Sari la conținut

Ducati monster.. da sau nu?!


monsterlover
 Share

Postări Recomandate

Salutare ,

 

Vin si eu cu o intrebare pusa de mai multe ori dar cand ti se spune tie in fata parca bagi mai bine la cap.....Este potrivit Monsterul pt un incepator ? incepator la modul ca nu am mai condus nimic cu doua roti in afara de bicicleta :wacko: ...... am citit foarte multe pareri pro si contra ...sincer nu stiu ce sa cred . mie imi place aceasta motocicleta foarte mult dar in acelasi timp vreau sa fac alegerea potrivita asa ca insist .

 

categoria A o voi trece langa B in scurt timp si e momentul sa ma hotarasc in ceea ce privente mobra.

 

Mentionez ca nu vreau viteze supersonice asta nu e motivul pentru care vreau motor .

 

am 26 de ani 1,78 m si 85 de kg.... am inteles ca trebuie sa ti se potriveasca si la statura motocicleta mai ales unui incepator ...nu am experienta pe 2 roti dupa cum am mai spus asa ca fiti buni si impartasiti-va cunostintele cu mine .

 

m-as bucura daca as afla parerea baietilor de pe Monster Lounge sau de la oricine altcineva care are cea de spus in legatura cu Ducati sau in legatura cu primii pasi spre motocicleta.

 

multumesc anticipat NUMAI BINE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mai intrebat, ti s-a raspuns, insa alegerea in final e numai a ta.

 

Parerea mea e ca NU se potriveste Monsterul cu experienta ta pe doua roti, bine ar fi sa "sacrifici" un sezon mergand pe altceva mai mic, si daca se poate nu un V2 (decat daca e chopper). Castigul e dat de faptul ca inveti sa mergi, inveti sa stai in trafic pe doua roti, iar satisfactiile primelor drumuri facute le vei purta in suflet toata viata, chiar daca n-ai avut motorul visurilor tale sub fund. Asta poate sa vina in sezonul urmator si sa te bucuri de el asa cum merita, atent dar relaxat, ca un rider cu (ceva) experienta.

 

Bafta!

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ,

 

Vin si eu cu o intrebare pusa de mai multe ori dar cand ti se spune tie in fata parca bagi mai bine la cap.....Este potrivit Monsterul pt un incepator ? incepator la modul ca nu am mai condus nimic cu doua roti in afara de bicicleta :) ...... am citit foarte multe pareri pro si contra ...sincer nu stiu ce sa cred . mie imi place aceasta motocicleta foarte mult dar in acelasi timp vreau sa fac alegerea potrivita asa ca insist .

 

categoria A o voi trece langa B in scurt timp si e momentul sa ma hotarasc in ceea ce privente mobra.

 

Mentionez ca nu vreau viteze supersonice asta nu e motivul pentru care vreau motor .

 

am 26 de ani 1,78 m si 85 de kg.... am inteles ca trebuie sa ti se potriveasca si la statura motocicleta mai ales unui incepator ...nu am experienta pe 2 roti dupa cum am mai spus asa ca fiti buni si impartasiti-va cunostintele cu mine .

 

m-as bucura daca as afla parerea baietilor de pe Monster Lounge sau de la oricine altcineva care are cea de spus in legatura cu Ducati sau in legatura cu primii pasi spre motocicleta.

 

multumesc anticipat NUMAI BINE

Daca tu stii ca esti temperat si nu te spargi in firguri iti poti lua si ducati monster nu are exagerat de multi caluti,are destula putere cand ai nevoie dar acum depinde pentru ce doresti tu sa il folosesti (deplasari urbane,calatorii lungi,plimbari de duminica,etc),important este faptul sa te gandesti bine pentru ce vrei un motor inainte ca dupa aceea vei vedea ceva si mai frumos si vei fi nevoit sa il vinzi iar pe criza asta slabe sanse...acuma este vorba si de clasa sociala iar daca tu faci parte din clasa celor bogati nu ai de ce sa iti faci griji in privinta acestui lucru.

Avand in vedere ca ai B nu ar trebui sa iti faci griji la problema traficului ci doar va trebui sa inzecesti prudenta pe care o detii si nu vei avea probleme...concluzia finala este ca daca esti constient si vei respecta cele de sus iti poti lua monster . ;) :wacko:

Succes la alegere :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mestere, cu monsterul te poti impaca foarte bine si ca incepator.

 

daca te uiti pe monster lounge o sa vezi ca mai bine de jumate au inceput pe ducati monster 600 sau 620.

monsterul (~60 de cai) e o motoreta pe care poti sa inveti ce se intampla pe doua roti.

