Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

am o nelamurire.. am variatii de intensitate a luminii in faruri/stop la diferite turatii.. nu se observa chiar usor(nu e ceva evident), dar nu stiu daca e normal sa faca asa. Am o banuiala ca problemele pe care le'am avut cu contactul(care avea mufa oxidata la greu) ar putea fi de la releu sau vreun scurt pe undeva...

 

Exista cineva(de preferat generatia 2003) caruia sa ii faca asa luminile? e normal?

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am o nelamurire.. am variatii de intensitate a luminii in faruri/stop la diferite turatii.. nu se observa chiar usor(nu e ceva evident), dar nu stiu daca e normal sa faca asa. Am o banuiala ca problemele pe care le'am avut cu contactul(care avea mufa oxidata la greu) ar putea fi de la releu sau vreun scurt pe undeva...

 

Exista cineva(de preferat generatia 2003) caruia sa ii faca asa luminile? e normal?

:peace:

 

 

 

salut salut , cred ca stiu despre ce vorbesti si mie mi sa intamplat .. dar numai cand plec de pe loc , am variatziile astea de intensitate , habar nam care este chestia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai HID(ca mine) e normal sa fluctueze pana isi ia toata tensiunea de care are nevoie (mai ales daca e motoru oprit) si se incalzeste gazul, daca apare dupaia nu e normal. Daca e bec traditional cu halogen si palpaie in mers, cand semnalizezi, sau o urci si o cobori in ture ai ceva probleme pe instalatia electrica - fie un scurt pe undeva, fie ai montati prea multi consumatori aftermarket (mansoane incalzite, prize, etc) si bateria e mulsa rapid, mai rapid decat o incarca motorul, fie releul/regulatorul a intrat in fibrilatie ventriculara si nu mai are mult pana isi va da obstescul sfarsit si nu mai asigura un curent continuu stabil, fie bateria mai are un pic si explodeaza/implodeaza :peace:

Cert e ca in mod normal nu ar trebui sa apara fluctuatii vizibile

Editat de m4v3rick
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ziceti de un back-up plan pentru intalnire? Adica in cazul in care intr-adevar va fi vremea proasta, sa decalam intalnirea cu vreo 2-3 weekend-uri? Propuneri ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hello, as vrea sa-mi spuna si mie cineva rapid unde sunt sigurantele la sv. Vroiam sa schimb un semnalizator si din greseala am atins firele + cu - intre ele cand era semnalu pus si mai mult ca sigur mi s-a ars, nu mi se mai aprinde nimic nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai HID(ca mine) e normal sa fluctueze pana isi ia toata tensiunea de care are nevoie (mai ales daca e motoru oprit) si se incalzeste gazul, daca apare dupaia nu e normal. Daca e bec traditional cu halogen si palpaie in mers, cand semnalizezi, sau o urci si o cobori in ture ai ceva probleme pe instalatia electrica - fie un scurt pe undeva, fie ai montati prea multi consumatori aftermarket (mansoane incalzite, prize, etc) si bateria e mulsa rapid, mai rapid decat o incarca motorul, fie releul/regulatorul a intrat in fibrilatie ventriculara si nu mai are mult pana isi va da obstescul sfarsit si nu mai asigura un curent continuu stabil, fie bateria mai are un pic si explodeaza/implodeaza :)

Cert e ca in mod normal nu ar trebui sa apara fluctuatii vizibile

nop, nu e HID.. am zis ca face si in far si in stop.

..noob question: releu e diferit de regulator? unde le gasesc pe motor? cum le verific sa vad daca sunt "buba"? :peace:

 

baga-mi-as oaia in el de motor :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e normal sa varieze putin intensitatea luminii la relanti fata de o turatie de,sa zicem 3-4000 rpm,iar mai sus lumina e la fel ca la 4000.Puterea maxima de 430w(parca) e data pe la 4000 si ceva de rpm ,deci la relanti se explica o lumina putin mai slaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rezolvat, aveti idee, doar o singura siguranta are sv-u?

Pe partea dreapta ai cutiuta verde cu siguranta principala (de 30A parca), iar sub sa ai o cutiuta neagra cu restul de sigurante, pt far, semnale, aprindere etc :peace:

 

Legat de variatii ale intensitatii luminii - la mine cel putin nu am observat asa ceva, nici cu halogen nici la xenon. Bine, xenonul fluctueaza 1-2 sec pana se incarca balastul, dar apoi e perfect constant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe partea dreapta ai cutiuta verde cu siguranta principala (de 30A parca), iar sub sa ai o cutiuta neagra cu restul de sigurante, pt far, semnale, aprindere etc :peace:

 

Legat de variatii ale intensitatii luminii - la mine cel putin nu am observat asa ceva, nici cu halogen nici la xenon. Bine, xenonul fluctueaza 1-2 sec pana se incarca balastul, dar apoi e perfect constant.

 

Mersi, o gasisem doar p-aia principala eu. Culmea e ca incercand sa schimb un semnalizator, am atins + cu - si nu mi-a mai mers nimic la contact. M-am intors in 3-4 minute la motocicleta, am pus iar contactu si a fost totu ok si s-au aprins toate becurile, nici nu s-a ars nici o siguranta.

 

In legatura cu variatia de tensiune, absolut la orice motocicleta exista o variatie de tensiune intre motocicleta la relanti si turata. Cand e mai turata becu e alimentat de alternator care produce un voltaj mai mare decat bateria in sine, in jur de 13-14V in loc de 12.5-12.8. Sunt novice in ale mecanicii/electricii, sper sa fiu corectat daca m-am inselat cu ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai..si eu zic sa o amanam pe treaba ...chiar e dubioasa treaba cu vremea, am vazut la stiri ca in hunedoara a nins...asa ca ...hai mai bine sa mergem noi luna viitoare . dupa cum a zis si radu ..cam 3 uichenuri asa, nu de alta dar iau salariul abia pe 10 si de actualii bani nu am cum sa tin atat. :peace: merge?

 

hai...sariti cu voturile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms frumos man , numai ca nu am card pe ebay :moron: am visa electron . si nu mi-l acepta . trebuia Visa :-??

 

Fa-ti cont pe paypal. Si eu am viza electron si fac cumparaturi fara probleme :)

 

PS: Distractrie placuta la SV meeting :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Votez pentru amanare. Am racit cobza, iar tratamentul de la dihania nu functioneaza chiar bine. :peace:

 

Chiar e frig afara, mai ales noaptea. Daca stam la cort ne rupe spinarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ba aspirina, ca e toxica! Incearca tuicomicina.

 

Sunt de acord cu amanarea iesirii, dar sa nu fie amanata cu o saptamana. Nu sunt in tara atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

peste trei uichenduri inseamna 12-13 iunie. ramane atunci?

 

@redpik - tratament de la mine??? banuiesc ca tot de aspirina saracului ti-am zis si eu ca alt remediu...nu prea folosesc! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ahaaa, stiam eu ca tot de la didi am tratamentu asta :peace:).de nurofen nu m-am atins, si raceala tot 7-8 zile o tinut :). si parca are si acu o prelungire, cred ca tre sa continui tratamentu.

 

eu sunt ok cu 12-13 iunie :moron: abia imi mai pun la punct cate ceva la motoreta.

 

asfalt uscat!!! =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12-13 iunie suna bine si pentru mine. Pana atunci sigur imi fac si eu revizia cumva... :moron:

 

Cat despre aspirine... mai oameni buni nu mai vorbiti de asa ceva oamenilor care sunt plecati la munca departe de casa... ca ma apuca durerea de cap :peace:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...