Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

I-am făcut astăzi consumul. 8,3% mers în oraÂş (cam 80km), preponderent pe la 5000 de ture cu ceva accese de furie :) să nu se afume bujiile Âşi înafară (undeva la vreo 20km) mers 120-160. Eu zic că e destul de bine.

cam mult man. cred ca e din cauza oglinzilor :))

a mea e cu carbelitoarele cam desincronizate si mai mult de 6.5 nu a papat .

acum vreo luna am tinut-o la 160-180km/h in treapta a 5-a pentru vreo 100km si tot 6% a papat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa-mi confirme vreunul dintre voi ca Hornetul lui/ei are in burta un motor PC25 ?

Am senzatia ca acest motor n-a fost niciodata instalat de fabrica decat pe CBR.

Multumesc

 

Da este ok, chiar am intrebat la honda si un domn inginer mi'a confirmat seriile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

So... pe un Hornet din 2003 ar trebui sa intre fara probleme un motor de CBR 600, model 2003 sau mai nou? Ma intreb daca ar fi ceva diferente notabile...

Difera sistemul de prindere, deoarece Hornetul si CBR-ul au cadru diferit, prinderi diferite. Am ambele motoare si le-am comparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am făcut iar consumul care a fost pe la 7,8% la un mers cât mai la consum, cu cât mai puține accelerări puternice.

Weekendul ăsta o să îi poponeataăț/sincronizez carburatoarele Âşi o să îi verific Âşi amestecul, dacă nu mă însel erau cam afumate bujiile, nu prea mai țin minte exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am făcut iar consumul care a fost pe la 7,8% la un mers cât mai la consum, cu cât mai puține accelerări puternice.

Weekendul ăsta o să îi poponeataăț/sincronizez carburatoarele Âşi o să îi verific Âşi amestecul, dacă nu mă însel erau cam afumate bujiile, nu prea mai țin minte exact.

 

ciudat... eu cand merg la consum scot undeva la 6, poate 5 si cv. sigur ai motor de 600? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa-mi confirme vreunul dintre voi ca Hornetul lui/ei are in burta un motor PC25 ?

Am senzatia ca acest motor n-a fost niciodata instalat de fabrica decat pe CBR.

Multumesc

 

Multumesc pentru raspunsuri. Se pare ca sunt pe cale de disparitie avand in vedere ca a fost un singur raspuns cu "am eu" si multe altele doar "am vazut eu".

As incheia subiectul cu pagina de prezentare a lansarii modelului in 1998 pe site-ul oficial Honda.

http://world.honda.com/news/1998/2980210b.html

Intra-devar primele modele au fost fabricate cu motor PC25E.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Se pare ca sunt pe cale de disparitie avand in vedere ca a fost un singur raspuns cu "am eu" si multe altele doar "am vazut eu".

As incheia subiectul cu pagina de prezentare a lansarii modelului in 1998 pe site-ul oficial Honda.

http://world.honda.com/news/1998/2980210b.html

Intra-devar primele modele au fost fabricate cu motor PC25E.

daca erai mai atent sunt chiar 3 care au zis "eu am" sau "pe motorul meu..." :)

 

ca sa nu fiu total off-topic:EU AM viespe din 2000,serie pe motor incepand cu PC25 :)

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am făcut iar consumul care a fost pe la 7,8% la un mers cât mai la consum, cu cât mai puține accelerări puternice.

Weekendul ăsta o să îi poponeataăț/sincronizez carburatoarele Âşi o să îi verific Âşi amestecul, dacă nu mă însel erau cam afumate bujiile, nu prea mai țin minte exact.

 

C'mon, 8% ia zx9-le in oras la mers sanatos (civilizat alternat cu smuls). Vezi care-i faza la carburi ca benzina aia se evapora prea repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care din Bucuresti are o toba originala de Hornet si vrea sa scape de ea?

are si sorin una si are si arycy...alege :)

Mesaj completat

Atentie la neatentie .... ! :P

Multumesc pentru raspuns.