 

asa ca, go for it,

cand se mai incalzeste hai intr-o miercuri seara pe la academie si faci o tura cu un monster.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si la mine monster a fost prima motocicleta, trecerea exact de la bicicleta. Ce pot sa iti zic sunt urmatoarele: mare mare grija pe suprafete cu nisip sau apa. Eu in primii km am mers de vreo cateva ori dea latu cu ea. Iti creste putin antebratul la mana stanga, asta e si de bine si de rau. E cam dificil sa mergi cu peste 120km/h din cauza vantului. Oricum ca si incepator nu iti recomand viteze mari. Franeaza destul de ok. Eu am mai mers si cu o honda cbr f3 tot de 600 din 2000. Aceea mi se parea iaht pe langa Monster. Eu zic ca daca te poti controla e un motor ideal pentru incepatori. Daca nu....Momentan nu mai am motor, dar tot spre monster ma indrept. Id-ul meu de mess e popicadi83 in caz ca iti cumperi si mai vrei sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este cea mai buna motocicleta de incepatori, in sensul in care poti sa iti iei si o Honda sau ceva de genul de 250 sau 350cc, care va avea un motor mult mai docil. dar pe chestiile alea nu vei deveni "motociclist" - sau ma rog, poti oarecum daca est midget si ai 45 kg la 1m45, ceea ce nu e cazul tau.

 

eu am inceput pe un Monster de 600 si m-am descurcat foarte bine pe el de la inceput. e foarte usor si placut, cel putin fata de alte 600. pleaca destul de tare de pe loc, dar daca nu bagi mana in gaz ca un apucat poti s-o tii fara probleme. in viraje e un vis, "cere" sa fie aplecata, e agila in trafic, are reprize foarte bune, sistemul de franare e Brembo, are furca inversata Showa pe fata, un motor simplu, cuplos si (contrar vorbelor din popor), destul de rezistent si fiabil.

 

pe scurt, daca iti place, nu ezita. nu este o motocicleta rationala, dar daca ai apucat sa cazi in patima ei, orice ti-ai lua nu cred ca te va implini la fel bine.

 

si, cum zicea colega' de mai sus, cel mai bine e sa vii pe la academie intr-o miercuri seara cand se mai incalzeste putin sa dai o tura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este cea mai buna motocicleta de incepatori, in sensul in care poti sa iti iei si o Honda sau ceva de genul de 250 sau 350cc, care va avea un motor mult mai docil. dar pe chestiile alea nu vei deveni "motociclist" - sau ma rog, poti oarecum daca est midget si ai 45 kg la 1m45, ceea ce nu e cazul tau.

 

eu am inceput pe un Monster de 600 si m-am descurcat foarte bine pe el de la inceput. e foarte usor si placut, cel putin fata de alte 600. pleaca destul de tare de pe loc, dar daca nu bagi mana in gaz ca un apucat poti s-o tii fara probleme. in viraje e un vis, "cere" sa fie aplecata, e agila in trafic, are reprize foarte bune, sistemul de franare e Brembo, are furca inversata Showa pe fata, un motor simplu, cuplos si (contrar vorbelor din popor), destul de rezistent si fiabil.

 

pe scurt, daca iti place, nu ezita. nu este o motocicleta rationala, dar daca ai apucat sa cazi in patima ei, orice ti-ai lua nu cred ca te va implini la fel bine.

 

si, cum zicea colega' de mai sus, cel mai bine e sa vii pe la academie intr-o miercuri seara cand se mai incalzeste putin sa dai o tura.

 

 

Salut , ms pt sfaturi .....probabil ca o sa ma urc pe un monstru pt prima data ....si dupa mai vad ..ce si cum ..eu cred ca stiu ce vreau si nu o sa seurce el pe mine ... multumesc tuturor pt interes

 

 

Eu as veni cu cea mai mare placere dar sunt plecat din tara ..si nici din Bucuresti nu sunt .... va multumesc de invitatie oricum , poate cand o sa fiu in tara ....cine stie :wacko:

 

 

va salut si numai bine . ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m600 nu cred ca iti va da mari batai de cap, chiar deloc as spune! ideal ar fi sa incerci unul, ca deh... poate nu te vei intelege bine cu el (ceea ce este putin probabil dar nu exclus) nu spun fa ca mine ca e bine!(s4 prima motocicleta) dar iti recomand cu caldura un m600. ideal ar fi m620 dar nici 600 nu e rau! am vazut ca deja cineva ti-a oferit o tura cu un monster! nu rata ocazia! sunt curios sa iti aflu parerea dupa proba. p.s: cine nu a avut sau cel putin probat un monster, sa taca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai domnilor sa fim seriosi, monsterul e perfect pentru un incepator. un m620 are ~63cp, e departe de a fi un adevarat monstru. cat despre statura eu am 1.83m si am intrat pe monster fara probleme(Denis Rodman mergea pe monster). in opinia mea orice motor de ~80cp, poate sub aceasta valoare, e ok de inceput. vorbim bineinteles de oameni rationali, un tampit si pe bicla isi rupe mainile.

