Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am reusit sa montez toba. Este toba marvin sau mmarvin..nu stiu exact. Este un sunet foarte placut.. nu deranjant... parca trage putin mai bine jawa asta

 

Pai.. sunetul nu e deranjant cand te dai prin oras sau pe serpentine, e foarte fain.

Insa cand ajungi pe autostrada sau pe un drum drept si plictisitor ai sa vezi ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-l descuraja pe om. E la inceput, e tanar probabil. Nici pe noi restul, la inceput, nu ne-a deranjat sa tinem baraiala la 5500rpm pe autostrada. Deh, pe mine nici acum nu ma deranjeaza. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da sunt la inceput. Am permis din septembrie si mobra din octombrie. Am aproape 25 de ani. Dar nu stau la oras. Stau la sat.. si venind vorba despre ture mari...mmmm nu prea imi place sa o omor..mie personal la 5000 mi se pare cam turata.. merg cu 70 80 cu a6a... nu imi place viteza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie personal la 5000 mi se pare cam turata.. merg cu 70 80 cu a6a... nu imi place viteza...

 

Am impresia ca mergi chiar subturat.

 

La 70km/h in treapta 6 sigur ai ~4000rpm, ceea ce nu e in regula si o sa iti afecteze distributia in timp.

Intinzatorul de lant de distributie nu isi face treaba atunci cand motorul e subturat, in plus toate piesele sunt fortate deoarece motorul nu genereaza puterea optima.

 

Eu merg in treapta 3 cu 70 km/h :)

In treapta 4 cu 100km/h, treapta 5 cu 120-130, iar a 6-a abia daca apuc sa ii dau ca nu prea am unde. Poate spre Zalau pe liniile acelea drepte asa putin..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mers economic..treapta mare turatii mici,fara deschideri de acceleratie violente.

 

Si scos din viteza la vale, si oprit motor la semafor, si.. alte minuni (adica imbecilitati pe care doar soferii le fac)

Daca vrei moto economica nu iti iei inline-4 ;)

 

Eu nu am observat diferente de consum intre mers subturat (am mers si eu asa primele ture cu Horneta, pana am prins smecheria) si mers normal (asa cum am descris mai sus). Tot ~5.6/100 imi scoate..

Ah, daca vrei sa ii dai in goarna, deci mers sportiv, vorbim de consum mai mare.

» Post actualizat in 13 Jan 2018 17:22

Si stai linistit nu se strica nimic daca mergi in ture joase.

 

Din cate stiu la Horneta face figuri intinzatorul de lant de distributie atunci cand motorul este rece si atunci cand mergi in regim subturat (evident si atunci cand e de schimbat distributia).

» Post actualizat in 13 Jan 2018 17:24

o sa radeti dar da chiar vreau ca mobra sa consume putin si sa nu urle sub mine...

 

De ce nu ti-ai luat GS500, CB500, ER-5, SV650 samd cu toba stock? Intreb si eu..

» Post actualizat in 13 Jan 2018 17:29

In general la o mobra ...''urletu '' este tot farmecul..... :) peste 100 , a 6-a eu zic ca este ok......

 

Hornet PC34, 100km/h in treapta 6 -> sub 5000 rpm

Eu zic ca e subturat.

 

Mah, Horneta mea nu merge bine? :) Daca o tin in treapta 5 la 5000rpm am 120km/h, ffs.. in treapta 6 la 100 trage sa moara..

Btw, am pinioane standard, nu m-am jucat cu +x pe spate si alte figuri.

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai jos de 140km/h nici nu iau in calcul sa selectez treapta 6.

 

Baietii merg probabil la consum, altfel nu imi explic de ce ar merge cu treapta a 6-a la 100km/h. N-a fost unul pana acum care sa nu ma intrebe cat consuma mobra. Nu stiu insa niciodata sa le raspund, nu am luat-o sa ma uit la consum, ci sa ma plimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Sonyc:Hai mah serios? Nu ai facut niciodata consumul? Hai sa lasam povestile astea. Pe toti ne interesează consumul(mare, mic, irelevant) atunci cand mergem mai mult de 100km.

 

@treapta a 6a la 100kmh e pe la 2500-3000rpm daca mai retin bine, nu? Si apoi urca pe la 140kmh in zona 5000+ parca. Au trecut niste ani, nu mai retin exact.

» Post actualizat in 13 Jan 2018 20:47

@cristiroland:pai daca nu vrei sa urle de ce nu ai lasat toba stock? Nu era mai simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Vallach, 120 km/h intr-a 5-a pe PC34? Hai sa nu exageram. Am avut Hornet PC34 mai bine de 4 ani si am mers cu toate tipurile de rapoarte, inclusiv cel stock.

Hornetul in treapta a 6-a la 5000 rpm are fix 105 km/h pe bord. Nu incep discutia despre viteza din bord vs cea reala ca nu isi are sensul.

 

Ideea e simpla, hornetul merge foarte bine, intr-a 6 a la 100 km/h in "modul touring" fara a avea nici cea mai mica problema in ceea ce priveste fiabilitatea. Fun nu e for sure, dar cum spune si George, cand sunt planuite distante mai mari, consumul devine o variabila importanta.

