Sari la conținut

6 iunie 2006 - Sa Ma Ia Pe Sus Nu Altceva


doggy
 Share

Postări Recomandate

Azi, 6.VI.2006 mergeam pe mihai viteazul(brasov) si veneam dinspre str.Plevnei. Vraiam sa intru pe strada Rovine asa ca trebuia sa virez la stanga.Nici una nici alta,semnalizez dar nu ma uit in spate (stiind ca normal orice conducator auto care vede acel semnal reduce viteza) si cand sa intru pe strada, aud scartaituri de cauciuc puternice.In dreapta mea era un tampit cu un pasat si era (cuvant urat) tot pe el.Da sa ma vedeti pe mine cum eram,pt ca am crezut ca io sant de vina asa ca pot sa zic ca am vazut moartea cu ochii si m-am convins singur ca NOI TREBUIE SA NE FERIM DE CONSERVARI!!!! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NOI TREBUIE SA NE FERIM DE CONSERVARI!!!! ;)

 

 

Mare dreptate ai...

Mai demult parca Ion54 spunea ca in Canada te invata si cum sa stai la stop cu ochiu pe oglinda si in viteza 1 ca sa poti sa pleci daca vine berbecul din spate. Eu am inceput sa dau semnal cu cat mai mult inainte sa virez...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi, 6.VI.2006 mergeam pe mihai viteazul(brasov) si veneam dinspre str.Plevnei. Vraiam sa intru pe strada Rovine asa ca trebuia sa virez la stanga.Nici una nici alta,semnalizez dar nu ma uit in spate (stiind ca normal orice conducator auto care vede acel semnal reduce viteza) si cand sa intru pe strada, aud scartaituri de cauciuc puternice.In dreapta mea era un tampit cu un pasat si era (cuvant urat) tot pe el.Da sa ma vedeti pe mine cum eram,pt ca am crezut ca io sant de vina asa ca pot sa zic ca am vazut moartea cu ochii si m-am convins singur ca NOI TREBUIE SA NE FERIM DE CONSERVARI!!!! :bigstar:

 

Hm...totusi faptul ca ai semnalizat nu prea te scuteste de asigurare. Daca un conservar semnalizeaza si dupa aia imi taie calea, cred vin aici si il injur....semnalizarea nu este egala cu asigurarea :cheers: Ca sunt o gramada de conservari tampiti...true, dar punctual, in situatia fatza, nu ai dreptate. In lege scrie dealtminteri ca daca nu exista marcaje pe jos care sa indice altceva, se poate merge inainte de pe oricare din benzi.

Sa nu te superi ca nu am vrut sa te critic, poate nu am inteles bine ce ai vrut sa spui....dar totusi cand vad " semnalizez dar nu ma uit in spate"...mi se face paru maciuca ;) si nu iti pot da dreptate.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Venind vorba de asigurare.

Mergeam normal pe banda 3 cu ceva viteza (80-90) si ajung la semafor pe galben si hotarasc sa opresc. Am oprit putin cam brusc, deh frane bune, si aud din spate pe aceiasi banda scartait de roti. Ma uit repede in oglinda si vad o dacie din 1800 toamna cum vine sanie spre mine, mai ca m-am ridicat pe o roata la cat de brusc am accelerat sa nu intre ala in mine. M-am oprit cam la limita de intrat in intersectie si ma uit in spate, manelistu ce facea? radea la mine. Daca eram mai slab de inger si acceleram mai tare si intram in intersectie si ma lua altu cu masina, ar mai fi ras? daca nu acceleram si dadea peste mine, ar mai fi ras? ;)

 

Aici ce s-a intamplat? nu a vazut ditai stopu de frana pe care il am pe spate?

Va spun eu ce s-a intamplat. M-a vazut cand am trecut pe langa el, si ce a spus ia ma sa vad si eu ce poate masina mea, si i-a dat blana, fara sa se gandeasca ca franele alea erau de mult duse.

Editat de crisluca1985
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand va hotarati sa franati tare aveti grija ce-i prin spate. Asa cum se stie unii merg foarte aproape de vehicolul din fata si daca ai frane bune si le pui tare poti sa ai surpriza sa te ia pe sus al din spate. Un prieten a patit-o aici. El a scapat dar motocicleta s-a dus direct la cimitir.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multe accidente cu "conservari" (cum va place sa ne spuneti) care nu se asigura...dar, tu consideri ca semnalul pus este acelasi lucru cu o asigurare temeinica??

