care e pasul urmator.Distanta dintre noi nu trebuie sa fie un impediment.Totul va fi fotografiat,filmat.Trebuie lasata deoparte neincrederea,vom sti mereu unii de altii.Sincer va spun,timpul va trece si vom demonstra ca suntem oameni seriosi,implicati intr-o cauza serioasa.Nu va fi nici un fel de abureala,totul va fi clar.Deci nu va temeti,hai sa intram in mocirla ca sa iesim curati.Suntem 2 din Barlad,1 din Tecuci si 3 din Ploiesti pana acum.Oricum,pentru mine e clar.Numai intre motociclisti pot exista oamenii necesari acestei afaceri.Cu bine,prieteni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai intre motociclisti pot exista oamenii necesari acestei afaceri.Cu bine,prieteni!

 

Numai intre motociclisti, desigur, pentru ca intotdeuna a existat o stransa relatie.

 

post-28174-0-62221500-1319355147_thumb.jpg post-28174-0-82750900-1319355194_thumb.jpg

 

post-28174-0-67190200-1319355115_thumb.jpg

 

 

cat despre ce a ramas in urama razboiului.......unsure.gif vointa sa existe.

 

post-28174-0-02422000-1319355132_thumb.jpg post-28174-0-74008100-1319355205_thumb.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut !

@Taz1

Am incercat sa-ti trimit PM dar ai casuta plina.

Vad ca broscuta are numere de AG, poti sa-mi spui pe unde se afla ?

Am una din 66 in lucru si m-ar interesa cate ceva si dupa asta.

Cum pot lua legatura cu proprietarul ?

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 masini vechi un opel din 54, 55 si un ww din 70 cred de vanzare complete toate actele in regula ,numere noi.Pret 1300 e negociabil.Daca intereseaza pe cineva.

 

1300 impreuna ? Ma intereseaza pretul la WV separat.

multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1300 impreuna ? Ma intereseaza pretul la WV separat.

multumesc.

 

Pretul este de 1300 euro negociabil pentru fiecare in parte :rolleyes: , deci pretul pt ww este de 1300 euro negociabil, cu cat vii cu o oferta serioasa cu atat se negociaza mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretul este de 1300 euro negociabil pentru fiecare in parte :rolleyes: , deci pretul pt ww este de 1300 euro negociabil, cu cat vii cu o oferta serioasa cu atat se negociaza mai mult.

ii bunicica oferta pt wv dar pe opel nu as da atatzia bani nici in ruptul capului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum facem vecine ? Cautam un tanc ?

 

Zona asta ... e impanzita cu legende ...

 

Daca Ij urile se gasesc cu zecile ... am auzit si eu ceva de tancuri ... munitie ..

 

O sa fac poze .. intamplator bunicul a gasit un ... "aparat de ala ..care doboara pasarile din zbor" ...

 

Ruginit ca naiba ... nu mai invarte butoiasul ... dar arata a pistol ..

 

Ai PM Simson.

Editat de BQGDDAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam despre asta e vorba! Trebuie sa ai sange in instalatzie, nu gluma, ca sa dai cu tarnacopul printre mine si grenade si tot felul de alta pocnitori. :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...