 

Daca vreti sa va jucati cu rapoartele si sa vedeti totodata km/h in raport cu calcatura stock sau diferite rpm, folositi: http://www.gearingcommander.com Informatiile de acolo sunt corecte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi, eu eram semi-ironic, nu am zis nici o secunda sa-i dai pe coaja. :) Horneta la 5000rpm(parca) are un soi de vibratie in orice treapta.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Sonyc:Hai mah serios? Nu ai facut niciodata consumul? Hai sa lasam povestile astea. Pe toti ne interesează consumul(mare, mic, irelevant) atunci cand mergem mai mult de 100km.

 

Nu am "obsesii" din astea. Repet, am cumparat mobra pentru plimbari, pentru sufletul meu. Nu ma doare nici in cot cat consuma. Cand observ in bord doua liniute, caut benzinarie, simplu.

 

In orice caz, avand in vedere stilul meu de condus, stiu de la bun inceput ca nu voi putea parcurge 200 de km cu un plin de rezervor, indiferent de tipul drumului, national/european/autostrada.

 

Si cum nu o folosesc in oras, turele mele sunt de regula mult peste 100 de km.

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Vallach, 120 km/h intr-a 5-a pe PC34? Hai sa nu exageram.

Hornetul in treapta a 6-a la 5000 rpm are fix 105 km/h pe bord.

 

De ce consideri ca exageram?

 

Am spus foarte clar, eu merg de regula in treapta 5 cu 120km/h touring-mode iar turometru indica ~5000rpm.

Treapta 6 ii dau doar cand sunt pe autostrada sau pe o linie dreapta lunga si fara trafic, altfel nu are rost sa aud motorul cum se chinuie la 100km si 3-4k rpm.

Voi faceti cum vreti, e doar o discutie..

 

Ar mai fi de mentionat si faptul ca Horneta are rapoarte scurte (sper ca ma exprim corect), in sensul ca la fiecare viraj, la fiecare schimbare pe traseu, trebuie sa fiu in treapta corecta asa ca tot mestec in cutie 3-4-5-4-5-4-3-2-4-5 samd..

Fix treapta 6 imi lipsea..

 

Ca fapt divers, Banditul colegului merge cu a 4-a mai tot timpul si nu are nici o treaba :)

 

Uite amu ni ma uit la o filmare ce am facut-o pe TA anul trecut:

 

Treapta 1 (plecare de pe loc) -> pana la 40km/h @ 5500 rpm

Treapta 2 -> pana la 70 km/h @ 6000 rpm

Treapta 3 -> tinut in treapta 3 pe la 80-90km/h @ 5500-6000 rpm

Treapta 4 -> peste 100 km/h @5000-5500 rpm

 

Treptele 5 si 6 nu am avut unde sa le folosesc pe TA in zona cu serpentine unde am filmat.

 

Alt exemplu, in oras:

Treapta 1 -> pana la 35 kmh @4000 rpm

Treapta 2 -> pana la 60 km/h @ 5000 rpm

Treapta 3 -> in trafic 50 km/h @4500 (nu prea ii place la Horneta) apoi constant 70 km/h @ 5000+ rpm (iesire din oras), pana la 80+ km/h @6000 rpm (peste 100 km/h @7000 rpm)

Treapta 4 -> constant 100 km/h @5500 rpm, pana la 110 km/h @6000 rpm (120 km/h @7000 rpm)

Treapta 5 -> constant 110 km/h @5000 rpm (usor inclinat drumul, pe urcare), accelerare pana la 120 km/h @6000 rpm apoi constant 120 km/h @5000-5500 rpm (140 km/h @7000rpm)

Treapta 6 -> nu am folosit pe traseul respectiv.

» Post actualizat in 14 Jan 2018 08:55

Am avut Hornet PC34 mai bine de 4 ani si am mers cu toate tipurile de rapoarte, inclusiv cel stock.

 

Eu am PC34 din 2010, am folosit doar raportul standard, nu am modificat nimic ce tine de performanta motocicletei, doar am intretinut-o.

» Post actualizat in 14 Jan 2018 09:03

Ah, era sa uit, am folosit treapta 6 pe autostrada unde am dus Horneta pana la 240km/h prin 2011, insa nu am mai repetat experienta.

 

Am scapat fara amenda si am avut noroc ca era foarte liber, insa nu e comod absolut deloc pe Hornet peste 150km/h si oricum e o tampenie sa ii dai sa vezi cat duce.

Asa e cand esti young and restless.

 

Ce ar fi de retinut e ca am facut plinul la intrarea pe "autostrada" (sector de 50km, deci da.. autostrada), dus-intors si mai ca am ramas fara benzina.

Horneta nu mai urca peste 150km/h asa ca am lasat-o moale si m-am dus cu 50 pana la benzinarie altfel ramaneam in drum.

Calculati si voi consumul ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stii ca nu poti parcurge nici 200km cu un plin inseamna ca stii cat consuma. :))))))

 

Mult? :))))))

 

Habar n-am, dar nici nu ma intereseaza.

 

nu e comod absolut deloc pe Hornet peste 150km/h

 

Ce zici tu acolo? O tin la 190km/h pe autostrada de n-am treaba, nu ma deranjeaza absolut nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce zici tu acolo? O tin la 190km/h pe autostrada de n-am treaba, nu ma deranjeaza absolut nimic.

Deja o dai in balarii.

» Post actualizat in 14 Jan 2018 12:17

Eu folosesc treapta1 numai sa plec de pe loc. Max 20 30 la ora.

 

In acest caz verifica-ti mai des lantul de transmisie. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...