Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

da , sunt discurile originale, rulate vreo 7000 km. eu am dat pe discurile mele "armstrong" 17 mil de pe e-bay, asta prin iunie 2009. poate s-au mai ieftinit, nu am de unde sa stiu, ca nu m-a mai interesat. dar cand mi-au cerut cei de la suzuki 200 e pe un disc m-a luat capu. si nu mai zic ca am cautat second de mi-au iesit ochii, iar cei care aveau imi cereau niste preturi de .... asa ca nu cred ca cer mult pe ele. oricum...nu se inghesuie nimeni, nici macar sa ceara detalii. :angryfire:

 

S o luam altfel... Un sv-u k3 il iei la 2500 euro(la noi). 200 euro inseamna undeva la 8% din valoarea mobrei. Enorm... numa pentru discuri. Piata a fost sus din cauza unor otrepe mercantile ca de al de Tomina care luau rable pe 3 lei si le vindeau pe 100, si accesoriile la fel... Dar acum se gasec la preturi de e-bay si la noi.

Cauta pe pro-bike sa vezi la ce sume jenante au ajuns... Eu zic sa le pastrezi... Poate c ai bagat bani in mobra aia si daca vrei vre odata s o vinzi n o sa ti scoti banii niciodata pe accesorii decat daca le vinzi separat. Dar de ce le ai schimbat pe cele stock?

Editat de Stefan_Sv650sf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Beeey ! Mai traiti ? :rolleyes:

Mai aveti SV-uri ? Sau v-a speriat zapada ? Hai ca in cateva zile cica or sa fie 15 grade. Vine cineva la mare de revelion ? =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@capone: chiar acum 4-5 zile i-am dat ocheie sa o aud si in urmatoarele zile a nins de nu imi venea sa cred :rolleyes:). Apoi am iesit la poze, fara moto evident. Cica se raceste iarasi, pana la revelion banuiesc ca o sa fie inca o primavara si inca o iarna la cum se misca temperaturile astea.

 

@didi: de ce nu ar fi bun? (nu am nici cea mai vaga idee in legatura cu uleiul din furca.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!

 

ce parere aveti de acest ulei? a folosit cineva? eu trebuie sa il schimb si ma uitam ca este totusi repsol...si are un super pret.

http://uleideulei.ro/moto-fork-oil-5w-10w-1-litru-p-284.html

 

Foloseste cu incredere Repsol. Pentru furca standard de sv e recomandat 10w... adica un ulei cu vascozitate medie spre mica, pentru furca elastica. Dar daca vrei s o rigidizezi nitel poti sa pui si 15w.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foloseste cu incredere Repsol. Pentru furca standard de sv e recomandat 10w... adica un ulei cu vascozitate medie spre mica, pentru furca elastica. Dar daca vrei s o rigidizezi nitel poti sa pui si 15w.

 

imi voi pune 15w , ma impac mai bine cu o furca puti mai rigida. multumesc pentru sfat! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut am revenit sa va bat la cap cu o alta problema.

am fost in anglia si am intrat intr un magazin cu uleiuri si piese pentru motor (de masina) am gasit un ulei granville 10w40 platinum cu 15 liere 5 litri si l am cumparat.

Acum intrebare pe el scrie semi sintetic si nu precizeaza niciunde ca ar fi pentru motociclete sau numai pentru masini este ok daca il bag in sv 650 meu din 2001?

 

mai scrie pe el Anti black sludge api-sl/cf acea a3/b3/e2-98

 

http://www.granville-oilchem.co.uk/product...php?prod_id=284 sper sa nu se considere reclama

Editat de georgerdp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca este bun. Oricum la motor nu prea are ce sa dauneze, doar sa iti patineze ambreiajul (eu nu am patit-o). So daca respecti aia 6000 km pana la urmatorul schimb nu tre' sa ai probleme. Eu schimb uleiul mai des, 3-4000 km. E pasarica mea asta :D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut am revenit sa va bat la cap cu o alta problema.

am fost in anglia si am intrat intr un magazin cu uleiuri si piese pentru motor (de masina) am gasit un ulei granville 10w40 platinum cu 15 liere 5 litri si l am cumparat.

