Sari la conținut

Accident Bucuresti .. Again


JulyRider
 Share

Postări Recomandate

Tocmai am intrat in casa ...

 

A avut loc exact in fatza la Apaca, langa statia de metrou Politehnica. In jur de 00:00 - 01:00

Actori in rolurile principale: norway_gl + pasagera . Erau opriti la semafor si un tip i-a lovit din spate. In principiu nu a apreciat bine distanta si a uitat sa puna frana ... Pe asfalt nu erau urme de frana ... din cauza ABS-ului banuiesc. Eu tocmai dadeam coltu sa intru in caminu de la Leu, cand i-am vazut.

 

De patit nu au patit ceva prea rau. Pe norway_gl il durea umaru, si pe pasagera picioru. Erau mai mult derutati. Dupa cate am vazut tipu i-a lovit mai mult pe partea stanga spate si i-a aruncat in dreapta. La scurt timp dupa a aparut Kali cu inca cineva. Norway cu pasagera au plecat la spital pentru controalele de rigoare si eu am ramas cu Kali langa motor...

 

Soferu parea destul de ok, adica la genu ca isi recunostea greseala, si zicea ca are casco full, sa speram ca o sa ramana ok in continuare ...

 

In fine, mai multe detalii o sa poata da norway in persoana cand ajunge...

 

Daca ma insel cu ceva .. corectati ...

Editat de JulyRider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Norway e ok, Cosmina - la fel. Mai mult a fost sperietura decat avarii...

 

Oricum, Norway a avut prezenta de spirit sa puna motorul jos frumos :rolleyes: Nu are pagube mari... Masca pe fatza a ciupit asfaltul, semnalul pe spate, suportul de numar indoit. Nimic grav (gen capac de aprindere, baie d eulei, radiator etc).

 

Alcoolemia, in cazul amandurora: 0 la mie.

 

De dimineata, la 6.30, e convocat la constatare. Tipul cu Skoda are casco, asa ca pagubele vor intra pe casco-ul lui.

 

High_dive_eagle a facut cateva poze.

 

post-2978-1151887224_thumb.jpg

 

post-2978-1151887248_thumb.jpg

 

post-2978-1151887259_thumb.jpg

 

post-2978-1151887279_thumb.jpg

 

July: multumim din suflet, toti patru! :bounce:

Editat de Kali
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Norway si-a luat si el botezul :bounce:

 

Cum de bafta nu a dus lipsa totul s-a terminat cu bine.

Baietii de la BPR au fost f amabili cel putin dimineata si au scris in procesul verbal tot ce trebuia.

S-a intocmit proces verbal de cercetare si a fost trimis la Parchet pentru a i se da numar.

Soferul este cercetat pentru vatamare din culpa.

 

PS: Nu are nici o legatura ca tipul are casco sau nu. Motocicleta se repara pe RCA care este obligatoriu pe langa Casco.

 

Marius va transmite multumiri la toti care i-ati intins o mana de ajutor :rolleyes:

 

Acum ramane sa ne dea un mic si o bere ca le-a trecut si sperietura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau sa aud asta. mergi te rog eu si la un control cu umarul ala sa nu apara complicatii. daca te pot ajuta cu ceva sa zici. refacere rapida.

multumiri kali (cea mai super motociclista pe care am cunoscut-o ) si july.

NK

 

Am vorbit acum si eu cu Marius.a zis ca e ok doar ca il doare nitel umarul. la control i-au zis ca nu e nimic grav ( doar o contuzie ). cel cu masina a zis ca o sa dea rca-al deci cel putin nu mai creeaza si alte probleme.

Insanatosire grabnica.

Editat de nikudead
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, cum ma-sa mare sa NU VEZI un motor pe strada, oprit si la semafor ? :rolleyes: Frate, cum iau astia permisele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da si noi care credeam in fat frumos si babacloanta.Cum pu.a mea dau astia drumul pe strada la astfel de fenomene.Noroc ca prezenta de spirit te-a facut sa nu o culci ca altfel vorbeam si de alte buleli.

Vorbim la sedinta ...Bafta mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da si noi care credeam in fat frumos si babacloanta.Cum pu.a mea dau astia drumul pe strada la astfel de fenomene.Noroc ca prezenta de spirit te-a facut sa nu o culci ca altfel vorbeam si de alte buleli.

