Sari la conținut

Transalpina ataÂşistă


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

Tinand cont ca acesta e probabil ultimul an in care o sa putem face Transalpina fara asfalt, va rog sa-mi spuneti daca vreti sa facem o transalpina atasista, in care sa mergem numai cei cu moto cu atas.

Parerile lasati-le aici, in principiu ar fi al doilea sau al 3-lea weekend din august.

Inscrise deocamdata un M72 si un Nipru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tinand cont ca acesta e probabil..................care sa mergem numai cei cu moto cu atas....

Am fost anul trecut 4 nipre, din nefericire am prins un timp ploios de cateva zile, a fost si frig. Drumul este bun cu exceptia portiunii neasfaltate, care este rea doar daca ploua, altfel nu sunt probleme. Eram uzi mereu, opream sa facem cate-un foc sa ne mai incalzim, trei zile n-am stiut ce-s alea haine uscate. La peste 2400m, eram deasupra norilor, acolo nu ploua. Am intalnit doar cativa motociclisti straini, romanii nu se incumeta in acea zona, pacat. Intoarcerea a fost pe transfagarasean(perioada cand, cativa turisti au fost blocati de surpari la carosabil si luati cu helicopterul), voiam sa ramanem peste noapte acolo, dar intalnirea cu o ursoaica si puiul ei, ne-au facut sa ne razgandim. Sa aveti rezervoarele pline! Neavand atas nu pot decat sa va urez multa bafta si vreme buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...la peste 2400 se poate ajunge doar cu pasul....Chiar si la peste 2100 , tot doar cu pasul..Translapina este undeva la 2000-2100...

Da' pentru Nipru nu bag mana-n foc! daca se deregleaza , poate ajunge lejer si la 2400... :)

...unii se plang de gropi, altii de disparitia lor....s-a intors lumea cu kuru la deal....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...la peste 2400 se poate ajunge doar cu pasul....Chiar si la peste 2100 , tot doar cu pasul..Translapina este undeva la 2000-2100...

Da' pentru Nipru nu bag mana-n foc! daca se deregleaza , poate ajunge lejer si la 2400... :)

...unii se plang de gropi, altii de disparitia lor....s-a intors lumea cu kuru la deal....

 

Cel mai inalt punct pe Transalpina este Pasul Urdele 2150 m.Eu cred ca sunt slabe sanse sa nu fie asfaltata pana in august dar am sa va pot spune cum sta treaba la fata locului dupa sarbatorile pascale,am sa dau o tura sa vad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Translapina este undeva la 2000-2100...

Asa-i, punctul cel mai înalt în Pasul Urdele (la 2.145 m). Credeam ca te pacalesc, n-a mers, asta este...

Vom venii pe traseul acesta peste 2-3 luni, 2-3 nipre sau mai multe, va facem o vizita sa va vedem la voi acasa. Locatia o stabiliti voi :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa-i, punctul cel mai înalt în Pasul Urdele (la 2.145 m). Credeam ca te pacalesc, n-a mers, asta este...

Vom venii pe traseul acesta peste 2-3 luni, 2-3 nipre sau mai multe, va facem o vizita sa va vedem la voi acasa. Locatia o stabiliti voi :lol:

Pai , va asteptam!undeva pe la 2400....o sa se vada sticlele pe marginea drumului... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Vopseaua aia verde mat militar m-a imbolnavit. O Honda ce are , sa o vopsesc asa ? Eu zic ca nimica , doar ca nu stiu unde se gaseste asa o vopsea ??? Se si lacuieste ulterior , se intretine usor ??? Intrebari , intrebari , intrebari. Si niste beri , daca aflu raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal, vopseaua mata nu se lacuieste. Poti opta pentru un lac mat sau transparent in strat subtire, daca vrei sa o protejezi. Cred ca un kaki mat gasesti la Policolor.

Mesaj completat

new kids on the block

post-263-1274160838_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am folosit un lac cu agent de matuire in el. vopseaua fara lac nu are protectie, tot praful si noroiul o sa se vada pe vopsea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Haha..e doi, unu e ala de scrie p'ici, nu isi aroga niciunul calitatea de meseriasi. Tre sa traisca si nemtii de produc smirghelul, ca altfel ar intra si ei in criza.

Mesaj completat

A mai intrat cineva in hora, sa vedem cati plecam. Pana acum suntem 4, si cred ca grupul mai accepta 1-2 participanti. :lol:

maria%201545.jpg

Mesaj completat

roata morii, tac, tac, tac

post-263-1276593774_thumb.jpg

 

 

Mesaj completat

Reloaded pt 2011, Transalpina si Transfagarasan, restul detaliilor pe blog.

Deocamdata 3 motociclete cu atas si probabil si o Nipra solo, mai astept 3-4 atasiste si inchid lista.

Mesaj completat

detalii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
  • 3 months later...

În mare, echipa este formată (zic eu). Mai aÂştept un răspuns de la submarinul galben Âşi de la un marinar. Traseul propus, undeva în decada a doua a lunii august, este BucureÂşti-PiteÂşti-Rm. Vâlcea-Novaci (Transalpina)-SebeÂş (unde băgăm o stângă din Âşold)-OrăÂştie-Călan-Hațeg (poate tragem o fugă Âşi până la Sarmisegetuza)-PetroÂşani-Târgu Jiu-com. Runcu (vizitarea obligatorie a Cheilor Sohodolului)-FiliaÂşi-Craiova-Slatina sau Caracal-Alexandria (întoarcere prin comune, să caÂşte gura lumea la nebuni)-BucureÂşti-pat-somn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vopseaua aia verde mat militar m-a imbolnavit. O Honda ce are , sa o vopsesc asa ? Eu zic ca nimica , doar ca nu stiu unde se gaseste asa o vopsea ??? Se si lacuieste ulterior , se intretine usor ??? Intrebari , intrebari , intrebari. Si niste beri , daca aflu raspunsuri.

vopseaua mata se obtine aplicand culoare dorita(lucioasa) si apoi lac mat care o protejeaza si da finalul mat. era 160 ron litrul de lac mat cand am intrebat ultima data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Azi pe transalpina am crezut ca sunteti voi.

Trei niprane atasate,doua dintre ele cu motoare de bmw (un r80 si un r100) si una cu motorul original,echipate ca la carte.

Oamenii veniti din Polonia,continuau cu transfagarasanul,foarte incantati de Romania.

Sper sa reusesc sa scot fotografiile de pe card si le postez.

Bafta cu excursia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Săptămâna trecută erau la Săpânța, am schimbat cu ei mailurile, mă interesează cum au adus ei modificările la motociclete. Ziceau că au avut probleme minore, nu au schimbat pistoane în drum.  :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...