Sari la conținut

Marmota Strikes Back :((


marmota
 Share

Postări Recomandate

Bine ca ai scapat doar cu cateva ore de stat la politie. Tu porti protectii pe caldura asta???? :cheers: ( nu renunta la echipament nici daca sunt 50 de grade, viata ii cel mai pretios lucru pe care il avem). Sper ca cei care nu poarta echipament sa invete ceva din topicul tau. Sa auzim numai de bine :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taica, ia amine si asculta de astia mai patiti de pe forum... ca sunt doua modalitati de a invata... cea cuminte si preventiva ( si cea mai inteleapta...) si cea a experientei dure individuale... ceea ce e de evitat...

 

multa bafta si ai grija...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:

Offff....

Numai de belele ai parte.

 

Ochii in "paispe" si bafta in lupta cu birocratia (la Politie)...

 

 

 

 

Dupa cateva incercari nereusite, prima marti cand mergeam cu PepsiMan spre casa, la un stop, un idiot de pe banda a doua fara sa se asigure sau sa semnalizeze, a trecut pe banda mea... Frana de motor, frana spate ca fata nu am si am reusit sa-l evit.

 

 

 

Rula pe banda I cu viteza redusa si cam 10-15 metri de pe banda a -II- a o dacie alba (B-36-DAT parca) iese din randul pt stanga fara semnal si fara sa se asigure si intra pe banda I...Intr-o fractiune de secunda claxon, frana de motor, frana spate si tras cat mai pe dreapta.

Nu l-am mai prins la urmatorul semafor pe idiot, dar nici nu am incercat sa-l mai prindem deoarece nu avea frana fata si riscurile erau mari...

 

Asta dupa ce tot drumul a mers incet constient fiind ca nu ii functioneaza frana fata.

 

Tu porti protectii pe caldura asta???? :cheers: ( nu renunta la echipament nici daca sunt 50 de grade, viata ii cel mai pretios lucru pe care il avem). Sper ca cei care nu poarta echipament sa invete ceva din topicul tau. Sa auzim numai de bine :lol:

 

Pe caldurile astea este super echipat (casca, geaca sau vesta cu protectii, manusi, genunchiere)

Sauna scrie el, dar rabda cu stoicism...nu ca altii comozi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 2 situatzi diferite:

1.Omu' mere fara frana fatza - no comment. :rolleyes: :bounce: :crack:

2.Accidentul in care(dupa cum zice omu') i'a virat in fatza la un metru conservaru.Ce conteaza ce frane ai in accidentul de fatza k oricum nu potzi sa opreshti intr'un metru nici cu 5 frane shi la 20/h. Eventual un stopie ceva....

Deci 2 discutzii diferite :crack: cu o sg. concluzie dak statea acasa nu se'ntampla nimic ! :)

P.S. eu nu ash lua pasager in astfel de cazuri, indiferent k sunt sau nu, cel mai precaut pamantean d la mine d p strada . :crack:

Macar bine c'ai invatzat ceva cu consecintze minime.

Editat de AlexLau_81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol,de frana nu pot sa zic nimic ca nici eu nu am pe fata (momentan) dar al meu ii ij si ma opresc bine si asa.Si nu-i problema daca se blocheaza spatele,merge si asa.Dar la al tau cam iti trebuie si frana fata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' saraca aia cu Matizu ce vina avea???? Ore o fi aceeasi care nu mai lasa motociclistii sa treaca pe linga ea ca-i e frica de un nou kamikaze teribilisto-inconstient?!?!

Ce sa-ti urez.... "la mai mare" (pom, stilp, etc)

 

 

Nu ura ce e rau altora ca se intoarce inzecit... si s-ar putea sa-mi dai un telefon intr-o zi si sa te refuz.

 

Iar cat despre frana fata... la cei 10-20km/h chiar nu este o problema asa mare pe cat o fac unii in comparatie cu cei care nu poarta echipament minim (macar un rahat de casca acolo sa-i tina creierii la un loc).

 

Drum bun!

:rolleyes:

 

@marmota - fruntea sus si mergi mai departe... lasa-i pe ce-i care nu fac altceva decat sa-si faca o ocupatie postand rautacios pe acest forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimabile tin sa-ti spun ca nu am avut nici o problema de oprire si ca nu m-am dat de capul meu asa. Mi-au spus tipi care au ceva experienta in domeniu, asta una la mana si doi la mana merg super preventiv tocmai din cauza lipsei franei fata.

 

Ce s-a intamplat azi nu a avut nici o legatura cu franarea, ala era la un metru de mine cand a tras de volan si stopul era verde. Dar ma rog este foarte usor sa dai chiar si in necunostinta de cauza. Way to go man...

 

 

get a life.

 

Lasa-te si lasa-ne.

 

te-au sfatuit unii... evident mai prosti ca tine.