Acum intrebare pe el scrie semi sintetic si nu precizeaza niciunde ca ar fi pentru motociclete sau numai pentru masini este ok daca il bag in sv 650 meu din 2001?

 

mai scrie pe el Anti black sludge api-sl/cf acea a3/b3/e2-98

 

http://www.granville-oilchem.co.uk/product...php?prod_id=284 sper sa nu se considere reclama

 

 

Cred ca vroiai sa faci referire la acest ulei : http://www.granville-oilchem.co.uk/product...php?prod_id=336

nicidecum la cel de masina.Dar daca vrei sa iti bati joc de mobra ... folosestel pe cel auto. O sa vezi tu care e diferenta.

Eu zic sa nu te zgarcesti.Cumpara un ulei dedicat moto (stiu ca e scump,dar asta e).

Hobiul costa si e bine sa nu faci rabat de la calitate.

MOTUL face chiar uleiuri bune , deci use it man !

 

In rest un an nou fericit si numai de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca vroiai sa faci referire la acest ulei : http://www.granville-oilchem.co.uk/product...php?prod_id=336

nicidecum la cel de masina.Dar daca vrei sa iti bati joc de mobra ... folosestel pe cel auto. O sa vezi tu care e diferenta.

Eu zic sa nu te zgarcesti.Cumpara un ulei dedicat moto (stiu ca e scump,dar asta e).

Hobiul costa si e bine sa nu faci rabat de la calitate.

MOTUL face chiar uleiuri bune , deci use it man !

 

In rest un an nou fericit si numai de bine !

 

Ok mc pentru raspunsuri dar nu imi sunt de ajutor . :D un sfat fara argument este un sfat gratuit si inutil . De ce nu e bun sau de ce bun asta sunt curios eu (daca e bun).

Am mai gasit o chestie uleiul meu este SL si CF , iar cartea service recomanda Sf ori SG astea 4 fiind standarde API American {etroleum Institute dar nu scrie nicaieri ca nu ar fi bun tipul

sl si cf. Iar SL si CF sunt standarde noi aparute dupa moldelul meu de moto sv 650 2001 .

 

Este cineva caruia i a pasat vrodata de uleiul ce l baga si sa aiba idee despre ce vorbesc eu aici :cheers:?

 

PS Este cineva care poate sa spuna ca nu e bun , cu un argument ,sau ca e rau cu argument ? merci

 

daca aveti probleme cu termenii SL CF SF SG puteti sa va documentati de aici http://www.incepator.ro/tehnice/ulei_auto.asp sau , http://www.elf.com.ro/Lub/lubroumanie.nsf/...99?OpenDocument acum ma pun sa citesc si eu .

 

uleiul este de calitate superioara si tot odata ieftin datorita locului de unde l am luat . insa nu o sa l pun pana nu am situatia concreta .

Editat de georgerdp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani !!

 

mai jos se pot gasi cateva raspunsuri legate de ulei:

 

 

/index.php?...mp;hl=ulei+auto

 

/index.php?...mp;hl=ulei+auto

 

/index.php?...mp;hl=ulei+auto

Mesaj completat

/index.php?showtopic=62409

 

merci am gasit aici tot ce aveam nevoie .

 

 

Pachetele de aditivi sunt concepute pentru a face ca un ulei finisat sa indeplineasca una dintre conditiile impuse pentru omologare. Astfel avem 2 clase de omologare S - pentru benzina si C - pentru Diesel. Standardele pentru omologare sunt mentinute de catre API. De'a lungul anilor API a imbunatatit si modificat aceste standarde. Cele mai obisnuite standarde S sunt SL si SM. Aceste standarde difera de cele mai vechi ca SH prin scaderea continutului de fosfor pentru prelungirea vietii catalizatoarelor, si prin cresterea molibdenului pentru scaderea frecarii interne si imbunatatirea consumului. Fosforul a fost initial adaugat pentru protectia zonelor de mare presiune cum ar fi cuzinetii vibrochenului sau axele camelor asadar prin scaderea s'a facut un compromis pentru o mai putina poluare, foarte probabil pe costul cresterii uzurilor la motoare. Molibdenul este, cum ziceam, adaugat pentru a ameliora consumul insa poate cauza probleme motoarelor cu ambreaj in baie. Cele mai multe pachete de aditivi pt clasa S sunt deasemenea concepute ieftine pentru a rezulta un ulei cu un pret scazut. SL si SM sunt amandoua sarace in fosfor; SM care sunt etichetate drept "conservante de energie" bogate in molibden.