 

cat despre fiabilitate, Ducati este sub marcile japoneze intr-adevar, dar un model bine intretinut, mai ales din gama monster, te poate duce in spate mult si bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Salutari,

Sunt incepator pe 2 roti, pe "conserva" am 8 ani de experienta in spate. Ca si motor pt inceput am optat pentru un Ducati Monster, este compacta si usor de manevrat, mai ales pentru un incepator

Consider k este un motor bun pentru un incepator atata timp cat nu esti un idiot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Am A-ul de cateva luni, la fel si B. Planul meu este ca in martie cel tarziu sa am primul motor, deja investesc in echipament.

Ma atrage foare mult monsterul, am gasit si cateva accesibile pentru mine si cred ca este potrivit pentru mine ca si incepator (am 1.80, 82 kg), vreau sa il folosesc in weekend, cateva drumuri seara in Bucuresti, stau aproape de Cheia, deci si pe acolo sigur in weekend.

In schimb imi place foarte mult si Ducati 750 Sport, imi dau seama ca este mai mare, dar m-as risca si pe el.

Inainte de toate as vrea sa ma urc pe un monster, sa vad pozitia pe el, daca se poate ca pasager ar fi ok.

Deci cand incepe sezonul, sau mai devreme, poate ne vedem pe la academie!

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Am A-ul de cateva luni, la fel si B. Planul meu este ca in martie cel tarziu sa am primul motor, deja investesc in echipament.

Ma atrage foare mult monsterul, am gasit si cateva accesibile pentru mine si cred ca este potrivit pentru mine ca si incepator (am 1.80, 82 kg), vreau sa il folosesc in weekend, cateva drumuri seara in Bucuresti, stau aproape de Cheia, deci si pe acolo sigur in weekend.

In schimb imi place foarte mult si Ducati 750 Sport, imi dau seama ca este mai mare, dar m-as risca si pe el.

Inainte de toate as vrea sa ma urc pe un monster, sa vad pozitia pe el, daca se poate ca pasager ar fi ok.

Deci cand incepe sezonul, sau mai devreme, poate ne vedem pe la academie!

 

Numai bine!

Nu sunt in masura sa iti dau sfaturi pentru motocicleta k nici eu nu am experienta necesara dar daca nu ai macar experienta in trafic cu categoria B ai face mai bine sa iti iei un motor mai mic si mai putin nervos pana te obisnuiesti si apoi poti sa treci la o clasa mai mare.

Pozitia in sa este excelenta, nu te oboseste nici la drumuri ceva mai lungi.

 

m600 nu cred ca iti va da mari batai de cap, chiar deloc as spune! ideal ar fi sa incerci unul, ca deh... poate nu te vei intelege bine cu el (ceea ce este putin probabil dar nu exclus) nu spun fa ca mine ca e bine!(s4 prima motocicleta) dar iti recomand cu caldura un m600. ideal ar fi m620 dar nici 600 nu e rau! am vazut ca deja cineva ti-a oferit o tura cu un monster! nu rata ocazia! sunt curios sa iti aflu parerea dupa proba. p.s: cine nu a avut sau cel putin probat un monster, sa taca!

Am urmat sfatul tau dat colegului nostru si am mers sa vad un Monster dupa putin timp de acomodare am stiut k monsterul e ideal, a fost dragoste la prima atingere:))) acum sta cuminte in garaj si asteapta vara:)

Editat de AlinP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, primul pas ce trebuie facut este sa ma urc pe unul, ideal ar fi sa il si "simt" la o curba doua.

Am achizitionat geaca (Harley Davidson FXRG), urmeaza manusi (ceva de la Icon) si casca (Scorpion EXO 900) probabil.Nu ramane batut in cuie Monsterul, dar ar fi prima pe lista si as vrea sa ramana asa...

 

Mersi de raspuns!

 

Craciun Fericit tuturor!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...