Sari la conținut

cum pot sa pun roti de supermoto pe xt?


fulgerica79
 Share

Postări Recomandate

cum pot sa pun roti de supermoto pe xt 600?

am un xt600 si as vrea roti de supermoto

dati-mi si mie o solutie

Cumperi niste roti de la o vitezana mai veche si mai mica de capacitate cilindrica cauti un strungar bun modifici axul faci niste distantiere la etrier si reusesti sa faci supermoto la bani putini .

Sau mai este varianta de a cumapra un set de roti supermoto de pe net la suma exorbitanta de 500 euro care nu necesita multe modificari si ai facut supermoto.

post-38645-1268163603_thumb.jpg

post-38645-1268163717_thumb.jpg

Editat de Impostorul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasi roata spate ca e pe 17 , doar ca nu cred ca poti monta cel mai lat cauciuc de sm , iar pe fata sacrifici roata si scoti butucul , iei o alta roata de spate pe 17 o demontezi sa iti ramana cercul si combini butucul tau+cercul de 17 (o duci la un meserias care se ocupa cu de spitat ) si ai un supermoto la bani putini .

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta sa cumperi doar cercuri pe 17 pt supermoto si sa lasi butuci originali ,pe spate am reusit sa refolosesc spitele de la roata de enduro iar pe fatza a trebuie sa cumpar altele , eu am cumparat demult de la ktm pt fata 3.5 x 17 si pe spate 5 x 17 iar cauciucul pe spate era de 160 ( a intrat la limita sa nu frece in bascula )post-19748-1268202956_thumb.jpg

post-19748-1268202946_thumb.jpg

Editat de Addutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta sa cumperi doar cercuri pe 17 pt supermoto si sa lasi butuci originali ,pe spate am reusit sa refolosesc spitele de la roata de enduro iar pe fatza a trebuie sa cumpar altele , eu am cumparat demult de la ktm pt fata 3.5 x 17 si pe spate 5 x 17 iar cauciucul pe spate era de 160 ( a intrat la limita sa nu frece in bascula )post-19748-1268202956_thumb.jpg

 

 

Frumos motorul din fotografii, e al tau ?

 

Si eu imi doresc demult un SM si ma gandeam la varianta de a achiz un enduro la bani putini si a-l modifica.

 

Asfalt uscat si hai primavara hai... :)

Editat de emypavel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Alea cu roti de spid sunt "solutii ieftine" dar arata ca dreaq.. Ala nu mai e supermoto. E un fel de n-ar mai fi...

Mai bine nu te mai apuci sa il faci decat sa ii pui roti de spid. Ii taie tot farmecul.

 

Cea mai buna solutie e cum a zis Tony si altii pe-aici - sacrifici roata fatza, pastrezi butucul si spitezi pe o janta de 17 si nu mai tre' sa adaptezi nimic la ax, frane, etc. Doar sa iti iei niste caucioace de supermoto. SAU ca sa nu strici roata de 21 a ei originala, mai faci rost de alta roata de 17 si un butuc de fatza. Asa iesi cel mai ieftin (si arata si a supermoto).

Uita-te la "Poze cu supermoto" la postul meu ca am pus un DR al unui prieten facut supermoto prin solutia descrisa mai sus. Sa vezi ca idee cum arata. O sa mai pun si alte poze eventual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
cauta sa cumperi doar cercuri pe 17 pt supermoto si sa lasi butuci originali ,pe spate am reusit sa refolosesc spitele de la roata de enduro iar pe fatza a trebuie sa cumpar altele , eu am cumparat demult de la ktm pt fata 3.5 x 17 si pe spate 5 x 17 iar cauciucul pe spate era de 160 ( a intrat la limita sa nu frece in bascula )post-19748-1268202956_thumb.jpg

 

Stii pe cineva in Bucuresti care poate sa ma ajute si pe mine sa fac lucrul asta la un XT ?

Vreau si eu SM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...