 

deci pe scurt SL este mai eficient ca SF sau SG insa contine Mobilden mai mult ca celelalte , aceasta substanta creaza probleme motoarelor cu ambreaj in baie . deci clar trebuie pentru motivul asta sa bagi ulei moto

care nu are SL . Asta este cea ce vroiam sa aflu , gasit aici /index.php?showtopic=62409 .

Multumesc valbi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si altceva ce ai folosit, bineinteles si la care ai ramas?

 

 

Motul, Repsol si Mobil. Am ramas la Mobil. Pentru mersul meu linistit est eperfect. daca stai cu motoreta numa in 10 mii de ture o fi bun si motul :D. Cu repsol mergea totul ca uns iar schimbatul vitezelor era o placere, cu motul mergea aiurea dupa vreo 1000 de km. Dar astea sunt doar experientele mele, poate ca nu am dreptate si doar mi s-a parut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut motul, silkoline si repsol. motul si repsol sunt ok, silkoline e de toata jena, nu imi intra in viteza, imi sarea din viteza si tot asa. deocamdata folosesc repsol si probabil o sa raman la el.

 

La multi ani sv-istilor! Sa ne vedem cu bine anul asta!!

Editat de dihania
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut motul, silkoline si repsol. motul si repsol sunt ok, silkoline e de toata jena, nu imi intra in viteza, imi sarea din viteza si tot asa. deocamdata folosesc repsol si probabil o sa raman la el.

 

La multi ani sv-istilor! Sa ne vedem cu bine anul asta!!

 

ce pui de la repsol ?

 

Repsol Moto Racing 4T 10W50 ,Repsol Moto SintĂŠtico 4T 10W40 sau Repsol Moto Rider 4T 15W50 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok mc pentru raspunsuri dar nu imi sunt de ajutor . :D un sfat fara argument este un sfat gratuit si inutil . De ce nu e bun sau de ce bun asta sunt curios eu (daca e bun).

Am mai gasit o chestie uleiul meu este SL si CF , iar cartea service recomanda Sf ori SG astea 4 fiind standarde API American {etroleum Institute dar nu scrie nicaieri ca nu ar fi bun tipul

sl si cf. Iar SL si CF sunt standarde noi aparute dupa moldelul meu de moto sv 650 2001 .

 

Este cineva caruia i a pasat vrodata de uleiul ce l baga si sa aiba idee despre ce vorbesc eu aici :cheers:?

 

PS Este cineva care poate sa spuna ca nu e bun , cu un argument ,sau ca e rau cu argument ? merci

 

daca aveti probleme cu termenii SL CF SF SG puteti sa va documentati de aici http://www.incepator.ro/tehnice/ulei_auto.asp sau , http://www.elf.com.ro/Lub/lubroumanie.nsf/...99?OpenDocument acum ma pun sa citesc si eu .

 

uleiul este de calitate superioara si tot odata ieftin datorita locului de unde l am luat . insa nu o sa l pun pana nu am situatia concreta .

 

 

Se pare ca nu am fost destul de concis.

Uleiurile sunt cu destinatie bine definita.Cele auto pentru auto,cele moto pentru moto,cele de camion pentru camion,cele pentru utilaje grele pentru utilaje grele,cele pentru barci pentru barci si asa mai departe.

Chiar daca clasa lor de vascozitate( xx W xx) este aceeasi ele nu ar trebui utilizate de la o categorie de vehicule la alta.

In speta uleiul tau creat pentru motoarele auto nu este bun la motorul de motocicleta ... pentru ca nu va rezista sarcinilor la care va fi supus(temperatura,presiune,viteza de rotaie a partilor componente ale motorului,etc.).Daca e sa iei exemplu doar rotatiile unui motor auto si cele ale motocicletei.

