Sari la conținut

Schimbat Pneu


Postări Recomandate

ai grij, ca daca pui mult mai lat decat cel original, risti sa te arunce in curbe, nu e jucarie! un prieten a patit tot asa!!!

degeaba incape sa zicem de bascula si la lant, daca sta prea bombat pe janta, e chiar periculos!

 

PS: un pic mai lat merge, dar nu exagera, ca deobicei janta lasa sa bagi si cu 3-4 marimi mai mare, dar nu o sa mai ai stabilitatea asteptata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

ajutati-ma si pe mi9ne va rog......

 

ma intereseaza sa imi schimb si eu cauciucul ...am 130/70/18-spate si vreau 160/60/18

 

as vrea sa il pun pe aceeasi janta...

 

 

mentionez ca vreau sa fac aceasta schimbare pt look....credeti ca merge...treb alata janta sau ?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ajutati-ma si pe mi9ne va rog......

 

ma intereseaza sa imi schimb si eu cauciucul ...am 130/70/18-spate si vreau 160/60/18

 

as vrea sa il pun pe aceeasi janta...

mentionez ca vreau sa fac aceasta schimbare pt look....credeti ca merge...treb alata janta sau ?????

Merge.Eu am avut pe un gs 500 E 130 si acum am 160.Trebuie doar polizat un pic din marginile cauciucului pt ca atinge ffff putin de bratul etrierului.

Editat de KVL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge.Eu am avut pe un gs 500 E 130 si acum am 160.Trebuie doar polizat un pic din marginile cauciucului pt ca atinge ffff putin de bratul etrierului.

 

Spunea cineva mai sus ca a avut probleme in curbe din cauza cauciucului mai lat decat cel original.

 

La tine cum s-a comportat dupa ce i-ai pus cauciuc mai lat! De fapt din moment ce a trebuit sa mai si polizezi din el i-ai pus MULT MAI LAT...

Ai simtit vreo schimbare la mers? Mai stabila/instabila?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti pune max 140 fata de 130 daca pui mai mult ai schimbat ciclistica motocicletei IN RAU pt ca janta fiind ingusta suprafata de rulare va fi pe un "fir de par" deoarece ihl trage si formeaza o "creasta"

nu te lua ca arata mai bine ..siguranta inainte de toate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti pune max 140 fata de 130 daca pui mai mult ai schimbat ciclistica motocicletei IN RAU pt ca janta fiind ingusta suprafata de rulare va fi pe un "fir de par" deoarece ihl trage si formeaza o "creasta"

nu te lua ca arata mai bine ..siguranta inainte de toate

 

Pai in situatia asta nu prea stiu daca mai are rost sa schimb cauciucul...intre 130 si 140 e o diferenta aproape insesizabila la ochi!

Mai bine las motocicleta cum e ea din fabrica desi din spate arata ca un scuter!

ORICUM UN MARE MINUS LA DESIGN CELOR DE LA Kawasaki.

Cand au ales rotile ER5ulul probabil erau cu gandul la biciclete sau scutere...degeaba e motocicleta frumoasa daca are roti de moped!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ei pe dreacu! papuci, eu am Vn 800. pe spate cauciuc cu latime de 140 pe fatza de 130. crede-ma ca nu am vazut cruiser din categoria lui mai manevrabil. toate au rostul lor. Si m-am dat si cu un ER 5 ca al tau. mi s-a parut foarte bun la capitolul ciclistica, ushor de controlat si de condus. vorba proprietarului motocicleta de prost! :laugh:

 

Si pana la urma conteaza cum arata sau cum merge? :friends:

 

 

Pai in situatia asta nu prea stiu daca mai are rost sa schimb cauciucul...intre 130 si 140 e o diferenta aproape insesizabila la ochi!

Mai bine las motocicleta cum e ea din fabrica desi din spate arata ca un scuter!

ORICUM UN MARE MINUS LA DESIGN CELOR DE LA Kawasaki.

Cand au ales rotile ER5ulul probabil erau cu gandul la biciclete sau scutere...degeaba e motocicleta frumoasa daca are roti de moped!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ei pe dreacu! papuci, eu am Vn 800. pe spate cauciuc cu latime de 140 pe fatza de 130. crede-ma ca nu am vazut cruiser din categoria lui mai manevrabil. toate au rostul lor. Si m-am dat si cu un ER 5 ca al tau. mi s-a parut foarte bun la capitolul ciclistica, ushor de controlat si de condus. vorba proprietarului motocicleta de prost! :laugh:

 

Si pana la urma conteaza cum arata sau cum merge? :friends:

 

 

LOL!

Pai cine a zis ca nu e manevrabil ER5ul!

De aia l-am si luat!! E perfect k prima motocicleta!

 

E foarte usor de manevrat cu cauciucurile din fabrica!

 

Eu am spus ca arata aiurea pentru ca are cauciucul din spate foarte subtire(130) si intrebasem daca se poate schimba cu unul mai gros fara sa-i schimb stabilitatea! concluzia era ca nu prea merita schimbul cu unul de 140...diferenta prea mica la estetic si posibil destul de mare la stabilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitati-va in talon si puneti cu o dimensiune peste. Cu doua devine riscant, depinde cum folositi mobra. Daca e doar de fite cred ca merge si mai mare ........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa nu schimbati dimensiunile cauciucurilor...lasati ce scrie in talon. De ex eu am luat Monsterul cu cauciuc de 180 pe spate, cind am schimbat am pus ce scria in talon adica 160...MAARE diferenta... se apleca mai usor, statea mult mai bine pe curbe. Va stricati ciclistica de dragul aspectului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebarea mea este daca i-as lasa garda mai jos ar afecta cu ceva (adica pneu cu balon de 60 in loc de 80 ) inafara de faptul ca as putea termina janta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un cauciuc 150/60 17 si vreau sa`l pun pe o janta care are in original 130/70 17.Merge?Nu de alta,dar am vazut intr`o poza pe net ca ar merge,dar nu vreau sa risc degeaba sa dau jos roata :bigstar:

 

am un prieten care a inlocuit la un SuperTenere pneul de serie (130/70 17) cu unul mai lat (150/70 17) si din cauza bombarii la viteze de croaziera apare o oscilatie a rotii spate. E drept ca la eduroaie janta e mai ingusta decat la un street dar cred ca ar fi bine sa consulti recomandarile producatorului de anvelope (gasesti usor pe net, pe site-urile producatorilor)

pt 150/70 se recomanda o janta de 4.00 sau chiar 4.50

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...