Sari la conținut

Ce Machete De Motociclete Aveti?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ce scara e?A iesit frumos.

 

De fapt, ce scara sunt.Eu m-am referit la aia terminata.

 

Rotile le am de la o masina bburago la 1/18, dar motocicletele nu stiu la ce scara sa zic ca sunt, 1/12 aproximativ; le-am facut in functie de dimensiunile rotilor, si au cam 17 cm lungime. Problema e ca nu am decat o pereche de roti, pe care le impart intre ele :bounce:

Pe viitor o sa mai incerc diferite configuratii, un chopper cu motor v8, un trike si poate un Mz Etz250, sa vad cum stau cu timpul. :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rotile le am de la o masina bburago la 1/18, dar motocicletele nu stiu la ce scara sa zic ca sunt, 1/12 aproximativ; le-am facut in functie de dimensiunile rotilor, si au cam 17 cm lungime. Problema e ca nu am decat o pereche de roti, pe care le impart intre ele :cheers:

Pe viitor o sa mai incerc diferite configuratii, un chopper cu motor v8, un trike si poate un Mz Etz250, sa vad cum stau cu timpul. :banana:

 

da mai multe detalii despre constructie , din ce sunt facute, mod de prelucrare.....

 

 

ma gandesc sa ma apuc si eu sa fac o macheta proprie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da mai multe detalii despre constructie , din ce sunt facute, mod de prelucrare.....

 

Cadrul: am folosit sarma de cupru (pt. a putea sa cositoresc la imbinari), de 2-3 mm diametru si fiind mai maleabila, o pot aduce relativ usor la forma dorita; de obicei incerc sa fac cat mai putine lipituri, si din cauza asta am o bucata lunga de sarma, careia trebuie sa ii fac o gramada de curburi si indoituri, si e f greu, in primul rand din cauza ca trebuie sa fie simetrica o parte cu alta; practic e ca lucrul in oglinda. La partea anterioara a cadrului, se foloseste o bucatica de teava de bronz (mina de pix metalica), lipita tot cu cositor, de aprox 1,5-2cm, de care se va prinde furca. Deocamdata raman la cadruri rigide, e cam mult de munca sa fac si o bascula spate, si mai ales sa rezolv suspensia...

 

Rezervorul: partea de sus, mai bombata este dintr-un fund de cutie de bere, taiat la o forma aproximativa, iar apoi indoita pe tot perimetrul, pt. a obtine un fel de buza de 1 mm, care sa sustina lateralele rezervorului; pt. laterale folosesc tabla de aluminiu (spray), care dupa ce o curat de vopsea, o ard la flacara, pt a fi mai usor de modelat. Pt. rezervor recomand si folosirea unui sablon de carton, inainte de a taia direct din tabla. Cele 2 parti se vor asambla folosind un pistol cu plastic topit. Capacul rezervorului se poate face din partea exterioara a unei capse (pt piele).

 

Motorul: aici e ceva mai dificl, deoarece piesele trebuie alese (cautate) in asa fel incat, la final, motorul sa poata fi bagat in interiorul cadrului; materia prima: bujii, de la care se taie partea filetata, acestea constituind corpul cilindrului, "capacele" le-am facut dintr-o bara de dural, groasa de 3 mm, si le-am intepenit in capul "cilindrilor"; mai folosesc diverse maruntisuri de la brichete (piesele de bronz), si in rest, orice mi se pare ca s-ar potrivi; cutia de viteze de la BMW este din corpul unei bijii, golita de portelanul ala (sare in ochi cand il spargi..., deci mare atentie :banana: ), din care am decupat o laterala pt a face offset-ul axului cardanic. Alte chestii utile: tevi de aluminiu, rotite de plastic, saibe, etc.

 

Furca: personal, prefer furca springer miniaturala (si functionala), in primul rand din cauza aspectului, si da ceva in plus produsului final parca; jugurile le fac ori din dural de 1mm (daca asamblarea o fac cu suruburi+piulite, cum e la prima macheta), sau din Cu tot de aceeasi grosime (daca o cositoresc la imbinari); bratele subtiri provin de la niste tije de umbrele, de la care folosesc si niturile, la partea inferioara a furcii. Arcurile sunt de la tuburile de spray, cele inferioare mai tari, iar cele superioare mai slabe.

 

Saua: tabla de spray, taiata dupa sablon, cu marginile indoite incat sa aibe o forma "ergonomica", iar peste merge lipita piele sau musama, orice, sau poate chiar lasat aluminiul lustruit.

 

Rotile: pot fi folosite orice tip de roti, atata timp cat au un aspect decent, si sa nu contrasteze cu stilul motocicletei; alternativa in cazul in care nu avem roti aspectuoase din ambele parti, ar fi folosirea unei bascule monobrat atat in spate, cat si in fata (asta in cazul unui "custom bike" mai exotic). Discurile de frana pot fi realizate din saibe metalice.

 

Cam asta ar fi in mare.. daca am omis ceva, astept intrebari in continuare. Sper sa va fie de ajutor tot ce am scris mai sus, celor care va plac lucrurile marunte; Spor la treaba! :cheers:

Editat de vali_slayer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o motorizare ceva, sau RC?

 

imi place mult de tot boxerul.