Un motor auto ruleaza in regim de sarcina normala in jurul a 2500 - 3500 de rotatii si ajunge in regimuri inalte la 4500 - 6000 de roatatii, pe cind cel de moto are un regim de exploatare normala undeva intre

3500 si 7000 de rotatii,ajungind in regimurile inalte la 10000 - 16000 rotatii.

In plus uleiurile moto au un dublu rol : ajuta la ungerea si racirea motorului si asigura ungerea si racirea ambreiajului.La un autoturism uleiul pentru cutia de viteze e altul decit cel de motor.

Sper ca macar acum sa fi priceput de ce nu e bun pentru moto un ulei auto.

 

Numai de bine si respect !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu am fost destul de concis.

Uleiurile sunt cu destinatie bine definita.Cele auto pentru auto,cele moto pentru moto,cele de camion pentru camion,cele pentru utilaje grele pentru utilaje grele,cele pentru barci pentru barci si asa mai departe.

Chiar daca clasa lor de vascozitate( xx W xx) este aceeasi ele nu ar trebui utilizate de la o categorie de vehicule la alta.

In speta uleiul tau creat pentru motoarele auto nu este bun la motorul de motocicleta ... pentru ca nu va rezista sarcinilor la care va fi supus(temperatura,presiune,viteza de rotaie a partilor componente ale motorului,etc.).Daca e sa iei exemplu doar rotatiile unui motor auto si cele ale motocicletei.

Un motor auto ruleaza in regim de sarcina normala in jurul a 2500 - 3500 de rotatii si ajunge in regimuri inalte la 4500 - 6000 de roatatii, pe cind cel de moto are un regim de exploatare normala undeva intre

3500 si 7000 de rotatii,ajungind in regimurile inalte la 10000 - 16000 rotatii.

In plus uleiurile moto au un dublu rol : ajuta la ungerea si racirea motorului si asigura ungerea si racirea ambreiajului.La un autoturism uleiul pentru cutia de viteze e altul decit cel de motor.

Sper ca macar acum sa fi priceput de ce nu e bun pentru moto un ulei auto.

 

Numai de bine si respect !

 

da am priceput . merci pentru informatii o sa merg pe repsol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu am fost destul de concis.

Uleiurile sunt cu destinatie bine definita.Cele auto pentru auto,cele moto pentru moto,cele de camion pentru camion,cele pentru utilaje grele pentru utilaje grele,cele pentru barci pentru barci si asa mai departe.

Chiar daca clasa lor de vascozitate( xx W xx) este aceeasi ele nu ar trebui utilizate de la o categorie de vehicule la alta.

In speta uleiul tau creat pentru motoarele auto nu este bun la motorul de motocicleta ... pentru ca nu va rezista sarcinilor la care va fi supus(temperatura,presiune,viteza de rotaie a partilor componente ale motorului,etc.).Daca e sa iei exemplu doar rotatiile unui motor auto si cele ale motocicletei.

Un motor auto ruleaza in regim de sarcina normala in jurul a 2500 - 3500 de rotatii si ajunge in regimuri inalte la 4500 - 6000 de roatatii, pe cind cel de moto are un regim de exploatare normala undeva intre

3500 si 7000 de rotatii,ajungind in regimurile inalte la 10000 - 16000 rotatii.

In plus uleiurile moto au un dublu rol : ajuta la ungerea si racirea motorului si asigura ungerea si racirea ambreiajului.La un autoturism uleiul pentru cutia de viteze e altul decit cel de motor.

Sper ca macar acum sa fi priceput de ce nu e bun pentru moto un ulei auto.

 

Numai de bine si respect !

 

 

si tocmai pt ca o motoreta merge la 10000-16000 rpm unge si ambreiaj si cutie acel ulei nu sta in motor mai mult de 6000 de km. Eu cred ca daca faceau cine stie ce ulei super moto etc etc, il schimbai tot la 15-20 de mii ca la masini. Din cate am citit astea si cu aia ca patineaza ambreiajul sunt singurele argumente cum ca uleiurile difera si nu sunt bune. Dar ce este in ele nu vom sti niciodata cu adevarat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...