Vorbim la sedinta ...Bafta mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ares, io am editat-o. Probleme? :bounce:

 

PS: Ti-am dat sms pe nr pe care-l aveam, dar se pare ca nu mai este ala. Am anuntat pe cati am putut din Dac Motors, la un moment dat, am stat sa pazesc motorul pana venea politia.

 

Nasol ce-au patit copiii, bine ca sunt ok. Noroiule, ai de dat de baut. ieftin botezu' :crack: :crack: :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu nu a apreciat bine distanta si a uitat sa puna frana ...

 

 

:rolleyes: CUM DRACU DE ARE ALA PERMIS? :bounce:

 

E de-a dreptu incredibila faza. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uneori e bine sa te bucuri că ai scăpat.omul probabil a ațipit la volan...bine că s-a trezit Âşi a apucat să încerce să îl evite Âşi să franeze...

Acum trebuie bere la prieteni Âşi calm în rezolvarea cauzei ca totul să iasă pe plus tot evenimentul.

Grijă mare mariuse că fiecare are câte o idee de rezolvare a problemei Âşi să nu devină mai problematica decât este...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salutare.

sorry ca raspund asa tarziu insa n-am avut net in tot acest timp.

multumesc mult JULYRIDER,KALI,TOMA,INGER_ALBASTRU,DACMOTORS pt ajutor si promptitudine, si nu in ultimul rand SI CELOR CE S-AU INTERESAT DE SOARTA NOASTRA SI MI-AU DAT SFATURI.

SPER SA NU FI UITAT PE NIMENI, IAR DE AM FACUT-O IM CER SCUZE,SI SA STITI CA NU A FOST INTENTIONAT.

legat de mersul treburilor sa stiti ca s-au cam nasolit treburile.

dc in seara accidentului mosul respectic isi cerea scuze si-mi tot spunea ca o sa-mi dea bani si asigurarea pt a mi-o repara la 2 zile dupa,mai exact in ziua ce trebuia sa merg la politie sa-mi iau anexa 2 de la asigurarea am marea surpriza sa constat ca respectivul nici macar nu a avut bunavointa sa-mi semneze pt asigurare ,ba mai mutl le spune politistilor ca el se considera nevinovat si nu semneaza nimic.

auzind astea de la politai il sun pe respectivul si ce credeti ca-mi zice:BAI DC AI FOST FRAIER SI NU AI TACUT DIN GURA NU O SA VEZI NIMIC DE LA MINE ACUM, SI O SA VEZI CA O SA TE SCOT EU PE TINE VINOVAT IN CAZ CA MA VEI DA IN JUDECATA. :smoke: :banana:

O SA REVIN CU RESTUL POVESTII ,SI POATE IN FELUL ASTA CEI CARE AU GHINIONUL SA FIE LOVITI SA AIBA LECTIA INVATATA SI SA NU RAMANA IMPRESIONATI DE TOT FELUL DE OFERTE CARE MAI DE CARE MAI INCITANTE FACUTE DE INCULPAT

ASFALT USCAT SI MARE GRIJA LA TEMBELI

 

SI INCA UN AMANUNT SEMNIFICATIV :in momentul in care stateam a semafor aveam mana pe frana si piciorul departat exact cum am citit pe forum.insa intr-o tara plina de tembeli poti sa stai oricum ca tot degeaba :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si tocmai incepeam sa cred k mai sunt si unii de dreaba ... hmmmdaca o tzine tot asa , hai sa ii spargem masina in parcare , geamuri rotzi tabla cat se poate . :smoke:

si nu prea vad cum poate sa te scoata pe tine vinovad.nu sa facut atunci nici o constatare , declaratzii , acum ce face le chimba? bafta multa si multa :banana: conservarului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auzind astea de la politai il sun pe respectivul si ce credeti ca-mi zice:BAI DC AI FOST FRAIER SI NU AI TACUT DIN GURA NU O SA VEZI NIMIC DE LA MINE ACUM, SI O SA VEZI CA O SA TE SCOT EU PE TINE VINOVAT IN CAZ CA MA VEI DA IN JUDECATA. :smoke: :banana:

 

 

In primul rand, avand in vedere ca a fost accident cu vatamare de persoana prin lege politia a trebuit sa faca procesul verbal la fata locului, in al doilea rand tu-ti repari motorul pe RCA-ul lui si nu pe Casco, deci cu procesul verbal si cu copie dupa RCA, daca nu ai le zici la politisti sa i-o ceara, ca tie s-ar putea sa nu ti-o dea individul, deci cu astea doua te duci la soc de asig la care e facut RCA-ul sa te despagubeasca, vezi ca soc astea de asig trebuie anuntate in cel mai scurt timp posibil... sunt care-s ciufute si se trag pe c$r sa plateasca si gasesc tot felul de motive.