 

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratizoare...scuza-ma ca-ti spun dar tu esti umpic cam "stangaci" in ceea ce priveste stapanirea motocicletei (sa nu mi-o iei in nume de rau), te vad mai mereu pe la firma, ca doar suntem colegi, si cred k ar trebui sa mai exersezi cu moto sau sa-ti iei ceva mai mic si mai putzin nervos.

 

Cat despre mersul fara frana pe fata...aia e sfanta...chiar nu inteleg cum reusesti sa mergi prin jungla bucuresteana. :bounce:

 

Repet, nu mi-o lua in nume de rau k nu sunt rau intentionat. :crack:

 

Si doar e vara, mergeti frate in pantaloni scurti si tricou ca nu trebuie sa fiu pregatit mereu sa cad, adik nu ies din casa cu echipamentul de teuton pe mine gandindu-ma ca astazi ma tranteste cineva, merg de placere prin orash, alerg unde am loc si pana acum D-zeu m-a scutit de belele.

 

Bafta multa, asfalt uscat si bere multa :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratizoare...scuza-ma ca-ti spun dar tu esti umpic cam "stangaci" in ceea ce priveste stapanirea motocicletei (sa nu mi-o iei in nume de rau), te vad mai mereu pe la firma, ca doar suntem colegi, si cred k ar trebui sa mai exersezi cu moto sau sa-ti iei ceva mai mic si mai putzin nervos.

 

Cat despre mersul fara frana pe fata...aia e sfanta...chiar nu inteleg cum reusesti sa mergi prin jungla bucuresteana. :bounce:

 

Repet, nu mi-o lua in nume de rau k nu sunt rau intentionat. :crack:

 

Si doar e vara, mergeti frate in pantaloni scurti si tricou ca nu trebuie sa fiu pregatit mereu sa cad, adik nu ies din casa cu echipamentul de teuton pe mine gandindu-ma ca astazi ma tranteste cineva, merg de placere prin orash, alerg unde am loc si pana acum D-zeu m-a scutit de belele.

 

Bafta multa, asfalt uscat si bere multa :rolleyes:

 

Frate, motorul cred ca ti-l stiu si am vaga impresie ca te stiu si pe tine. As fi curios sa aflu si eu ce inseamna esti umpic cam "stangaci". Adica ce anume te-a determinat sa faci aceasta afirmatie.

 

Afirmatiile despre echipament cred ca te descalifica oricum din pdv-ul unui experimentat motociclist (nu ma refer aici la mine).... Si asta te rog sa nu mi-o iei in nume de rau ca nu sunt rau intentionat.

 

Inca o data nu sustin ca Rossi este numele meu, dar la accidentul asta nu a fost vina mea decat prin prisma politiei romane si in nici un caz franele nu au contribuit la acest accident. Daca se intampla un accident din cauza franelor intelegeam sa mi-o iau la modul cel mai crunt peste nas de la toti si nu as fi spus decat aveti dreptate, sunt un bou. Dar asa nu inteleg reactia unora dintre voi, din moment ce mi-am asumat un risc calculat, am acceptat ca nu este bine sa merg fara frana fata, am spus ca merg incet (foarte rar depasesc 50 la ora si asta noaptea).

 

Asta este, am fost constient ca in momentul in care o sa postez acest accident imi vor sa ri unii in cap mai mult decat e cazul. Va multumesc tuturor pentru efortul de a scrie si oricum ar fi va recomand sa va ganditi de doua ori inainte sa urati cuiva sa intre in pom, stalp si alte alea.

Editat de marmota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da OK, nu este frumos ce ti-am urat si-mi cer scuze.. numai ca inconstienta de a merge fara frina fata pe o moto de 650 in kktu de trafic din bucuresti m-a scos din sarite (treaba asta cu motociclistii care nu sunt vinovati niciodata...). Poate de data asta nu a fost din vina lipsei frinei ca ai agatat matizu tipei (care trebuie sa-si repare masina nevinovata fiind..) dar SIGUR din lipsa frinei se poate intimpla ceva mult mai rau... si daca e sa se intimple revin, si spun, ca e mai bine sa se intimple intre tine si un stilp, copac, etc. decit intre tine si un pieton (a se citi copil tembel care sare dintre masinile parcate cind mergi tu cu 30km/h intre blocuri....) si a carui simpla vina este ca ... e copil. Si tu ai fost copil si sigur ai jucat leapsa, fatza, frunza, etc. in fata blocului si fugeai de te rupeai fara sa te gindesti daca ala care trece pe strada are sau nu bani sa-si repare FRINA FATA.

Asta e ultimul post pe acest topic, daca ai inteles ceva.. bine... daca nu... cu alta ocazie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate, motorul cred ca ti-l stiu si am vaga impresie ca te stiu si pe tine. As fi curios sa aflu si eu ce inseamna esti umpic cam "stangaci". Adica ce anume te-a determinat sa faci aceasta afirmatie.

 

Afirmatiile despre echipament cred ca te descalifica oricum din pdv-ul unui experimentat motociclist (nu ma refer aici la mine).... Si asta te rog sa nu mi-o iei in nume de rau ca nu sunt rau intentionat.

