Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

Din experienta, eu folosesc 7100, 300v nu recomand deoarece il haleste. Ca e 10w 40 sau 15w 50 asta e doar plaja de temperature si oricare ar fi alegerea nu e gresita.

Eu merg foarte sportiv cu ea, merg cu ea si pe Amkart asa ca 7100 pentru mine e cea mai buna variant. Bell Rey nu am incercat asa ca nu imi dau cu parerea dar in general orice ulei e bun atat timp cat il schimbi la timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Voi intreba tot despre ulei. Unii imi spun sa pun full sintetic ca deja motorul are o varsta... altii imi spun sa pun 15w-50 tot din cauza asta... care ar fi totusi alegerea cea mai potrivita? Un comerciant mi-a zis ca Motul deja e ulei demodat, sa pun Putoline...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu pui ce scrie in carte? Baga un 10w40 (motul ca parca ziceai ca asta baga fostu prop) faci un test de 4-5000Km, apoi daca nu esti multumit de ceva, schimbi cu o alta marca/categorie de ulei. pot sa iti garantez ca daca bagi ce zice producatorul nu pateste absolut nimic.\

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, comerciantul aduce Putoline direct din Olanda :lool: Nu cred ca am nevoie de 4 litri. Voi cumpara doar 3 litri ca daca bine stiu intra vreo 2,5 litri de ulei in ea. De bani nu m-as zgarci ca la cat voi merge eu cu ea voi schimba uleiul o data pe an. Si voi avea drumuri si prin oras... deci sa aleg 15w-50?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu ma pregatesc de shopping de ulei si filtru.. cum merg pe full-sintetic, am de ales intre Castrol power 1 racing 10-15W50 sau Motul 7100. Pana acum am fost super multumit de Castrol, dar parca sunt curios si de Motul care e cam aceiasi bani. BelRay e super ulei si el, dar varianta sintetica e la pret de 300V si nu are rost sa arunc banii.

 

Pe spate ce placute ati pus? la mine sunt aproape pa-pa cele originale si ma gandesc la un CL RX3 ca sa merg tot pe CL cum am pe fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am de vanzare pt cine este interesat manete scurte frana ambreiaj pt sv650s. Sunt nou noute, le dau pt ca nu am nimerit culoarea si trebuie sa iau altele negre.

Pret: 150 lei

Info la 0744.189.430

Merci,

Horia

post-86729-0-93812400-1423670831_thumb.jpg

post-86729-0-41625000-1423670847_thumb.jpg

post-86729-0-25954900-1423670857_thumb.jpg

post-86729-0-96652200-1423670869_thumb.jpg

post-86729-0-15081100-1423670881_thumb.jpg

Editat de HoriaSan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva ce diametru are evacuarea in zona asta? Trebuie sa iau niste coliere sa prind banda termoizolanta si nu stiu cat de mari sa le iau. Nu am masurat pentru ca nu am motorul garat in zona.

post-74748-0-89739300-1423763435_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva ce diametru are evacuarea in zona asta? Trebuie sa iau niste coliere sa prind banda termoizolanta si nu stiu cat de mari sa le iau. Nu am masurat pentru ca nu am motorul garat in zona.

 

Am revenit.

Galeria are circumferinta de ~12cm in acea zona, asta inseamna un diametru de ~3.8cm (daca am calculat bine).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diametrul e mai mare de 3.8. Deci 12 cm e circumferinta sau diametrul? :)

 

Later edit: da ai dreptate la circumferinta de 12 cm iese diametru de 3.8. Geometria asta :)))) Credeam ca are circumferinta si diametru mai mare de atat. Maine dimineata o sa ma uit de coliere pt ea. Ms pentru info :D

post-74748-0-41474000-1423837774_thumb.gif

Editat de Nubyan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum stati cu reviziile? cand scoateti mobrele la a!er? :D

 

Eu sunt in curs de shopping.. am rulmenti de jug, pompa de frana 'pe vine' si un lichid de frana. Mai raman uleiul, placute spate, manete frana&ambreiaj si mecanica de rigoare cu desfacut pompa de frana si curatat toti etrierii.

Am tot zis ca schimb si cuzinetii, dar cred ca las furca pe sexonul urmator sau pe finalul verii ca se termina banii dupa ce iau si guma spate programata pt aprilie.

 

Daca merge totul conform planului si nu face figuri vremea, pe 6 martie ies din service si dansez pe strazi(sper ca nu e cazul decat la figurat).

 

pt mine, AMR-ul e de 18 zile :guitar:

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu e de pus genunchiu jos...

post-4765-0-09101300-1424086951_thumb.jpg

(Ieri cu tancu pe Valea Bogatii), dar nici patinuar nu mai e.

 

Cat despre revizii, acum m-am apucat de refacut franele fatza la SV - aviz amatorilor care au motoare ceva mai vechi (al meu e 2002) si merg cu ea in regim zilnic - etrierele fatza s-au blocat total si bilateral. Oringurile imbatranesc si in conditii normale de exploatare, iar dupa o varsta e bine sa le schimbati - nu tre sa asteptati ca mine pana cand abia mai puteam misca mobra in garaj :P

 

inca ceva, e bine sa curatati si "niturile" discurilor flotante (era un tutorial pe undeva, incerc sa-l gasesc) un aspect care scapa de multe ori...

 

spor la mesterit

 

L.E. am gasit si filmu'

Editat de m4v3rick
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu umblu pe la frane.. am curatat etrierii acum 2 ani cu scos de pistoane si tot, acum o sa fac acelasi lucru cu inlocuitul pompei cu una radiala si oricum a mea avea nevoie de o curatare strasnica. In cazul meu cred ca au fost schimbate garniturile inainte sa cumpar eu mobra, ca parca aratau prea bine cand s-a umblat pe-acolo.

 

,,frumos tancu' :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...pai in afara de ulei, tot ce ai de facut e un must cand schimbi o furca ;) mai ales daca se intampla sa ai o roata neagra si una gri.

 

Cat mai dureaza? Pics or it didn't happen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...