In al treilea rand daca vrei sa-l chemi in judecata sa-i ceri daune pt vatamare corporala sau eventual si pe faza ca nu vrea sa-ti puna la dispozitie rca-ul vezi ca ai un termen care daca expira nu mai poti face plangere, e destul de scurt gen 30 de zile, nu sunt sigur si nu vreau sa zic prostii, cel mai bine e sa-ti iei un avocat si sa nu-l lasi sa te duca cu zaharelul ca va intelegeti voi ca te abureste pana expira termenul si pe urma iti da flit.

In ce priveste scosul pe tine vinovat e imposibil, incearca sa te intimideze, banuiesc ca procesul verbal facut de politisti e destul de clar...

 

Asfalt uscat si fara incidente de genul de mai sus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acolo la doar cateva min dupa accident.

Parerea mea de conservar este ca: soferul Skodei dupa un drum de la Craiova la Buc (varsta de cca.50 ani) era intr-o stare avansata de oboseala si reflexele lui pilaf. Nu a apreciat corect distanta necesara franarii in siguranta. Implicit nu a respectat distanta de stationare la semafor si nu s-a apropiat de vehicolul (moto) din fata sa cu viteza corespunzatoare, in conditiile in care acesta era deja stationat. Skoda era noua si cred ca tataie nu a testat in conditii mai violente ABS-ul sa simta cu ce se mananca sistemul asta.. E cred ca este o conjunctura de necunoastere a vehicolului condus de "tataie" si poate belele cu vederea sau alte chestii de sanatate colaterale.

 

Pacat ca la Universitar, individul parea cooperant; cand cei doi erau la examinare.. Ii doresc o faza asemanatoare cu o raba de 16 tone care sa-l arunce pe el intr-o intersectie circulata, sa vada cam cum e cu trauma psihica de care-i vorbeam.. :banana:

 

Ma bucur sincer ca sunteti intregi si ca norway_gl a reusit sa puna motorul jos destul de elegant. Bravo mah! Fierul se repara (cum bine zicea cineva mai sus).

 

:lol: :laugh: :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F.U.T.U.I CEAPA MASII DE IMBECIL! :banana:

 

Vezi ca din ce-am vorbit eu cu avocatul,ai termen maixim 2 luni pentru plangere,dar tinand cont de faptul ca nu ai "vatamare" cu ingrijiri medicale,atunci statul=politia nu se baga la urmarirea penala.Tre sa ai peste 20 zile ingrijiri medicale.Eu de abia am reusit sa scot 27,si inca am probleme cu piciorul,ca mi-au scos ultimele ate,si nu trebuia,si acu mi-a "plesnit".Ideea e ,ca la medicul legist se lucra cu niste grile,ptr. fiecare tip de rana,acestea avand un anumit nr de zile de ingrijiri.

 

Iar la faza cu RCA-ul,ai pus-o daca nu-ti semneaza.Trebuie sa-l dai in judecata si sa-ti recuperezi banii pe cale civila.Eu stiu deja chestiile astea ,ce dracu,ca mai bine nu le aflam.

 

Pe procesul verbal,sau cum l-au incadrat politia,nepastrarea distantei,nu?

 

Pareri de rau,ca tre sa treci prin infernul asta,dar macar ai noroc,ca-s DACii langa tine,si poti oricand sa rezolvi problema RCA,aveti voi spirit de convingere :laugh: .

 

PS la mine ,dupa ce nu si-a cerut scuze,dar macar a semnat ptr. RCA, adepus reclamatie la politie,cum ca mi-ar fi dat 1000euro :lol: si ca fac presiuni asupra lor sa mai imi dea.

900euro aia vii dau voua,caci de 100 sa am ptr posta. :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...