Intrebare..daca venea un motociclist cu 150 pe ora si te lua in plin...cine era vinovat? El ca mergea tare .. sau tu ca nu te-ai asigurat...sau "consevarul tampit"din passat de pe banda din dreapta ca folosea aceeasi strada??

Nu vreau sa ma intelegi gresit, dar nu pot sa-ti dau dreptate.

 

Multa bafta in continuare, partea buna e ca nu ai patit nimic.

Asfalt uscat!!

Editat de cristi.a
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca am inteles ceva diferit. Era pe banda din stanga si a ajuns la intersectie unde a semnalizat ca va vira la stanga, a redus viteza, si nu s-a uitat in oglinzi. Masina la evitat in ultimul moment pentru ca era fie prea aproape fie pentru ca n-a vazut becul de frana si semnalizare.

Sperietura au tras-o amandoi si probabil amandoi au invatat cate ceva. Atata timp cat au scapat amandoi e inca bine. Sa speram ca nu vor uita prea usor nici unul nici celalalt.

 

Bafta si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am inteles ca pasatul a pastrat viteza constanta de mers INAINTE in timp ce motociclistul a incetinit pentru ca urma sa vireze la stinga. partea cu asiguratul...... nici eu nu m-as fi uitat sa vad daca ala din spate s-a prins ca daca semnalizez stinga eu o sa trebuiasca sa reduc viteza ca altfel ma zboara forta centrifuga de pe orbita sau poate vine unu din fata si legea zice ca trebuie sa-i cedez trecerea lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca era un articol ceva prin lege, cum ca autovehicolul care a semnalizat intentia de a executa virajul la stanga si s-a incadrat corespunzator se depaseste pe partea dreapta. :bigstar:

 

Eu zic ca asta micu' al nostru are dreptate nu conservaru' ;)

 

P.S. Ideea e ca de-acum inainte, cand te asiguri, fa-o in toate directiile si cu mare grija. Degeaba mori cu dreptatea in mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand sa intru pe strada, aud scartaituri de cauciuc puternice.In dreapta mea era un tampit cu un pasat

 

io asta n-am inteles (asa-s eu, mai greu de cap ;) ): ala cu passatu' te depasea pe stanga si ai gresit cand ai zis ca era in dreapta ta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca nu ai patit nimic . iti recomand o vesta din aia reflectorizanta tip gabor

;) Chiar ma gandeam sa ne luam toti cate una de aia, macar noaptea. Si ii si ieftina, 7 RON.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: Chiar ma gandeam sa ne luam toti cate una de aia, macar noaptea. Si ii si ieftina, 7 RON.

 

 

Da. Si asa o sa incepa sa ne urmareasca si sa ne ia la bataie conservarii ca o sa zica ca suntem de la REBU. ;) :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neah, sa stii ca unu cu un gipan dupa ce a venit de pe o straduta laterala si s-a bagat rapid in strada pe care mergeam, dupa un scurt moment de ezitare-parca, facand dreapta, s-a dat pe langa bordura usurel si incet, parca speriat, cand mergeam cu o vesta d-asta pe mine. Aveam si jacketa neagra si moto neagra si era cam pe seara... cred ca nu i-a auzit sunetul! ;) ... ca abia dupa ce am trecut pe langa el a "prins curaj" si i-a dat tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe daca te incadrezi bine pe banda si semnalizezi stanga ala din spate trebuie sa te depaseasca pe dreapta nu sa stea in spatele tau si sa puna frana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuia sa virez la stanga.Nici una nici alta,semnalizez dar nu ma uit in spate (stiind ca normal orice conducator auto care vede acel semnal reduce viteza)

 

Eu nu mai inteleg nimic ;) . Adica daca esti pe moto nu e cazu' sa te mai uiti si in spate, ca normal e sa nu vina nimeni, in schimb, asa cum se sustine aici: /index.php?...opic=48091&st=0 , daca esti in masina si virezi stanga firesc e sa stai 10 min pe loc si sa te asiguri si ras-ras asiguri ca poate vine unul din spate pe contrasens ?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu cand esti cu masina pe o strada cu o banda pe sens, si vrei sa faci stanga, te asiguri din spate ca nu te depaseste nimeni? Asta dupa ce ai semnalizat corespunzator, normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu cand esti cu masina pe o strada cu o banda pe sens, si vrei sa faci stanga, te asiguri din spate ca nu te depaseste nimeni? Asta dupa ce ai semnalizat corespunzator, normal.