 

uite cu ce se ocupa astia de la yamaha:

 

http://www.yamaha-motor.co.jp/global/enter...sembly_full.pdf

 

http://www.yamaha-motor.co.jp/global/enter..._color_full.pdf

 

 

si aici toate modele pe care le poti face din carton:

 

http://www.yamaha-motor.co.jp/global/enter...stic/index.html

 

sa ne tii la curent cu noutatile!

 

 

 

si asta:

http://www.yamaha-motor.co.jp/global/enter...ltra/index.html

Editat de draculea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o motorizare ceva, sau RC?

 

imi place mult de tot boxerul.

 

uite cu ce se ocupa astia de la yamaha:

 

http://www.yamaha-motor.co.jp/global/enter...sembly_full.pdf

 

http://www.yamaha-motor.co.jp/global/enter..._color_full.pdf

 

 

si aici toate modele pe care le poti face din carton:

 

http://www.yamaha-motor.co.jp/global/enter...stic/index.html

 

sa ne tii la curent cu noutatile!

Mersi de apreciere! :banana:

Deocamdata or sa ramana machete statice, nu ma tin balamalele sa ma avant asa departe :blbl: . Stiu modelele de la Yamaha, le-am si downloadat acum vro 2 ani, dar mi se par destul de greu de asamblat; Noutati nu stiu cat de curand or sa mai fie, momentan is cu restantele, iar dupa aceea o sa vina licenta si alte alea.. dar o sa imi petrec timpul liber intr-un mod cat mai "constructiv" :cheers: :friends:

Editat de vali_slayer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Preteni dragi nus de unde scoateti voi scorurile astea ca eu am dat 40,25 RON pe un suzuki bandit N de la solido deci machetele astea sunt chiar scumpe dar fata de ce am vazut aici este lucrata cu simt de raspundere solido mi se pare ca e putin peste la detalii

 

din benzinaria OMW de la capat la alexandriei -antiaeriana si dati detalii la pret si locul achizitiei, numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Preteni dragi nus de unde scoateti voi scorurile astea ca eu am dat 40,25 RON pe un suzuki bandit N de la solido deci machetele astea sunt chiar scumpe dar fata de ce am vazut aici este lucrata cu simt de raspundere solido mi se pare ca e putin peste la detalii

 

din benzinaria OMW de la capat la alexandriei -antiaeriana si dati detalii la pret si locul achizitiei, numa bine

Adevarul ca Solido sunt cele mai faine,dar si pretul se vede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehee ... ma bag si eu in grup cu voi . Mi-am luat azi un RCV Repsol si un Desmosedici Casey Stoner . O sa revin in curand cu poze . Aaaa , am uitat . Machetele sunt Maisto , scara 1:18 achizitionate din Metro Baneasa .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@slim daddy40

 

 

la ce scara este la pretul asta (40ron)?

am vazut solido in cora lujerului, sc 1/18 la 21 ron parca.

restul sunt la 11 ron, maisto, maisto cu stand, weely si motormax - toate la 1/18, iar burago 16 ron.

 

da ....apropo scara era de 1:18 pt cei cu colectii intregi respect ...

 

Baieti m-ar interesa sa cumpar zilele ce urmeaza macheta aceasta http://www.autoart.ro/pd-258978679.htm?def...p;categoryId=59 ce ziceti asi face bani,astept parerile voastre.

 

am vazut ca era 1/18 - dublu fata de cora

 

cat despre ce achizitie vrei sa faci de tine depinde.

eu daca as gasi modelul de mai jos l-as lua indiferent de scara si de pret (poate exagerez - maxim 80 de euroi full metalic).

 

Editat de draculea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mane bine ai venit ...dar de macheta aia ce zici :D merita banii?

 

Bine v-am gasit ! :D

Te referi la cea a lui Jesse James ? Daca da , nu stiu ce sa zic ... nu sunt fan chopper deci nu as da 140 de roni pentru asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu daca as gasi modelul de mai jos l-as lua indiferent de scara si de pret (poate exagerez - maxim 80 de euroi full metalic).

 

 

Frumos, si eu l-as lua. :D

Are totusi cineva machete cu atas?Ma bate un gand sa incep construirea unei machete de genul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal all ! Am sa le mentionez in ordinea in care le-am achizitionat !

Suzuki gsxr 1000 k1

Yamaha R1 ( model 2007 )

Suzuki Gsxr 1300 Hayabusa k7

Honda cbr 1100 xx blackbirt

kawasaki zx 14 r

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Harley - Davidson 2005 Softail Springer Classic

2. Harley - Davidson Softail Custom

3. Kawasaki 2005 KDX 220R

 

Tocmai am primit cadou inca un "Harley - Davidson 2005 Softail Springer Classic", asa ca nu am ce face cu el.

Il schimb cu alt H-D sau chopper daca e cineva interesat. :D

post-19831-1220794187_thumb.jpg

Editat de Philip_HD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are totusi cineva machete cu atas?Ma bate un gand sa incep construirea unei machete de genul.

 

cu greu am gasit asta:

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1...669&t=35397

 

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1...344&t=31344

 

poate te ajuta, eu unu m-am "uitat la poze"..

Editat de draculea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...