Sari la conținut

Non-moto


shztecker
 Share

Postări Recomandate

Din fericire nu e un accident moto dar mi s-a parut incredibil. La intersectia kiseleff cu mincu o salvare cu luminile aprinse si sirena a fost facuta praf de un autobuz (plin cu turisti). Asa ca tot spuneati ca motociclistii sunt invizibil in trafic ... asta era invizibila ??? Oricum, eram la stop si am vazut tot, nu a franat deloc autobuzul (avea destul de mult ... peste 50 oricum) si a lovit si un golf pe langa salvare (astuia i-a smuls roata din spate si i-a aruncat arcu la 10 metri). Daca avea pacient cred ca a fost facut praf. M-am dat jos sa vad ce pot face, una din asistente cred ca avea o fractura pt ca urla rau si soferu nu arata bine deloc. Era multa lume stransa si o alta asistenta parea ok si ii ajuta pe cei doi (sau 3 daca avea pacient). N-am putut sa stau ca blocam intersectia. Oricum ideea e ca daca nici o ambulanta nu se vede nu ma mir ca motociclistii sunt luati in plin.

P.S. e al 4-lea accident pe care il vad in 2 zile asa ca aveti grija.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la stiri au spus ca autobuzul era gol, asistenta de pe ambulanta are fractura de bazin, la fel si soferul ambulantei. S-a mai spus ca si doctorul de pe ambulanta e ranit (sau ranita, ca din descrierile tale reiese ca era o doctorita). Nu avea pacient, ptr ca se indrepta spre un alt accident, deci sunt doar 3 victime, toate in ambulanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la stiri au spus ca autobuzul era gol, asistenta de pe ambulanta are fractura de bazin, la fel si soferul ambulantei. S-a mai spus ca si doctorul de pe ambulanta e ranit (sau ranita, ca din descrierile tale reiese ca era o doctorita). Nu avea pacient, ptr ca se indrepta spre un alt accident, deci sunt doar 3 victime, toate in ambulanta.

 

 

Autobuzu era plin. Erau 2 femei si soferul. Deci d-aia tipa ... din pozitia in care statea m-am gandit ca e de bazin, da totusi nu imi dau seama cum s-a lovit asa tare.

Oricum nasol accidentu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa ne luam gipane....

Poti avea jeep ca daca da un TIR sau un autocar in tine tot urat iese.

Faza ii ca si soferii de salvare merg cam aiurea mai nou (ce sa mai vorbim de tiristi sau de cei de pe autobuze). Daca aprind girofarurile au prioritate, dar ar fi normal sa se asigure si ei, cat de putin, la intrarea in intersesctie. (eu si daca am verde ma uit prima data in toate directiile si numai dupa aia plec). Sa auzim numai de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ajuns acolo la 2-3 min dupa accident, cei loviti abia ieseau din ambulanta. Autobuzul nu era PLIN, dar gol nu era cu siguranta, erau oameni in el. Initial a crezut ca autobuzul a lovit Golf-ul si ambulanta a venit sa acorde asistenta, iar mai tarziu la stiri am aflat ca ambulanta fusese de fapt lovita... Foarte nasol, mai auzisem ca ambulantele au o viata grea in trafic si ca se intampla des sa cada ele insele victime ale unor accidente rutiere dar imi venea destul de greu sa cred. De ieri nu mai am dubii.

 

Oricum a fost o zi plina de accidente rutiere, a mai fost unul f nasol pe langa Lacul Ciurel de a fost oprita circulatia pe Crangasi vreo 2-3 ore.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa ne luam gipane....

 

 

Eu zic sa ne luam autobuze si tiruri, sa facem un Carmageddon national... ca oricum pe drumuri se cam circula ca in joc, care cum si pe unde (peste cine) vrea :crack:

 

La ce drumuri de cacao avem, numa soferi din aceeasi categorie ne mai trebuiau... si se mai si considera PROFESIONISTI... :rolleyes:

 

 

 

(apropos, am A, B, C, E pe carnet... :bounce: :crack: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate sii soferii de pe ambulanta uneori braveaza si nu se grabesc neaparat cu o sau spre o urgenta...dar nici cu astia de pe autobuze nu imi e rusine.

Fractura de bazin e naspa!, mai ales pt o femeie.

Va dati seama ca daca era un motociclist in locul ambulantei...acum nu mai era.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cel de la Ciurel am asistat eu. Au stat 1 ora sa descarcereze pe cei care erau in masina. masina a sarit de pe sosea si s-a oprit in capul de pod, era pe directia Crangasi-Lujerului. Soferul a scapat, dar pasagerul din dreapta si cel din spate au murit.

Toti politisti de acolo erau mirati, nu era nici o urma de franare, nimic. Ca si cum ar fi avut intentia sa se duca direct acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: :crack: :)

Saraci nu pre au avut sanse in conserva aia .

Cand te gandesti ca ce e un amarat de 70 km / h .A iesit urat, dar cam inconstienti si cazanele astea ba ca tne putea lovi chiar pe vreunul din noi .

Am inteles ca l arfi scos virajul . :rolleyes: :bounce: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si curva de la volanul autobuzului spunea ca e vina golfului.cum plm sa fie vina golfului cand el nu a dat prioritate unei ambulante.cat de vizibil sa fii.daca nu observi nici macar o ambulanta cu girofarul si sirena aprinsa,atunci nu meriti sa fii sofer,in special de autocar.va imaginati ce ar fi fost daca era un motociclist in locul ambulantei sau al golfului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cat de vizibil sa fii.daca nu observi nici macar o ambulanta cu girofarul si sirena aprinsa...

 

Daca avea sirena aprinsa probabil ca ar fi scos fum mult si devenea mai vizibila... e si asta o posibilitate :crack:

 

 

:rolleyes: :bounce: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cel de la Ciurel am asistat eu. Au stat 1 ora sa descarcereze pe cei care erau in masina. masina a sarit de pe sosea si s-a oprit in capul de pod, era pe directia Crangasi-Lujerului. Soferul a scapat, dar pasagerul din dreapta si cel din spate au murit.

Toti politisti de acolo erau mirati, nu era nici o urma de franare, nimic. Ca si cum ar fi avut intentia sa se duca direct acolo.

R.I.P :rolleyes: :bounce: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vazut o masinuta intrind in fata unui trolebuz. de atunci sunt de acord ca "size don't mater"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o cunostinta care ea in autocar... pe primul loc de linga shofer :rolleyes:

Golful era pe banda 2 si autocarul pe 1, chiar inainte de intersectie golful a tras dreapta si a taiat fata autocarului... instinctiv soferul autocarului a tras dreapta ca sa evite accidentul cu golful, a lovit partea dr-spate a golfului si mai departe a intrat in ambulanta care era pe directia 1mai-spre-statuia aviatorilor OPRITA (probabil venise pe contrasens si stepta sa treaca intersectia prima...) Cine e vinovat?!?!?! greu de spus... dupa mine soferul golfului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...