Sari la conținut

12 iunie 2006 - Era Sa O Patesc... De Doua Ori !


Midnight_Caller
 Share

Postări Recomandate

Nu as fi vrut sa scriu aici, dar nu mai suport idiotenia umana !

 

Era sa mor de DOUA ORI in acelasi loc... in ambele situatii venind dinspre P-ta Romana, si ajungand in rond la Victoriei... aveam verde, asa ca am trecut (50-60, cat poate merge un moped ??), si franez in mod EXPRES pe-acolo ca stiu ca mai tashnesc idiot din intersectie spre Stefan cel Mare.

 

Prima data un taxiu imi taie fata si-l evit infigandu-ma in frane... a trecut cam la 1 metru de mine (eu avand cam 40/h)... ieri... un (cuvant urat) cu un Cielo, venind din ACEEASI directie, TOT la intersectia cu strada care se duce spre Perla, iese din rond, eu pun frana, sa ma lamuresc ce face, el venea, eu pun frana, el vine in continuare, accelerez (ma rog la Dumnezeu, ca cu mopedu' n-ai acceleratie, 5 cai nu spun nimic cand tragi de gaz) si cred ca trece la 5-10cm de spatele meu, ma asteptam deja sa fiu pe jos cu capul de bordura (port casca, geaca de piele si blugi - fara ele nu ies din casa).

 

Ma intorc dupa nenorocit, il ajung pe la iesirea din pasaj, ii ard un pumn in oglinda, n-am reusit sa i-o rup :D ca tremuram de nervi, o iau putin inainte si ma opresc in fata unui echipaj de politie care statea la o cafeluta cred, ca nu pazea nimic pe-acolo... doar-doar o opri sa comenteze ceva, ca bucati il faceam !

A trecut (era un bosorog la 60si de ani) ridicand din umeri...

 

Aveti mare-mare grija, eu de-acum trec cu 15/h prin intersectia aia, mai bine sa ma claxoneze din spate decat sa ma ia din stanga...

 

Si in final... prostia omeneasca isi spune cuvantul... TOT in zona aia, dar inainte de semafor, ma pune necuratul sa iau AMBELE maini de pe ghidon (in mers) ca sa-mi aranjez geaca... pun stanga pe ghidon, dau sa ridic mandibula de la casca cu dreapta, dar nu s-a deschis repede, iar eu ma apropiam de masinile din fata... asa ca am tras de frana... cu dreapta insa n-am mai nimerit ghidonul (se ridicase botul de la casca si nu mai vedeam) asa ca ZDRAANNGGGG pe jos !!! N-am patit nimic, mai rau imi pare ca s-a julit casca, eu am 2 rani in genunchi si o durere in cot, dar motoru' n-a patit nimica-nimicutza (aveam 10-15/h maxim)

 

Si cand ma gandesc ca chiar ieri am fost la biserica si am aprins o lumanare pentru noi toti... :banana:

 

Bafta mare si aveti inca o data grija de voi !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am mai nimerit ghidonul (se ridicase botul de la casca si nu mai vedeam) asa ca ZDRAANNGGGG pe jos !!! N-am patit nimic, mai rau imi pare ca s-a julit casca, eu am 2 rani in genunchi si o durere in cot, dar motoru' n-a patit nimica-nimicutza (aveam 10-15/h maxim)

Asta da self-belea.... cand iti inchei haina mai bine opresti cateva secunde pe dreapta decat sa risti sa te ia vreun tembel pe bot sau si mai rau sa ti-i dai singur in freza!

Atentie la neatentie! Deocamdata ne bucuram ca esti bine si ca (se pare) ca inveti din rpopriile-ti greseli!

 

Ochi multi, mari & bine deschsi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu as fi vrut sa scriu aici, dar nu mai suport idiotenia umana !

 

Era sa mor de DOUA ORI in acelasi loc... in ambele situatii venind dinspre P-ta Romana, si ajungand in rond la Victoriei... aveam verde, asa ca am trecut (50-60, cat poate merge un moped ??), si franez in mod EXPRES pe-acolo ca stiu ca mai tashnesc idiot din intersectie spre Stefan cel Mare.

 

 

 

Pe mine in locul ala m-a maturat un pasat anul trecut, eu dinpre romana spre aviatorilor pe verde si el spre perla cu cedeaza ... M-a scos o luna juma pe bara ...

Oare e asa de greu sa mai puna ceva semafoare in intersectia aia de kko ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

bine k esti OK ! :banana:

 

mare mare grija !

 

si pe mine era sa ma ia unu la cedeaza.. :banana:

eu aveam prioritate,dar el dai gaz ..si m am oprit la 5cm de bara

din spate a mercedesului, k ass hole o pus si el frana in mijlocul

drumului ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intersectia aia e toata facuta cu kurul, multi dintre noi au patit-o acolo , eu unul franez insistent de fiecare data cand trec in orice directie, iau distanta fta de cei care au cedeaza, dau 2 claxoane scurte de avertizare( nu dati flash ca pot interpreta ca "hai, baga-te" ) si stau cu ochii pe ei incontinuu. Poate ma injura altii ca "incurc" circulatia, se enerveaza aia ca nu trec mai repede sa se bage si ei, dar eu stiu ca pot fi luat pe capota chair si la 1 secunda dupa ce soferul sa holbat fix in ochii mei :banana: Unii chiar gandesc cu kurul :banana: :banana:

 

 

Aveti grija pe prioritate in Victoriei, asa e intersectia facuta, te obliga sa fortezi cand ai cedeaza altfel nu treci cu orele. :D Pe "cedeaza" esti safe, iti alegi un moment sigur si "faci uz de arma" , adica ii dai in gura si pleci ca glontul :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca esti ok, pacat de o clipa de neatentie.

 

Pe tine te dadeam mereu exemplu pozitiv de mopedist cu casca manusi, ufff

 

 

Eiii, tu, ma faci :D sa roshesc... :banana: Fara casca nu plec din principiu, iar fara manusi parca merg pe bicicleta si nici nu-mi place... Dar cateodata nu-i destul :banana: Mai rad astia de mine ca sunt ca broasca dilie, ditai casca + ditai omu' pe o chichineatza, da' prefer sa cad pe moale decat sa ma julesc peste tot :baldy: Zice-o lumea ce o vrea, eu tot tzin la pielea mea :banana:

 

Sa ne vedem cu bine Miercuri :banana: si sorry ca am postat acolo, dar cred ca e cel mai citit topic, si sa stie si restul lumii sa se pazeasca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii vorba aia cu ulciorul... asta apropos de

ma pune necuratul sa iau AMBELE maini de pe ghidon (in mers) ca sa-mi aranjez geaca... pun stanga pe ghidon, dau sa ridic mandibula de la casca cu dreapta, dar nu s-a deschis repede, iar eu ma apropiam de masinile din fata... asa ca am tras de frana...

:banana:

 

Ai grija pe viitor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca n-ai patit in cui. Toti care trec pe acolo trebuie sa stie ca o pot pati rau - au fost multe cazuri nefericite. Ochii mari, degetul in claxon si viteza mica!!!!!!!!

 

Nu ar fi rau sa fie mai multi politisti pe acolo care sa isi si faca treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...