Sari la conținut

Problema motor R1!


lei_92
 Share

Postări Recomandate

Buna , am un R1 din 99 la care de curand mi se aude o bataie la motor , un tzancanit , la relanti nu se aude merge ok , cand il tin de ex la o viteza constanta la 5 mii atunci se aude , cand merg cu el si ii dau gas nu se mai aude...

De la cutia de viteze nu e , nici de la ambreiaj ... nush ce poate fi , tachetzi nu se aud , poate fi de la distributie ceva?

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din ce simtome ai prezentat este distributia

Asta inseamnain ordinea urmatoare: intinzator,lant, patine.

In prima faza rearmeaza intinzatorul daca tot face,mergi mai departe cu demontarea si schimbarea lantului si eventual patinelor.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca o sa se auda si dupa ce schimb intinzatorul ce e de facut ?... patinele si lantul ? si daca nu e de la distributie... ce ar putea fi? o sa-l inregistrez si o sa pun linkul daca o sa bata si dupa ce schimb intinzatorul , sper ca nu o sa trebuiasca...

Editat de lei_92
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca face si dupa , schimba tot kitul de distributie patine,lant , pinioane . Eventual cand schimbi intinzatorul desfa si capacul de la distributie si arunca un ochi si baga degetul si vezi daca patinele au santul ala facut de lant... CU MOTORUL OPRIT BINEINTELES ! vezi si cat de intins e lantul... asa orientativ.

Editat de bau-bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zgomotul se aude de la tacheti.foloseste un ulei mai gros(20w40) ,exclus motul. daca defectul persista,verifica jocul termic la tacheti,e posibil sa ai joc prea mare.in prima faza recomand inlocuirea uleiului .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zgomotul se aude de la tacheti.foloseste un ulei mai gros(20w40) ,exclus motul. daca defectul persista,verifica jocul termic la tacheti,e posibil sa ai joc prea mare.in prima faza recomand inlocuirea uleiului .

Am Shell , 10w40... si eu cred ca e de la tachetzi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shell? exista ulei shell? daca da, esti sigur ca e de moto si nu de masina? daca nu esti sigur ti-ai dat singur raspunsul :laugh:

Shell , din Germania l-am luat... ADVANCE SX 10w40

Editat de lei_92
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zgomotul se aude de la tacheti.foloseste un ulei mai gros(20w40) ,exclus motul. daca defectul persista,verifica jocul termic la tacheti,e posibil sa ai joc prea mare.in prima faza recomand inlocuirea uleiului .

 

20w40 in R1....

 

in friteuza ce sa punem?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20w40 in R1....

 

in friteuza ce sa punem?

In friteuza poti pune ulei Bunica iar in R1 poti pune linistit ulei 20w40 atata timp cat nu folosesti motorul la temperaturi mai mici de 5 grade sau mai mari de 40.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aceiasi problema o am si eu cu o HONDA 929 din 2000 ,aceleasi simtome, o sa ma duc maine cu ea in service . Din cate am studiat pe net este distributia in prima faza intinzatorul .

La mine zgomotul se aude din parte dreapta , si am imprezia ca undeva sub motor in zona evacuari dar cred ca tine de rezonanta metalului .

La R1 zgomotul se accentueaza dupa un mers de 1h-2h pe motor ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aceiasi problema o am si eu cu o HONDA 929 din 2000 ,aceleasi simtome, o sa ma duc maine cu ea in service . Din cate am studiat pe net este distributia in prima faza intinzatorul .

La mine zgomotul se aude din parte dreapta , si am imprezia ca undeva sub motor in zona evacuari dar cred ca tine de rezonanta metalului .

La R1 zgomotul se accentueaza dupa un mers de 1h-2h pe motor ?

Si la mine tot pe partea dreapta , sincer nu m-am dus chiar atat cu ea dar parca se aude mai tare bataia in mers dar mai ales daca tin o viteza constanta cam de la 5 mii in sus se aude , daca ii dau gas nu se mai aude...

 

Mesaj completat

Bataia de la motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa te speri prea tare dar din experienta mea de la motoarele de R1 desfacute daca distributia e ok urmatorul pas e (cuzineti).Oricum mai bine dute la un mecanic, bataia e ingrijoratoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e de la cuzinetzi sau vibrochen ceva... e ceva de sus de la chiuloasa , tot am incercat sa ascult cu surubelnita pe la motor dar tot asa se aude in toate partile... decat sa-l aduc la Bucuresti prefer sa crape motorul si cumpar altul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu cred ca este de la cuzineti din cate stiu eu ,posibil sa ma insel, arborele are o bataie ca de ciocan insotit de vibratia motorului din cate am inteles eu tu auzi mai degraba un zdranganit ca si-n cazul meu singura dif este ca la mine zgomotul origineaza de undeva lateral dreapta sub moto

ai deptate cu aducerea in buc acum am vazut ca nu esti din zona

tine-ma la curent cu evolutia la fel o sa fac si eu

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu cred ca este de la cuzineti din cate stiu eu ,posibil sa ma insel, arborele are o bataie ca de ciocan insotit de vibratia motorului din cate am inteles eu tu auzi mai degraba un zdranganit ca si-n cazul meu singura dif este ca la mine zgomotul origineaza de undeva lateral dreapta sub moto

ai deptate cu aducerea in buc acum am vazut ca nu esti din zona

tine-ma la curent cu evolutia la fel o sa fac si eu

bafta

Nush ce sa zic , acum seara am fost la o tura cu ea... mi-e tare frica sa nu fie vibrochenul... dar faza e ca nu imi face la relanti de la 4.500 rpm cam asa incepe parca un fel de scartzait ... nush ce poate fi.... cand o sa am timp o sa o aduc la un service sa vada ce are... :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man iti faci mult prea multe probleme ........vibrochenul bate si este o bataie clara permanenta eu merg in continuare pe distributie mai ales ca zgomotul s-a atenuat dupa schimbarea intinzatorului probabil ca lantul este uzat dincolo de a mai putea fi intins ;nu ai precizat un lucru cati km are mot (daca stii)

 

si sa zicem prin absurd ca ai uzati cuzineti se pot schimba nu cred ca sa te coste f mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...