Nu prea... sau , da, mai rar ce-i drept, si asta de cand tot citesc pe aici. Altceva spuneam, de fapt, ca regula asiguratului in cazul asta e valabila si pentru motociclisti, chiar daca suntem pe un forum moto ... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e valabila NUMA pt motociclisti ca doar p voi va doare in c*r daca vedeti unu cu motoru? Doar va protejeaza conserva in care va aflati da pe noi ce sa ne protejeze?Oasele sau ce?Cand e un accident voi va indoiti portiera si noi PICIORU. ASTA E DIFERENTA DINTRE NOI SI VOI!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e valabila NUMA pt motociclisti ca doar p voi va doare in c*r daca vedeti unu cu motoru? Doar va protejeaza conserva in care va aflati da pe noi ce sa ne protejeze?Oasele sau ce?Cand e un accident voi va indoiti portiera si noi PICIORU. ASTA E DIFERENTA DINTRE NOI SI VOI!!!

usurel cu remarcile astea te rog ! Circul prin Bucuresti de 15 ani si nu mi-am indoit conserva cum iti place tie sa zici nici macar in parcare, dara-mi-te in trafic. Iar apropo de durut unde zici, afla ca , pana voi fi si eu calare, ma uit cu placere dupa toti cei "cu motoru".

 

PS: bunul simt e valabil pentru toti, indiferent cu ce mijloc de transport se deplaseaza

 

PS2: acum ti-am vazut si profilul, daca-l vedeam inainte nici nu-ti raspundeam. Presupun ca la 17 ani nici n-ai permis, asa-i ? Si diferenta dintre mine si tine e cam ca aceea dintre tine si taica-tu (cel putin ca varsta), cu dumnealui sa vorbesti pe tonul asta. Batista ai ?

Editat de RaduI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are dreptate Radu mai doggy doggy ;) Vorbeste mai respectuos cu oamenii mari :bigstar:

 

@Radu: Si mie mi s-a intamplat exact aceeasi faza, dupa ce ma asigurasem (zic eu temeinic) din spate, ca sa fac un viraj la stanga, s-a trezit un berbec sa depaseasca o coloana de vreo 3-4 masini, si a trecut la maxim juma de metru de mine. De atunci ma asigur de el putin doua ori mai bine cand mai fac vreo manevra din asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi, 6.VI.2006 mergeam pe mihai viteazul(brasov) si veneam dinspre str.Plevnei. Vraiam sa intru pe strada Rovine asa ca trebuia sa virez la stanga.Nici una nici alta,semnalizez dar nu ma uit in spate (stiind ca normal orice conducator auto care vede acel semnal reduce viteza) si cand sa intru pe strada, aud scartaituri de cauciuc puternice.In dreapta mea era un tampit cu un pasat si era (cuvant urat) tot pe el.Da sa ma vedeti pe mine cum eram,pt ca am crezut ca io sant de vina asa ca pot sa zic ca am vazut moartea cu ochii si m-am convins singur ca NOI TREBUIE SA NE FERIM DE CONSERVARI!!!! ;)

 

greu era sa te asiguri ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Radu: Si mie mi s-a intamplat exact aceeasi faza, dupa ce ma asigurasem (zic eu temeinic) din spate, ca sa fac un viraj la stanga, s-a trezit un berbec sa depaseasca o coloana de vreo 3-4 masini, si a trecut la maxim juma de metru de mine. De atunci ma asigur de el putin doua ori mai bine cand mai fac vreo manevra din asta.

 

E destul de des intalnita problema asta, mai ales pe drumurile cu sine de tramvai pe mijloc (eventual si refugii). Pe de-o parte cand faci stanga NU ai voie sa stationezi pe sinele de tramvai, ci trebuie sa astepti paralel cu acestea pentru a efectua manevra. Pe de alta parte, desi ilegal, sinele sunt intodeauna folosite in conditii de trafic intens drept a n-spea banda. Daca nu astepti pe sine, te poti trezi ca nu mai poti face stanga.

Daca dai semnal stanga, te asiguri, si in timp ce executi manevra te trosneste unul care iesise* sau venea pe sina se da la politie culpa comuna (stiu doua cazuri), desi dpdv logic e o aberatie.

 

* -greu de demonstrat, el va sustine intodeauna ca venea pe sina, nu ca a depasit coloana intrand pe sina, si, bineinteles, ca tu nu aveai semnal pus sau l-ai pus dupa ce s-a angajat el in manevra.

Editat de cosmin_m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...