 

Inca o data nu sustin ca Rossi este numele meu, dar la accidentul asta nu a fost vina mea decat prin prisma politiei romane si in nici un caz franele nu au contribuit la acest accident. Daca se intampla un accident din cauza franelor intelegeam sa mi-o iau la modul cel mai crunt peste nas de la toti si nu as fi spus decat aveti dreptate, sunt un bou. Dar asa nu inteleg reactia unora dintre voi, din moment ce mi-am asumat un risc calculat, am acceptat ca nu este bine sa merg fara frana fata, am spus ca merg incet (foarte rar depasesc 50 la ora si asta noaptea).

 

Asta este, am fost constient ca in momentul in care o sa postez acest accident imi vor sa ri unii in cap mai mult decat e cazul. Va multumesc tuturor pentru efortul de a scrie si oricum ar fi va recomand sa va ganditi de doua ori inainte sa urati cuiva sa intre in pom, stalp si alte alea.

 

Inca odata iti spun, sa nu mi-i iei in nume de rau,pur si simplu asta este parerea mea, poate mi s-a parut ca te cam chinui cu moto. Si nu te compar cu Rossi , si nici eu nu ma compar cu nimeni...fiecare alearga cum si cat poate si fiecare e cat poate de kamikaze in trafic. :crack:

 

Cat despre echipament sa fim seriosi...vara la 40 de grade spune-mi tu ca nu te coci infofolit cu geaca si manusi oricat de aerisite ar fi ele? Suntem o gramada care mergem in pantaloni scurti si tricou...si din inconstienta la mare merg in slip si adidasi. Miercuri am fost la arc si am vazut o gramada cu geaca, manusi, cagula, brau....hai fratilor sa fim seriosi...si cand am plecat de acolo se uita lumea ca la ozn-uri ca eram in pantaloni scurti si maieu si eu si prietena mea. :bounce:

 

Mai bine sa ne vedem cu bine dupa weekend la o bere sau la paintball daca mergi. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti iau nimik in nume de rau pt ca ma indoiesc ca poti mai mult... Sa mergi cum spui tu... fara protectii si cu gagica in spate, ma rog e pielea ta. Dar sa-i sfatuiesti si e altii la asta deja mi se pare prostie crasa si un pic nesimtire pe de-asupra.

 

Gandeste-te ca nu aveam protectii si dadeam cu genunchiul gol in portiera aleia :rolleyes:

 

Cat despre stangaci pe moto, da exemple ca sa stim si noi ce inseamna...

 

As cere parerea obiectiva a lui PepsiMan care a mers cu mine fo 10 km in trafic aglomerat, FARA frana pe fata, daca s-a simtit vre-odata in pericol sau daca i s-a parut ca sunt umpic "stangaci".

 

Da OK, nu este frumos ce ti-am urat si-mi cer scuze.. numai ca inconstienta de a merge fara frina fata pe o moto de 650 in kktu de trafic din bucuresti m-a scos din sarite (treaba asta cu motociclistii care nu sunt vinovati niciodata...). Poate de data asta nu a fost din vina lipsei frinei ca ai agatat matizu tipei (care trebuie sa-si repare masina nevinovata fiind..) dar SIGUR din lipsa frinei se poate intimpla ceva mult mai rau... si daca e sa se intimple revin, si spun, ca e mai bine sa se intimple intre tine si un stilp, copac, etc. decit intre tine si un pieton (a se citi copil tembel care sare dintre masinile parcate cind mergi tu cu 30km/h intre blocuri....) si a carui simpla vina este ca ... e copil. Si tu ai fost copil si sigur ai jucat leapsa, fatza, frunza, etc. in fata blocului si fugeai de te rupeai fara sa te gindesti daca ala care trece pe strada are sau nu bani sa-si repare FRINA FATA.

Asta e ultimul post pe acest topic, daca ai inteles ceva.. bine... daca nu... cu alta ocazie.

 

Ai mai spus ca e ultimul post... Totusi sa ajungem la o concluzie: mi-am insusit critica despre frane. Ar mai fi de intrebat daca ai mers vre-odata cu monocilindru de 650. Stii cum se comporta?

 

Oricum populatia Bucurestiului poate rasufla usurata, motorul este tras pe dreapta, maine trimit talonul la pentru radiere. Pana o sa trec motorul pe numele meu o sa-l pun la punct 100%. Apoi o sa va invit pe toti care m-ati facut inconstient la o bere si la o tura cu motorul sa vedeti cum merge si sa va dati apoi cu parerea la cat de inconstient am fost.

 

Stimabile XorX, nu sunt un om (foarte) ranchiunos :bounce: asa ca iti accept scuzele si poate ca o sa ne vedem pe la vr-o intrunire moto sau ceva de genul si ai sa poti sa-ti dai seama de ce fel de om sunt...

Editat de marmota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...