:P ..no worries

Mesaj completat

Azi am făcut iar consumul care a fost pe la 7,8% la un mers cât mai la consum, cu cât mai puține accelerări puternice.

Weekendul ăsta o să îi poponeataăț/sincronizez carburatoarele Âşi o să îi verific Âşi amestecul, dacă nu mă însel erau cam afumate bujiile, nu prea mai țin minte exact.

consum de tanc maestre....atatia litri imi ia mie in oras cu mers brutal(sa nu dic ca disperatu` :) ),si tine cont ca la mine e un pic aranajt pe la carburi sa ia un picutz mai multa benzina.la mers cat mai la consum(s-a mai discutat asta pe aici destul) iti ia undeva pana in 5,5-6.diferenta cam mare inte consum normal si ce ai tu...ia vezi pe acolo prin motor ca nu e tocmai in regula :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are si sorin una si are si arycy...alege :)

Mesaj completat

 

:P ..no worries

Mesaj completat

 

consum de tanc maestre....atatia litri imi ia mie in oras cu mers brutal(sa nu dic ca disperatu` :) ),si tine cont ca la mine e un pic aranajt pe la carburi sa ia un picutz mai multa benzina.la mers cat mai la consum(s-a mai discutat asta pe aici destul) iti ia undeva pana in 5,5-6.diferenta cam mare inte consum normal si ce ai tu...ia vezi pe acolo prin motor ca nu e tocmai in regula :duel:

Cel mai probabil e de la sincronizare. În ce oraÂş ai făcut consumul ăsta ?

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil e de la sincronizare. În ce oraÂş ai făcut consumul ăsta ?

In Bucuresti niciodata nu mi-a sarit consumul de 7% si multi stiu ca sunt unul dintre cei care merg foarte turat prin oras. Baga carburatoarele la o diagnosticare si vezi dupa ce consum iti iese.

Mesaj completat

are si sorin una si are si arycy...alege :)

Am facut rost de una, trebuie sa ma duc sa o ridic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

C'mon, 8% ia zx9-le in oras la mers sanatos (civilizat alternat cu smuls). Vezi care-i faza la carburi ca benzina aia se evapora prea repede.

Ma tibi, noi vorbim de motociclete nu de kawa-uri....:).....

 

P.S. : Vezi ca sunt in GL we asta....:)...

 

Am facut rost de una, trebuie sa ma duc sa o ridic.

Fuck....speram sa ma scapi de a mea...aaa.....si inca ceva....vezi ca in cateva saptamani devenim vecini.....:P)....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci hondele nu ie motociclete? :))

 

Btw, daca esti in galati nu dam si noi o tura? Stiu pe cineva care are vreo 2 motoare care stau degeaba pe dreapta. Casti gasim, deci iar nu e o problema... asta in caz ca nu va e frig.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma tibi, noi vorbim de motociclete nu de kawa-uri....:).....

 

P.S. : Vezi ca sunt in GL we asta....:)...

 

 

Fuck....speram sa ma scapi de a mea...aaa.....si inca ceva....vezi ca in cateva saptamani devenim vecini.....:P)....

Unde bre? Sa-mi zici daca ai nevoie de ajutor la carat mobila :P

Jhon a fost mai rapid cu toba, acum sper sa intre cum a si iesit de acolo...

Mesaj completat

Deci hondele nu ie motociclete? :duel:)

 

Btw, daca esti in galati nu dam si noi o tura? Stiu pe cineva care are vreo 2 motoare care stau degeaba pe dreapta. Casti gasim, deci iar nu e o problema... asta in caz ca nu va e frig.

Dani Moldo' - tu esti mah?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil e de la sincronizare. În ce oraÂş ai făcut consumul ăsta ?

 

in ce oras vrei tu...inclusiv Bucuresti...deci trust me,ceva nu e bine la tine :).si inca o chestie.am umblat aproape un an cu carburile nesincronizate si nu aveam consumuri de astea.e drept ca sunt in stare sa scot si 10L/100km,dar iti pot spune ca asta inseamna sa scoti cam tot(daca nu chiar tot) din viespe :)

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...